Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sisilia View Post
    Eγω νομιζω το μυστικο ειναι να μην μεινεις ακινητος ,συνεχεια να κινησαι.Μια φιλη μου που μενει στο Μαλμε περσι που περιμενε το λεωφορειο δακρυσε και το δακρυ της ειχε παγωσει
    πιστεψε με, οταν εισαι Σουηδια κινησαι,και κινησαι πολυ, γιατι οι αποστασεις ειναι αρκετα μεγαλες και για απλα πραγματα,να ψωνισεις κλπ.Παντως τα απαραιτητα ειναι αυτα οπως ειπωθηκαν, και μετα ο καθενας αυτοσχεδιαζει και βλεπει και την αγορα εδω τι μπορει να βρει.εεε και αν ακομμα κρυωνεις,χτυπας και ενα ποτηρακι ρουμι και τα βλεπεις ολα ποιο "ζεστα"

    Comment


      Originally posted by sisilia View Post
      Eγω νομιζω το μυστικο ειναι να μην μεινεις ακινητος ,συνεχεια να κινησαι.Μια φιλη μου που μενει στο Μαλμε περσι που περιμενε το λεωφορειο δακρυσε και το δακρυ της ειχε παγωσει
      Το προβλημα υπαρχει οταν εχει αερα . Ο αερας με την παγωνια ειναι ανυποφορος συνδυασμος Σου ερχεται στο προσωπο η παγωνια και τοτε αστα να πανε
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by antogeor View Post
        Υπαρχουν ισοθερμικα μπλουζακια φορμες κλπ.....και πολυ ζεστα ρουχα....και οταν δουλευεις εξω κανεις πολλα διαλλειματα........πιστεψε με οταν θα δεις πως κυκλοφορουν ολοι εδω,θα καταλαβεις οτι ειναι δυσκολο να κρυωσεις........αν εισαι σωστα ενημερωμενος και σωστα προετοιμασμενος,το προβλημα εδω βασικα ειναι ο παγωμενος αερας.
        αυτος παγωνει και σαρωνει τα παντα,να φανταστεις οτι πολυ κοντα μου ειναι μια λιμνη,και φυσικα ειναι παγωμενη και με χιονι απο πανω!!!
        Πατιναζ κάθε σ/κ στη λίμνη? χα χα χα

        Comment


          Originally posted by Olga Bbl View Post
          Πατιναζ κάθε σ/κ στη λίμνη? χα χα χα
          ακομμα και οταν γελας πονανε τα δοντια

          Προχτες που ειχε -7 ,χαμογελασα λιγο και μουδιασανε τα δοντια μου

          Και οσο για παγοδρομια,ειναι ολη η πολη οταν εχει κρυο,αλλα ειναι γεγονος οτι σε καμμια επαναλαμβανω,καμμια περιπτωση δεν επηρεαζεται η καθημερινοτητα απο οτι και αν συμβαινει εξω.
          ολα και ολοι,δουλευουν οπως οταν εχει και +20..........

          Comment


            Originally posted by ευανθια View Post
            Καλησπερα και απο εμενα
            Σχετικα με τα φαρμακα , θελω να συμπληρωσω οτι εκτος απο τα απλα αντιπυρετικα παυσιπονα και για βηχα, ολα τα αλλα φαρμακα δεν μπορεις να τα αγορασεις απο το φαρμακειο χωρις συνταγη απο γιατρο. Σε εξεταζει γιατρος και στελνει την συνταγη σε ολα τα φαρμακεια της σουηδιας. Πηγαινεις λοιπον σε οποιο φαρμακειο σε βολευει και με τον προσωπικο σου αριθμο βλεπει ο φαρμακοποιος στο κομπιουτερ ποιο φαρμακο πρεπει να αγορασεις.
            Καλησπέρα Ευανθία!

            τα φάρμακα τα αγοράζεις εξ ολοκλήρου εσυ ή σου τα καλύπτουν με κάποιο τρόπο? όπως για παράδειγμα εδω σου καλύπτει κάποια χρήματα το ΙΚΑ.
            Βέβαια, ξέρω οτι πάνω το σύστημα λειτουργεί τελείως διαφορετικά αλλα αναρωτιέμαι.

            Comment


              συναντηση..

              Originally posted by Olga Bbl View Post
              Αμε!!! Τη Δευτέρα θα περάσω μια βόλτα απο το προξενείο κ ύστερα θα αρχίσω τις μεταφράσεις σιγά σιγά! Μια που είμαστε στην ίδια πόλη θα σε ενδιέφερε ενα καφεδάκι να γνωριστούμε κ να τα πούμε απο κοντά?
              απο το προξενειο τζαμπα θα πας,δεν ειναι ενημερωμενες οι κυριες..
              δεν σου λεω βεβαια να μην πας, κανε μια αναγνωριστικη βολτα..
              για τον καφε ειμαι μεσα...

              Comment


                Originally posted by Olga Bbl View Post
                Καλησπέρα Ευανθία!

                τα φάρμακα τα αγοράζεις εξ ολοκλήρου εσυ ή σου τα καλύπτουν με κάποιο τρόπο? όπως για παράδειγμα εδω σου καλύπτει κάποια χρήματα το ΙΚΑ.
                Βέβαια, ξέρω οτι πάνω το σύστημα λειτουργεί τελείως διαφορετικά αλλα αναρωτιέμαι.
                Πληρωνεις μεχρι 180 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο. Μεσα στον χρονο δηλαδη θα πληρωσεις μεχρι 180 ευρω και μετα δωρεαν μεχρι να συμπληρωσεις ενα χρονο αν δε κανω λαθος , γιατι δεν μου ετυχε κατι χτυπα ξυλο και ισως τα 180 ευρω να εχουν αυξηθει , δεν ειμαι σιγουρη.
                Και στα ιατρεια πληρωνεις μεχρι 90 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο.
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by Olga Bbl
                  Ε τα χαμόγελα δε θα τα κόψουμε ο,τι κ αν γίνει!

                  κ πως γλιτώνεις την πνευμονία?
                  Τη γλιτωνεις...τι γλυτωνεις.......οταν τρεχεις ολη την μερα μεχρι και θα ιδρωσεις.........

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Πληρωνεις μεχρι 180 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο. Μεσα στον χρονο δηλαδη θα πληρωσεις μεχρι 180 ευρω και μετα δωρεαν μεχρι να συμπληρωσεις ενα χρονο αν δε κανω λαθος , γιατι δεν μου ετυχε κατι χτυπα ξυλο και ισως τα 180 ευρω να εχουν αυξηθει , δεν ειμαι σιγουρη.
                    Και στα ιατρεια πληρωνεις μεχρι 90 ευρω και μετα ειναι δωρεαν για ενα χρονο.
                    εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?

                    Comment


                      Originally posted by antogeor View Post
                      εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?
                      Στα κεντρα υγειας ειναι μεχρι 900 κορωνες οχι 2000 κορωνες.
                      Για τα φαρμακα ειναι 1800 κορωνες .
                      Ναι ετσι ακριβως ειναι και στην ελλαδα
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        [QUOTE=antogeor;38434]εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?[/QUOTE

                        Όπως Ελλάδα ακριβώς! Εδω βέβαια σε εξυπηρετούν πιο ολοκληρωμένα κ με ταχύτατους ρυθμούς!

                        Comment


                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Στα κεντρα υγειας ειναι μεχρι 900 κορωνες οχι 2000 κορωνες.
                          Για τα φαρμακα ειναι 1800 κορωνες .
                          Ναι ετσι ακριβως ειναι και στην ελλαδα
                          ναι εχεις δικιο,δεν τα παω(και παρα πολυ καλα κανω),καλα με τα νοσοκομεια,τωρα το κοιταξα

                          Comment


                            [QUOTE=Olga Bbl;38436]
                            Originally posted by antogeor View Post
                            εχεις δικιο ειναι μεχρι 2000sek περιπου,για επισκεψεις στα ¨κεντρα υγειας" και νοσοκομεια της Σουηδιας,και μετα οτι και αν τυχει(χτυπα ξυλο),οτι και αν παθει κανεις(μακρια απο εμας),ειναι δωρεαν,καθως και η φαρμακευτικη περιθαλψη.Οπως ελλαδα ετσι?[/QUOTE

                            Όπως Ελλάδα ακριβώς! Εδω βέβαια σε εξυπηρετούν πιο ολοκληρωμένα κ με ταχύτατους ρυθμούς!
                            κοιταξε ...ο φιλος μας ο Λοβερδος θα το απλοποιησει το συστημα...τι νοσοκομεια και συστημα υγειας και τριχες κατσαρες....Μονο ενα χρειαζεται η χωρα,οποιος αρωσταινει εκτελειται επι τοπου,εκει να δεις οικονομια και περικοπες

                            Comment


                              [QUOTE=antogeor;38438]
                              Originally posted by Olga Bbl View Post

                              κοιταξε ...ο φιλος μας ο Λοβερδος θα το απλοποιησει το συστημα...τι νοσοκομεια και συστημα υγειας και τριχες κατσαρες....Μονο ενα χρειαζεται η χωρα,οποιος αρωσταινει εκτελειται επι τοπου,εκει να δεις οικονομια και περικοπες
                              Κράτος πρόνοιας παιδί μου, όχι αστεία!

                              Comment


                                Εξαθλιωση...

                                Πριν λιγο μιλουσα με γνωστο μου που ειναι Ελλαδα,και μου ειπε οτι η cyta,παροχος σταθερης τηλεφωνιας,εσπασε ολες της συμβασεις απο αοριστου,και της εκανε part-time με αποδοχες 340 ευρω.......
                                Η καταντια σε ολο της το μεγαλειο πλεον...Θλιψη....και οργη για τη Νεα Νικαραγουα του Νοτου!!.

                                Comment

                                Working...
                                X