Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Iosifidou Sofia View Post
    χάι,

    σόρυ που άργησα να απαντήσω ! θα το δεις στην πράξη αν τα καταφέρνεις το πολύ πολύ να σου πάρει λίγο παραπάνω ;) κι αυτό είναι ανάλογα τη σχολή ! αν και νομίζω ότι οι εργασίες, ασκήσεις, κτλ.. είναι η προϋπόθεση για να μπορείς να δώσεις την εξέταση. στη δικιά μου σολή μετράει στο βαθμό μόνο η εξέταση δυστυχώς μπορεί στο σάιτ της σχολής να έχει πληροφορίες για αυτά τα θέματα α επίσης είναι ανάλογα το μάθημα για το τι ισχύει με εργασίες και τον καθηγητή εμείς έχουμε π.χ. διάφορα module που στο κάθε ένα ισχύει κάτι άλλο
    Οκ ενδιαφέρον. Δηλαδή σε κάποιες σχολές μετράει η εργασία και σε κάποιες άλλες δεν μετράει καθόλου, μάλιστα. Θα δούμε, είδα πάντως 2 με 3 μαθήματα είναι στα αγγλικά. Θα τα πάρω να δω τι παίζει, προς το παρόν στόχευσα να μάθω μέχρι C2 αναγκαστικά πρέπει κάποιος να ξέρεις καλά την γλώσσα. Λογικά θα κάνω αίτηση για τον Φεβρουάριο να έχω και λίγο χρόνο.

    Comment


      Originally posted by Apisteftos View Post
      Οκ ενδιαφέρον. Δηλαδή σε κάποιες σχολές μετράει η εργασία και σε κάποιες άλλες δεν μετράει καθόλου, μάλιστα. Θα δούμε, είδα πάντως 2 με 3 μαθήματα είναι στα αγγλικά. Θα τα πάρω να δω τι παίζει, προς το παρόν στόχευσα να μάθω μέχρι C2 αναγκαστικά πρέπει κάποιος να ξέρεις καλά την γλώσσα. Λογικά θα κάνω αίτηση για τον Φεβρουάριο να έχω και λίγο χρόνο.
      Good luck !

      Comment


        Ένα πράγμα με ανησυχεί μόνο και αυτό είναι λίγο η ηλικία, γιατί αν είναι να τελειώσεις μετά τα 30 βράστα.

        Comment


          γιατί σε ανησυχεί αυτό ; ξέρω πολλούς που κάνουν μεταπτυχιακό και είναι πάνω από τριάντα κι έτσι κι αλλιώς έχεις και τη δουλειά σου !!

          Comment


            Δουλειά και Σπουδές δεν γίνονται μαζί ή γίνονται όταν έχεις καλή δουλειά ή ημιαπασχόληση.

            Comment


              ε σίγουρα είναι πιο δύσκολο

              Comment


                Καλησπερα!! Θα ηθελα να σπουδασω στη Γερμανια αλλα ο φοβος μου αυτην τη στιγμη ειναι τα οικονομικα. Θελω δηλαδη να δουλεψω μεσα στο πανεπιστημιο αλλα δεν ξερω αν φτανουν για τα εξοδα. Οι πολεις που ενδιαφερομαι ειναι Κολωνια και Μοναχο. Ευχαριστω!!

                Comment


                  Καλησπέρα σε όλους
                  θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύ έχει στην Γερμανία ένα master ειδικής αγωγής ( συγκεκριμένα πάνω στον αυτισμό) από πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Μπορώ με τον τίτλο αυτό να εργαστώ κάπου ?
                  Ευχαριστώ

                  Comment


                    Το θέμα είναι να επικοινωνείς με τους ανθρώπους που έρχεσαι σε επαφή με μικρά παιδάκια που έχεις προβλήματα αυτισμού, πως θα μιλήσεις μαζί τους, στα αγγλικά;

                    Comment


                      Γνωρίζω γερμανικά

                      Comment


                        Μια ερώτηση παιδιά μου κάνω αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο και μου ζητάει στο Hochschulzugangsberechtigung να επιλέξω κάποιες κατηγορίες για το που έχω δικαίωμα τα σπουδάσω. Είμαι απόφοιτος Τ.Ε.Ε. (πρώην Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου) και έχω τις εξής επιλογές μέσα στις πολλές ήμουν μεταξύ

                        - allgemeine Hochschulreife Ausland
                        - fachgebundene Hochschulreife Ausland

                        απ ότι είδα όταν μπήκα στην ιστοσελίδα του anabin όταν πέρασα στις πανελλήνιες εισαγωγικές εξετάσεις είχα το δικαίωμα μόνο σε Fachhochschule να σπουδάσω.

                        Ποια από τα 2 να επιλέξω και γιατί; Ξενύχτησα και άκρη δεν έβγαλα γιατί στην αναγνώριση πτυχίου από την Βόννη αναφέρει ότι έχω το δικαίωμα να σπουδάσω σε όλα τα γερμανικά πανεπιστήμια (allgemeine Hochschule).

                        Την αίτηση την έχω κάνει ήδη, επιλέγοντας fachgebunde Hochschulreife Ausland αν απλά έχει γίνει κάποιο λάθος να στείλω κάποια επιστολή να το διορθώσουν καθώς δεν υπάρχει κάποιος αρμόδιος φορέας να το ξεκαθαρίσει ή μάλλον έχει ήδη ξεκαθαριστεί από το kmk στην Βόννη.

                        Comment

                        Working...
                        X