Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Εχει δικιο ο pavdel,στην Αυστρια πηγαινοερχονται συνεχεια μεταναστες απο τις γειτονικες χωρες,Σλοβενια-Σλοβακια κλπ,κανουν δουλειες του ποδαριου,τα παρατανε και φευγουν.
    Καπου πρεπει να πιστουν οτι εχεις σκοπο να μεινεις,γιατι κακα τα ψεματα,σε μια δουλεια μπορει να κανεις και 2-3 μηνες να μαθεις καλα και να αποδιδεις οπως οι υπολοιποι.Θελουν να ξερουν οτι εχεις σκοπο να μεινεις.

    Comment


      #32
      Για το πτυχίο μπορείς να μεταφράσεις το πρωτότυπο είτε το αντίγραφό σε 1 από τις 3 επίσημες γλώσσες του Βελγίου ή και στα Αγγλικά. Επίσημη μετάφραση, επικυρωμένη. Αφού είσαι για Βρυξέλλες στα Γαλλικά είναι καλύτερα.

      Ληξιαρχική πράξη γέννησης δε χρειάζεται. Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο είναι αρκετό. Αν δεν έχεις πήγαινε βγάλε προλαβαίνεις.

      Βιβλιάριο υγείας για εστιατόρια δεν χρειάζεται το ελληνικό. Αν δουλέψεις νόμιμα βγάζεις το δικό τους, αν δουλέψεις μαύρα δεν το χρειάζεσαι.

      Την κάρτα ανεργίας να μην την πάρεις. Εχει ακριβώς την ίδια χρήση με εδώ. Στατιστική. Το είπαμε όσο σου βρίσκει δουλειά ο ΟΑΕΔ εδώ άλλο τόσο σου βρίσκουν και εκεί. Πας εκεί στη δήμο, αφού έχεις δηλωθεί και δηλώνεις τα στοιχεία σου στο ανάλογο γραφείο. Δεν υπάρχει κάρτα εκεί υπάρχει αρ. μητρώου.

      Τι αναγνώριση να κάνεις στο lower, αν το έχεις γνήσιο ή επικυρωμένο αντίγραφό από εδώ ισχύει σε όλο τον κόσμο.

      Δεν καταλαβαίνω που είναι το κόλλημα με τη συστατική. Γραφεις το χαρτί, πας στο μαγαζί που δούλευες, λες φεύγω έξω και θέλω μια υπογραφή και μια σφραγίδα σαν σύσταση. Πρέπει να ναι πολύ κολλημένος ο άλλος για να μη στο δώσει. Τηλέφωνο στον εργοδότη δεν πρόκειται να πάρουν σε καμία περίπτωση.

      Μην πελαγώνεις, πρακτικά μια επικύρωση πτυχίου χρειάζεσαι και μια έκδοση διαβατηρίου ή νέου τύπου ταυτότητας. Με το που φτάσεις, αν ο σύντροφος σου δεν σε έχει δηλώσει στη συμβόλαιο του σπιτιού σαν συγκάτοικο, παέι στην αστυνομία και δηλώνει ότι μένεις εκεί μόνιμα, στην τάδε διεύθυνση. Μην κάνετε καμιά εξυπνάδα και ενημερώσετε τον ιδιοκτήτη ότι θα στε 2 άτομα. Στανταρ θα σας ζητήσει αύξηση, οπότε καθυστερήστε το όσο μπορείτε. Με αυτό το χαρτί πας δηλώνεσαι στο δήμο και τελειώνεις. Θεωρητικά σε 10 μέρες πρακτικά σε 1 μήνα θα σου έρθει στο σπίτι σου με ταχυδρομείο ο αριθμός μητρώου δημότη ο οποίος θα αποτελεί κάτι σαν το ΑΦΜ σου. Μόλις βρεις δουλειά γράφεσαι και στο αντίστοιχο ΙΚΑ. Απλά είναι τα πράγματα.

      Comment


        #33
        ....

        Το επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου πρέπει να το φτιάξει μόνο η σχολή όχι το κεπ ή η αστυνομία αυτό ρώτησα..Μετά θα βάλω αποστίλ στον ίδιο τόπο όπου εκδόθηκε και πρέπει να το υπογράψει ο πρόεδρος του ΤΕΙ άρα πρέπει να πάω Χαλκίδα.
        Εσυ έχεις μεταφράσει το πτυχίο σου ναι ή όχι?
        Διαβατήριο έχω και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.
        Για τις συστατικές μαλλον θα κάνω αυτό που λες.
        Υπάρχει και διαδικασία ισοτιμίας αναγνώρισης έχεις ακούσει κάτι?

        Comment


          #34
          ....

          ο ιδιοκτήτης γνωρίζει από τη αρχή ότι θα έρθω.
          Ευτυχώς που μου είπες για το βιβλιάριο υγείας και την κάρτα ανεργίας ότι δεν χρειάζοντε...όμως με το πτυχίο αλήθεια έχω μπερδευτεί..

          Comment


            #35
            Δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς έχεις μπερδευτέι. Αν θυμάμαι καλά επειδή έχουν περάσει χρόνια από τότε, όταν παίρνεις πτυχίο σου δίνουν το πρωτότυπο και 2 νόμιμα επικυρωμένα αντίγραφα. ΟΚ?
            Από κει και έπειτα παίρνεις το επικυρωμένο αντίγραφο, πας σε ένα μεταφραστή επικυρωμένο και σου κάνει μια επίσημη μετάφραση. Πάει στα 10-15 η σελίδα. Και εγώ ακριβώς έτσι είχα κάνει.

            Αναγνώριση δε χρειάζεται εφόσον είμαστε ΕΕ. Μάλλον εννοείς ισοτίμηση.
            Η ισοτίμηση δε χρειάζεται τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο στο δημόσιο. Το αν ένας εργοδότης σε πάρει ή όχι δεν είναι θέμα ισοτίμησης. Αλλωστε και στο Βέλγιο δεν κοιτάνε τόσο τα πτυχία όσο την προυπηρεσία, τις ικανότητες και τις γλωσσες. Ισοτίμηση θα χρειαστέις αν θελήσεις να πάρεις δημόσια θέση. Ακόμα και στο πανεπιστήμιο αν πας για μαστερ, δε χρειάζεται κατά πάσα πιθανότητα.
            Να σου πω και ένα μυστικό. Δε σε συμφέρει. Οπως είπες είσαι από ΤΕΙ. Στο Βέλγιο δεν υπάρχουν ΤΕΙ, δηλαδη ανώτατα τεχνολογικά ιδρύματα. Υπάρχουν τα Haute - Ecole δηλαδή κάτι σαν δημόσια κολλέγια τα οποία είναι πιο πολύ επαγγελματικού χαρακτήρα. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά δεν θεωρούνται ανώτατα ιδρύματα. Αν το πτυχίο σου ισοτιμηθεί με αυτά είναι μειον. Οπότε κάνε τον Κινέζο, αμα δε σου ζητήσουν μην κάνεις τίποτα. Αν το ΤΕΙ σου είναι ΑΤΕΙ θα μεταφραστεί κάτι σαν Higher Education Technological Institute στα Γαλλικά ( Ecole Superieure) άρα κολλάει πιο πολύ στο Πανεπιστημιακό επίπεδο.
            Αυτά που ισχύουν θα τα βρεις εδώ: http://www.ond.vlaanderen.be/naric/B...Vl_ENG_web.pdf

            Πρακτικά στον ιδιωτικό τομέα το θεωρώ μάλλον απίθανο να σου ζητήσουν ακόμα και να δουν το πτυχίο σου. Γενικά μην πολυαγχώνεσαι, οι Βέλγοι δεν είναι τυπολάτρες σαν τους Γερμανούς και τους Αγγλους. Είναι πιο πρακτικοί.

            Comment


              #36
              ....

              δεν μου έχουν δώσει αντίγραφα από την σχολή οπότε μήπως μπορώ να κάνω μετάφραση στο προτότυπο?Στον Πειραιά υπάρχει πιστοποιημένος μεταφραστής με 10ε η σελίδα..θα μεταφράσω και την αναλυτική προτιμώ στα αγγλικά-και μετά να πάω να βάλω αποστιλ στην μετάφραση?
              Μήπως ξέρεις αν όλη την διαδικασία μπορώ να την κάνω όταν πάω εκεί, γίνετε?
              Για την ισοτιμία πιστεύω πως αναγνωρίζεται σαν Bachelor στο Βέλγιο και στην Ολανδία άκουσα ότι επειδή είναι 4 χρόνια ενώ τα δικά τους είναι 3 χρόνια το ΤΕΙ από Ελλάδα μετράει εκεί σαν να έχεις κάνει και Μαστερ.
              Για το Βέλγιο μου φαίνετε περίεργο το δικό μας να είναι κατώτερο αφού είναι 4 χρόνια και τα δικά τους είναι 3 χρόνια.
              'Ομως σύντομα θα μάθω γιατί έστειλα μήνυμα να ρωτήσω.
              Δεν ξέρω αν θα μπώ στην διαδικασία αναγνώρισης εννοείτε μόνο αν με συμφέρει αλλιώς όχι.
              ΌΤΑΝ όμως θα έχω την πιστοποιημένη μετάφραση μήπως πρέπει να την βγάλω σε περισσότερα από ένα αντίγραφα γιατί φαντάσου πως για να κάνεις έτηση στο VUB σου ζητάνε την μετάφραση και αντίγραφα του πτυχίου στην γλώσσα προέλευσης?

              Comment


                #37
                Καλησπέρα Ζωή,

                Ημουν Βρυξέλλες για 1,5 μήνα το καλοκαίρι με σκοπό να μείνω. Είχα διαβάσει διάφορα για την πολυπολιτισμικότητα της πόλης και είπα να δοκιμάσω να ψάξω εκεί την τύχη μου. Γράφτηκα σε μαθήματα βελτίωσης Γαλλικών στο ULB για ενα μήνα και παράλληλα έψαχνα και για δουλειά.
                Πάνω κάτω θα έγραφα σε σένα και εγώ αυτά που σου γράφει ο Παβντελ. Εγώ Κατάλαβα ότι με τους μισθούς που υπάρχουν εκεί και με τις τιμές αντοιστοιχα των τροφίμων και διαμερισμάτων δεν υπήρχε περίπτωση να ζούμε φυσιολογικά ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι. Παρόλα αυτά προσπαθήσαμε να νοικιάζουμε μία γκαρσονιέρα αρχικά και δεν τα καταφερναμε διοτι οι ιδιοκτήτες πάντα προτημούσαν να τα δώσουν σε άτομα που είχαν το μεγαλύτερο μισθό και μια καλή θέση εργασίας (πάντα μας ζητούσαν και αποδείξεις πληρωμής των τελευταίων μηνών απο την εργασία) Επίσης τρομερά με ενοχλούσε η φοβερή "βρωμιά" που επικρατούσε στα διαμερίσματα που κοιτούσαμε και το ότι παρόλα αυτά η ζήτηση για αυτά ήταν τρομερή. Τελος πάντων εγώ δεν ήμουν διατεθιμένη να ζήσω έτσι και όταν δεν έβλεπα άσπρη μέρα απο τις συνεντευξεις για δουλειά που πήγαινα. Παντού με ζητουσαν και τέλεια φλαμανδικά εκτός απο τα γαλλικά που ήδη μιλούσα (και άλλες 3 γλώσσες) . Κατά τα άλλα για μένα ήταν πολύ ωραία εμπειρία γνώρισα πάαααρα πολύ κόσμό απο διαφορετικές γωνίες της γής, ευγενικοι άνθρωποι και καλοσυνάτοι (γνώρισα όμως ελάχιστους ντόπιους γιατι μάλλον στις Βρυξέλλες είναι μειωνότητα) Δεν το πάλεψα ομως με όλη τη δυναμη μου γιατί κατά βάθος δεν ήθελα να μείνω μόνιμα εκεί, ούτε ήθελα να δουλεψω οπου να'ναι γιατί ενιωθα ότι δεν θα είχε προοπτική μελλοντικά. Τώρα είμαι Θεσσαλονίκη ανεργη και κοιτάζω για μετανάστευση κάπου αλλού ίσος Σουηδία θα δείξει.
                Σου εύχομαι ότι καλύτερο και προσπάθησε να πετύχεις εαν πραγματικά θα σου αρέσει εκεί.

                Φιλικά

                Comment


                  #38
                  Geia sou

                  Ευχαριτώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου....

                  Comment


                    #39
                    Μαμίνα αν επιτρέπεται που πήγες σε συνέντευξη? Τι μισθό και τι συμβόλαιο σου προτείνανε?

                    Comment


                      #40
                      Πλέον πιστεύω ότι το Βέλγιο δεν είναι τόσο ιδανικό για μετανάστευση!

                      Comment


                        #41
                        Από το 2008 και μετά έχει πάρει την κάτω βόλτα. Το εξωτερικό χρέος ανέρχεται σε 100% του ΑΕΠ ενώ το έλλειμα είναι κοντά στο 6%. Ηδη έχει ψηφιστεί πρόγραμμα σταθερότητας ( κάτι σαν μνημόνιο αλλά χωρίς ΔΝΤ) έως το 2014 το οποίο περιλαμβάνει τρελλές περικοπές. Δείτε εδώ:http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/n...belgium_en.pdf

                        Eurozone debt crisis spreads to Belgium on rising political risk - Telegraph

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by pavdel View Post
                          Μελίνα μου σεβαστή η άποψη σου. Η Αμβέρσα είναι Φλάνδρα έχει διαφορά με τις Βρυξέλλες μέρα με νύχτα. Είναι μεγάλο λιμάνι, έχει διαμάντια έχει εξαγωγική κίνηση. Και έπειτα λες έμεινες? Αλλο έμεινα άλλο δούλεψα. Και άλλο πριν 10 χρόνια. Με τα δεδομένα 10 χρόνων πριν ακόμα και η Ελλάδα ήταν παράδεισος σε σχέση με σήμερα, και δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου φόρουμ.

                          ΠΣ. Οσο για τις τιμές που λες, κάνε σύγκριση με εδώ και πες μου αν είναι πιο φτηνά En promotion - Carrefour Market / GB
                          ( και αυτές είναι οι πρόμο τιμές, δηλαδή οι προσφορές) !!!
                          Δεν έμεινα απλά, δούλεψα. Όλα αυτά που διαβάζω μου είναι πρωτόγνωρα. Αλλά όπως λες έχουν περάσει και 10 χρόνια, ήταν στην προ Ευρώ εποχή οπότε δε βάζω το χέρι μου στο ευαγγέλιο για τίποτα. Αλλά τέτοια διαφορά στο κέντρο της Ευρώπης; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Εν τω μεταξύ είναι και η αδελφή μιας φίλης μου εκεί και δουλεύει ως γιατρός (σε κάποια επαρχιακή πόλη) και λέει τα καλύτερα. Ζωή ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.

                          Comment


                            #43
                            Αλλιως ειναι τα πραγματα για αυτους που ειναι ειδη πολλα χρονια σε χωρες του εξωτερικου και αλλιως για αυτους που θελουν να πανε τωρα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by melinaa View Post
                              Δεν έμεινα απλά, δούλεψα. Όλα αυτά που διαβάζω μου είναι πρωτόγνωρα. Αλλά όπως λες έχουν περάσει και 10 χρόνια, ήταν στην προ Ευρώ εποχή οπότε δε βάζω το χέρι μου στο ευαγγέλιο για τίποτα. Αλλά τέτοια διαφορά στο κέντρο της Ευρώπης; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Εν τω μεταξύ είναι και η αδελφή μιας φίλης μου εκεί και δουλεύει ως γιατρός (σε κάποια επαρχιακή πόλη) και λέει τα καλύτερα. Ζωή ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.
                              Οπως έπιες και συ: Γιατρός εξειδικευμένος επαγγελματίας. Για να βλέπει ασθενείς πάει να πει μιλάει και τη γλώσσα.
                              Ξέρω και γω πολλούς που κάνουν πολύ καλή ζωή.
                              Υπαλλήλους της ΕΕ, που δουλεύουν στα Ευρωπαικά όργανα. Αποσπασμένους υπαλλήλους ελληνικών υπηρεσιών. Αποσπασμένους στρατιωτικούς στο ΝΑΤΟ. Ολοι αυτοί είναι με διπλούς μισθούς, έξτρα επιδόματα στέγασης και σίτισης και πάνω από όλα σαν διπλωματικοί υπάλληλοι αποφεύγουν την τσιμπίδα της βελγικής φορολογίας. Ολοι αυτοί θα σου πουν τα καλύτερα και δε γυρνάνε Ελλάδα για κανένα λόγο.

                              Εδώ όμως η περίπτωση είναι αρκετά διαφορετική. Οπως λεει και ο fendy για νέους ανθρώπους που θέλουν να αποκτήσουν εμπειρία και να βρουν μια δουλειά είναι δύσκολα, αν δεν ξέρεις γλώσσα ακόμα πιο δύσκολα απο εδώ....πολύ πιο δύσκολα κατα τη γνώμη μου !!! Μακάρι να πάει η κοπέλα και να τα βρει όλα όπως θέλει, αλλά καλό ειναι να ξέρεις και που πας και τι περιμένεις και να σαι ρεαλιστής.

                              Γενικά όσοι λένε παώ να δω τι παίζει, βλέπω κρίνω, συγκρίνω αποφασίζω είναι αυτοί που μένουνε για καιρό έξω.
                              Αυτοί που είναι στο στυλ όλα μαύρα Ελλάδα, όλα καλύτερα έξω, ρίχνω μαύρη πέτρα και δεν ξαναπατάω είναι αυτοί που γυρνάνε σε 1 μήνα πίσω.

                              Comment


                                #45
                                Δεν έχω πεί ότι δεν θα γυρίσω...έχω πεί πως θα πάω να προσπαθήσω γιατί πλεόν δεν έχω να χάσω κάτι.Αν δεν τα καταφέρω να βρώ δουλειά φυσικά και θα γυρίσω αυτό εννοείτε...

                                Comment

                                Working...
                                X