Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)

    Συνέχεια με τις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    kalhspera...
    teleiwsa to istoriko ths filosofikhs kai exw proficiency..tha hthela na rwthsw an tha mporousa na spoudasw idiwtika (ante pali) daskala sthn aystralia..ginetai kai an nai tha exw ta idia dikaiwmata me tous aystralous yphkoous h einai kleisto epaggelma opws se emas?me liga logia tha hthela na mathw ti epiloges exei enas ellhnas pou thelei na metakomisei ekei kai na asxolhthei me thn ekpaideysh..

    eyxaristw polu ek twn proterwn

    Comment


      #3
      παραθέτω το κείμενο όπως το έγραψε ο Poltergeist:

      Η Αυστραλέζικη κυβέρνηση δημοσίευσε φέτος ένα κείμενο με τις προβλέψεις της για συνολική μετανάστευση. Μετέφρασα το βασικό πίνακα για να πάρετε μιά ιδέα:



      Το κείμενο έχει πολλές πληροφορίες για τη γενικότερη μεταναστευτική πολιτική τους. Δύο ενδιαφέροντα συμπεράσματα που ψάρεψα:

      - Σελίδα 6: Η επαγγελματική βίζα 457 (skilled worker- temporary) είναι uncapped , δηλαδή ΔΕΝ έχει περιορισμό στον αριθμό μεταναστών που μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν. Αυτό σημαίνει ότι όσους και να ζητήσουν οι αυστραλοί εργοδότες να φέρουν, μπορούν. Η υπηρεσία μετανάστευσης όταν υπάρχει προσφορά από αυστραλό εργοδότη δεν πρόκειται να κόψει καμμία βίζα, φτάνει να τηρούνται οι βασικές προϋποθέσεις πχ ποινικό μητρώο. Μόνο αν αρχίσει να ξεφεύγει πολύ το νούμερο, ίσως η κυβέρνηση αποφασίσει κάποια στιγμή στο μέλλον να το περιορίσει. Το ίδιο ισχύει και για τουριστικές με άδεια εργασίας και φοιτητικές, μπορούν να έρθουν όσοι θέλουν.

      - Αντίθετα, οι μόνιμες επαγγελματικές ή άλλες μόνιμες βίζες έχουν συγκεκριμένο προκαθορισμένο αριθμό, αυτόν που βλέπετε στον πίνακα. Άρα είναι πιθανό κάποιος να κάνει αίτηση για τέτοια βίζα, να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις, και να απορριφθεί.

      Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νούμερο ανά χώρα προέλευσης, οι καταλληλότεροι προωθούνται ανεξαρτήτως εθνικότητας.

      Μια ερώτηση λοιπόν θέλω να κάνω σε όποιον γνωρίζει
      ¨Δηλαδή τηρείς τις προυποθέσεις περιμένεςι πόσο είναι αν περιμένεις δίνεις λεφτά και πέζει να μην σε πάρουν κιόλας?Τα λεφτά της πρώτης δόσης σου τα δίνουν πίσω τουλάχιστον η σου τα κρατάνε, γιατί άλλο να μην πληρείς τις προυποθέσεις και να χάσεις τα λεφτά και άλλο να της τηρείς να σε κόψουν και να μην σου επιστρέψουν και τα λεφτά της πρώτης δόσης πίσω.Τι λέτε?

      Comment


        #4
        Originally posted by gwgw View Post
        kalhspera...
        teleiwsa to istoriko ths filosofikhs kai exw proficiency..tha hthela na rwthsw an tha mporousa na spoudasw idiwtika (ante pali) daskala sthn aystralia..ginetai kai an nai tha exw ta idia dikaiwmata me tous aystralous yphkoous h einai kleisto epaggelma opws se emas?me liga logia tha hthela na mathw ti epiloges exei enas ellhnas pou thelei na metakomisei ekei kai na asxolhthei me thn ekpaideysh..

        eyxaristw polu ek twn proterwn
        Βεβαίως και μπορείς να σπουδάσεις http://www.immi.gov.au/e_visa/students.htm Home - Study in Australia
        Για να έχεις τα ίδια δικαιώματα με τους υπηκοους θα πρέπει να είσαι υπήκοος....

        Comment


          #5
          Χαρτι στρατου για Visa Γαμου;

          Ξεκιναω τη συγκεντρωση των χαρτιων για τη Visa Γαμου και εχω δει οτι καποιοι απο εδω, για την αντιστοιχη Visa, μεσα στα δικαιολογητικα εχουν και το απολυτηριο στρατου.

          Εχω αναβολη λογω σπουδων για ακομα ενα χρονο. Μπορω αντι για απολυτηριο να στειλω σαν δικαιολογητικο μια βεβαιωση αναβολης και εννοειτε, να εγκριθει η Visa Γαμου;

          Comment


            #6
            Στα δικαιολογητικά μπαίνει διότι στην αίτηση σε ρωτάνε αν έχεις εκπαιδευτεί σε εκρηκτικά, όπλα και άν έχεις υπηρετήσει σε τακτικό στρατό ή ώς μισθοφόρος. Οι Έλληνες που έχουν υπηρετήσει οφείλουν να το αναφέρουν, και επομένως προσκομίζουν το δικαιολογητικό. Τώρα, αφού εσύ δεν έχεις υπηρετήσει, απαντάς αρνητικά επομένως δεν βλέπω το λόγο να το χρειάζεσαι.

            Βέβαια, αυτή είναι προσωπική άποψη και όχι γνώση.

            Comment


              #7
              Καλησπέρα σε όλους Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για παρτενέρ βίζα. Στις 12/12/2011 σημερα μου ηρθε email απο FamilyMigrationBerlin@dfat.gov.au
              20/12/2011
              Που ξεκινάνε ετσι: Dear Ioannis,

              We are writing to confirm receipt of your subclass 309 visa application
              for Australia.

              Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάμε με την 309 βίζα όλοι;;;;;; και μετά ο officer κρίνει αν πρέπει να πάρει την 100 η την 309
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                --------------------------------------------------------------------------------

                Παιδια καλημερα ονομαζομαι Ανδριανα ισως με εχετε ηδη δει σε καποιο αλλο post. Εχω δυο μηνες που εχω ερθει στην Μελβουρνη και οπως πολλοι εψαχνα συνεχεια χωρις ανταποκριση να βρω τροπο να μεινω. Δηλαδη μια σχολη που θα μου εξασφαλιζε φοιτητικη βιζα. Υπηρξα αρκετα τυχερη και μετα απο αρκετο ψαξιμο ειμαι πλεον φοιτητρια στη σχολη Baxter Institute και μαλιστα καταφερα να μπω και στο προσωπικο της σχολης ωστε να βοηθησω οποιονδηποτε ειναι στην ιδια θεση με εμενα δηλ Ελληνας σε απογνωση! Για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τη σχολη δειτε εδω: Baxter Institute και φυσικα οποιος θελει μπορει να ερθει να μιλησουμε απο κοντα. Το καλο ειναι οτι μπορειτε να ξεκινησετε μαθηματα οποιαδηποτε στιγμη θελετε γιατι το βασικο ειναι να παρετε την βιζα οσο το δυνατον πιο γρηγορα ωστε να μπορειτε να δουλεψετε παραλληλα. Και ενω οι περισσοτερες σχολες που απευθυνθηκα ξεκινανε μαθηματα μονο Φεβρουαριο και Ιουλιο, η συγκεκριμενη δεχεται φοιτητες καθε μηνα και επισης εχετε πληθωρα επιλογων καθως εχει 10 διαφορετικα courses για να επιλεξετε. Αν λοιπον θελετε ενα φιλικο προσωπο να σας βοηθησει θα χαρω πολυ να ερθετε και να μιλησουμε απο κοντα. Και κυριως στα ελληνικα! Η διευθυνση ειναι Level 2, 228 Flinders Street Melbourne VIC 3000, ακριβως απεναντι απο το σταθμο του τρενου. Εγω ονομαζομαι Ανδριανα Παναγιωτακη για οτι χρειαστειτε θα ειμαι εδω.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by kikirikoy View Post
                  Καλησπέρα σε όλους Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για παρτενέρ βίζα. Στις 12/12/2011 σημερα μου ηρθε email απο FamilyMigrationBerlin@dfat.gov.au
                  20/12/2011
                  Που ξεκινάνε ετσι: Dear Ioannis,

                  We are writing to confirm receipt of your subclass 309 visa application
                  for Australia.

                  Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάμε με την 309 βίζα όλοι;;;;;; και μετά ο officer κρίνει αν πρέπει να πάρει την 100 η την 309
                  Δεν σημαίνει τίποτα απο αυτό που λες. Απλά έλαβε την αίτηση. Η μια αίτηση είναι ταυτόχρονα αίτηση και για την 309 και για την 100. Στο τέλος θα σου δώσει αυτή που εκπληρείς τις απαιτήσεις της.
                  Επειδή η 100 είναι στην ουσία, σε απαιτήσεις, η 309, συν 3 απαιτήσεις, σου απάντησε με αυτόν τον τρόπο αναφέροντας μόνο την 309.
                  Αν σου έλεγε: Δεχτήκαμε την αίτηση για την 309 και την 100 μπορεί και να σε μπέρδευε αν δεν ήξερες οτι είναι το ίδιο απο πλευράς απαιτήσεων δικαιολογητικών.
                  Πρώτα θα κοιτάξει τα δικαιολογητικά σου, δηλαδή τα χαρτιά σου και μετά εφόσον είναι ολα οκ θα κοιτάξει μήπως παίρνεις την 100 αντί για την 309.
                  Κάπως όπως το περιγράφεις με το ξεκινάμε ολοι με την 309 και μετά και εφόσον μας δίνουν την 100.
                  Στην πραγματικότητα όμως μια βίζα θα πάρεις στο τέλος.
                  Την 309 ή την 100.
                  Φυσικά αν πάρεις την 309 μετά απο 2 χρόνια περνάς στην 100, εφόσον μένεις μόνιμα στην Αυστραλία.
                  Περισσότερες πληροφορίες:
                  Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100)
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα , μπορείτε να μου πείτε πώς θα πληρώσω για την υπηκοότητα των παιδιών μου στο Λονδίνο και πόσο κοστίζει για 2 παιδιά; Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μπορώ να βρω εκείνο το ποστ.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by stella82 View Post
                      Καλησπέρα , μπορείτε να μου πείτε πώς θα πληρώσω για την υπηκοότητα των παιδιών μου στο Λονδίνο και πόσο κοστίζει για 2 παιδιά; Εχω ξαναρωτήσει αλλά δεν μπορώ να βρω εκείνο το ποστ.
                      dima_fees - Australian High Commission

                      Registration of Citizenship by Descent

                      118 form fee £80

                      μέσω πιστωτικής κάρτας
                      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by kikirikoy View Post
                        dima_fees - Australian High Commission

                        Registration of Citizenship by Descent

                        118 form fee £80

                        μέσω πιστωτικής κάρτας
                        80 λιρες το παιδι
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by kikirikoy View Post
                          80 λιρες το παιδι
                          είναι σίγουρο αυτό; εδώ γιατί λεει 120;

                          Forms & Booklets

                          Comment


                            #14
                            citizenship

                            stella αυτό που κοιτάς είναι 120 $ ενω τα 80 που σωστά σου έγραψε ο kikirikoy είναι λίρες Αγγλίας Η τιμή για ένα παιδί είναι 120$ ή 80 λίρες Αγγλίας ή 90 ευρώ. Αν στείλεις μαζί και για 2ο παιδί (στον ίδιο φάκελο) η τιμή του δεύτερου είναι 95$ ή 65 λίρες Αγγλίας ή 75 ευρώ.Βέβαια οι μετατροπές του νομίσματος βασίζονται στις σημερινές ισοτιμίες.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by christine View Post
                              stella αυτό που κοιτάς είναι 120 $ ενω τα 80 που σωστά σου έγραψε ο kikirikoy είναι λίρες Αγγλίας Η τιμή για ένα παιδί είναι 120$ ή 80 λίρες Αγγλίας ή 90 ευρώ. Αν στείλεις μαζί και για 2ο παιδί (στον ίδιο φάκελο) η τιμή του δεύτερου είναι 95$ ή 65 λίρες Αγγλίας ή 75 ευρώ.Βέβαια οι μετατροπές του νομίσματος βασίζονται στις σημερινές ισοτιμίες.
                              ευχαριστώ πολύ! να ρωτήσω και το εξής (ίσως φανεί χαζή ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρη) έχω μια κάρτα Κύπρου prepaid είναι visa μπορώ να βάλω τα λεφτά σε αυτήν και μετά λέω στην τράπεζα να γίνει πληρωμή στο όνομα "Australia embassy London"? Μήπως μπορώ να πληρώσω τραπεζική επιταγή σε αυτό το όνομα;

                              Comment

                              Working...
                              X