Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αlexarium, αν μιλάς για διαφθορά και σαπίλα θα συμφωνήσω μαζί σου. Ας μην απαξιώνουμε όμως εμείς πρώτοι έναν ολόκληρο λαό, αν το κάνουμε εμείς τι θα πρέπει να περιμένουμε από τους άλλους λαούς ως το πώς μας βλέπουν; Θα σου άρεσε δηλαδή εκεί που θα πας να λένε να ο διεφθαρμένος Έλληνας, ο χαραμοφάης που τα έτρωγε τόσο καιρό και δεν σεβότανε ποτέ τους νόμους κλπ; Ναι είναι λάθος η νοοτροπία μας, όμως πείτε με ρομαντική αλλά δεν πιστεύω ότι τα έφαγε η πλειοψηφία του λαού, αλλιώς αν είχαμε φάει τόσο πολύ δεν θα είχαμε ανάγκη!

    Να το θέσω αλλιώς. Ας πούμε ότι φάγαμε (όλοι) κάποια ψίχουλα ή αποφάγια. Εμείς είμαστε όμως αυτοί που φάγαμε τα φιλέτα και τα εκλεκτά εδέσματα ή τα λαμόγια και οι πολιτικοί; Θέλω να πιστεύω ότι ένα μεγάλο κομμάτι του Ελληνικού λαού (το μεγαλύτερο) είναι υγιές και άσχετο με το φαγοπότι. Πάντως αισθάνομαι μεγάλο κορόιδο που δεν έφαγα κι εγώ. Έτσι κι αλλιώς απαξιωμένη που απαξιωμένη νιώθω όταν ακούω "μαζί τα φάγαμε", τουλάχιστον ας είχα περιδρομιάσει!

    Comment


      Να πω κάτι... όταν λέμε ότι το δημόσιο χρήμα το κατασπατάλησαν, να έχουμε υπόψη μας ότι δεν το κατασπατάλησε ο γραφιάς της τάδε υπηρεσίας ή του τάδε υπουργείου, αλλά ο υπουργός, ο δ/ντης, ο δ/νων σύμβουλος, ο βουλευτής κλπ κλπ. Σημαίνοντα πρόσωπα -αν μπορεί καποιος να τους πει έτσι-ο απλός δημόσιος υπάλληλος ζούσε με τον μισθό του την οικογένειά του. Και πάνω από όλα το μεγάλο φαγοπότι έγινε από τις εταιρίες που αναλάμβαναν δημόσια έργα και το κόστος ήταν 300 χιλιάδες ευρώ και παίρναν 3 εκατομμύρια για να το φέρουν εις πέρας. Και πίσω από την χ εταιρία ο τάδε βουλευτής της περιοχής που γίνεται το έργο και ο υπουργός και όλων των ειδών τα λαμόγια που παίρναν τις παχυλές μίζες.

      Comment


        Αμαρτία δεν είναι κάποιος να θέλει να δουλεψει για να ζήσει, αμαρτία είναι να κάνει ό,τι κάναν τα σημαίνοντα πρόσωπα. Δεν μπορώ να ρίξω ευθύνη στον οποιοδήποτε υπαλληλάκο του δημοσιόυ με τα 1200 ευρώ μισθό που ζει την οικογένειά του για την κατασπατάληση του χρήματος, ούτε να του πω γιατί μπήκες στο δημόσιο. Για εμένα αυτό υποκρύπτει μία απογοήτευση από αυτούς που το λένε γιατί και οι ίδιοι δεν κατάφεραν να μπουν στο δημόσιο. Ναι είναι άσχημη η νοοτροπία του μέσου αλλά δε ρίχνω ευθύνες για την κατάσταση την οικονομική της χώρας σε ανθρώπους που ζούσαν με έναν μισθό.

        Comment


          Είναι η νοοτροπία μας ως λαός πολύ λάθος....όλοι μας φταίμε με την έννοια ότι δεν σκεφτόμαστε ποτέ αν ότι κάνουμε οφελεί το συνάνθρωπό μας, όλοι μας θέλουμε απλώς να τρυπώσουμε κάπου και να τρέχει ο μισθός χωρίς να συνυπάρχει αυτό με τη δημιουργία,την αξιοκρατία,τις απαραίτητες γνώσεις...αυτή η νοοτροπία του να περάσει η ώρα στη δουλειά να πάω σπίτι μου είναι ότι χειρότερο....το σύστημα πάσχει στην Ελλάδα...πάντα μια συναλλαγή απαιτεί δύο, και ακόμη και αν απλά ανεχόμαστε όλο αυτό ,είναι εγκληματικό....η νοοτροπία είναι πολύ λάθος,η νοοτροπία του κάθομαι και πληρώνομαι χωρίς κόπο,γνώσεις, του βρίσκω δουλειά με μέσο και όλα καλά κλπ...έλα που δεν είναι όλα καλά, κυρίως γιατί με όλο αυτό ΄΄κατεβαίνει '' το επίπεδό μας ως λαός...επειδή είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει αυτή η εγκληματική νοοτροπία γι'αυτό και είναι σχεδόν αδύνατο να αλλάξει η Ελλάδα....αν όλοι μας ξεχωριστά μπορούσαμε να παραδεχτούμε π.χ ότι θα ΄΄γλείφαμε'' έναν βουλευτή για δουλειά, ίσως να αρχίζαμε να βλέπαμε αλλιώς τα πράγματα...αλλά το ένα φέρνει το άλλο, και το κράτος οδηγεί σε όλο αυτό αλλά και εμείς...αλλιώς το σύστημα δεν μπορεί να λειτουργήσει......

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους Ονομάζομαι Ελένη και μένω στο Malmo , η καταγωγή μου είναι από Aρτα.Έχω αρκετό καιρό στο Malmo και πριν 6 μήνες άρχισα να ψάχνω για δουλειά καθώς πρόσεxα τον γιο μου πριν που είναι 2 χρόνον τώρα Βασικά δεν βρίσκω ούτε για καθαρισμούς αν και μπορώ να πω ότι με την γλώσσα τα παο πολύ καλά μιλάω και διαβάζω , όχι τέλεια αλλα αρκετά καλά. Αν κάποιος από εδώ ξέρει κάτι για καμια δουλειά ας μου το μεταφέρει !!!Έχω δουλέψει στην Δανία σε εστιατόρια αρκετό διάστημα και έχω τελειώσει στην Ελλάδα πληροφορική εγκατάσταση δικτύων και μετά νοσηλευτική.
            Αν το κείμενο περιέχει λάθη sorry είναι λόγο που έχω λατινικό πληκτρολόγιο και τα μεταφέρω από greeklish

            Comment


              γεια σας παιδια...να καλωσορισω τα παιδια που θα ερθουν τωρα
              εγω εχω 3 βδομαδες σχεδον εδω πανω...τα πραγματα μπαινουν σιγα σιγα στο δρομο τους...για δουλεια δεν εχει σκασει ακομα τπτ..αν και δεν με απασχολει ακομα τοσο γιατι σημερα ξεκινησα μαθηματα στο folkuniversitet και ολα μου τα πρωινα ειναι πιασμενα...
              οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω και να βοηθησω οπου μπορω..


              ψψψτ σουαηδιεζοι.....τι θα γινει θα τα πουμε καμια μερα?

              Comment


                Originally posted by saetron View Post
                γεια σας παιδια...να καλωσορισω τα παιδια που θα ερθουν τωρα
                εγω εχω 3 βδομαδες σχεδον εδω πανω...τα πραγματα μπαινουν σιγα σιγα στο δρομο τους...για δουλεια δεν εχει σκασει ακομα τπτ..αν και δεν με απασχολει ακομα τοσο γιατι σημερα ξεκινησα μαθηματα στο folkuniversitet και ολα μου τα πρωινα ειναι πιασμενα...
                οτι αποριες εχετε ευχαριστως να απαντησω και να βοηθησω οπου μπορω..


                ψψψτ σουαηδιεζοι.....τι θα γινει θα τα πουμε καμια μερα?
                εγω παντως ελπιζω το πασχα μια μπυριτσα να την πιω μαζι σας σε κανενα ροκαδικο ...

                Comment


                  Originally posted by Eleni_koliou View Post
                  Καλησπέρα σε όλους Ονομάζομαι Ελένη και μένω στο Malmo , η καταγωγή μου είναι από Aρτα.Έχω αρκετό καιρό στο Malmo και πριν 6 μήνες άρχισα να ψάχνω για δουλειά καθώς πρόσεxα τον γιο μου πριν που είναι 2 χρόνον τώρα Βασικά δεν βρίσκω ούτε για καθαρισμούς αν και μπορώ να πω ότι με την γλώσσα τα παο πολύ καλά μιλάω και διαβάζω , όχι τέλεια αλλα αρκετά καλά. Αν κάποιος από εδώ ξέρει κάτι για καμια δουλειά ας μου το μεταφέρει !!!Έχω δουλέψει στην Δανία σε εστιατόρια αρκετό διάστημα και έχω τελειώσει στην Ελλάδα πληροφορική εγκατάσταση δικτύων και μετά νοσηλευτική.
                  Αν το κείμενο περιέχει λάθη sorry είναι λόγο που έχω λατινικό πληκτρολόγιο και τα μεταφέρω από greeklish

                  Καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα
                  Χωρις να θελω να σε απογοητευσω ο μονος που καταλαβα οτι ειναι Malmo ειναι ο slado ο οποιος εχει λιγο καιρο που ανεβηκε. Οι περισσοτεροι ειναι για Στοκχολμη και καποιοι λιγοι παλι για Γετεμποργκ.
                  Γνωστος μου ομως που ανεβηκε Malmo τα βρηκε σκουρα απο αποψη δουλειας, υπενοικιασε το σπιτι του και κατεβηκε 2 μηνες ελλαδα, τωρα ξανανεβαινει για να ψαξει.
                  Και εγω για Malmo ξεκινησα αλλα απογοητευτηκα απο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες δουλειες και ανεβαινω ψηλοτερα..
                  Αν ανοιξει ο καιρος μπορει να βρεις πιο ευκολα , πραγμα που σου το ευχομαι..

                  καλη τυχη
                  Ελενη

                  Comment


                    Geia xara se olous..me lene aleksh eimai 22 kai menw larisa...mou exei mpei h idea edw kai kairo na fugw apo tin ellada giati ta pragmata einai ontws polu xalia...Lew na dokimasw souhdia mias kai exw diabasei kai akousei kala logia..Gnwrizw agglika kai rwssika,elpizw na min mou einai duskolo na mathw souhdika...exw omws merikes apories..
                    1:Panw katw posa lefta xreiazesai gia mporeseis na meineis as poume se ksenodoxeio g 1-2 bdomades?
                    2:Einai eukolo na breis douleia sth stokxolmh mesa se auto to xroniko diasthma wste na exeis ena eisodhma?
                    3:As poume oti briskw douleia kai pairnw auto to personnummer..Meta ti prepei na kanw?

                    Euxaristw prokatabolika

                    Comment


                      Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                      εγω παντως ελπιζω το πασχα μια μπυριτσα να την πιω μαζι σας σε κανενα ροκαδικο ...
                      αν αντεχεις το ποτο.........

                      Comment


                        Originally posted by saetron View Post
                        αν αντεχεις το ποτο.........
                        ...εξαρταται την περιπτωση και την διαθεση στην οποια βρισκομαι..
                        παντως δεν σταματω στο 1 μπουκαλι μπυρα....

                        Comment


                          Καλησπέρα Alex89.

                          1ον) 1 με 2 εβδομάδες ( περίπου 10 με 15 ημέρες ) θα σου πάρει απο 800 έως 1800 ευρώ αναλόγως την ποιότητα του ξενοδοχείου.

                          2ον) Το διάστημα για να βρείς δουλειά είναι σχετικό με το τι γνωρίζεις να κάνεις, τι εμπειρία έχεις πάνω στην ιδικότητά σου, αν ξέρεις Σουηδικά και σε ποιά πόλη ψάχνεις.

                          3ον) Ότι δουλειά και να βρείς θα πληρωθείς στις 25 του επομένου μήνα. Άρα πρέπει να έχεις χρήματα να ζήσεις για αυτό το διάστημα.

                          4ον) Με το που αποκτήσεις τον προσωπικό αριθμό αποκτάς και τα δικαιώματα του Σουηδού πολίτη. Μπορείς π.χ. να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα ή να νοικιάσεις κάποιο διαμέρισμα.

                          Να ξέρεις πιο εύκολα βρίσκεις στη Σουηδία δουλειά απο το να βρείς να μείνεις κάπου. Και αν αυτό σου ακούγεται παράξενο μπές στο κόπο να διαβάσεις αναφορές για αυτό το πρόβλημα στις προηγούμενες σελίδες.

                          Σπύρος

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            Καλησπέρα Alex89.

                            1ον) 1 με 2 εβδομάδες ( περίπου 10 με 15 ημέρες ) θα σου πάρει απο 800 έως 1800 ευρώ αναλόγως την ποιότητα του ξενοδοχείου.............................
                            Se euxaristw polu Spuro...Eixa skopo na paw etsi sta ksera kai na psaksw douleia ekei...oti nanai douleia dld etsi g arxh...tha htan polu kalutera an eixa kai enan gnwsto g n me filokseniksei...Oso afora auto to noumeraki,diabasa kati gia 3 mhnes pro8esmia...Pro8esmia gia to ti?gia ta xartia?Esu poia polh m proteineis na paw?dn exw kapoia sugkekrimenh sto mualo m..apla thelw na fugw apo edw...doulevw se ena ergostasio alla lefta exw na dw polu kairo...

                            Comment


                              Μια συμβουλη. Οσο απελπισμενος κι αν νιωθεις μη φυγεις χωρις να προετοιμαστεις καλα κααι κυριως να εχεις μαθει τα βασικα στο θεμα γλωσσας. Προσπαθησε απο εσω και μετα ανεβαινεις. Ειναι αποφαση ζωης και πρεπει να εισαι αποφασισμενος

                              Comment


                                Φάρμακα και περίθαλψη

                                Ανακοινώθηκε απο την Σουηδική κυβέρνηση η αύξηση των κατώτατων ποσών για φάρμακα και περίθαλψη.

                                Hφjning av hφgkostnadsskyddet - Apotek Hjδrtat

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X