Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλο ταξιδι!!!

    Originally posted by Olga Bbl View Post
    Καλησπέρα κ καλή χρονιά σε όλους!

    Έκλεισα χθες εισιτήριο για Σουηδία και φεύγω σε 2 μήνες, οπότε θα προσπαθήσω να δώσω όσες πληροφορίες μαζέψω (εαν κ υπάρχουν ήδη πολλές, ευτυχώς) και ελπίζω να έχουμε όλοι μας λίγη τύχη κ να τα καταφέρουμε!

    Καλο ταξιδι και απο μενα!
    Θα τα πουμε πανω λοιπον...
    Προς το παρον καλη τυχη.... θα την χρειαστεις..
    Επειδη ξεκιναμε απο την ιδια πολη αν εχεις καμια απορια με την συλλογη εγγραφων,ρωτα.. τωρα αρχιζω να ρωταω εγω.


    Ελενη

    Comment


      Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Είμαι αγχωμένη και ενθουσιασμένη ταυτόχρονα για το ξεκίνημα!

      Comment


        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        Καλο ταξιδι και απο μενα!
        Θα τα πουμε πανω λοιπον...
        Προς το παρον καλη τυχη.... θα την χρειαστεις..
        Επειδη ξεκιναμε απο την ιδια πολη αν εχεις καμια απορια με την συλλογη εγγραφων,ρωτα.. τωρα αρχιζω να ρωταω εγω.


        Ελενη
        Αμε!!! Τη Δευτέρα θα περάσω μια βόλτα απο το προξενείο κ ύστερα θα αρχίσω τις μεταφράσεις σιγά σιγά! Μια που είμαστε στην ίδια πόλη θα σε ενδιέφερε ενα καφεδάκι να γνωριστούμε κ να τα πούμε απο κοντά?

        Comment


          Originally posted by antogeor View Post
          Καλως να ερθεις

          Βλεπω οτι πολλοι επιλεγετε ανοιξη για να ανεβειτε,μη φοβοσαστε δεν εχει καν χειμωνα φετος εδω
          Θα αρχίσει, λέει, ο χειμώνας απο Μάρτιο! χε χε

          Αντώνη, θα ήθελα κ τη γνώμη σου μια που είσαι απο τους παλιούς

          Με απέτρεψαν απο το να πάω Στοκχόλμη λόγω κορεσμένων θέσεων εργασίας κ μου πρότειναν Gotenburg. Γνωρίζεις αν ισχύει οτι στις μικρότερες πόλεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα?

          Επίσης, εσυ έστελνες βιογραφικά απο Ελλάδα ή όταν ανέβηκες πάνω?
          Πάντως, για αρχή δε με πειράζει κ να πλένω πιάτα με ή χωρίς βιογραφικό!!

          Comment


            Originally posted by Olga Bbl View Post
            Θα αρχίσει, λέει, ο χειμώνας απο Μάρτιο! χε χε

            Αντώνη, θα ήθελα κ τη γνώμη σου μια που είσαι απο τους παλιούς

            Με απέτρεψαν απο το να πάω Στοκχόλμη λόγω κορεσμένων θέσεων εργασίας κ μου πρότειναν Gotenburg. Γνωρίζεις αν ισχύει οτι στις μικρότερες πόλεις είναι πιο εύκολα τα πράγματα?

            Επίσης, εσυ έστελνες βιογραφικά απο Ελλάδα ή όταν ανέβηκες πάνω?
            Πάντως, για αρχή δε με πειράζει κ να πλένω πιάτα με ή χωρίς βιογραφικό!!
            Κατ αρχη η "αποτροπη" ειναι το αγαπημενο χομπι για μερικους εδω.....
            anyway,ειναι ομμως αληθεια οχι για τη δουλεια,αλλα για σπιτι....
            Δουλεια θα βρεις ακομμα και αν ΔΕΝ θελεις,αρκει βεβαια σαν αρχη να εισαι διατεθειμενη οπως εχουμε πει πολλακις εδω μεσα,να κανεις οτι βρεθει,μεχρι να μαθεις καλα τη γλωσσα και να μπεις στο συστημα.
            Εγω εστελνα cv απο ελλαδα,αλλα ποιο πολυ σαν εκπαιδευση,να τελειοποιησω το cv και να βρισκω διοδους και τροπους να στελνω,μιας και ειναι απιθανο να σου απαντησει καποιος θετικα,λογω αποστασης......

            Comment


              Originally posted by antogeor View Post
              Κατ αρχη η "αποτροπη" ειναι το αγαπημενο χομπι για μερικους εδω.....
              anyway,ειναι ομμως αληθεια οχι για τη δουλεια,αλλα για σπιτι....
              Δουλεια θα βρεις ακομμα και αν ΔΕΝ θελεις,αρκει βεβαια σαν αρχη να εισαι διατεθειμενη οπως εχουμε πει πολλακις εδω μεσα,να κανεις οτι βρεθει,μεχρι να μαθεις καλα τη γλωσσα και να μπεις στο συστημα.
              Εγω εστελνα cv απο ελλαδα,αλλα ποιο πολυ σαν εκπαιδευση,να τελειοποιησω το cv και να βρισκω διοδους και τροπους να στελνω,μιας και ειναι απιθανο να σου απαντησει καποιος θετικα,λογω αποστασης......
              Αυτό για τη δουλειά μου έφτιαξε πολύ το κέφι γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι! Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

              Comment


                Originally posted by sisilia View Post
                ε οχι και δεν εχει χειμωνα ο αντρας μου τα ειδε ολα απο εχτες .Εχει βγαλει αερα και παρολο που φοραει ισοθερμικα γινεται παγακι αν μεινει σε ενα σημειο ακινητος σε ενα σημειο
                Αναλογα ποσο κρυωνεις
                παντως,εγω επειδη λογω δουλειας ξυπναω 04:30 το πρωι,τα πραγματα γινονται παρα πολυ απλα με το καταλληλο ντυσιμο.γαντια ισοθερμικα ρουχα και μποτες.......Αυτα,και για μενα ακομμα τουλαχιστον δεν τα εχω βρει "σκουρα".Που να ειμασταν και kiruna με -24 που ειχε χτες................

                Comment


                  Originally posted by antogeor View Post
                  Αναλογα ποσο κρυωνεις
                  παντως,εγω επειδη λογω δουλειας ξυπναω 04:30 το πρωι,τα πραγματα γινονται παρα πολυ απλα με το καταλληλο ντυσιμο.γαντια ισοθερμικα ρουχα και μποτες.......Αυτα,και για μενα ακομμα τουλαχιστον δεν τα εχω βρει "σκουρα".Που να ειμασταν και kiruna με -24 που ειχε χτες................
                  το κρυο ειναι κρυο και οταν λεμε κρυο ενοουμε κρυο ειδικα αμα δουλευεις εξω στους δρομους

                  Comment


                    Originally posted by sisilia View Post
                    το κρυο ειναι κρυο και οταν λεμε κρυο ενοουμε κρυο ειδικα αμα δουλευεις εξω στους δρομους
                    Πρεπει να προσεχεις στο κρυο ποδια και κεφαλι,απο εκει ξεκιναει να κρυωνει εδω το σωμα.....θελει προσοχη εκει,ειναι ολα τα λεφτα που λεμε......

                    Comment


                      Originally posted by antogeor View Post
                      Πρεπει να προσεχεις στο κρυο ποδια και κεφαλι,απο εκει ξεκιναει να κρυωνει εδω το σωμα.....θελει προσοχη εκει,ειναι ολα τα λεφτα που λεμε......
                      να πάμε για ψώνια δηλαδή μόλις φτάσουμε!

                      Comment


                        Originally posted by Olga Bbl View Post
                        να πάμε για ψώνια δηλαδή μόλις φτάσουμε!
                        Αυτο δεν το λεμε γιατι θεωρειται αυτονοητο.
                        Απλα καμμια σχεση τα ρουχα της Ελλαδας,που ειναι σχεδιασμενα για Μεσογειακο κλιμα(χειμωνα μεχρι 2-3 βαθμους),και αλλα τα ρουχα για εδω(μεχρι και -30).
                        Οπως καταλαβαινεις με απλα ρουχα για Ελληνικο χειμωνα απλα εδω κυκλοφορεις...μεσα στο σπιτι
                        Θελεις μια λιστα οπως....
                        Σκουφακι που να καλυπτει ολο το κεφαλι ...
                        Μπουφαν,αντιανεμικο,και πολυ ζεστο
                        Μποτες για το χιονι αλλα κυριως με δοντακια για τον πολυ και 24ωρο παγο...
                        Γαντια γιατι τα χερια κολλανε πανω σε οτιδηποτε που αγγιζεις και εχει παγο.

                        Και απο τιμες ,επιδη ειναι ειδη πρωτης αναγκης,βρισκεις απο πολυ χαμηλα,σε ολα τα ποιο πανω ειδη....

                        Και κατι αλλο γενικα για ολους, απλα το αναφερω εδω...

                        Αν καποιος για οποιοδηποτε λογο παιρνει καποια φαρμακα,ειναι απαραιτητο να υπαρχει και το κουτακι,γιατι εδω μπορει να υπαρχει το ιδιο,αλλα με αλλη συσκευασια και οδηγιες,απλα ο φαρμακοποιος θα θελει να δει συστατικα και ιδιοτητες.....
                        Αυτα για να εισαι οκ για μια καλη αρχη......

                        Comment


                          Originally posted by antogeor View Post
                          Αυτο δεν το λεμε γιατι θεωρειται αυτονοητο.
                          Απλα καμμια σχεση τα ρουχα της Ελλαδας,που ειναι σχεδιασμενα για Μεσογειακο κλιμα(χειμωνα μεχρι 2-3 βαθμους),και αλλα τα ρουχα για εδω(μεχρι και -30).
                          Οπως καταλαβαινεις με απλα ρουχα για Ελληνικο χειμωνα απλα εδω κυκλοφορεις...μεσα στο σπιτι
                          Θελεις μια λιστα οπως....
                          Σκουφακι που να καλυπτει ολο το κεφαλι ...
                          Μπουφαν,αντιανεμικο,και πολυ ζεστο
                          Μποτες για το χιονι αλλα κυριως με δοντακια για τον πολυ και 24ωρο παγο...
                          Γαντια γιατι τα χερια κολλανε πανω σε οτιδηποτε που αγγιζεις και εχει παγο.
                          Αυτα για να εισαι οκ για μια καλη αρχη......
                          Θα σπάσω τον κουμπαρά δηλαδή πριν το ταξίδι!

                          Βέβαια, εγω κρυώνω πάρα πολύ κ εδώ οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο πάνω. Να φανταστείς πέρσι ήμουν Ισπανία, στην νότια περιοχή και επειδή τα σπίτια δεν είχαν θέρμανση ήμουν με μπουφάν στο δωμάτιο!
                          Πάνω τουλάχιστον υπάρχει θέρμανση σε όλα τα σπίτια οπότε θα παρηγορηθώ!

                          άραγε αυτοί που δουλεύουν σε εξωτερικούς χώρους, π.χ. καθαριστές πως καταφέρνουν να ανταπεξέλθουν?!

                          Comment


                            Originally posted by Olga Bbl View Post
                            Θα σπάσω τον κουμπαρά δηλαδή πριν το ταξίδι!

                            Βέβαια, εγω κρυώνω πάρα πολύ κ εδώ οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολο πάνω. Να φανταστείς πέρσι ήμουν Ισπανία, στην νότια περιοχή και επειδή τα σπίτια δεν είχαν θέρμανση ήμουν με μπουφάν στο δωμάτιο!
                            Πάνω τουλάχιστον υπάρχει θέρμανση σε όλα τα σπίτια οπότε θα παρηγορηθώ!

                            άραγε αυτοί που δουλεύουν σε εξωτερικούς χώρους, π.χ. καθαριστές πως καταφέρνουν να ανταπεξέλθουν?!
                            Υπαρχουν ισοθερμικα μπλουζακια φορμες κλπ.....και πολυ ζεστα ρουχα....και οταν δουλευεις εξω κανεις πολλα διαλλειματα........πιστεψε με οταν θα δεις πως κυκλοφορουν ολοι εδω,θα καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο να κρυωσεις........αν εισαι σωστα ενημερωμενος και σωστα προετοιμασμενος,το προβλημα εδω βασικα ειναι ο παγωμενος αερας.
                            αυτος παγωνει και σαρωνει τα παντα,να φανταστεις οτι πολυ κοντα μου ειναι μια λιμνη,και φυσικα ειναι παγωμενη και με χιονι απο πανω!!!

                            Comment


                              Originally posted by antogeor View Post
                              Πρεπει να προσεχεις στο κρυο ποδια και κεφαλι,απο εκει ξεκιναει να κρυωνει εδω το σωμα.....θελει προσοχη εκει,ειναι ολα τα λεφτα που λεμε......
                              Eγω νομιζω το μυστικο ειναι να μην μεινεις ακινητος ,συνεχεια να κινησαι.Μια φιλη μου που μενει στο Μαλμε περσι που περιμενε το λεωφορειο δακρυσε και το δακρυ της ειχε παγωσει

                              Comment


                                Originally posted by antogeor View Post
                                Αυτο δεν το λεμε γιατι θεωρειται αυτονοητο.
                                Απλα καμμια σχεση τα ρουχα της Ελλαδας,που ειναι σχεδιασμενα για Μεσογειακο κλιμα(χειμωνα μεχρι 2-3 βαθμους),και αλλα τα ρουχα για εδω(μεχρι και -30).
                                Οπως καταλαβαινεις με απλα ρουχα για Ελληνικο χειμωνα απλα εδω κυκλοφορεις...μεσα στο σπιτι
                                Θελεις μια λιστα οπως....
                                Σκουφακι που να καλυπτει ολο το κεφαλι ...
                                Μπουφαν,αντιανεμικο,και πολυ ζεστο
                                Μποτες για το χιονι αλλα κυριως με δοντακια για τον πολυ και 24ωρο παγο...
                                Γαντια γιατι τα χερια κολλανε πανω σε οτιδηποτε που αγγιζεις και εχει παγο.

                                Και απο τιμες ,επιδη ειναι ειδη πρωτης αναγκης,βρισκεις απο πολυ χαμηλα,σε ολα τα ποιο πανω ειδη....

                                Και κατι αλλο γενικα για ολους, απλα το αναφερω εδω...

                                Αν καποιος για οποιοδηποτε λογο παιρνει καποια φαρμακα,ειναι απαραιτητο να υπαρχει και το κουτακι,γιατι εδω μπορει να υπαρχει το ιδιο,αλλα με αλλη συσκευασια και οδηγιες,απλα ο φαρμακοποιος θα θελει να δει συστατικα και ιδιοτητες.....
                                Αυτα για να εισαι οκ για μια καλη αρχη......
                                Καλησπερα και απο εμενα
                                Σχετικα με τα φαρμακα , θελω να συμπληρωσω οτι εκτος απο τα απλα αντιπυρετικα παυσιπονα και για βηχα, ολα τα αλλα φαρμακα δεν μπορεις να τα αγορασεις απο το φαρμακειο χωρις συνταγη απο γιατρο. Σε εξεταζει γιατρος και στελνει την συνταγη σε ολα τα φαρμακεια της σουηδιας. Πηγαινεις λοιπον σε οποιο φαρμακειο σε βολευει και με τον προσωπικο σου αριθμο βλεπει ο φαρμακοποιος στο κομπιουτερ ποιο φαρμακο πρεπει να αγορασεις.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X