Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Agoriani View Post
    Gardeners - Job Outlook

    Να μια ενδεικτική ματιά.
    Agoriani να σε καλα με βοηθησε παρα πολυ η ιστοσελιδα που μου εστηλες γιατι οπου και να εμπενα για να ψαξω μου γραφε για ασχετα θεματα.Ευχαριστω και παλι!!!

    Comment


      #32
      Originally posted by mdman View Post
      Χρόνια πολλά σε όλους και συγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης μου, η ειδικότητα μου έχει να κάνει με τις υπηρεσίες λήψη και μοντάζ βίντεο (καθώς και σκηνοθεσία) - τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με το αντικείμενο του γάμου (το μόνο που απέμενε δλδ) και με την διαφήμιση. Γνωρίζω ότι στην Αυστραλία ο τομέας του γάμου όσο αφορά το βίντεο είναι σε υψηλά επίπεδα και αυτό είναι καλό, οπότε πρέπει να βρώ με ποιο τρόπο μπορώ να πιστοποιήσω τις ικανότητες μου.

      Περιμένω την βοήθεια σας



      καλησπερα και χρονια πολλα..επειδη καλα ολα αυτα που μας λες και μπραβο σου αλλα δεν λενε τιποτα για αυστραλια...πιστοποιηση στο επαγγελμα σου δεν υπαρχει αν δεν εχεις εστω ενα χαρτακι απο ΙΕΚ..προς το παρον τουλαχιστον γιατι φημες λενε οτι συντομα θα ανοιξουν οι πορτες των πιστοποιησεων και για τους αυτοδιδακτους...αρα καταληγουμε στο οτι δεν μπορεις να πας με skilled και ουτε με σπονσορ αν δεν εχεις χαρτι...η μονη λυση ...πας και κανεις μεροκαματακια μεχρι να παρεις κανενα χαρτακι απο εκει..δυστυχως και στο δικο μας επαγγελμα θελει πτυχια .

      Comment


        #33
        Originally posted by louizianna View Post
        καλησπερα και χρονια πολλα..επειδη καλα ολα αυτα που μας λες και μπραβο σου αλλα δεν λενε τιποτα για αυστραλια...πιστοποιηση στο επαγγελμα σου δεν υπαρχει αν δεν εχεις εστω ενα χαρτακι απο ΙΕΚ..προς το παρον τουλαχιστον γιατι φημες λενε οτι συντομα θα ανοιξουν οι πορτες των πιστοποιησεων και για τους αυτοδιδακτους...αρα καταληγουμε στο οτι δεν μπορεις να πας με skilled και ουτε με σπονσορ αν δεν εχεις χαρτι...η μονη λυση ...πας και κανεις μεροκαματακια μεχρι να παρεις κανενα χαρτακι απο εκει..δυστυχως και στο δικο μας επαγγελμα θελει πτυχια .
        Louizianna ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω σαν απαίτηση να μεταναστεύσω σε άλλη χώρα προσπαθώντας να αποδείξω και να παρακάμψω τις όποιες διαδικασίες με τις ικανότητες που ισχυρίζομαι ότι μπορεί να έχω, προσπαθώ να καταλάβω με ποιο τρόπο μπορώ γίνω νόμιμος πολίτης της χώρας και στη συνέχεια νόμιμα να δουλέψω έστω και μεροκάματο πάνω σε αυτό που κάνω. Πως είναι δυνατόν να μπορώ να κάνω "μεροκαμματακι" στην Αυστραλία αλλά ταυτόχρονα να αποκλείονται τα skills και οι sponsors; Απλά η απορία μου είναι αν μέσω κάποιων τύπου Visas μπορώ να βρώ κάποια έμμεση λύση ή στην τελική αν μπορώ να εκμεταλλευτώ 2 πτυχία που έχω (ηλεκτρολόγος & προγραμματιστής Η/Υ) για να πετύχω αυτό που πρέπει - χωρίς όμως να είναι απαραίτητο να εργαστώ πάνω στις ειδικότητες αυτές.

        Οπότε...αν κάποιος γνωρίζει...help!

        Comment


          #34
          Επιδομα

          Καλησπερα παιδια τωρα τελευταια εχω συνεχεια ερωτησεις οποτε θα σας πριζω ολη την ωρα!
          Μηπως ξερετε ποσο επιδωμα περνεις αμα εχεις παιδι ανηλικο?

          Comment


            #35
            Originally posted by Balador View Post
            Καλησπερα παιδια τωρα τελευταια εχω συνεχεια ερωτησεις οποτε θα σας πριζω ολη την ωρα!
            Μηπως ξερετε ποσο επιδωμα περνεις αμα εχεις παιδι ανηλικο?
            Όλες οι πληροφορίες υπάρχουν εδώ:

            Payments to help you raise children

            Πάντα η επίσημη πληροφόρηση είναι και η πιο αξιόπιστη.

            Comment


              #36
              Originally posted by mdman View Post
              Louizianna ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω σαν απαίτηση να μεταναστεύσω σε άλλη χώρα προσπαθώντας να αποδείξω και να παρακάμψω τις όποιες διαδικασίες με τις ικανότητες που ισχυρίζομαι ότι μπορεί να έχω, προσπαθώ να καταλάβω με ποιο τρόπο μπορώ γίνω νόμιμος πολίτης της χώρας και στη συνέχεια νόμιμα να δουλέψω έστω και μεροκάματο πάνω σε αυτό που κάνω. Πως είναι δυνατόν να μπορώ να κάνω "μεροκαμματακι" στην Αυστραλία αλλά ταυτόχρονα να αποκλείονται τα skills και οι sponsors; Απλά η απορία μου είναι αν μέσω κάποιων τύπου Visas μπορώ να βρώ κάποια έμμεση λύση ή στην τελική αν μπορώ να εκμεταλλευτώ 2 πτυχία που έχω (ηλεκτρολόγος & προγραμματιστής Η/Υ) για να πετύχω αυτό που πρέπει - χωρίς όμως να είναι απαραίτητο να εργαστώ πάνω στις ειδικότητες αυτές.

              Οπότε...αν κάποιος γνωρίζει...help!

              καλημερα πατριωτακι..νομιζω οτι με παρεξηγησες..το σχολιο μου ηταν περισσοτερο για να επικρινω τον οργανισμο πιστοπιησης που δεν δινει την ευκαιρια σε αυτοδιδακτους να αποδειξουν την αξια τους. σε εβαλα και εσενα στο σωρο με πολλους αλλους και με μενα γιατι νομιζω οτι βραζουμε στο ιδιο καζανι..δεν ηξερα οτι εχεις και αλλα πτυχια τα οποια μπορεις να πιστοποιησεις νομιζω...δυστυχως νεα για μας πανω στο επαγγελμα που αναφερεις δεν υπαρχουν..ξερω πολλους αυτοδιδακτους που με το μερακι τους ειναι καλυτεροι απο αλλους με πτυχια αλλα εδω ειναι ελλαδα και πιστοποιηση γιοκ...τωρα για τα αλλα πτυχια που εχεις ας απαντησουν καποιοι περισσοτερο σχετικοι...δεν ξερω βεβαια αν ισχυει η αδεια εργασιας απο το υπουργειο μια και δινεις εξετασεις για να την παρεις..τσεκαρε το...

              Comment


                #37
                ευχαριστω πολυ για την loucas

                Comment


                  #38
                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  @ pantel:

                  Το UNSW είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Αυστραλίας. Googlare και μόνος σου το πανεπιστήμιο σε world rankings και θα δεις ότι είναι από τα καλύτερα στον κόσμο.

                  @ aiava:

                  Λογικά από τη στιγμή που έχεις BSc computer science από UK δεν χρειάζεσαι IELTS.
                  pan_k7 να σαι καλα φιλε σε ευχαριστω για το ενδιαφερον..

                  Comment


                    #39
                    Λεφτα απο Αυστραλια σε Ελλαδα

                    Καλησπερα!!!

                    Μηπως ξερει κανεις αν γινετε να στελνω λεφτα απο Αυστραλια σε Ελλαδα και αν ναι υπαρχει καποιο οριο?

                    Comment


                      #40
                      Πρίζες

                      Μια μικρή συμβουλή σε όσους σκοπεύουν να έρθουν εδώ. Έχει αναφερθεί και είναι γνωστό ότι οι πρίζες εδώ είναι διαφορετικές. Καλό θα ήταν να προμηθευτείτε αντάπτορες ΠΡΙΝ έρθετε εδώ πέρα. Μπορείτε να βρείτε πολύ φθηνούς από το ebay (π.χ. UK/US/EU Universal to AU AC Power Plug Adapter Travel 3 pin Converter Australia | eBay)

                      Αν τους πάρετε όσο είστε ακόμη στην Ελλάδα θα σας κοστίσουν από $1 ως $4 το τεμάχιο. Αν έρθετε εδώ χωρίς αντάπτορες, σίγουρα θα αναγκαστείτε να αγοράσετε άμεσα (π.χ. για να φορτίσετε το κινητό) και θα σας κοστίσουν 12$-25$ το τεμάχιο (αναλόγως από που θα τους πάρετε).

                      Comment


                        #41
                        καλημερα

                        ειμαι ηλεκτρολογος και θελω να παω αυστραλια για δουλεια η αδεια εξασκησεως επαγγελματος που ισχει εδω ισχει και εκει η θα βρω δουλεια σαν ανιδικευτος.
                        και τι θα ηταν καλυτερο να μου κανουν προσκληση η να το ψαξω μεσω πρεσβειας για ευρεση δουλειας κτλ....

                        μπορει να λεω ανακριβειες αλλα αυτα εχω ακουσει και αυτο λεω.

                        ευχαριστω

                        Comment


                          #42
                          adaptors

                          Louka πάρα πολύ χρήσιμη και οικονομική η ιδέα σου..thanks! μια ερώτηση μόνο...όπως είδα την εικόνα δεν καταλαβαίνω αν μπαίνουν οι δικές μας μπρίζες οι γνωστές σούκο..Αυτούς τους adaptor θα πάρουμε και για αυτές ή κάτι άλλο...

                          Comment


                            #43
                            ACS Skills Assessment

                            'Εχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο assessment; Πόσο χρόνο χρειάστηκε και κάτω από ποιά κατηγορία; Στις οδηγίες αναφέρουν τα εξής:

                            1) "show the official company or government department letterhead of the
                            organization which employed you".

                            2) "show in the letterhead the full address of the company, any telephone
                            and fax numbers, email and website addresses".

                            Με λίγα λόγια ζητάνε το στάνταρ έντυπο της εταιρίας, το οποίο περιλαμβάνει τα στοιχεία της εταιρίας κτλ. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου απάντησαν:

                            1) If the letterhead is in a foreign language, then this will need to be translated. We will require both the certified copy of the foreign language document, and the certified copy of the English translation to be provided for the skills assessment.

                            2) The same applies to the contact details.

                            Λόγο του ότι η διαδικασία μετάφρασης είναι χρονοβόρα και έχει τρελό κόστος (εδώ κάτω μου ζήτησαν 50€ ανά σελίδα! για μετάφραση και επικύρωση) , λέω να φτιάξω ένα καινούργιο , φτιαγμένο εξ ολοκλήρου στα αγγλικά , ώστε να γλιτώσω διαδικασίες και χρήμα, δεδομένου ότι ούτος η άλλως η φόρμα είναι μια απλή πρωτυπωμένη σελίδα από εκτυπωτή. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα;

                            3) "the salary earned".

                            "It is possible to attach the payslip as a supporting document to the employer reference letter - if the payslip is in a foreign language, then it will need to be translated, where necessary."

                            Το ίδιο λέω να κάνω και εδώ.. Γενικώς λέτε να τους φανεί παράξενο αν είναι στα αγγλικά, δεδομένου ότι το έγγραφο είναι Ελληνικής προέλευσης και να μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ View Post
                              καλημερα

                              ειμαι ηλεκτρολογος και θελω να παω αυστραλια για δουλεια η αδεια εξασκησεως επαγγελματος που ισχει εδω ισχει και εκει η θα βρω δουλεια σαν ανιδικευτος.
                              και τι θα ηταν καλυτερο να μου κανουν προσκληση η να το ψαξω μεσω πρεσβειας για ευρεση δουλειας κτλ....

                              μπορει να λεω ανακριβειες αλλα αυτα εχω ακουσει και αυτο λεω.

                              ευχαριστω
                              Φυσικά και οι ελληνικές άδειες ασκήσεως επαγγέλματος δεν ισχύουν εκεί. Ανάλογα με την πολιτεία που πας υπάρχει ο αντίστοιχος φορέας που εκδίδει τις επαγγελματικές άδειες. Δεν είναι απλή διαδικασία. Η πρεσβεία δεν έχει καμια σχεση με την εύρεση εργασίας και το μόνο που θα σου πει ειναι να κοιτάξεις το immi.gov.au.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by christine View Post
                                Louka πάρα πολύ χρήσιμη και οικονομική η ιδέα σου..thanks! μια ερώτηση μόνο...όπως είδα την εικόνα δεν καταλαβαίνω αν μπαίνουν οι δικές μας μπρίζες οι γνωστές σούκο..Αυτούς τους adaptor θα πάρουμε και για αυτές ή κάτι άλλο...
                                κάνουν για όλες σχεδόν τις πρίζες του κόσμου. Ήδη έχω συνδέσει με αυτούς, ελληνική σούκο, ελληνική απλή, αγγλική, αμερικάνικη...

                                Comment

                                Working...
                                X