Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by swift View Post
    Ξερει κανεις αν υπαρχουν ασφαλιστικα ταξιδωτικα πακετα υγειας για αυστραλια? Αν ναι που μπορω να απευ8υνθω και τι τιμες παιζουν?
    Εδω μια λίστα με ασφαλιστικές:
    australia.gov.au/topics/health-and-safety/health-insurance

    Εδώ μερικές που κάνουν traveler isnurance:
    Overseas Visitors Health Cover Plans for Australia - Bupa
    Travel Insurance Australia | Travel Insurance Quote | Worldcare
    Travel Health Insurance Australia - Overseas Health Insurance Company
    Medibank Private - choose medibank private for health cover and travel insurance
    Overseas Visitors Insurance Cover

    Για να δεις πόσο κοστίζουν πάρε ενα Quote, που οι περισσότερες το έχουν online.
    Εγώ χρησιμοποίησα την Medibank μια φορά με κόστος 200 το μήνα και μου έδωσαν το πακέτο για νέους ενώ ήταν για παπούδες μιας και δεν αντιμετώπιζαν προβλήματα υγείας και το κανονικό είχε 400/μήνα.
    Και όταν είχα πάει Νεα Ζηλανδία χρησιμοποίησα κάποια αλλά απο τις online που είναι διεθνής και εχω γράψει στην ανταπόκριση ποιά.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      Γεια σας, λεγόμαι Γιάννης, είμαι 22 χρονών και αυτήν τη στιγμή κάνω την πρακτική μου σε εταιρία δικτύου. Εδώ και 1-2 μήνες διαβάζω το forum σας και ήδη έχω μάθει αρκετά πράγματα για την μετανάστευση στην Αυστραλία. Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω λεφτά για ότι χρειάζεται και προβλέπω να φέυγω του χρόνου τέτοια εποχή.

      Έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν κατάφερα να απαντήσω στο forum ή δεν έκανα καλό ψάξιμο.

      1) Μία δουλειά 20 ωρών τη βδομάδα πόσα λεφτά μπορεί να βγάλει κάποιος πάνω-κάτω?

      2) Μόνο στα πανεπιστήμια ζητάνε τις εγγυήσεις χρημάτων? Αν ναι, υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια που ΔΕΝ ζητάνε εγγυήσεις?

      3) Με sponsored visa μπορεί κάποιος να πάρει την μόνιμη και αν ναι μετά από πόσο καιρό?

      4) Αν αξίζει το ρίσκο να πάω σε TAFE και όχι σε πανεπιστήμιο.

      Έρχονται κιάλλες ερωτήσεις

      Comment


        Originally posted by johnv View Post
        Γεια σας, λεγόμαι Γιάννης, είμαι 22 χρονών και αυτήν τη στιγμή κάνω την πρακτική μου σε εταιρία δικτύου. Εδώ και 1-2 μήνες διαβάζω το forum σας και ήδη έχω μάθει αρκετά πράγματα για την μετανάστευση στην Αυστραλία. Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω λεφτά για ότι χρειάζεται και προβλέπω να φέυγω του χρόνου τέτοια εποχή.

        Έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν κατάφερα να απαντήσω στο forum ή δεν έκανα καλό ψάξιμο.............
        5)Για να παει καποιος σε ενα TAFE ειναι απαραιτητο το ΙΕLTS?

        Comment


          Originally posted by johnv View Post
          Γεια σας, λεγόμαι Γιάννης, είμαι 22 χρονών και αυτήν τη στιγμή κάνω την πρακτική μου σε εταιρία δικτύου. Εδώ και 1-2 μήνες διαβάζω το forum σας και ήδη έχω μάθει αρκετά πράγματα για την μετανάστευση στην Αυστραλία. Έχω ήδη αρχίσει να μαζεύω λεφτά για ότι χρειάζεται και προβλέπω να φέυγω του χρόνου τέτοια εποχή.

          Έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν κατάφερα να απαντήσω στο forum ή δεν έκανα καλό ψάξιμο.

          1) Μία δουλειά 20 ωρών τη βδομάδα πόσα λεφτά μπορεί να βγάλει κάποιος πάνω-κάτω?

          2) Μόνο στα πανεπιστήμια ζητάνε τις εγγυήσεις χρημάτων? Αν ναι, υπάρχουν κάποια πανεπιστήμια που ΔΕΝ ζητάνε εγγυήσεις?

          3) Με sponsored visa μπορεί κάποιος να πάρει την μόνιμη και αν ναι μετά από πόσο καιρό?

          4) Αν αξίζει το ρίσκο να πάω σε TAFE και όχι σε πανεπιστήμιο.

          Έρχονται κιάλλες ερωτήσεις
          1) ανάλογα τη δουλειά που θα βρείς. μπορεί να πέρνεις 15 δολλάρια την ώρα έως 30-35
          2)η εγγύηση χρημάτων δεν στη ζητάνε στα πανεπιστήμια αλλά για να βγάλεις student visa
          3)μετα την sponsored visa πέρνεις τη permanent μετά απο τουλάχιστον 2 χρόνια
          4)αυτό είναι δική σου επιλογή για το τί θέλεις να κάνεις ανάλογα με τα προσόντα σου κ τις αντοχές σου

          Comment


            Originally posted by don_angelo View Post
            5)Για να παει καποιος σε ενα TAFE ειναι απαραιτητο το ΙΕLTS?
            παντού είναι απαραίτητο το IELTS εκτός αν είσαι αυστραλός υπήκοος.

            Comment


              ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ

              ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΙΜΑΙ 24 ΧΡΟΝΩΝ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΙΚΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΡΦΙΑ ΕΚΕΙ.ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ..ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΛΑΔΟ ?ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ?ΤΟ ΠΤΥΧΕΙΟ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ?

              Comment


                Originally posted by kelly View Post
                παντού είναι απαραίτητο το IELTS εκτός αν είσαι αυστραλός υπήκοος.
                εαν εισαι υπηκοος δεν ειναι απαραιτητο το IELTS. ειναι σιγουρο αυτο?

                Comment


                  Originally posted by evosmoslemmy View Post
                  εαν εισαι υπηκοος δεν ειναι απαραιτητο το IELTS. ειναι σιγουρο αυτο?
                  Gia tin anagnorisi ton ptixion xriazete IELTS ! Ego eimai ipikoos alla gia tin anagnorisi apo tous engineers australia xriastika IELTS

                  Comment


                    Έκανα μετάφραση του τίτλου σπουδών μου (ΙΕΚ) σε δικηγορικό γραφείο, για να τον καταθέσω στον οργανισμό αξιολόγησης (ACS) μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Από ότι μου είπαν από το γραφείο μπορώ να βγάλω αντίγραφα από τη μετάφραση αυτή και να τα επικυρώσω πχ σε ένα ΚΕΠ. Υπάρχει περίπτωση να μου απορρίψουν ένα τέτοιο αντίγραφο;

                    Comment


                      Originally posted by demi View Post
                      Gia tin anagnorisi ton ptixion xriazete IELTS ! Ego eimai ipikoos alla gia tin anagnorisi apo tous engineers australia xriastika IELTS
                      Αναλόγως την ειδικότητα ενδεχομένως.. Πχ στην ACS σίγουρα ΔΕ χρειάζεται IELTS για την αναγνώριση

                      Comment


                        Point test

                        Καλησπέρα και πάλι.
                        Χθες ανέρτησα βιαστικά μια ερώτηση σχετικά με την μετανάστευση για την Αυστραλία. Και λέω βιαστικά γιατί μετά από αρκετό ψάξιμο στις ερωτοαπανήσεις που έχουν αναρτηθεί μέσα στο forum, έβγαλα τελικά μια άκρη σχετικά με τους πόντους που πρέπει να έχω για να πάρω την Skilled – Independent (Migrant) Visa (Subclass 175) στην οποία υπάγεται το επάγγελμά μου (Carpenter & Joiner).
                        Συνολικά μαζεύω 75 πόντους χωρίς το IELTS. Έχω ξεκινήσει ήδη μαθήματα για να φρεσκάρω τα αγγλικά μου ώστε να μπορέσω να δώσω εξετάσεις για το πτυχίο αυτό. Αν το περάσω, μπορείτε να μου πείτε τί ελπίδες έχω να πάρω τη συγκεκριμένη βίζα σύμφωνα με τα στοιχεία που σας παρέθεσα; Και να αποτύχω δεν γίνεται τίποτα;
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                        Φιλικά Γιάννης.

                        Comment


                          Καλησπερα σε ολους!Μηπως ξερει κανεις τι ειναι το assessment of qualifications?
                          Σε ποιες περιπτωσεις βιζας χρειαζεται και ποια ειναι η διαδικασια?Αναφορες?

                          Ευχαριστω!

                          Comment


                            Originally posted by don_angelo View Post
                            Καλησπερα σε ολους!Μηπως ξερει κανεις τι ειναι το assessment of qualifications?
                            Σε ποιες περιπτωσεις βιζας χρειαζεται και ποια ειναι η διαδικασια?Αναφορες?

                            Ευχαριστω!
                            Είναι απαραίτητο όταν βγάζεις βίζα εργασίας (175,176 και μερικές άλλες κατηγορίες που δε θυμάμαι). Είναι η διαδικασία που αξιολογούν ότι έχεις όντως τα προσόντα για την ειδικότητα για την οποία κάνεις αίτηση για βίζα. Αναλόγως την ειδικότητα έχει διαφορετική διαδικασία και διαφορετικό οργανισμό assessment πχ τα computer related επαγγέλματα γίνονται μέσω της ACS (Australian Computer Society)

                            Comment


                              thanks

                              Originally posted by vjustme View Post
                              Είναι απαραίτητο όταν βγάζεις βίζα εργασίας (175,176 και μερικές άλλες κατηγορίες που δε θυμάμαι). Είναι η διαδικασία που αξιολογούν ότι έχεις όντως τα προσόντα για την ειδικότητα για την οποία κάνεις αίτηση για βίζα. Αναλόγως την ειδικότητα έχει διαφορετική διαδικασία και διαφορετικό οργανισμό assessment πχ τα computer related επαγγέλματα γίνονται μέσω της ACS (Australian Computer Society)
                              Δηλαδη δεν εχει καμια σχεση με την αναγνωριση πτυχιου?
                              Thanks vjustme για την απαντηση.

                              Comment


                                Originally posted by don_angelo View Post
                                Δηλαδη δεν εχει καμια σχεση με την αναγνωριση πτυχιου?
                                Thanks vjustme για την απαντηση.
                                Σα διαδικασία στο assessment, καταθέτεις πτυχία προϋπηρεσία και διάφορα άλλα χαρτιά που σου ζητά ο κάθε οργανισμός

                                Comment

                                Working...
                                X