Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Χρονια πολλα,σε ολους!!!!

    Υγεια και ευτυχια.......


    Σας εχει πιασει vertigo βλεπω μετα τις κραιπαλες των ημερων

    Comment


      #17
      επισης για την σονια...για να γραφτεις στα δωρεαν μαθηματα....υπαρχουν καποιες προυποθεσεις..το βασικο ειναι το personnummer...αυτο για να βγει πλεον θελει 2-3 μηνες απ οσο διαβαζω(και θελει ειτε 15.000 ευρω σε καταθεσεις ειτε χαρτι προσληψης απο δουλεια)...λογω του οτι πλεον ανεβαινουν πολλοι μεταναστες στην σουηδια..
      εφοσον το παρεις γραφεσαι στο sfi και περιμενεις ποτε θα ξεκινησουν τα τμηματα...οποτε περιμενεις και εκει...γ αυτο καλη προετοιμασια στα σουηδικα απο εδω...

      Comment


        #18
        Καλημέρα Saetron. Σου έχω την πρωτότυπη σελίδα. Απλά σου είχα στείλει μια μεταφρασμένη στα Ελληνικά, όπου όμως μάλλον δεν δούλεψε.

        Platsbanken fritext - Arbetsf

        Σπύρος

        Comment


          #19
          Originally posted by skonto View Post
          Καλημέρα Saetron. Σου έχω την πρωτότυπη σελίδα. Απλά σου είχα στείλει μια μεταφρασμένη στα Ελληνικά, όπου όμως μάλλον δεν δούλεψε.

          Platsbanken fritext - Arbetsf

          Σπύρος

          ευχαριστω ειμαι ενημερος...
          εχει πολλες θεσεις εργασιας στον τομεα μου...και στην στοκχολμη αλλα και στην υπολοιπη σουηδια...τα σουηδικα μου ομως δεν επαρκουν..

          Comment


            #20
            Καλημέρα Saetron.

            Με τα Αγγλικά στην αρχή δεν γίνεται κάτι. ?
            Έστω με μία προσωρινή , άλλου τύπου δουλειά, και να μαθαίνεις Σουηδικά στη πηγή τους. ?

            Απ΄ότι βλέπω είναι μεγάλη η ανάγκη τους για νοσηλευτικό προσωπικό τώρα. Γιατί να μην το εκμεταλευτείς με κάποιο τρόπο.

            Μετά τον Φεβρουάριο αναμένεται πολύ μεγάλο κύμα φυγής απο την Ελλάδα. Γιατί να μην είσαι απο τους πρωτοπόρους ?.

            Σπύρος

            Comment


              #21
              Σχετικά με τα μαθήματα, σήμερα δημοσιεύθηκε αυτό: Agency slams immigrant language class failings - The Local

              Comment


                #22
                Καλησπέρα κι από μένα!

                Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο. Είμαι 41, γραφίστρια. ευτυχώς όχι άνεργη ακόμα, ο άντρας μου όμως δεν είναι τόσο τυχερός... Από τον Σεπτέμβρη φαινόταν το πράγμα ότι δεν θα τράβαγε, όπως κι έγινε, από σήμερα είναι κι επισήμως απολυμένος. Εμείς είχαμε δει τα χάλια κι έτσι τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε μαθήματα σουηδικών, μιας και δεν θέλαμε να πάμε πάνω να κάνουμε τους χαμάληδες, αλλά να εργαστούμε στους τομείς μας, ο άντρας μου είναι σιδηρουργός. Το Plan A έλεγε ότι θα πηγαίναμε τον Αύγουστο, συνδυάζοντας διακοπές και βολιδοσκόπηση. Μιας και θα ξέραμε αρκετά καλά την γλώσσα, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να κινηθούμε. Έγραψα ήδη τον γιο μου, που είναι 2,5 στον παιδικό σταθμό της περιοχής που θα μείνουμε για αρχή. Α, ξέχασα να πω ότι έχουμε φίλο στη Σουηδία, και μας βρήκε ένα μικρό διαμερισματάκι για αρχή, μιας και η εύρεση σπιτιού είναι πακέτο... Τώρα όμως με την απόλυση, κάναμε το Plan Β... Το οποίο λέει ότι ο αντρούλης μου, θα φύγει τον Φεβρουάριο κακήν κακώς, μην έχοντας μάθει την γλώσσα και θα αναγκαστεί να κάνει, τελικά, τον χαμάλη! Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώση μας, μην φανταστείτε ότι είμαστε τίποτα ψωνάρες... Αλλά, ρε γαμώτο λίγο ακόμα να κρατούσε... Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, συνεχίζουμε μπροστά με τσαμπουκά, με θέληση, με θάρρος και με θράσος! Η ανάγκη να επιβιώσουμε, ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, δίνει τεράστια δύναμη! God Nytt År σε όλους και ό,τι ευχηθούμε να το πάθουμε, φιλιά!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by aspateo View Post
                  Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο. Είμαι 41, γραφίστρια. ευτυχώς όχι άνεργη ακόμα, ο άντρας μου όμως δεν είναι τόσο τυχερός... Από τον Σεπτέμβρη φαινόταν το πράγμα ότι δεν θα τράβαγε, όπως κι έγινε, από σήμερα είναι κι επισήμως απολυμένος. Εμείς είχαμε δει τα χάλια κι έτσι τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε μαθήματα σουηδικών, μιας και δεν θέλαμε να πάμε πάνω να κάνουμε τους χαμάληδες, αλλά να εργαστούμε στους τομείς μας, ο άντρας μου είναι σιδηρουργός. Το Plan A έλεγε ότι θα πηγαίναμε τον Αύγουστο, συνδυάζοντας διακοπές και βολιδοσκόπηση. Μιας και θα ξέραμε αρκετά καλά την γλώσσα, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να κινηθούμε. Έγραψα ήδη τον γιο μου, που είναι 2,5 στον παιδικό σταθμό της περιοχής που θα μείνουμε για αρχή. Α, ξέχασα να πω ότι έχουμε φίλο στη Σουηδία, και μας βρήκε ένα μικρό διαμερισματάκι για αρχή, μιας και η εύρεση σπιτιού είναι πακέτο... Τώρα όμως με την απόλυση, κάναμε το Plan Β... Το οποίο λέει ότι ο αντρούλης μου, θα φύγει τον Φεβρουάριο κακήν κακώς, μην έχοντας μάθει την γλώσσα και θα αναγκαστεί να κάνει, τελικά, τον χαμάλη! Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώση μας, μην φανταστείτε ότι είμαστε τίποτα ψωνάρες... Αλλά, ρε γαμώτο λίγο ακόμα να κρατούσε... Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, συνεχίζουμε μπροστά με τσαμπουκά, με θέληση, με θάρρος και με θράσος! Η ανάγκη να επιβιώσουμε, ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, δίνει τεράστια δύναμη! God Nytt År σε όλους και ό,τι ευχηθούμε να το πάθουμε, φιλιά!
                  Καταρχην καλωσορισες και χρονια πολλα !!
                  Τι εννοεις ο αντρας σου θα κανει τον χαμαλη ? Σε καμμια δουλεια δεν εισαι χαμαλης τουλαχιστον οχι εδω στην σουηδια. Οταν δουλευεις αξιοπρεπως και δεν κλεβεις το κρατος η τους γυρω σου , ασχετως με το επαγγελμα που κανεις δεν εισαι χαμαλης. Με συγχωρεις αλλα μου χτυπησε πολυ ασχημα αυτη η λεξη . Καλη επιτυχια
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by aspateo View Post
                    Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο..............................
                    Γεια και απο εμενα

                    Μην το θεωρεις οτι εφυγε κακην κακως γιατι δεν ξερει κανενας ποσο ασχημα θα ειναι τα πραγματα σε λιγους μηνες.
                    Ακουσα χθες οτι στην σουηδια θα ανεβουν ,επι λεξη, ορδες ισπανων και ιταλων μετα το πασχα (απο ανθρωπο που βρισκεται χρονια σουηδια) οποτε δες τα πραγματα λιγο απο την θετικη τους πλευρα και να ευχεσαι οτι θα ειστε εσυ και η οικογενεια σου απο αυτους που προλαβαν... οσον αφορα τωρα στο οτι θα κανει το χαμαλι... ε στην ζωη δεν ξερεις τι παιχνιδια σου παιζει η τυχη.... μπορει και να σταθει πιο τυχερος απο οτι νομιζεις
                    Καλη τυχη στην προσπαθεια σας

                    Ελενη

                    Comment


                      #25
                      Καλημέρα Ευανθία! Όχι, δεν παρεξηγούμαι με τους διαφωνούντες. Μην σου χτυπάει άσχημα η λέξη, έτσι είναι δυστυχώς... Αν αναγκαστείς να δουλέψεις σε συνεργίο καθαρισμού, ειδικά αν το έχει Έλληνας ή ελληνικό εστιατόριο μαζί με όλη τη υπόλοιπη πακιστανική, σομαλιανή, μπαγκλαντεσιανή μαυρίλα, που εδώ στην Ελλάδα, τρέχουμε να αποφύγουμε σαν ο διάλος το λιβάνι, και αναγκαστικά θα είσαι περιθωριοποιημένος μέχρι να μάθεις την γλώσσα, τότε ναι, είσαι χαμάλης! Πάντα κατά την δικιά μου άποψη, να μην παρεξηγούμαι, και πάντα βάση των μαρτυριών από ανθρώπους που είναι ΗΔΗ εκεί, και την πάλεψαν δυνατά! Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι ότι ΟΛΟΙ θα ξαναέκαναν πάλι το ίδιο, γιατί τώρα είναι τακτοποιημένοι και ευτυχισμένοι. Α, αν νομίζετε ότι είμαι ρατσίστρια, καλά θα το νομίζετε. Μόνο, όμως, με αυτούς που αρνούνται να ενσωματωθούν, να εργαστούν και κλέβουν και σκοτώνουν. ΜΟΝΟ με αυτούς, παρακαλώ να σημειωθεί, να μην αρχίσουν προσωπικές επιθέσεις

                      Comment


                        #26
                        Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρει, απλά βλέπεις ότι η ζωή παίζει παιχνίδια, αλλιώς τα σχεδιάζαμε. Έτσι κι αλλιώς, δεν θα σφουγγαρίζει για όλη του τη ζωή, απλά είναι το γαμώτο...

                        Comment


                          #27
                          Καλημέρα aspateo. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το λέω απο την αρχή.

                          Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. Έχω όμως και τρία παιδιά. Κάνω την προσπάθεια να εργαστώ στη Σουηδία γιατί εδώ στην Ελλάδα, ακόμα για μερικές μέρες, μένω άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου ( βοηθός φαρμακοποιός ), επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την εμπειρία και τις γνώσεις μου αλλά για το ότι είμαι 49 ετών.

                          Στη Σουηδία αν βρώ δουλειά έστω και σε εταιρία καθαρισμού θα είμαι ευτυχισμένος. 1ον) Γιατί έστω και το ένα ευρώ είναι καλύτερο απο το μηδέν 2ον) Γιατί θα μου δοθεί ο χρόνος να τελειοποιήσω τα Σουηδικά μου για να γίνω πιο ανταγωνιστικός και 3ον) ζώντας εκεί θα μπορώ εκ των έσω να ψάχνω για δουλειά στο κλάδο μου, τρώγοντας απο αυτά που θα βγάζω και όχι απο τα έτοιμα.

                          Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά μιά απάντηση που πήρα με "έστειλε" και σταμάτησα να στέλνω. Εν συντομία μου είπαν " ... Κε Κοντορλή ( το επίθετό μου ) αν δεν έρθετε εδώ στη Σουηδία να ψάξετε για δουλειά, με βιογραφικό που να έχει διεύθυνση επικοινωνίας και τηλέφωνο τοπικό Σουηδίας, δεν πρόκειται να σας απαντήσει κανένας εργοδότης, για τον απλούστατο λόγο πως αν σας δεί και κρίνει οτι δεν του κάνετε θα πρέπει να σκεφτεί οτι εσείς για αυτή την συνέντευξη ταξιδέψατε απο την Ελλάδα. Και αυτό για αυτούς ( τους εργοδότες ) θεωρείται ανήθικο.

                          Τέτοια αντιμετώπιση της προσωπικότητάς μου, πριν καν ακόμα ξεκινήσω για την Σουηδία, εδώ στην Ελλάδα δεν την έχω ξανα συναντήσει. Εδώ που το " ώχ αδελφέ " πάει σύννεφο, πέραν της ειρωνείας για την ηλικία μου " ... ξέρετε είστε ( πληθυντικός ε!! ) πολύ γέρος για την εταιρία μας ( σφαλιάρα ! ) " ειλικρινά το τονίζω, δεν με πειράζει όχι "χαμάλης" να δουλέψω, αλλά να ξεθάβω και πεθαμένους αν βρώ.

                          Σας εύχομαι τα καλύτερα.

                          Σπύρος

                          Comment


                            #28
                            Παιδιά καμία μα καμία δουλειά δεν είναι ντροπή!! και αν βρεθεί και ΄΄χαμάλης'' έτσι που είναι η κατάσταση θα είναι ευλογία!! οπότε να το εκτιμάμε , να μην το υποτιμάμε!! Κάτι καλό θα αποκομίσουμε και απο αυτό, αν μη τι άλλο θα γίνουμε πολυπολυτισμικοί με την επαφή μας με τους 'ξένους'' και θα μάθουμε να συνεργαζόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις βγαίνοντας απο την όποια εύκολη είχαμε στο νου....είμαι ψυχολόγος, και ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά..μαθαίνω κ γω σουηδικά εδώ στη Θεσνίκη είμαι άνεργη εδώ και ένα χρόνο και αν μείνει και ο άντρας μου άνεργος, ο οποίος είναι μηχανολόγος και δεν πάνε καλά τα πράγματα και για αυτόν-δεν τραβάει- θα φύγουμε κατευθείαν...καλή χρονιά σε όλους, καλή δύναμη και μην το βάζετε κάτω!!

                            Comment


                              #29
                              Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Εννοείται ότι για να επιβιώσεις και να θρέψεις τα παιδιά σου (έχεις και πολλά, να σου ζήσουν), θα κάνεις Ο,ΤΙ περνάει από τα χέρια σου ΚΑΙ τα πόδια σου! Κι εμείς αυτό θα κάνουμε. Και ο άντρας μου και εγώ! Η δουλειά δεν είναι ντροπή, είναι χαρά να μην γίνεσαι βάρος στους άλλους. Απλά, αυτό που έγραψα και δεν καταννοήθηκε, ήταν ότι τα είχαμε σχεδιάσει, όμορφα, ονειρικά πλασμένα για να ΜΗΝ αναγκαστούμε να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε, αλλά τα πράγματα άλλαξαν και θα αντιμετωπίσουμε την υπάρχουσα κατάσταση με άλλα δεδομένα. Πάνω απ' όλα θέληση και αισιοδοξία... Α, και υγεία για να ανταπεξέλθουμε.

                              Comment


                                #30
                                Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά μιά απάντηση που πήρα με "έστειλε" και σταμάτησα να στέλνω. Εν συντομία μου είπαν " ... Κε Κοντορλή ( το επίθετό μου ) αν δεν έρθετε εδώ στη Σουηδία να ψάξετε για δουλειά, με βιογραφικό που να έχει διεύθυνση επικοινωνίας και τηλέφωνο τοπικό Σουηδίας, δεν πρόκειται να σας απαντήσει κανένας εργοδότης, για τον απλούστατο λόγο πως αν σας δεί και κρίνει οτι δεν του κάνετε θα πρέπει να σκεφτεί οτι εσείς για αυτή την συνέντευξη ταξιδέψατε απο την Ελλάδα. Και αυτό για αυτούς ( τους εργοδότες ) θεωρείται ανήθικο.

                                Εντάξει, έχασα τα λόγια μου! Αυτό θα πει πολιτισμός! Άκουσα μια γυναίκα στις ειδήσεις πριν μερικές μέρες να λέει ότι "δεν φανταζόμουν ποτέ ότι στα 35 μου θα ήμουν μεγάλη ακόμα και για καθαρίστρια!!!". Φαντάζεσαι τι δράμα ζει αυτός ο άνθρωπος! Σε βάζουν στην άκρη, λες και τέλειωσε η ζωή σου. Αν είναι έτσι, ας μας δίνουν σύνταξη από τα 40, έτσι κι αλλιώς γι' αυτούς τους γελοίους, άχρηστοι είμαστε! Καλό κουράγιο, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε οικογενειακώς, οι άνθρωποι με ήθος δεν χάνονται!

                                Comment

                                Working...
                                X