Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Βέλγιο?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στο Βέλγιο?

    Γειά σας ,
    Ενδιαφέρομαι να μιλήσω για προοριμό την Ευρωπαική ένωση είναι κανείς
    που μπορεί να βοηθήσει?

    #2
    Ζωή έχουμε ακριβώς την ίδια ηλικία. Ημουν στο Βέλγιο για 1 χρόνο και έχω γυρίσει από πέρσυ τον Νοέμβριο. πες μου τι ακριβώς ψάχνεις σαν δουλειά και τι πτυχία και γλώσσες έχεις για να σου πω.

    Comment


      #3
      απορίες

      Ευχαριστώ για την απάντηση,
      έχω πτυχίο μηχανικός αυτοματισμού όμως δεν ξέρω για ισοτιμία η αναγνώριση τι πρέπει να κάνω?επίσης γνωρίζω αγγλικά
      Θα ήθελα να μάθω τι χαρτιά πρέπει να έχω για να μου κάνουν πρόσληψη και για να δηλωθώ στον δήμο και στην εφορία?
      πιστοποιιτικό γέννησης και οικογ κατάστασεις?από προυπυρεσία δεν έχω τπτ πάνω στο αντικείμενο όμως έχω ένσυμα από άλλες δουλείες μήπως πρέπει να τα μεταφράσω να τα πάρω μαζί μου?αποστιλ πού θα βάλω σε όλα?
      Σκέφτομαι εκεί να δουλέψω για αρχή χωρίς γλώσσα σε κουζίνα εστιατόριο η καθαρισμούς και να κάνω μαθήματα γλώσσας παράλληλα...

      Comment


        #4
        Ζωή,

        χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η δική μου εμπειρία δεν είναι καλή από Βέλγιο. Σκέψου γύρισα το Νοέμβριο του 2010 και πλέον ζω καλύτερα εδώ. Εκεί δούλεψα σε ένα Πανεπιστήμιο ως ερευνητής σε ένα project και μετά έψαχνα για δουλειά 4 μήνες και κατάφερα να πάω σε 1 συνέντευξη η οποία δεν δούλεψε. Σκέψου είχα και εμπειρία στο αντικέιμενο μου.

        Κατ' αρχας. Το πτυχίο σου στον ιδιωτικό τομέα δεν θέλει αναγνώριση, είναι ΕΕ, μια απλή μετάφραση στα αγγλικά αρκεί για τον εργοδότη. Τυπικούρες χρειάζεται μόνο για δημόσια θέση. Αν στα ζητήσει ο ργπδότης έχει καλώς, μην τα κάνεις προκαταβολικά, πολλά έξοδα.

        2ον) Στο Βέλγιο υπάρχουν 3 επίσημες γλώσσες ( Γαλλικά, Φλαμανδικά, Γερμανικά) πρακτικά τα Γερμανικά δε συνιθίζονται, αλλά ειδικά σε τεχνικές δουλειές το να ξέρεις και τις 2 γλώσσες είναι must. Η οικονομική δύναμη του Βελγίου είναι η Φλάνδρα, ίσως μόνο με Φλαμανδικά ναι, αλλά μόνο με Αγγλικά είναι μειον. Επίσης η έλλειψη εμπειρίας είναι κακό. Το Βέλγιο συγκεντρώνει μεγάλο αριθμό εξειδικευμένων μεταναστών, είνια ανταγωνιστική αγορά.

        3ον) Γραφειοκρατικά. Για να εργαστείς χρειάζεσαι να κάνεις εγγραφή στα μητρώα της πόλης. Για να κάνεις εγγραφή στα μητρώα της πόλης πρέπει να έχεις σπίτι να μείνεις, να έχεις νοικίασει η να φιλοξενείσαι. Το μανίκι είναι ότι για να σου βγάλουν αριθμό μητρώου παίρνει κανα μήνα, άρα 1 μήνα θα κάνεις τουρισμό. Μόλις βγάλεις αυτό τον αριθμό και βρεις δουλειά, πας και γράφεσαι στην mutualite, εκεί δηλαδή που πάνε οι φόροι σου από το μισθό.

        4ον) Μισθολογικά. Μην τρελλαίνεσαι όπως και γω με τα 1400 ευρώ ελάχιστο μισθό. Πρώτον είναι μικτός. Δηλαδή βγαίνει γύρω στα 1000 ευρώ/μήνα. Ενας μισθός 2100 είναι γύρω στα 1300/μήνα. Στο Βέλγιο δεν υπάρχουν επιδόματα, οι μισθοί είναι 12. Επίσης εφαρμόζεται κατα κόρον η μερική απασχόληση, δηλαδή μπορεί να είσαι ως και ωρομίσθιος ( μιλαμε για το 40% του κόσμου).

        5ον) Κόστος ζωής, ενόκιο για δωμάτιο υπολόγισε στα 15-20ευρώ/τμ ανάλογα την περιοχή. Εισιτήριο λεωφορείου 2 ευρώ, σούπερ μάρκετ έως και 50% πάνω από εμάς. Μπύρες καφέδες πιο φθηνά, φαι έξω χάλια και απλησίαστο.

        6ον) Εφόσον μιλάς μόνο Αγγλικα κατ' αρχάς δε θα σε συμβούλευα να πας. Αν επιμένεις υπάρχουν κάποιες ελληνικές εταιρίες που δραστηριοποιούνται εκεί που είναι σε ΙΤ αντικείμενο.
        European Dynamics - The Information Society Integrator
        uni systems
        έχει κάποιες αγγελίες κάθε μέρα στο kariera.gr στο ΙΤ.
        Διαφορετικά EuroBrussels.com - Jobs in Brussels, EU institutions and International Organisations
        EurActiv | European Union Information Website (EU and Europe)
        Jobs zoeken en werk vinden met Monster is kinderspel. Gebruik Monster om je nieuwe job te vinden, een online CV op te stellen, je sollicitatie voor te bereiden en je carrière vorm te geven.


        7) Κοινωνία. Εδώ είναι το μεγάλο θέμα. Το Βέλγιο δεν είναι λαός είναι πληθυσμός. Εχει άτομα από όλο τον κόσμο, με έμφαση σε Βορειο Αφρικανούς και κεντροαφρικανούς που τα παιδιά τους έχουν μεγαλώσει εκεί. Είνια χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, μη ενσωματωμένοι, δημιουργούν τεράστια προβληματα με ναρκωτικά ή βία καθώς είναι άνεργοι και κοινωνικά αποκλεισμένοι. Οι γαλλόφωνες περιοχές έχουν μεγάλο θέμα αστεγων, εγκληματικότητας, ναρκωτικών και βίας. Επίσης το Βέλγιο φέτος μπήκε σε πρόγραμμα σκληρής λιτότητας, δεν είναι καμία Ελβετία. Στην ίδια μοίρα είμαστε.

        ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
        1) Ψάξε να βρεις μια δουλειά από εδώ στο Βέλγιο έστω και με λιγότερα, για να μη μπείς σε περιπέτειες.
        2) Πρότιμησε Φλαμανδόφωνες περιοχές ( Γανδη, Λουβαίνη, Αμβέρσα, Γκενκ)
        3) Μακρυά από καθαρισμούς και προπαντώς από ελληνικά εστιατόρια. ΜΑΚΡΥΑ. Αν θες να βρεις μια δουλίτσα να βγάζεις τα έξοδα σου, βρες μια μικρή φοιτητούπολη πχ Λουβαίνη η Γάνδη και βρες δουλειά σε καφετέρια με Erasmus φοιτητές ή και μέσα στο πανεπιστήμιο σε εστιατόριο, καφετέρια ή και ρεσεψιον. Εκεί θα γραφτείς και στα μαθήματα γλώσσας για να θεωρείσαι φοιτήτρια, δηλαδή να έχεις πάσο, ασφάλιση και ίσως δωμάτιο σε εστία.
        4) Αφού έχεις σκοπό να να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, καλύτερα δες και άλλες χώρες ( Ολλανδία, Γερμανία, Αυστρία)

        Αυτά ελπίζω να βοήθησα. Εγώ πάντως θα προτιμούσα να μουν σερβιτόρος εδώ παρά να ξαναπάω εκεί...αλλά καθένας είναι διαφορετικός.

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου γράψεις ..με βοήθησες αρκετά αλλά δεν σου κρύβω πως απογοητεύτικα κιόλας.
          σίγουρα δεν είναι όλα μέλι γάλα...εγώ έχω άλλη ενημέρωση τελείως διαφορετική και σε μερικά πράγματα συμπίπτουμε...όπως και να έχει δεν έχω πάει και σέβομαι την εμπιρεία σου.
          Όσο για εδώ έχω βάλει μεγάλο χ δεν πιστεύω πως μπορώ να βρώ κάπου χειρότερα.
          Έψαχνα σε καφετέριες δουλειά ,έχω στείλει άπειρα βιογραφικά και τίποτα και όχι μόνο εγώ δηλαδή.Σίγουρα αν εσύ κατάφερες και βρήκες εδώ και μπορείς να καλύπτεις τις ανάγκες σου τότε μπράβω.Εγώ και σχεδόν οι περισσότεροι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα μόνο κάποιες εξερέσεις που έχουν βοήθεια ή άκρες ή κάτι τέλος πάντων αλλιώς με τίποτα δεν βγαίνει λες να μη προσπάθησα ?μεγάλη κουβέντα οι λόγοι για τον καθένα μπορώ να γράφω μέχρι αύριο και λίγα θα είναι..

          Comment


            #6
            Είναι χαρά μου να βοηθάω όσο μπορώ και εύχομαι να χα καλύτερα πράγματα να σου πω. Και γω σκέφτομαι να ξαναφύγω λόγω της κοπελας μου και όπως βλέπεις την ψάχνω πολύ.

            Λοιπόν πάμε στα διαδικαστικά. Γνώμη μου. Εφόσον είσαι σε τεχνικό κομμάτι η Φλάνδρα ( Ολλανδόφωνη περιοχή είναι το μέρος σου). Με Αγγλικα και Φλαμανδικά κάτι μπορείς να κάνεις.
            1ον) Δες ΙΤ ή τεχνικές εταιρίες και δες αν μπορείς να κανονίσεις κάτι από δω ( ξέρω ακούγεται απίθανο, αλλά προσπάθησε έστω και σαν πρακτική).
            2ον) Αν πας εκεί γράψου σε ένα πανεπιστήμιο να μάθείς τη γλώσσα και για να θεωρείσαι φοιτήτρια. Θα έχεις δωμάτιο στην εστία (250-300 το μήνα), ή σε κοτ ( τα ίδια περίπου) θα έχεις ιατρική περίθαλψη, θα τρως φτηνά στην εστία 3-4 ευρώ. Τα μαθήματα πάνε κανά 300αρι το εξάμηνο για ξένους, σε 2-3 μήνες κάτι μπορείς να μάθεις να μιλάς. Τους 1ους 2-3 μήνες αν βρεις δουλειά θα βρεις κάπου σαν καφέ-μπουφέ κτλ. Με τη γλώσσα έχεις καλύτερες πιθανότητες. Καλές πόλεις είναι η Γάνδη ( Gent) και η Λουβαίνη ( Leuven) είναι φοιτητουπόλεις, είναι μισή ώρα από Βρυξέλλες, έχουν πολύ ξένο κόσμο, θα δικτυωθείς πιο εύκολα για δουλειά μέσω φοιτητών και γραφείων πανεπιστημίου. Ισως αν είσαι τυχερή σου κάτσει και κάτι μέσα από το πανεπιστήμιο. Στη Φλάνδρα όλες οι πόλεις κυκλοφορούνται με ποδήλατο, είναι μικρές και επίπεδες. Γνώμη μου είναι μην ξεκινήσεις από Βρυξέλλες. Είναι σαν πόλη ακριβή, απρόσωπη, επικίνδυνη και δύσκολη στο να κυκλοφορείς. Θα απογοητευτείς από τη μοναξιά και γενικά το κλίμα τους.
            Τα πανεπιστήμια που σου λέω είναι
            Homepage — Universiteit Gent

            αν ψάξεις για μαθήματα Ολλανδικών ( Φλαμανδικών) θα βρεις πληροφορίες, τιμές και περιόδους.

            Αυτά που σου είπα δε στα είπα για να σε αποθαρρύνω αλλά να σου δώσω μια εικόνα που γενικά λίγος κόσμος έχει για το Βέλγιο και οι ίδιοι προσπαθούν επιμελών να κρύψουνε. Οπως :

            1) Η ανεργία είναι πολύ χαμηλά αλλά πάρα πολύς κόσμος υποαπασχολείται με μερική ή κατ αποκοπή απασχόληση. Γύρω στο 35-40%. Πχ μπορεί κάποιος να δουλέυει 2-3 μεροκάματα το μήνα και να θεωρείται εργαζόμενος.
            2) Η φορολογία και το κόστος ζωής είναι πολύ ψηλά, ένας μισθός 1500-1700 μικτά είναι της πλάκας, σαν να παίρνεις εδώ 700 ευρώ.
            3) Το Βέλγιο περνάει επίσης κρίση, ήδη έχουν ανακοινώσει μέτρα όπως και μας, ελαστικοποίηση της εργασίας, περικοπές, μείωση δαπανών.
            4) Υπάρχει πολλή μαύρη εργασία κυρίως λόγω πολλών Βουλγάρων και Ρουμάνων που έχουν σκάσει εκεί και μαζί με τους ντόπιους "λαθραίους" έχουν ρίξει τα μεροκάματα.
            4) Υπάρχουν όπως και δω γραφειοκρατία, ανοργανωσιά, διαδικασίες επι διαδικασιών. Για να βγάλεις ΑΦΜ θέλεις 1 μήνα, για να πάρεις διεύθυνση κατοικίας άλλο 1 μήνα, δεν είναι παράδεισος.
            5) Οπως σου είπα εγκληματικότητα, πολλά ναρκωτικά, πολύς αλκοολισμός, πολύ βια, όχι όπως εδώ στην Αθήνα, μιλάμε για παντού. Δεν είναι ασφαλές κράτος.

            Γνώμη μου είναι αν αντέχεις το κόστος μετεγκατάστασης προσπάθησε σε ένα αγγλοφωνο κράτος ( Αγγλια, Β. Ιρλανδία) ή αν μπεις στη διαδικασία ενσωμάτωσης ( να μάθεις γλώσσα, να κάνεις άλλες δουλειές ως την ενσωμάτωση κτλ) υπάρχουν πιο πολιτισμένα κράτη. πχ Αυστρία, Γερμανία, Τσεχία ακόμα και Κύπρος ή Μάλτα. εκεί τουλάχιστον μπορείς να ασχοληθείς με τον τουρισμό ενόσο ψάχνεις για δουλειά.

            Comment


              #7
              ο σύντροφός μου είναι ήδη 6 μήνες Βρυξέλλες οπότε θα συνεχίσουμε με αυτόν τον προορισμό...θα πάω εκεί σε λίγο καιρό...όμως ήθελα να μάθω και άλλες απόψεις από το φόρουμ γιαυτό κάνω ερωτήσεις...κάτι θετικό θα έχει δεν μπορεί?με όσο κόσμο μιλάω στο ιντερνετ και μένει εκεί πραγματικά κανείς δεν μου τα παρουσιασε έτσι...οι περισσότεροι κολάνε στην γλώσσα και στον καιρό όμως αυτό είναι το λιγότερο ....εσύ δεν βρίσκεις τίποτα θετικό...?

              Comment


                #8
                Διάβασα λίγο πολύ την ιστορία σου, οπότε τα δεδομένα αλλάζουν. Βρυξέλλες έμενα και γω, στην περιοχή Ixelles ( Elsene) περίπου 20 λεπτά από το κέντρο.

                Θετικά έχει πάρα πολλά.

                1ον όπως σου είπα το Βέλγιο είναι ένα πολυεθνικό περιβάλλον και θες δε θες έρχεσαι σε επαφή με πολύ κόσμο και μαθαίνεις νέες νοοτροπίες και κουλτούρες και ξεπερνάς προκαταλήψεις. Πχ εγώ έκανα πολύ παρέα με Τουρκούς ενώ το καλύτερο μανάβικο της περιοχής μου ήταν τουρκικό.
                2ον Το Βέλγιο είναι μικρή χώρα και συνορεύει με πολλούς προορισμούς, Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, με τρένο πας και Αγγλια γρήγορα. Μιλάμε για μικρες αποστάσεις με τρένο της τάξεως των 2-2,5 ωρών. Πολλοί Βέλγοι πάνε για ψώνια στο Ααχεν που είναι φτηνό στα ψώνια, η στο Μαάστριχτ που συνδυάζουν ψώνια με ένα χαλαρο τσιγαριλικάκι, έτσι για να διώχνει το στρες της εβδομάδας. Υπάρχουν πολλές μικρές πόλεις και μέσα στο Βέλγιο να επισκεφτείς, το τρένο είναι φτηνό και αξιόπιστο.
                3ον) Αποβάλλεις πολλές κακές ελληνικές συνήθειες. Κατ αρχάς θα δεις ότι άτομα ακόμα και με καλές δουλειές δεν έχουν αμάξι...απλά γιατί δεν το χρειάζονται. μαθαίνεις να περπατάς και να χρησιμοποιείς συγκοινωνία. Μαθαίνεις ότι για ψώνια δεν πας σε 1 σουπερμάρκετ. Το Colruyt είναι καλό για κρέας και συσκευασμένα τρόφιμα, το GB για γαλακτοκομικά και ψητό κοτόπουλο, το Delhaize ( ΑΒ Βασιλόπουλος) για ξένα προιόντα και ελληνικά. Επίσης κάθε Κυριακή στην περιοχή Midi υπάρχει λαική που έχει καλές τιμές και φρέσκα πράγματα, ακόμα και κρέας ψάρια κτλ.
                4ον) Μαθαίνεις ότι διασκέδαση δε σημαίνει μόνο μπουζούκι και μπαρ. Μια βόλτα σε μια ανοικτή Χριστουγεννιάτικη αγορά με τρόφιμα και δώρα, ένα φεστιβάλ μπύρας, ένα φεστιβάλ φαγητού, μια καλή μπυραρία, μια εκδρομή στη Γάνδη για βαρκάδα είναι πολύ καλές επιλογές. Κυριακάτικη ποδηλατάδα σε ένα πάρκο, η βόλτα στη Grand Place συστήνεται. Συστήνω ανεπιφύλακτα το χωριό ΣΠΑ, για τα ιαματικά νερά, πισίνες, σάουνες και άλλες θεραπείες σύνολο στα 20 ευρώ.

                Χρηστικά τώρα. Οι Βρυξέλλες είναι κατά βάση γαλλόφωνες. Εφόσον πας σε λίγο καιρό προσπάθησε να μάθεις όσα γαλλικά μπορείς με κάποιο τρόπο για να μπορείς τουλάχιστον να κυκλοφορείς. Μακροπρόθεσμα τα γαλλικά μαθαίνονται με την πρακτική τουλάχιστον να τα μιλάς και να τα γράφεις σε καλό επίπεδο. Για χειρονακτικές εργασίες όπως ανέφερες τα πραγματα είναι διαφορετικά, ίσως και μόνο με αγγλικά μπορεί κάποιος, αλλά για δουλειές όπως λες γραφείου ή που έχουν να κάνουν με κόσμο χρειάζεσαι και γαλλικά και φλαμανδικά. Τα φλαμανδικά μπορείς να τα μάθεις στο πανεπιστήμιο Vrje, αν το δεις στο ιντερνετ.
                Από κει και πέρα, για δουλειά ψάχνεις μέσω ιντερνετ και στα ιδιωτικά γραφεία ευρέσεως εργασίας που είναι κοντά στην πλατεία de Bruckere πας, κλείνεις ραντεβού και μιλάς. Κοντά στην Grand Place υπάρχουν πολλά τουριστικά μαγαζιά, εστιατόρια, μπυραρίες, σουβενίρ, εκεί με καλά αγγλικά και λίγα γαλλικά μπορείς να πετύχεις μια δουλίτσα. Εχει και ελληνικά μαγαζιά αλλά μακρυά, έχω δουλέψει σ αυτούς για κανα μήνα και δεν τους συστήνω. Αν ξεπεραστεί το θέμα γλώσσας όλα θα ναι πιο βατά.

                Καλή επιτυχία

                Comment


                  #9
                  Και πάλι σε ευχαριστώ ...εγώ είμαι πεπισμένοι πως αν μια χώρα έχει προοπτικές τότε η γλώσσα δεν είναι πρόβλημα...αυτό που με ενδιαφέρει να έχει είναι:
                  ΦΥΣΙΚΑ όλα όσα ανέφερες είναι σοβαροί λόγοι για μένα για να πάω όπως επίσης...
                  1)Με ενδιαφέρει να μην υπάρχουν ζητιάνοι/ανάπυροι/άρρωστοι παντού! στα τρένα στους δρόμους και αυτό το χάλι στην ομόνοια κλπ απλά είναι πολύ συμαντικό το κράτος κάπως να τους περιθάλπει.
                  2)Με ενδιαφέρει να υπάρχει αξιοκρατία στις δουλειές και όχι παντού πιγαδάκια.
                  3)Με ενδιαφέρει να υπάρχει ένα κράτος πρόνοιας για τους πολίτες δηλ
                  -όταν λέμε πως έχω ασφάλιση αυτό πραγματικά να σε καλύπτει σε οικανοποιτικό βαθμό όχι σαν το ΙΚΑ που για να κάνω την δουλειά μου είχα και ιδιωτική ασφάλεια.
                  -όταν λέμε πως σπουδάζω αυτό πραγματικά να συμαίνει πως σπουδάζεις και όχι να κοροιδευόμαστε...με έξτρα φροντιστήρια ,αγγλικά,κλπ
                  -όταν λέμε πρόνοια του κράτους εννοούμε επίδομα παιδιών ,επίδομα αν σπουδάζει ,επίδομα ενοικίου,επίδομα θέρμανσης,επίδομα γάμου,επίδομα ανέργου...κλπ
                  -όταν λέμε πως μου μένουν καθάρά 1400 στην χειρότερη ναι εξαρτάτε αν τώρα ο συντροφός μου έχει νοικιάσει ένα στούντιο με 350+150 και δουλεύουμε και οι δύο μελόντικά πόσο να φάμε πιά?άντε σου λέω να φάμε τον έναν μισθό ο αλλός θα μείνει ή δεν θα μείνει ?
                  -Δεν έχω καταλάβει τι γίνετε ακριβώς με την κυκλοφόρία εκεί και τα αυτοκίνητα , φαντάζομα στα κέντρα θα γίνετε λίγο πανικός τις ώρες αιχμής ....
                  Για την εγκληματικότητα που είπες ισχύει ότι ορισμένες περιοχές είναι πιο κακοθυμισμένες
                  όμως το san Gilles έχει πολλούς μαροκάνους όμως τώρα θα είμαστε στο Uccle που είναι πιο ίσυχα.

                  Comment


                    #10
                    κάτι ξέχασα

                    Είχες ανάφέρει για μαθήματα γλώσσας σε πανεπιστ. εγώ έχω μάθει πως τα κάνεις με 20Ε τον χρόνο κάπου αλλού...δεν έχω να δώσω 300/μήνα για γλώσσα πρώτα σκέφτομαι να βρώ καμιά δουλειά και μετα αν τα καταφέρω θέλω να κάνω μαστερ στο πανεπ...έχει ένα τέλειο για μένα μαστερ στο Vij UB!
                    και κοστίζει 500/το χρόνο .Αν βρώ έστω part time θα το κάνω σίγουρα είναι 2 χρόνια .Αλλιώς θα περιμένω τα ευρωπαικά προγράμματα όπως το Erasmus για όλους που θα ξεκιν'ησει το 2014 ή κάποιο άλλο πρόγραμμα.
                    Θα την βρώ την άκρη δεν μπορεί κάτι θα κάνω ...όλα μαζί θα τα κάνω αν χρειαστεί δουλειά μάστερ και γλώσσα αντέχω!

                    Comment


                      #11
                      Είχα μείνει Βέλγιο πριν 10 χρόνια για 6 μήνες και κάποιοι άλλοι φίλοι μου για 1 χρόνο. Τα αρνητικά που αναφέρει ο pavdel δεν τα είδα ποτέ. Εγώ είδα μια οργανωμένη χώρα (έμενα στην Αμβέρσα). Όλα δίπλα σου, άνθρωποι ευγενικοί, να μιλούν αγγλικά χωρίς να σε κοιτάζουν περίεργα. Ακόμη και οι τιμές στο σουπερ ήταν πιο χαμηλές από της Ελλάδας στα ήδη πρώτης ανάγκης. Με το καλό να πας και να σου πάνε όλα όπως τα περιμένεις. Πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα.

                      Comment


                        #12
                        Γειά σου Melinaa

                        Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σίγουρα κάθε άποψη είναι συμαντική για μένα όπως και η δική σου...ειδικά τώρα που ήδη ετοιμάζομαι και έχω να σκεφτώ πάρα πολλά πράγματα...

                        Comment


                          #13
                          Εσύ μιλάς για πιο μόνιμες καταστάσεις τις οποίες εγώ δεν πολυσκέφτηκα, αλλά σχετικά μ αυτά που ρωτάς θα σου πω για όσα ξέρω

                          1) Ανάπηροι, ζητιάνοι και πρεζάκια υπάπρχουν παντού όσο και εδώ μέσα στο κέντρο και στις ύποπτες περιοχές ( midi, scharboek, saint gilles, gare du nord).
                          2) Αξιοκρατία στις δουλειές είναι σχετικό. Πχ σου έχω πει, αν και υπάρχουν πολλοί Βέλγοι πολίτες από διαφορετικές καταγωγές ( Μαροκινοί, Αραβες, Τούρκοι κτλ.) σπάνια τους βλέπεις να δουλέυουν σε τράπεζες ή σε εταιρίες, συνήθως κάνουν πιο απλές δουλειές. Υπάρχει διαχωρισμός. Με τους Ευρωπαίους τα πράγματα είναι διαφορετικά βέβαια, αλλά μισθολογικά αυτό εξαρτάται. Στη δουλειά μου εγώ έπαιρνα 1000 καθαρά, οι Βέλγοι 1800.
                          3)-Η ασφάλιση σου δεν παρέχεται από τον εργοδότη, την πληρώνεις έξτρα, περίπου στα 200ευρώ/μήνα ανάλογα την mutualite ( δήμο). Δεν υπάρχει δωρεάν περίθαλψη πχ αρρωσταίνεις με γρίπη πας στο νοσοκομείο, πληρώνεις πχ 300 ευρώ τα έξοδα, παίρνεις το χαρτί του νοσοκομείου πας εκεί και σου αποζημιώνουν ένα μέρος πχ 40% - 50%.-Τα νοσοκομεία τους είναι καλύτερα, αλλά στα επείγοντα πχ η αναμονή είναι η ίδια και 6-7 ώρες μπορεί να χρειαστει.
                          -Τα σχολεία τους και ειδικά τα μανεπιστήμια τους είναι διαμάντια, πολύ υψηλό επίπεδο, λίγα δίδακτρα, πολύ καλοί καθηγητές. Κι οι Γάλλοι πανε Βέλγιο για να σπουδάσουν.
                          -ίδομα παιδιών, σπουδών, γάμου, βάφτισης και τα λοιπά ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ στο μισθό. Ο μισθός είναι ένας. Το κράτος από ότι ξέρω βοηθά:
                          ανέργους, ανύπαντρες μητέρες και αναπήρους αν είναι μόνιμοι κάτοικοι δηλ + 10 χρόνια μόνιμη παραμονή + 2-3 έτη μόνιμη εργασία.
                          Λες 1400 καθαρά, βγάλε 500 το στούντιο 900, θα ζείτε 2 άτομα με 900 ευρώ/μήνα για να μπαίνει ο άλλος μισθός στην άκρη?
                          Από κίνηση τις ώρες αιχμής μέσα και έξω γίνεται χαμός. Ο περιφερειακός των Βρυξελλών διασχίζεται από πολλά φορτηγά και κολλάει. Η κεντρική λεωφόρος Anspach είναι 1+1 λωρίδα για αυτοκίνητα. Οι δρόμοι είναι γενικά στενοί και κατά τη διάρκει της μέρας μποτιλιάρονται. Αν πέσεις στην Ixelles ή τη Midi μεσημέρι με λεωφορείο θα νοσταλγήσεις την Κατεχάκη και τη Βουλιαγμένης. Παρόλα αυτά είναι μικρή πόλη, αν καταφέρεις και κινείσαι με τραμ και μετρό είσαι οκ. Απεργίες 3ωρες παίζουν ανα μήνα, γενικές 1-2 το χρόνο όχι τραγικά σε σχέση με μας.
                          Το Ukkel είανι όντως μια καλή περιοχούλα, όχι πολύ κοντά στο κέντρο, έχει και μερικούς Ελληνες αν κρίνω από κατι εστιατόρια που είδα. Οντως καλή επιλογή.
                          Το Vrije ή ULB, είναι ουσιαστικά το μόνο δημόσιο πανεπιστήμιο στις Βρυξέλλες με μεγάλο όνομα. Μαθήματα σου είπα πάνε 250-300 το εξάμηνο όχι το μήνα. Αρα 40/50 ευρώ. Με 20 ευρώ που βρήκες?

                          Να σου πω σε γενικές γραμμές εμένα τι μου την έσπασε στο Βέλγιο και έφυγα αν και σου είπα έιδα αρκετα θετικά:
                          1) Εργασιακές σχέσεις. Είμαι μηχανικός παραγωγής διοίκησης. 3 χρόνια εμπειρία. Δούλεψα και σε Βελγικο πανεπιστήμιο. Δεν μπορώ όμως να δουλεύω εσαεί με συμβάσεις της 1 ή των 2 εβδομάδων οι οποίες μπορούν να ανανεωθούν μπορεί και όχι. Το σλόγκαν έχω δουλειά έλα δεν έχω δουλειά μην έρχεσαι εκεί είναι μια πραγματικότητα.
                          2) Εγκληματικότητα-βρωμιά. Βαρέθηκα να βλέπω αλκοολικούς, βαρέθηκα να βλέπω καυγάδες και μαχαιρώματα, βαρέθηκα να βλέπω κόσμο να ξερνάει στο δρόμο, βαρέθηκα να με σταματάνε ζητιάνοι συνέχει να μου ζητάνε τσιγάρο ή λεφτα, βαρέθηκα να βλέπω σε κάθε ΑΤΜ 10 να κοιμούνται μέσα και να μη μπορώ να πάω να βγάλω λεφτα.
                          3) Στέγαση. Δεν μπορώ να μένουμε 2 άτομα σε 20τμ και να μοιραζόμαστε κουζίνα και τουλλέτα με άλλα 5 διαμερίσματα, αυτό που οι Βέλγοι λένε κοτ εγώ το λέω κοτ-έτσι. Στις Βρυξέλλες παέι 15-20τμ η ενοικίαση. Στο Ukkle που λες ένα δυαράκι 50τμ με κουζίνα και μπάνιο δικό του θέλει 1200ευρώ/μήνα. Δε με πιστεύεις. Ανοιξε Immoweb: immobili και δες, από κει βρίσκουν σπίτια όλοι.
                          4) Μοναξιά. Βαρέθηκα τη μουντάδα. Βαρέθηκα τον κόσμο που κλείνεται στα σπίτια από τις 7 και βγαίνει 1 Σάββατο να πάει να γίνει γκολ από τις μπύρες και να πλακωθεί στο ξύλο. Βαρέθηκα να βλέπω συμμορίες 16 χρονων Μαροκινών να χτυπάνε κόσμο στο δρόμο για το τίποτα. βαρέθηκα να μην έχω φίλους και να χρειάζεται να ταξιδεύω 2 ώρες κάθε κυριακή για να παώ να πιω ένα καφέ σε άλλη πόλη.

                          Τεσπα, ελπίζω να περάσεις καλά, παρ΄όλα αυτά μην εξαδανικεύεις τόσο πολύ το έξωτερικό και ειδικά το Βέλγιο. Είναι σημαντικό να είσαι με τον άνθρωπό σου, αυτό παίζει μεγάλο ρόλο στα πάντα. τα καλά και τα κακά θα τα αντιληφθείς στην πορεία.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by melinaa View Post
                            Είχα μείνει Βέλγιο πριν 10 χρόνια για 6 μήνες και κάποιοι άλλοι φίλοι μου για 1 χρόνο. Τα αρνητικά που αναφέρει ο pavdel δεν τα είδα ποτέ. Εγώ είδα μια οργανωμένη χώρα (έμενα στην Αμβέρσα). Όλα δίπλα σου, άνθρωποι ευγενικοί, να μιλούν αγγλικά χωρίς να σε κοιτάζουν περίεργα. Ακόμη και οι τιμές στο σουπερ ήταν πιο χαμηλές από της Ελλάδας στα ήδη πρώτης ανάγκης. Με το καλό να πας και να σου πάνε όλα όπως τα περιμένεις. Πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα.
                            Μελίνα μου σεβαστή η άποψη σου. Η Αμβέρσα είναι Φλάνδρα έχει διαφορά με τις Βρυξέλλες μέρα με νύχτα. Είναι μεγάλο λιμάνι, έχει διαμάντια έχει εξαγωγική κίνηση. Και έπειτα λες έμεινες? Αλλο έμεινα άλλο δούλεψα. Και άλλο πριν 10 χρόνια. Με τα δεδομένα 10 χρόνων πριν ακόμα και η Ελλάδα ήταν παράδεισος σε σχέση με σήμερα, και δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου φόρουμ.

                            ΠΣ. Οσο για τις τιμές που λες, κάνε σύγκριση με εδώ και πες μου αν είναι πιο φτηνά En promotion - Carrefour Market / GB
                            ( και αυτές είναι οι πρόμο τιμές, δηλαδή οι προσφορές) !!!

                            Comment


                              #15
                              ....

                              Εγώ ερώτησεις κάνω δεν έχω άποψη ολοκληρωμένη το είπα αυτό.
                              Ο καιρός δεν με ενοχλεί καθόλου..και μόνο για δουλειά και σπουδές πηγαίνω όχι για διακοπές.
                              Τα αρνητικά που κρατάω είναι η κίνηση και η εγκληματικότητα που δεν ισχύει για όλο το βέλγιο αλλά για τις Βρυξέλλες ισχύει.
                              -όσο για τον μισθό υπάρχει ίση μεταχείρηση όταν δουλεύεις νόμιμα αν όχι από την αρχή στην πορεία έχεις αυτό το δικαίωμα να το απετήσεις.Με λίγα λόγια εγώ θα έκανα λίγο υπομονή μέχρι να μάθω την γλώσσα μέχρι να αποκτήσω προυπυρεσία και μέχρι να δικαιούμε να βγώ ταμείο.
                              Εξαρτάται πάντα πώς διαπραγματεύσαι και τι συμφωνίες κλείνεις προσωπικά σε αυτό δεν φταίει το Βέλγιο σαν κράτος πιστεύω.
                              -΅Εσύ θεωρείς πως με 2 μισθούς δεν βγαίνουν τα έξοδα ?
                              γιατί να μη ζήσεις με 900 ε 2 άτομα?
                              -Για την ασφάλιση είναι σίγουρο πως την πληρώνει ο εργοδότης δηλαδή την τραβάνε κατευθεία από τον μισθό .
                              -Για τα επιδόματα δεν είπα πως τα πληρώνει ο εργοδότης αλλά το κράτος.
                              -Για το VUB χάρηκα που είπες καλά λόγια γιατί μάλλον θα το κυνηγήσω για εκεί.
                              -Για τις απεργίες δεν έχω ακούσει παράπονα παρά μόνο τώρα που ψήθισαν κυβέρνηση γτ δεν είχαν.
                              -Για τα ελληνικά εστιατόρια και εγώ έχω ακούσει παράπονα όμως αν δεν έχω άλλη επιλογή θα πάω όπου βρώ.
                              -Το Βέλγιο δεν είναι η καλύτερη επιλογή μετανάστευσης όμως είναι σίγουρα καλύτερα από το να μείνεις Ελλάδα.
                              Το θέμα είναι να είσαι κοντά στην Ελλάδα 3 ώρες με 120 ευρώ να έρχεσε όποτε θέλεις για διακοπές και να βλέπεις τους δικού σου...

                              Πράγματι τα πράγματα αλλάζουν ραγδαία και κάθε πέρσυ και καλύτερα οπότε δεν το συζητάω για τα δέκα χρόνια.
                              Απλά ελπίζω η Αμαλίαα να γνωρίζει και την τωρινή κατάσταση και γιαυτό να έκανε το σχόλιο...
                              Όμως αν εσένα τα 1000 καθαρά σου φαίνοντε λίγα για αρχή δεν ξέρω και αν έχεις οικογένοια και αν πιστεύεις πως με 900 δεν ζούν 2 άτομα τότε αν έχεις συνατότητα για Αυστραλία /Καναδά μόνο έτσι.

                              Comment

                              Working...
                              X