Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ !ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ VISA ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΩΣ ΤΙ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ, ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ? ΔΙΑΚΟΠΕΣ ή ΜΟΝΙΜΑ?

    Comment


      Originally posted by MARINAM View Post
      ΓΕΙΑ ΣΑΣ!! ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ !ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΜΟΝΙΜΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ VISA ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ.ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΩΣ ΤΙ ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ, ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΜΕ? ΔΙΑΚΟΠΕΣ ή ΜΟΝΙΜΑ?
      την αληθεια κατα την γνωμη μου γιατι και εμεις ετσι θα παμε!!!!

      Comment


        Originally posted by mari k. View Post
        την αληθεια κατα την γνωμη μου γιατι και εμεις ετσι θα παμε!!!!
        ναι ναι και εμεις το ιδιο ειπαμε,με τα χρηματα σκεψου τι θα πεις

        Comment


          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
          ναι ναι και εμεις το ιδιο ειπαμε,με τα χρηματα σκεψου τι θα πεις
          ΚΩΣΤΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?

          Comment


            Originally posted by MARINAM View Post
            ΚΩΣΤΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?
            εμάς δεν μας ρώτησαν τίποτα, είδαν τον άντρα μου ότι είναι Αυστραλός υπήκοος. Όσο αφορά τα χρήματα θα πρέπει να έχεις αρκετά για να τους αποδείξεις ότι θα μπορείτε να συντηρηθείτε ως οικογένεια χωρίς δουλειά στην αρχή εφόσον σε ρωτήσουν.

            Comment


              Originally posted by MARINAM View Post
              ΚΩΣΤΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?
              ο μη αυστραλος πολιτης θα δηλωσει ως 9999δολ πανω απο 10000 φορολογειτε,ο αυστραλος οσα θελει ,οχι τιποτε τρελα ποσα βεβαια ,στο σετρελικ ..................εκει παιζοντε ολα

              Comment


                Παιδια καλησπερα,

                Σε δυο εβδομαδες θα παω Αυστραλια με student visa.Θα ηθελα να ρωτησω αν θα εχω προβλημα στο αεροδρομιο για τα λεφτα.Θα εχω καποια λεφτα μαζι μου για τις πρωτες μερες αλλα μολις ανοιξω εκει λογαριασμο οι δικοι μου θα μου βαλουνε και αλλα να εχω κατα την διαρκεια των σπουδων.
                Ρωταω μην μου πουνε τπτ στο αεροδρομιο επειδη δεν θα εχω πολλα μαζι μου..λογικο να μην εχω..
                Ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  Originally posted by kelly View Post
                  καμία σχέση. μετά απο 2 χρόνια σπουδών δεν παίρνεις υπηκοότητα. Αλλάζεις τη φοιτητική βίζα που έχεις σε sponsored (εννοείται οτι στα 2 χρόνια έχεις βρει τον μελλοντικό σπόνσορά σου) και αυτό γίνεται εάν οι σπουδές σου αντιστοιχούν για Diploma or Advanced Diploma.

                  Εαν οι σπουδές σου είναι απο Bachelor και πάνω που είναι πάνω απο 2 χρόνια απλώς περιμένεις να τις τελειώσεις και αλλάζεις τη φοιτητική σε sponsored or skilled independent.

                  Μετά απο την sponsored visa που κρατά για 2 χρόνια τουλάχιστον πέρνεις την permanent (μόνιμη παραμονή), την υπηκοότητα την περνεις πολύ αργότερα.

                  Οπότε φίλε μου Τασο τα δίδακτρα δεν τα γλιτώνεις...
                  με αφορμή αυτό μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο καλύτερα;
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    Μια πληροφορια-βοηθεια!

                    εχω ξεκινισει την διαδικασια για να μαζεψω τα χαρτια μου για μονιμη μεταναστευση στην αυστραλια βασικα βρισκομαι στο μηδεν,αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι το εξης αν παρω τα ILTES και αναγνωρισω το επαγελμα μου μπορω να φυγω επανω και να ψαξω για εργοδοτη που θα μου εξασφαλισει την viza;;η να κανω αιτηση για την αναλογη viza και μετα να φυγω;να σας διευκρινισω οτι επανω εχω κατι μπαρμαδια και πολους φιλους(για το θεμα της διαμονης)αν μπορει να με διαφωτισει καποιος σας παρακαλω γιατι εχω αρχισει και πελαγωνω...σας ευχαριστω προκαταβολικα.....

                    Comment


                      Originally posted by ioannismol View Post
                      εχω ξεκινισει την διαδικασια για να μαζεψω τα χαρτια μου για μονιμη μεταναστευση στην αυστραλια βασικα βρισκομαι στο μηδεν,αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι το εξης αν παρω τα ILTES και αναγνωρισω το επαγελμα μου μπορω να φυγω επανω και να ψαξω για εργοδοτη που θα μου εξασφαλισει την viza;;η να κανω αιτηση για την αναλογη viza και μετα να φυγω;να σας διευκρινισω οτι επανω εχω κατι μπαρμαδια και πολους φιλους(για το θεμα της διαμονης)αν μπορει να με διαφωτισει καποιος σας παρακαλω γιατι εχω αρχισει και πελαγωνω...σας ευχαριστω προκαταβολικα.....
                      έχεις ψάξει αν το επάγγελμά σου αναγνωρίζεται απο τη λίστα sol του immi.gov.au?

                      Comment


                        ναι αναγνωριζεται ειμαι ξυλουργος..απλα θα πρεπει να το αναγνωρισω..αλο κολημα και αυτο δεν ξερει κανενας να μου πει απο που να ξεκινησω και το ψαχνω 20 μερες τωρα..αλα μαλον πρεπει να βρω καποιον ειδικο στο θεμα...

                        Comment


                          Originally posted by ioannismol View Post
                          ναι αναγνωριζεται ειμαι ξυλουργος..απλα θα πρεπει να το αναγνωρισω..αλο κολημα και αυτο δεν ξερει κανενας να μου πει απο που να ξεκινησω και το ψαχνω 20 μερες τωρα..αλα μαλον πρεπει να βρω καποιον ειδικο στο θεμα...
                          Καλησπέρα!

                          Πρέπει να βρεις τον αντίστοιχο σύλλογο ή τέλος πάντων που υπάγεται το επάγγελμά σου κ στείλε ενα μειλ μήπως κ βγάλεις άκρη. Στη λίστα SOL στην τρίτη στήλη γράφει assesing authority εκει μπορείς να δεις που αναγνωρίζεται.
                          Επίσης, θα πρότεινα όταν θα 'χεις χρόνο να ρίξεις μια ματιά στο τοπικ το agoriani που έχει πολλές λεπτομέρειες μαζεμένες.

                          Comment


                            Originally posted by ioannismol View Post
                            ναι αναγνωριζεται ειμαι ξυλουργος..απλα θα πρεπει να το αναγνωρισω..αλο κολημα και αυτο δεν ξερει κανενας να μου πει απο που να ξεκινησω και το ψαχνω 20 μερες τωρα..αλα μαλον πρεπει να βρω καποιον ειδικο στο θεμα...
                            Τι εννοείς όταν λες: [ναι αναγνωριζεται ειμαι ξυλουργος..απλα θα πρεπει να το αναγνωρισω..]...??????

                            Ήσουνα ελεύθερος επαγγελματίας ή δούλευες σε κάποια επιχείριση...???

                            υ.γ. για να βρεις κάποιον ειδικό στο θέμα δεν νομίζω ότι είναι κ εύκολο, εκτός αν κάποιος σαν εσένα να το έχει κάνει...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              καλησπερα και σε εσενα ολγα ευχαριστω πολυ νομιζω οτι κατι αρχιζει να αχνοφαινεται στον οριζοντα..

                              Comment


                                Originally posted by jimathens View Post
                                Τι εννοείς όταν λες: [ναι αναγνωριζεται ειμαι ξυλουργος..απλα θα πρεπει να το αναγνωρισω..]...??????

                                Ήσουνα ελεύθερος επαγγελματίας ή δούλευες σε κάποια επιχείριση...???

                                υ.γ. για να βρεις κάποιον ειδικό στο θέμα δεν νομίζω ότι είναι κ εύκολο, εκτός αν κάποιος σαν εσένα να το έχει κάνει...!!!
                                και δουλευα στο παρελθον αλα τα τελευταια 5 χρονια ειμαι ελευθερος επαγγελματιας.το ξερω οτι ειναι δυσκολο απλα διαβασα στο immi οτι αν το επαγγελμα σου ειναι στην λιστα θα πρεπει να ακολουθησχω μια διαδικασια με δηλωσεις μεταφρασεις και καποιο τεστ για να αποδειξω οτι οντως ειμαι μαραγγος και οτι το κατεχω...

                                Comment

                                Working...
                                X