Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ioannismol View Post
    και δουλευα στο παρελθον αλα τα τελευταια 5 χρονια ειμαι ελευθερος επαγγελματιας.το ξερω οτι ειναι δυσκολο απλα διαβασα στο immi οτι αν το επαγγελμα σου ειναι στην λιστα θα πρεπει να ακολουθησχω μια διαδικασια με δηλωσεις μεταφρασεις και καποιο τεστ για να αποδειξω οτι οντως ειμαι μαραγγος και οτι το κατεχω...

    Θα πρέπει να πάρεις από το ΙΚΑ βεβαίωση ηλεκτρονική κ την δίνουν από το 2002-3 κ μετά αν θυμάμαι καλά...
    βεβαίωση από τον εργοδότη-ες που έχεις δουλέψει από πότε κ μέχρι πότε...
    κ όλα τα ένσημα που έχεις σε φωτοτυπίες κ μεταφρασμένα φυσικά...!!!

    υ.γ. αυτό θα κάνω εγώ κ είναι κ το λογικό με τα λεγόμενα του site της aus...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      Θα πρέπει να πάρεις από το ΙΚΑ βεβαίωση ηλεκτρονική κ την δίνουν από το 2002-3 κ μετά αν θυμάμαι καλά...
      βεβαίωση από τον εργοδότη-ες που έχεις δουλέψει από πότε κ μέχρι πότε...
      κ όλα τα ένσημα που έχεις σε φωτοτυπίες κ μεταφρασμένα φυσικά...!!!

      υ.γ. αυτό θα κάνω εγώ κ είναι κ το λογικό με τα λεγόμενα του site της aus...!!!
      το θεμα ειναι οτι εγω δεν υπαγομαι στο ηκα ειμαι του τεβε και ενσημα δεν εχω.και τι γινεται με την εναρξη εργασιων που εχω στο ονομα μου,εσυ τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται;ξερεις κανεναν καλο πρακτορα που να αναλαμβανει τετοιου ειδους υποθεσεις;

      Comment


        Μετανάστευση σαν ψυχολόγος στην Αυστραλία

        Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
        Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
        Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
        και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
        Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
        Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
        Ζητούσαν και έστειλα:
        Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
        Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
        Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
        Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
        Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
        CV
        IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
        και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
        Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
        Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
        Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.

        Comment


          SOS για τους ελεύθερους επαγγελματίες...!!!

          Originally posted by ioannismol View Post
          το θεμα ειναι οτι εγω δεν υπαγομαι στο ηκα ειμαι του τεβε και ενσημα δεν εχω.και τι γινεται με την εναρξη εργασιων που εχω στο ονομα μου,εσυ τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται;ξερεις κανεναν καλο πρακτορα που να αναλαμβανει τετοιου ειδους υποθεσεις;

          Aν είσαι στο ΤΕΒΕ πρέπει να κάνεις πρώτα διακοπή επαγγέλματος στην εφορία,
          με την διακοπή θα πας στο επιμελιτίριο να σε διαγράψουν
          αφού πληρώσεις όλες τις συνδρομές κάθε χρόνου αν χρωστάς...
          sos* αν έχεις κάνει διακοπή το 2005 κ το δείχνει το χαρτί της εφορίας
          αλλά δεν το έχεις πάει στο επιμελιτίριο κ έχουν περάσει 5 χρόνια
          κ χρωστάς 6 διαγράφονται δια νόμου κ δεν πληρώνεις καμία συνδρομή από τότε...
          κ στο τέλος με αυτά τα δύο χαρτιά + το εκαθαριστικό της εφορίας ή την δήλωση του 2011
          + το βιβλιάριο εισφορών του ΤΕΒΕ + της ασθενείας θα σου βγάλουν αν κ πόσα χρωστάς...
          κ μπορείς να τα κάνεις ρύθμιση για 18 δύμηνα εξώφληση ή ολική με κάποιο κέρδος....
          Τώρα το βιβλιάριο εισφορών του ΤΕΒΕ το βγάζεις φωτοτυπίες όλο
          κ τις επικυρώνεις στα ΚΕΠ ή στην αστυνομία κ μετά τις κάνεις μετάφραση...
          ακόμη μπορείς να κάνεις το ίδιο στην έναρξη επιτειδεύματος της εφορίας κ της διακοπής
          κ γενικά ότι χαρτιά δείχνουν τι επάγγελμα έκανες κ για πόσο καιρό...!
          όσα πιο πολλά έχεις... τόσο πιο καλά είναι...!!!....................................... ...............................
          υ.γ. όσο για τους πράκτορες το 70% είναι απατεώνες...!!! πρόσεχε...!!!
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            Καλησπέρα...

            Originally posted by VSTAVR View Post
            Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. :

            Καλησπέρα VSTAVR κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
            Θα μας έχεις όλους πελάτες εκεί έτσι όπως μας έκαναν εδώ οι 302 Μιζαδόροι...!!!
            Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις............................................ ...........................
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment

            Working...
            X