Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kosofos View Post
    Δεν έχει σημασία αν έχεις 50%,65% ή 100% Θέση. Σε όλες θα έχεις υποχρεώσεις όπως γράφεις τυπου:εργαστήρια, να επιβλέπεις, να διορθώνεις ασκήσεις, να έχεις ώρα ομιλίας για τους φοιτητές κλπ. Η μόνη περίπτωση που ζείς και εσύ σαν φοιτητής είναι με την υποτροφία. Με όλα τα άλλα είσαι κανονικά εργαζόμενος και ο προιστάμενος σου (ο καθηγητής) θα καθορίσει τα καθήκοντα σου. Γενικά ο PhD φοιτητής ή υποψήφιος διδάκτορας είναι ένας full-time εργαζόμενος που υποπληρώνετε με όλα τα καθήκοντα που έχει δηλ εργαζόμενος+φοιτητής (20 ώρες δουλειά + 30 ώρες την εβδομάδα διάβασμα και βάλε). Το θέμα είναι να ξέρεις τι θές να κάνεις στο μέλλον.
    - Θέλεις να κάνεις απλά το διδακτορικό σου και να κοιτάς δεξιά αριστερά σε εταιρίες? Τότε πρέπει να πάρεις την επιλογή υποτροφία.
    - Θέλεις να εργάζεσαι και στο πανεπιστήμιο αλλά να έχεις και την δυνατότητα να πάρεις μαι θέση στην ελεύθερη αγορά - σε κάποια εταιρία π.χ. 50% στο πανεπιστήμιο και 50% σε εταιρία.
    - Θές να κάνεις ακαδημαική καριέρα όπου χρειάζεσαι προυπηρεσία μέσα στο πανεπιστήμιο και αρκετές διδακτικές ώρες? Τότε θα πρέπει να πάρεις μια θέση 80% ή 100%.
    - Επίσης υπάρχει και η επιλογή μιάς 100% θέση στην ελεύθερη οικονομία - σε μια εταιρία ή ερευνητικό κέντρο και να κάνεις και το διδακτορικό σου.

    Ist eine Promotion in Teilzeit ratsam oder lieber eine 100-Prozent-Stelle? - Staufenbiel.de

    Στις περιπτώσεις πλήν της υποτροφίας είσαι στο ξαναλέω κανονικά εργαζόμενος με ότι συνεπάγετε αυτό δηλ πληρώνεις κοινωνική ασφάλιση, ταμείο ανεργίας, συνταξιοδοτικό ταμείο και άρα έχεις δικαίωματα μετά απο αυτά αλλά έχεις και τις σπουδές, το διάβασμα, τα ξενύχτια κ.α.

    Σε ευχαριστω πολυ πολυ.Με κατατοπισες πληρως!

    Comment


      Originally posted by kosofos View Post
      Eπειδή το έχω ψάξει και έχω ρωτήσει για τους διδακτορικούς φοιτητές υπάρχουν τα εξής:

      1) Υποτροφία (stipendium): ca. 1000 Euro netto αλλά δεν πληρώνεις κοινωνικές και συνταξιοδοτικές εισφορές. Απο την ώρα που δεν πληρώνεις αυτές τις εισφορές δεν μετράνε και σαν συντάξημα αυτά τα χρόνια.
      2) 50%-Stelle (Το μισή θέση που γράφεις) TV-L 13 = ca. 1500 Euro brutto=1000 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
      3) 100%-Stelle (Ολόκληρη θέση) TV-L 13= ca. 3000 Euro brutto = ca. 1600 Euro netto; εδώ πληρώνεις κοινωνικές εισφορές και μετράνε συντάξημα.
      4) Μερικές επιπλέον επιλογές μεταξύ 50% και 100%.
      Για τους υποψήφιους διδάκτορες ισχύει ό,τι υπάρχει στο link

      Gehaltsrechner Öffentlicher Dienst

      Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που σαν wissenschaftlicher mitarbeiter και υπ. διδάκτορας μπορείς να πάρεις θέση 75%

      Comment


        θα κάνω μια ερώτηση και ίσως κάποιος ξέρει...λοιπόν..σε λίγο καιρό ξεκινάω μεταπτυχιακό πάνω στην σχολική ψυχολογία-,έχω βασικό πτυχίο απο τμήμα Ιστορίας ,όμως έχω μέσω ενος σεμιναρίου 60 ects πανω στην ψυχολογία-ειδική αγωγή,ξέρετε αν θα μπορούσα να κάνω διδακτορικό πάνω στην Ψυχολογία στη Γερμανία;ή θα πρέπει να έχω βασικό πτυχίο ψυχολογιας ;;όπως επίσης αν θα μπορούσα με το μεταπτυχιακό να εργαστώ σε κάποιον φορέα ή σε σχολείο ώς σχολική ψυχολόγος--στη θεωρία στην Ελλάδα έχω τη δυνατότητα αυτή αν υπήρχε ο θεσμός-δώστε τα φώτα σας πατριωτάκια

        Comment


          Master σε nicht-konsekutiven σχετικά ναι όπως πχ. στο ipu-berlin.de, όμως, θα έχεις δίδακτρα και η εξειδίκευση είναι κλινική η εδω Wirtschaftspsychologie
          Η ψυχολογία όμως είναι σχετικά konsekutiv βλέπε και εδω Masterstudiengänge

          Comment


            Ξέχασα να ρωτήσω που κάνεις το μεταπτυχιακό, σε FH η Uni? μόνο η Uni έχει Promotionsrecht!

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              Ξέχασα να ρωτήσω που κάνεις το μεταπτυχιακό, σε FH η Uni? μόνο η Uni έχει Promotionsrecht!
              το μεταπτυχιακό το κάνω στο πανεπιστήμιο Ρώμης ,είναι εξ'αποστάσεως αλλα στην ελλάδα αναγνωρίζεται...δεν κατάλαβα όμως για αυτά που είπεςγιατί δεν έχω ιδέα απο το σύστημα εκεί..αλλά αν κατάλαβα απο τις ιστοσελίδες είναι για τις εξ αποστάσεως σπουδές ,πιστεύεις με τα εκεί σημερινά δεδομένα οτι υπάρχει εργασία πάνω στο αντικείμενο αυτό;; είτε σχολικής -εκπαιδευτικής ψυχολογίας είτε ως ψυχολόγος;;

              Comment


                Ωραία δεν βρίσκεσαι Γερμανία λοιπόν, δεν το είχα καταλάβει και εγώ, γι' αυτό αναρωτιόμουν πως κάνεις μεταπτυχιακό (Postgraduate) στην ψυχολογία το οποίο είναι konsekutiv που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας (Undergraduate).
                Διδακτορικό μπορείς να κάνεις με την λεγόμενη Promotion μόνο αν είσαι Postgraduate από πανεπιστήμιο (Universität) και όχι από ανώτατη σχολή (Fachhochschule – FH)
                Για Γερμανία μιλάμε.
                Με Ρώμη τώρα, θα σε γελάσω, σχετικά το Anabin θα σου βγάλει βεβαίωση αναγνώρισης η όχι, με το οποίο ίσος μετά να συνεχίσεις το διδακτορικό εδώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά εργασίας για ψυχολόγους.

                Comment


                  Originally posted by milu View Post
                  Ωραία δεν βρίσκεσαι Γερμανία λοιπόν, δεν το είχα καταλάβει και εγώ, γι' αυτό αναρωτιόμουν πως κάνεις μεταπτυχιακό (Postgraduate) στην ψυχολογία το οποίο είναι konsekutiv που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις βασικό πτυχίο ψυχολογίας (Undergraduate).
                  Διδακτορικό μπορείς να κάνεις με την λεγόμενη Promotion μόνο αν είσαι Postgraduate από πανεπιστήμιο (Universität) και όχι από ανώτατη σχολή (Fachhochschule – FH)
                  Για Γερμανία μιλάμε.
                  Με Ρώμη τώρα, θα σε γελάσω, σχετικά το Anabin θα σου βγάλει βεβαίωση αναγνώρισης η όχι, με το οποίο ίσος μετά να συνεχίσεις το διδακτορικό εδώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου την αγορά εργασίας για ψυχολόγους.

                  σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!σκέφτομαι ακόμη και να συνεχίσω με μια σχολή ψυχολογίας αλλα μόνο αν βρω κάτι που θα μπορούσα να συνδυάσω και εργασία μαζί -σε προπτυχιακο επίπεδο- και ίσως εξ αποστάσεως..αλλά ακόμη και να μην γίνει κάτι τέτοιο σκέφτομαι κατα πόσο θα μπορούσα να αξιοποιήσω το μεταπτυχιακό μου εκεί..σε μια θέση πάνω σε αυτό..-στην Αγγλία έχω φίλη η οποία δουλεύει πχ ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο παιδιών με αναπηρίες-

                  Comment


                    Καλημέρα Φιλόλογος σε κρίση,

                    Θα σου δώσω μια γενική εικόνα για το εκπευδευτικό σύστημα της Γερμανίας. Αν δεν ξεκινήσεις απο το επίπεδο το μπάτσελορ σε ένα τομέα δεν μπορείς να συνεχίσεις σε μάστερ πόσο μάλλον σε διδακτορικό που γράφεις. Όταν εννοώ τομέα εννοώ όταν έχεις σπουδάσει ιστορία της Ελλάδος δεν μπορείς να γίνεις ψυχολόγος ή παρεμφερές ακόμα και με ένα Τηλέ-μάστερ (εξ αποστάσεως) στην Ιταλία που δεν ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Γερμανία (μπορώ να σου πώ κατα 99% όχι), πόσα credit points δίνει αυτό το μάστερ κ.α. Το σεμινάριο που γράφεις μπορεί να αναγνωριστεί στην Γερμανία??? Απο ποιόν φορέα έγινε? Επειδή το έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ επειδή είναι η γυναίκα μου σε αυτό τον τομέα πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος με την ψυχολογία στην Γερμανία απο Ελλάδα είναι να έχει τελειώσει σχολή ψυχολογίας στην Ελλάδα ή ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογία, να έχει σχεδόν άριστα στο πτυχίο, δηλαδή πάνω απο 8 γιατί σε αυτά τα προγράμματα ζητάνε Γερμανικό βαθμό καλύτερο του 2.2, να έχει μαζέψει αρκετά credit points σε μαθήματα όπως κλινική, αναπτυξιακή ψυχολογία και στατιστική αν έρχετε από συνδιαστικά προγράμματα. Επίσης θα πρέπει να έχει την Γερμανική γλώσσα στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο. Μετά από όλα αυτά θα πρέπει να δώσεις κρατικές εξετάσεις για να πάρεις πιστοποίηση και μετά από όλα αυτά ναι οκ.
                    Τώρα υπάρχουν και παραπλήσια επαγγέλματα με αυτά του σχολικού ψυχολόγου που δεν χρειάζεται να είσαι καθαρά ψυχολόγος αλλά να έχεις τελειώσει παιδαγωγικά και να έχεις κάνει και κάποια μαθήματα ψυχολογίας. Αυτές είναι οι λεγόμενες συνδυαζόμενες σπουδές στην Γερμανία (kombination ausbildung-studium). Αλλά πρέπει να ξεκινήσεις απο το μπάτσελορ!!!

                    Φιλικά
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Originally posted by kosofos View Post
                      Καλημέρα Φιλόλογος σε κρίση,

                      Θα σου δώσω μια γενική εικόνα για το εκπευδευτικό σύστημα της Γερμανίας. Αν δεν ξεκινήσεις απο το επίπεδο το μπάτσελορ σε ένα τομέα δεν μπορείς να συνεχίσεις σε μάστερ πόσο μάλλον σε διδακτορικό που γράφεις. Όταν εννοώ τομέα εννοώ όταν έχεις σπουδάσει ιστορία της Ελλάδος δεν μπορείς να γίνεις ψυχολόγος ή παρεμφερές ακόμα και με ένα Τηλέ-μάστερ (εξ αποστάσεως) στην Ιταλία που δεν ξέρεις αν αναγνωρίζεται στην Γερμανία (μπορώ να σου πώ κατα 99% όχι), πόσα credit points δίνει αυτό το μάστερ κ.α. Το σεμινάριο που γράφεις μπορεί να αναγνωριστεί στην Γερμανία??? Απο ποιόν φορέα έγινε? Επειδή το έχω ψάξει πάρα μα πάρα πολύ επειδή είναι η γυναίκα μου σε αυτό τον τομέα πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος με την ψυχολογία στην Γερμανία απο Ελλάδα είναι να έχει τελειώσει σχολή ψυχολογίας στην Ελλάδα ή ΦΠΨ με κατεύθυνση ψυχολογία, να έχει σχεδόν άριστα στο πτυχίο, δηλαδή πάνω απο 8 γιατί σε αυτά τα προγράμματα ζητάνε Γερμανικό βαθμό καλύτερο του 2.2, να έχει μαζέψει αρκετά credit points σε μαθήματα όπως κλινική, αναπτυξιακή ψυχολογία και στατιστική αν έρχετε από συνδιαστικά προγράμματα. Επίσης θα πρέπει να έχει την Γερμανική γλώσσα στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο. Μετά από όλα αυτά θα πρέπει να δώσεις κρατικές εξετάσεις για να πάρεις πιστοποίηση και μετά από όλα αυτά ναι οκ.
                      Τώρα υπάρχουν και παραπλήσια επαγγέλματα με αυτά του σχολικού ψυχολόγου που δεν χρειάζεται να είσαι καθαρά ψυχολόγος αλλά να έχεις τελειώσει παιδαγωγικά και να έχεις κάνει και κάποια μαθήματα ψυχολογίας. Αυτές είναι οι λεγόμενες συνδυαζόμενες σπουδές στην Γερμανία (kombination ausbildung-studium). Αλλά πρέπει να ξεκινήσεις απο το μπάτσελορ!!!

                      Φιλικά

                      σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατόπιση , η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα..το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξεκινήσω ένα προπτυχιακό πρόγραμμα σε 1-2 χρόνια,δεν με πήραν ευτυχώς και τα χρόνια,και νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω..το σεμινάριό μου έγινε απο Πανεπιστήμιο δημόσιο,και μου δίνει 60 ects-και μου εξασφαλίζει για την ελλάδα παιδαγωγική επάρκεια, γνωρίζω άτομο που το έχει χρησιμοποιήσει σε αγγλία βέβαια και εργάζεται ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο με παιδιά με διάφορα προβλήματα..

                      Comment


                        ΣΠΟΥΔΕΣ

                        γεια σας ,είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να φύγω για γερμανία , εδω στην ελλαδα για λογους οικονομικους δεν καταφερα να τελειωσω τις σπουδες μ και σκεφτομαι να το κανω εκει,δεν ξερω ομως τι διαδικασιες χρειαζονται .
                        αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.

                        Comment


                          Originally posted by theoni.pap View Post
                          γεια σας ,είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να φύγω για γερμανία , εδω στην ελλαδα για λογους οικονομικους δεν καταφερα να τελειωσω τις σπουδες μ και σκεφτομαι να το κανω εκει,δεν ξερω ομως τι διαδικασιες χρειαζονται .
                          αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Originally posted by Φιλόλογος σε κρίση View Post
                            η αλήθεια είναι ότι έχω μαύρα μεσάνυχτα..το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να ξεκινήσω ένα προπτυχιακό πρόγραμμα σε 1-2 χρόνια,δεν με πήραν ευτυχώς και τα χρόνια,και νομίζω ότι θα μπορούσα να το κάνω..
                            Θα ήθελα πάλι να σου επισημάνω να ψάξεις πρώτα αν μπορείς να κάνεις ακόμα και Μπάτσελορ σε αυτον τον τομέα, της ψυχολογίας. Επικοινώνησε με τους συμβούλους στο DAAD για να μην χτίζεις πάνω στην άμμο. Στο site του DAAD γράφει

                            Ποια προσόντα χρειάζομαι για να σπουδάσω σ' ένα γερμανικό πανεπιστήμιο;
                            Εάν επιθυμείτε να παρακολουθήσετε ένα πλήρες προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (π.χ. Bachelor), θα πρέπει να έχετε απολυτήριο λυκείου και βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις). Επίσης, θα πρέπει να έχετε παρακολουθήσει στο λύκειο την κατεύθυνση που είναι σχετική με τη σχολή που θα επιλέξετε στη Γερμανία. Το International Baccalaureat (IB), δηλ. το διεθνές απολυτήριο, το οποίο επιλέγουν όσοι θέλουν να σπουδάσουν απευθείας στο εξωτερικό, επιτρέπει επίσης την πρόσβαση στα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Ορισμένοι κλάδοι σπουδών (όπως Ιατρική, Οδοντιατρική, Φαρμακευτική, Ψυχολογία) υπόκεινται σε περιορισμό του αριθμού εισακτέων («numerus clausus»). Μόνο υποψήφιοι με πολύ καλές επιδόσεις και με πολύ καλές γνώσεις της Γερμανικής έχουν πιθανότητες εισαγωγής στις σχολές αυτές.

                            Originally posted by Φιλόλογος σε κρίση View Post
                            το σεμινάριό μου έγινε απο Πανεπιστήμιο δημόσιο,και μου δίνει 60 ects-και μου εξασφαλίζει για την ελλάδα παιδαγωγική επάρκεια, γνωρίζω άτομο που το έχει χρησιμοποιήσει σε αγγλία βέβαια και εργάζεται ως βοηθός καθηγητή σε σχολείο με παιδιά με διάφορα προβλήματα..
                            Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι άλλο Ελλάδα, άλλο Αγγλία, άλλο Γερμανία και άλλο το κάθε κρατίδιο της Γερμανίας σε εκπαιδευτικά θέματα.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              μηπως θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τ εννοειται..????? χ

                              Comment


                                Originally posted by theoni.pap View Post
                                μηπως θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τ εννοειται..????? χ
                                Προφανώς απευθύνεστε σε εμένα. Τι ακρίβως θέλει εξήγηση
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X