Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    partner visa

    Όποιος ετοιμάζει χαρτιά για την partner visa να ξαναρίξει μια ματιά στο immigration γιατί έγινε αλλαγή στην forma 40SP κατήργησαν το Assurance of Support

    Comment


      #62
      Originally posted by vdoxy71 View Post
      Χωρις να σε πάρω στο λαιμο μου γιατι σιγουρη δεν ειμαι, αλλα συνηθωσ λογαριαζετε μεχρι την ημερα των γενελειων σου μετα θεωρησε past 32... but like i said not sure.
      ευχαριστώ για την απάντησή σου
      το θέμα όμως είναι οτι λέιε μέσα πως από 33 μεχρι και 39 παίρνεις 25 πόντους αντί για 30,εγώ όμως αν κλείσω τα 32 και μια ημέρα για πάρδειγμα δεν θα είμαι ακόμα 33
      αυτή ε΄ναι η απορία μου και δεν ξέρω τι να κάνω
      προσπαθώ να πάρω την πρεσβέια στην Γερμανία και δεν απαντάει κανένας
      αν γνωρίζει κάποιος που να είανι στο ίδιο όριο ηλικίας η αν έχι ξανασυνατήσει την ΄δια περίπτωση θα του ήμουν ευγνώμων

      Comment


        #63
        Καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο club και πρωτα απ'όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς για τις τόσες πληροφορίες. Πραγματικά πολύ χρήσιμες.Ψάχνοντας πληροφορίες για τη μετανάστευση έπεσα πάνω στο site.Έχω διαβάσει εδώ και λίγες μέρες πάρα πολλές εμειρίες αλλά παρόλα αυτά έχω κι εγώ τις απορίες μου.Αυτή είναι λοιπόν η δική μου μικρή ιστορία....Ο άντρας μου είναι αυτραλός υπήκοος όπως επίσης και τα δύο μας παιδιά (λογω του συζήγου κάναμε τη διαδικασία χρόνια πριν) σκεφτόμαστε να φύγουμε για Αυστραλία και ξεκίνησα διαδικασία για τη δική μου βίζα.Κάπου μέσα στο site διάβασα τον agoriani να λέει πως από προσωπική του εμπειρία θα μας συμβούλευε να πάμε εκεί και μετά να κινήσουμε διαδικασία από εκεί για parthner visa .(αν κατάλαβα καλά).Εγώ με την επαφή που είχα με Γερμανία μου είπαν πως αν πάω Αυστραλία με τουριστική βίζα δεν μπορώ από εκεί να κάνω αίτηση για parthner viza και μου πρότειναν να ξεκινήσω τη διαδικασία από εδώ και μετά να φύγω. Αργότερα θα πρέπει να βγω από τη χώρα κτλ....Τί πρέπει να κάνω? ¨εχω μπερδευτεί...Συγνώμη αν σας κούρασα. Και πάλι συγχαρητήρια.

        Comment


          #64
          Originally posted by thena View Post
          Καλησπερα. Ειμαι καινουρια στο club και πρωτα απ'όλα θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς για τις τόσες πληροφορίες....................................... ...
          Εγώ μίλησα με δικηγόρο της MARA και μου είπε ότι να πάω με visitor visa και να τα καταθέσουμε από εκεί... αρα προβλημα δεν υπαρχει, μονο που πραγματι ειναι πιο ακρυβα και δεν μπορουμε να δουλεψουμε. Το καλυτερο σιγουρα θα ειναι να τα κανουμε ολα απο εδω οπου εχουμε ολα μας τα δικαιοματα οταν φτασουμε... αλλα τι να κανουμε που δεν μπορουν ολοι ετσι... και τι θα γινει για μας τις συζύγους δηλαδή αν παμε και δεν μας σηκώνει το κλίμα? τι θα κανουμε? θα πληρωσουμε τοσα χρηματα και θα φυγουμε οπως ηρθαμε? δεν πρέπει πρωτα να παμε να δουμε και αν μας αρέσει να καταθεσουμε για σπουσε ειτε απο εκει ειτε απο εδω?

          Comment


            #65
            γεια σας παιδιά
            δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότηατ για να κάνω την ερώτηση αυτή ,ελπίζω να είναι η σωστή
            σχετικά με το new skilled point test αναφέρει ότι κάποιος πιάνει 30 πόντους για ηλικίες από 25-32
            το θέμα είναι τον Αύγουστο του 2012 κλείνω τα 32(γεννημένος τον Αύγουστο του 1980)
            οπότε θα συνεχίσω να ανήκω στην κατηγορία έως 32 χρονω΄ν και αφού μπω στα 32?δηλαδή εννοώ ότι θα διακαιούμαι αυτους τους 30 ποντους μέχρι και μια ημέρα πριν τον Αύγουστο του 2013 η χάνω το δικαίωμα αυτών των΄πόντων μετά το πέρας των γεννεθλίων μου του έτους 2012?
            βασικά το λέω γιατί θα ΄χασω τον στόχο αν είναι το δεύτερο σενάριο διαφορετικά εάν είναι το πρώτο σενάριο έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου
            σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

            Comment


              #66
              Originally posted by vdoxy71 View Post
              Εγώ μίλησα με δικηγόρο της MARA και μου είπε ότι να πάω με visitor visa και να τα καταθέσουμε από εκεί... αρα προβλημα δεν υπαρχει, μονο που πραγματι ειναι πιο ακρυβα και δεν μπορουμε να δουλεψουμε. Το καλυτερο σιγουρα θα ειναι να τα κανουμε ολα απο εδω οπου εχουμε ολα μας τα δικαιοματα οταν φτασουμε... αλλα τι να κανουμε που δεν μπορουν ολοι ετσι... και τι θα γινει για μας τις συζύγους δηλαδή αν παμε και δεν μας σηκώνει το κλίμα? τι θα κανουμε? θα πληρωσουμε τοσα χρηματα και θα φυγουμε οπως ηρθαμε? δεν πρέπει πρωτα να παμε να δουμε και αν μας αρέσει να καταθεσουμε για σπουσε ειτε απο εκει ειτε απο εδω?
              ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση εγώ θα ξεκινησω μάλλον από εδώ τη διαδικασία γιατί είνα κατά 1000 ευρώ φθηνότερη.Πάντος νομίζω πως για να πάρεις μια τέτοια απόφαση πρέπει πρώτα να πάς μια βόλτα να δεις πως έχουν τα πράγματα και μετά να αποφασήσεις. Δεν είναι πήγα για να μείνω

              Comment


                #67
                Originally posted by Angus View Post
                γεια σας παιδιά
                δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότηατ για να κάνω την ερώτηση αυτή ,ελπίζω να είναι η σωστή
                σχετικά με το new skilled point test αναφέρει ότι κάποιος πιάνει 30 πόντους για ηλικίες από 25-32
                το θέμα είναι τον Αύγουστο του 2012.......................
                εως 32 λενε σωστα? ακομα πιστευω οτι ειναι εως 32 .... 32 και πανω λογικο δεν ειναι να σου αφαιρουν ποντους? Οπως πχ. σου λενε το παιδικο εισιτιριο ειναι εως 11 την ημέρα των γενεθλίων του μετά το χρεώνουν ολόκληρο.Ε λοιπον κάτι τέτοιο.. και πάλι δεν είμαι σίγουρη I wish i could help you more.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by vdoxy71 View Post
                  εως 32 λενε σωστα? ακομα πιστευω οτι ειναι εως 32 .... 32 και πανω λογικο δεν ειναι να σου αφαιρουν ποντους? Οπως πχ. σου λενε το παιδικο εισιτιριο ειναι εως 11 την ημέρα των γενεθλίων του μετά το χρεώνουν ολόκληρο.Ε λοιπον κάτι τέτοιο.. και πάλι δεν είμαι σίγουρη I wish i could help you more.
                  Όπως και να χει πατριωτάκι εάν το έχεις πάρει απόφαση και μπορείς μην το καθυστερείς, γιατί πάντα βγαίνει εις βάρος μας.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by vdoxy71 View Post
                    εως 32 λενε σωστα? ακομα πιστευω οτι ειναι εως 32 .... 32 και πανω λογικο δεν ειναι να σου αφαιρουν ποντους? Οπως πχ. σου λενε το παιδικο εισιτιριο ειναι εως 11 την ημέρα των γενεθλίων του μετά το χρεώνουν ολόκληρο.Ε λοιπον κάτι τέτοιο.. και πάλι δεν είμαι σίγουρη I wish i could help you more.
                    Για το παιδικό εισιτήριο θεωρείται 11 μεχρι μια μέρα πριν κλεισει τα 12, τσεκαρισμένο με etihad. Εμένα έκλεισε τα 11 τελη νοεμβρη του 2011 και ταξιδευει φεβρουάριο του 2012 με παιδικό...

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by Angus
                      γεια σας παιδιά
                      ανεβ'αζω εδώ την απορία μου γιατί την διαβάζουν πολλοί την ανταποκριση του Agoriani
                      σχετικά με το new skilled point test αναφέρει ότι κάποιος πιάνει 30 πόντους για ηλικίες από 25-32
                      το θέμα είναι τον Αύγουστο του 2012 κλείνω τα 32(γεννημένος τον Αύγουστο του 1980)
                      οπότε θα συνεχίσω να ανήκω στην κατηγορία έως 32 χρονω΄ν και αφού μπω στα 32?δηλαδή εννοώ ότι θα διακαιούμαι αυτους τους 30 ποντους μέχρι και μια ημέρα πριν τον Αύγουστο του 2013 η χάνω το δικαίωμα αυτών των΄πόντων μετά το πέρας των γεννεθλίων μου του έτους 2012?
                      βασικά το λέω γιατί θα ΄χασω τον στόχο αν είναι το δεύτερο σενάριο διαφορετικά εάν είναι το πρώτο σενάριο έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου
                      σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                      Νομίζω πως μέχρι να κλείσεις τα 33 (8/2013) ανήκεις στο γκρουπ 25-32. Πως μπορει να είσαι στο 33-39 αν είσαι 32,5πχ? Επειδή όμως το ζήτημα είναι σημαντικό και μπορεί να σου κοστίσει την βίζα, στη θέση σου θα ρωτούσα είται και σε άλλα ξένα φόρουμ (Living and Working in Australia Forum With Immigration and Travel Information, Australian visas & immigration discussion) είται και στο immigration dept.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Νομίζω πως μέχρι να κλείσεις τα 33 (8/2013) ανήκεις στο γκρουπ 25-32. Πως μπορει να είσαι στο 33-39 αν είσαι 32,5πχ? Επειδή όμως το ζήτημα είναι σημαντικό και μπορεί να σου κοστίσει την βίζα, στη θέση σου θα ρωτούσα είται και σε άλλα ξένα φόρουμ (Living and Working in Australia Forum With Immigration and Travel Information, Australian visas & immigration discussion) είται και στο immigration dept.
                        σε ευχαριστω φίλε μου και εγω έτσι νομιζω αλλά πρέπει να σιγουρευτω αλά εκεί στο Βερολίνο κ δεν το σηκωνουν το ρημαδι το τηλεφωνο να τους πω την απορια μου
                        θα προσπαθησω να τους ξαναπαρω
                        εώαν κάπιοιος γνωρίζει η έχει να παραθέσει κανα σχετικό link χμε το ερωτημα το συγκεκριμενο ας το παραθεσει εδω πέρα
                        έχω στειλει Λευτερη και μήνυμα στα σιτε που μου έδωσες να δω τι θα απαντήσουν
                        ευχαριστω

                        Comment


                          #72
                          Ερώτηση: αναφέρεται ότι στα χαρτιά θα πρέπει να περιλαμβάνεται η φράση 'certified true copy of the original' εφόσον δεν είναι τα πρωτότυπα. Στην περίπτωσή μου, θέλω να στείλω ένα αντίγραφο του διαβατηρίου μου για το assessment. Μπορώ να το σκανάρω, να προσθέσω από κάτω τη φράση αυτή και να το δώσω για επικύρωση πχ σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ, ή θα πρέπει να το γράψουν εκεί; Ρωτάω έτσι ώστε να αποφύγω φαινόμενα του στυλ να πέσω σε κάποιον που δεν ξέρει που παν τα τέσσερα και να μπερδέψω...

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by vjustme View Post
                            Ερώτηση: αναφέρεται ότι στα χαρτιά θα πρέπει να περιλαμβάνεται η φράση 'certified true copy of the original' εφόσον δεν είναι τα πρωτότυπα. Στην περίπτωσή μου, θέλω να στείλω ένα αντίγραφο του διαβατηρίου μου για το assessment. Μπορώ να το σκανάρω, να προσθέσω από κάτω τη φράση αυτή και να το δώσω για επικύρωση πχ σε κάποιο αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ, ή θα πρέπει να το γράψουν εκεί; Ρωτάω έτσι ώστε να αποφύγω φαινόμενα του στυλ να πέσω σε κάποιον που δεν ξέρει που παν τα τέσσερα και να μπερδέψω...
                            σφραγίδα της Χάγης = αποστηλ

                            Όλα τα δημόσια έγγραφα χρειάζονται πριν πάνε για μετάφραση της σφραγίδα απόστηλ. Χορηγείται Από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση
                            Όλα τα δημόσια έγραφα λοιπόν που έχεις και θα χρειαστεί για μετάφραση θα πρέπει να βγάλεις φωτοτυπία, να πας να τα σφραγίσεις με τη σφραγίδα της Χάγης και μετά Τα πας για μετάφραση ,Συμβουλη αφού συγκέντρωσης τα χαρτιά που χρειάζεσαι πήγαινε ρωτα τη Υπογραφές θέλουμε για να σφραγιστουν με σφραγίδα της Χάγης
                            (Παράδειγμα για το διαβατήριο χρειάζεσαι φωτοτυπία του διαβατηρίου υπογραφη από τον από τον διοικητή του τμήματος που έβγαλες στο διαβατήριο και από τον διοικητή περιφέρειας του αστυνομικού τμήματος που εβγαλες τ ο διαβατήριο και μετά πάει για σφραγίδα της Χάγης )
                            και μετα μεταφραση !!
                            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              σφραγίδα της Χάγης = αποστηλ

                              Όλα τα δημόσια έγγραφα χρειάζονται πριν πάνε για μετάφραση της σφραγίδα απόστηλ. Χορηγείται Από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση
                              Όλα τα δημόσια έγραφα λοιπόν που έχεις και θα χρειαστεί για μετάφραση θα πρέπει να βγάλεις φωτοτυπία, να πας να τα σφραγίσεις με τη σφραγίδα της Χάγης και μετά Τα πας για μετάφραση ,Συμβουλη αφού συγκέντρωσης τα χαρτιά που χρειάζεσαι πήγαινε ρωτα τη Υπογραφές θέλουμε για να σφραγιστουν με σφραγίδα της Χάγης
                              (Παράδειγμα για το διαβατήριο χρειάζεσαι φωτοτυπία του διαβατηρίου υπογραφη από τον από τον διοικητή του τμήματος που έβγαλες στο διαβατήριο και από τον διοικητή περιφέρειας του αστυνομικού τμήματος που εβγαλες τ ο διαβατήριο και μετά πάει για σφραγίδα της Χάγης )
                              και μετα μεταφραση !!
                              Αναρωτιέμαι γιατί το διαβατήριο να χρειάζεται μετάφραση από τη στιγμή που έχει ήδη πάνω τη μετάφραση.. Το κείμενο είναι και στα ελληνικά και στα αγγλικά.

                              Comment


                                #75
                                Να ρωτήσω κάτι το οποίο με έχει μπερδέψει πολύ! Έχω proficiency του Michigan και μου είπαν ότι μπορώ να κάνω κάποια μαθήματα TESOL on-line στην Ελλάδα και μετά να δουλέψω στο TAFE στην Αυστραλία. Μετά από επικοινωνία που είχα με κάποιον οργανισμό στη Θεσσαλονίκη μου είπαν ότι το πρόγραμμα διαρκεί έναν χρόνο. Εγώ όμως το καλοκαίρι θα πάω Αυστραλία κι έτσι δεν προλαβαίνω.....Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω το TESOL στην Αυστραλία και μετά να δουλέψω; Μήπως ξέρετε και πόσο κοστίζει;

                                Comment

                                Working...
                                X