Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στην Γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    spoudes sth germania:duskolies sxetika me th glwssa

    Geia se olous ! Dusthxws grafw se greeklish giati to plhktrologio mou einai germaniko Auth th stigmh vriskomai sth Germania gia spoudes odontiatrikhs alla antimetwpizw tromera provlhmata oson afora th glwssa.Stis paradoseis de mporw na katalavw tipota, epishs de mporw na katalavw ti lene oi sumfoithtes mou metaksu tous me apotelesma na noiwthw polu apomonomwnh kai to xeirotero einai pws exoume ergasthriakes askhseis oi opoies einai apo mones tous polu duskoles kai de mporw na katalavw ti akrivws prepei na kanoume kai de mporw na ekfrastw kala me apotelesma na exw polles anapanthtes erwthseis kai akomh d mporw na katalavw tipota otan mou ekshgoun oi sumfoithtes mu me apotelesma na m milane sta agglika.To paradokso einai pws exw to DSH 2 sta germanika omws de mporw na sunennoithw akoma kai gia ta vasika p.x. ti mathimata exoume kai ti vivlia xreiazomai.Eimai plhrws apogoiteumenh kai apelpismenh kai den kserw ti na kanw !! Ean kapoios exei vrethei se paromoia thesh h exei kati na mou proteinei gia na me voithisei eimai olh autia !!!

    Comment


      #32
      Originally posted by Iosifidou Sofia View Post
      h exei kati na mou proteinei gia na me voithisei eimai olh autia !!!
      Καλήμερα,

      κανε ενα τεστ εδώ Kostenloser Englischtest, Englisch testen, Spanisch testen, Deutsch testen, Französisch testen, Italienisch testen και βάλε τα αποτελέσματα για να δούμε εάν έχεις συντακτικά, γραμματικά λάθη η δυσκολίες με την οπτικοακουστική

      Comment


        #33
        C:\Users\Eve\Downloads\UNKNOWN_PARAMETER_VALUE (1)

        Mporeite na to deite ?

        Comment


          #34
          Οχι δυστυχώς δεν βγάζει κάποιο αρχείο, νομίζω ο λόγος είναι ότι δεν γράφτηκαν αρκετά κείμενα (5) ώστε να υπάρχει το δικαίωμα να εσωκλειεστούν κείμενα.

          Αν το αποτέλεσμα δεν είναι πολλή μεγάλο -» ένα copy & paste.
          Η σε προσωπικό μήνυμα.

          Comment


            #35
            Einstufungstestergebnisse

            Sofia Iosifidou

            Sie haben das Niveau BERLITZ NIVEAU 5 / Niveau B1.1 des gemeinsamen europäischen Referenzrahmens (CEF).

            Sie verfügen in den Bereichen Wortschatz und Grammatik über dasselbe Sprachniveau.
            Sie verfügen im Hörverständnis und im schriftlichen Bereich über dasselbe Sprachniveau.

            Auto einai to geniko apotelesma kai meta akolouthoun oi 64 erwthseis kai ta lathh pou ekana. Alla pws ginetai na exw auto to epipedo kai na perasa to DSH ?

            Comment


              #36
              Για DSH δεν γνωρίζω που και πως έγινε το τεστ. Το ουσιώδες είναι ότι για να μπορείς να παρακολουθείς μαθήματα στο πανεπιστήμιο είναι τουλάχιστον το επίπεδο C1 απαραίτητο.

              Απλά θέλει παραπάνω διάβασμα και να είσαι ευτυχής που δεν είναι πρόβλημα οπτικοακουστικών που προέρχεται συνήθως από αβεβαιότητα και καταλήγει σε άγχος. Απλά δεν υπάρχει ακόμα επαρκής γνώση της γερμανικής γλώσσας.

              Comment


                #37
                Ti einai to provlhma optikoakoustikwn ? Sas euxaristw polu gia th vohtheia !

                Comment


                  #39
                  Antimetwpizw epishs kai mia allh duskolia sxetika me thn euresh spitiou. Psaxnw monh mou edw kai 2 evdomades alla de mporw na vrw kati.Tha htan skopimo na apeuthunthw se kapoio mesitio grafeio ?

                  Comment


                    #40
                    Epishs thelw na rwthsw ti akrivws einai h Schufa kai poios einai o antistoixos ellhnikos organismos.

                    Comment


                      #41
                      Η λειτουργία της SCHUFA είναι παρόμοια με αυτή τη ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ.
                      Πρόσβαση στο αρχείο έχουν τράπεζες, εταιρείες Leasing και Factoring, εταιρείες έκδοσης και διαχείρισης καρτών, εταιρείες παροχής πιστώσεων, δημόσιο.

                      "κοινο συστημα": SCHUFA = ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ -> "Cross Border Data Exchange" (CBDE)

                      Το πρόβλημα ενοικίαση κατοικίας είναι γνωστό εδώ στο φόρουμ, με μια μικρή αναζήτηση θα βρεις πολλές απάντησης του θέματος.

                      Comment


                        #42
                        Απόφοιτος οικονομικών στην Γερμανία.

                        Καλησπέρα σας, και πολλά συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά που κάνετε!
                        Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, αλλά συστηματικά μπαίνω και διαβάζω αυτά που γράφονται γιατί εδώ και 1 χρόνο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω για το εξωτερικό, και πιο συγκεκριμένα στην Γερμανία.
                        Αυτήν την στιγμή είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης της ΑΣΟΕΕ, και αποφάσισα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου να φύγω Γερμανία και να κάνω το μεταπτυχιακό μου εκεί, και συγχρόνως να δουλέψω είτε στο τομέα μου, είτε σε οποιαδήποτε άσχετη με τις σπουδές μου δουλειά, ώστε να καλύψω τα έξοδα μου εκεί. Τα Χριστούγεννα θα ξεκινήσω εντατικά μαθήματα Γερμανικών, γιατί απο οσο κατάλαβα απο τα γραφόμενα, χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα δεν μπορείς να δουλέψεις πουθενά.
                        Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει απορρόφηση πτυχιούχων οικονομικών σχολών στην Γερμανία, και πόσο μάλλον ενός πτυχιούχου χωρίς προϋπηρεσία. Τις ιστοσελίδες που έχουν αναφέρει αρκετά άτομα εδώ με αγγελίες δεν μπορώ να τις διαβάσω(έτσι ώστε να βγάλω μια άποψη απο μόνος μου, σχετικά με την ζήτηση στο τομέα μου), γιατί όπως είπα Δεκέμβριο ξεκινάω μαθήματα Γερμανικών. Από οσο είδα στο φόρουμ, υπάρχουν πολλές ευκαιρίες στο χώρο της υγείας και των κατασκευών, όπως και αρκετές δουλειές του ποδαριού, όμως δεν κατάφερα να βγάλω μια άποψη τι γίνεται στο θέμα των οικονομικών σχολών.

                        Comment


                          #43
                          1.βαλε google chrome που έχει αυτόματη μετάφραση και δουλευει πολύ καλα
                          2. πήγαινε εδώ JOBB
                          και στο Suchbegriff > keywords γράψε finanz (μάλλον)
                          υπάρχουν τα πάντα και από δουλείες και από εκπαίδευση κτλ κτλ
                          όταν μια χώρα έχει άνθηση στην οικονομία έχουν ζήτηση όλα τα επαγγέλματα,

                          Comment


                            #44
                            Originally posted by shadowfields View Post
                            1.βαλε google chrome που έχει αυτόματη μετάφραση και δουλευει πολύ καλα
                            2. πήγαινε εδώ JOBB
                            και στο Suchbegriff > keywords γράψε finanz (μάλλον)
                            υπάρχουν τα πάντα και από δουλείες και από εκπαίδευση κτλ κτλ
                            όταν μια χώρα έχει άνθηση στην οικονομία έχουν ζήτηση όλα τα επαγγέλματα,
                            Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την συμβουλή, οντως λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό η αυτόματη μετάφραση του google chrome.
                            Γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι συνήθως ο βασικός μισθός πρόσληψης ενός απόφοιτου χωρίς προϋπηρεσία? Ξέρω σε ρωτάω κάτι εντελώς γενικό, απλά το αντίστοιχο που ΛΈΓΑΜΕ εδώ στην Ελλάδα, ''Η γενιά των 700ευρω'', στην Γερμανία πόσο είναι?

                            Comment


                              #45
                              δυστυχώς όχι
                              αυτό που ξέρω είναι οτι υπάλληλος εξυπηρετησης πελατών αεροπορικής εταιριας είναι 1600 gross,
                              ΙΤ help desk 1800-1900 gross
                              βοηθός κουζινας 1300-1600 gross
                              ολοι αυτοι δεν έχουν πανεπιστημιακη μορφωση κάνε στο πολύ περιπου τις συγκρίσεις

                              Comment

                              Working...
                              X