Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by skonto View Post
    Καλημέρα aspateo. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το λέω απο την αρχή.

    Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. ..............................

    Ολεs σου οι απαντησεις οσες φορες σε διαβασα ειναι περα για περα σωστες και ωριμες δεν εχω δει πιο προσγειωμενο ανθρωπο με τετοιες αντιληψεις. Ειμαι σιγουρος οτι με τετοιο τροπο σκεψης και γραφης θα επιτυχεις και θα ενσωματωθεις μια χαρα! Καλυ επιτυχια αν και πιστευω οτι με τετοια προσοντα δεν θα τη χρειαστεις!

    Comment


      #32
      Originally posted by skonto View Post
      Καλημέρα aspateo. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το λέω απο την αρχή.

      Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. .............................
      Μπραβο βρε Σπυρο σε παραδεχομαι ! Ετσι οπως ακριβως τα γραφεις και γιαυτο και σιγουρα θα πετυχεις ! Κακα τα ψεματα , χωρις αριστη γνωση της γλωσσας και μαλιστα και με χαρτι πιστοποιημενο απο σουηδια δεν μπορεις να κανεις το επαγγελμα που εχεις σπουδασει εσυ εγω ολος ο κοσμος ! Και ο τροπος σκεψης σου ειναι ο πιο σωστος και με σιγουρη την επιτυχια !

      Οσο για την ηλικια σου θα δεις οταν θα ερθεις οτι εισαι παιδαρελι !! Να δεις 60αρηδες 65αρηδες να δουλευουν .....Πολλοι που εχουν παρει συνταξη συνεχιζουν και δουλευουν !!! Να δεις 60αρηδες να κανουν ποδηλασια με τις ειδικες στολες με κατι σωματα να πεσεις κατω ξερος !!!!

      Ασε που θα δεις επισης κιεσυ και ολοι οτι εδω καμμια δουλεια δεν θεωρειται χαμαλοδουλια . Το ξερετε οτι υπαρχει ειδικη σχολη για να εκπαιδευτεις σαν καθαριστης ? Εδω σε ολα τα επαγγελματα απο σκουπιδιαρης μεχρι αστροναυτης περνας απο ειδικα σχολεια με ειδικη εκπαιδευση. Ολοι ειναι επαγγελματιες πολυ υψηλου επιπεδου και οχι οπως στην ελλαδα που οτι δηλωνεις εισαι .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #33
        Originally posted by aspateo View Post
        Γειά σας παιδιά! Ξέρω, αλλού είναι οι γνωριμίες μελών, αλλά είπα να με συστήσω εδώ, μιας και αυτό το forum με ενδιαφέρει περισσότερο. Είμαι 41, γραφίστρια. ευτυχώς όχι άνεργη ακόμα, ο άντρας μου όμως δεν είναι τόσο τυχερός... Από τον Σεπτέμβρη φαινόταν το πράγμα ότι δεν θα τράβαγε, όπως κι έγινε, από σήμερα είναι κι επισήμως απολυμένος. Εμείς είχαμε δει τα χάλια κι έτσι τον Οκτώβρη ξεκινήσαμε μαθήματα σουηδικών, μιας και δεν θέλαμε να πάμε πάνω να κάνουμε τους χαμάληδες, αλλά να εργαστούμε στους τομείς μας, ο άντρας μου είναι σιδηρουργός. Το Plan A έλεγε ότι θα πηγαίναμε τον Αύγουστο, συνδυάζοντας διακοπές και βολιδοσκόπηση. Μιας και θα ξέραμε αρκετά καλά την γλώσσα, θα μπορούσαμε πιο εύκολα να κινηθούμε. Έγραψα ήδη τον γιο μου, που είναι 2,5 στον παιδικό σταθμό της περιοχής που θα μείνουμε για αρχή. Α, ξέχασα να πω ότι έχουμε φίλο στη Σουηδία, και μας βρήκε ένα μικρό διαμερισματάκι για αρχή, μιας και η εύρεση σπιτιού είναι πακέτο... Τώρα όμως με την απόλυση, κάναμε το Plan Β... Το οποίο λέει ότι ο αντρούλης μου, θα φύγει τον Φεβρουάριο κακήν κακώς, μην έχοντας μάθει την γλώσσα και θα αναγκαστεί να κάνει, τελικά, τον χαμάλη! Φυσικά όλα αυτά είναι εν γνώση μας, μην φανταστείτε ότι είμαστε τίποτα ψωνάρες... Αλλά, ρε γαμώτο λίγο ακόμα να κρατούσε... Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, συνεχίζουμε μπροστά με τσαμπουκά, με θέληση, με θάρρος και με θράσος! Η ανάγκη να επιβιώσουμε, ειδικά αν υπάρχουν παιδιά, δίνει τεράστια δύναμη! God Nytt År σε όλους και ό,τι ευχηθούμε να το πάθουμε, φιλιά!
        Καλωσορισες στην παρεα μας...

        Εγω θα ειμαι ισως πολυ σκληρος και ταυτοχρονα ξεκαθαρος, και ισως παρεξηγηθω, αλλα χρειαζεται πιστεψε με, για να αποφυγουμε τραγωδιες.
        ΑΝ λεω ΑΝ εχετε αυτη την αντιληψη(χαμαλης---χαμαλοδουλεια--- κλπ) καλυτερα να μην κανετε τοσα εξοδα και κοπο να ανεβετε,ειναι χασιμο χρονου, και των λιγων και αρα πολυτιμων χρηματων.!
        Η μεταναστευση, θελει ξεκαθαρη αποφαση,οτι ΝΑΙ θα τα κανω ολα!!!απλα ολα,για αρχη μεχρι να μαθω τη γλωσσα και να ενταχθω στο συστημα,αλλιως καθομαι ελλαδα και βλεπω πως την παλευω...

        Στα αναφερω αυτα γιατι οτι ξεκιναει με αρνητικη διαθεση,ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα καταληξει σε αποτυχια.

        Σκεφτειτε παρα πολυ λοιπον αν πραγματικα θελετε να φυγετε απο εκει,αν εισαστε διατεθειμενοι να υποφερετε,να πονεσετε αλλα μετα να εισαστε χαρουμενοι γιατι θα ξερετε οτι η επιτυχια οφειλεται στην δικια σας ΣΩΣΤΗ αποφαση.

        Καλη χρονια να εχουμε ολοι.

        Comment


          #34
          Καλημέρα antogeor και χρόνια πολλά! Συμφωνώ μαζί σου, και είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ προετοιμασμένοι για το τι θα αντιμετωπίσουμε.
          Όπως, ίσως θα διάβασες στα προηγούμενα λίγα post μου, αρχίσαμε να μαθαίνουμε την γλώσσα, κάναμε αίτηση για τον παιδικό σταθμό του παιδιού, μεταφράζουμε το βιογραφικό του άντρα μου, και γενικά τσεκάρουμε τα πάντα. Απλά, το ότι θα δεχτούμε να εργαστούμε σε κάτι που δεν μας αρέσει και δεν ξέρουμε, δεν αλλάζει το γεγονός ότι θα είναι χαμαλίκι. Μέσα μας, ή μάλλον μέσα μου, ας μην μιλάω για τον άντρα μου, θα ξέρω τι είναι. Θα το κάνω, όμως πρόθυμα για να επιβιώσουμε. Και όπως είπε και ο φίλος skonto, ακόμα και πεθαμένους θα ξεθάβουμε!!! Αλλά θα κάνουμε υπομονή, μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε κάτι στον τομέα μας, δεν είμαστε και πυρηνικοί φυσικοί! Όλοι από κάτι πρέπει να αρχίσουμε, ε, έτσι θα κάνουμε κι εμείς. Καλή χρονιά, με υγεία και αισιοδοξία!

          Comment


            #35
            Originally posted by aspateo View Post
            Καλημέρα Ευανθία! Όχι, δεν παρεξηγούμαι με τους διαφωνούντες. Μην σου χτυπάει άσχημα η λέξη, έτσι είναι δυστυχώς... Αν αναγκαστείς να δουλέψεις σε συνεργίο καθαρισμού, ειδικά αν το έχει Έλληνας ή ελληνικό εστιατόριο μαζί με όλη τη υπόλοιπη πακιστανική, σομαλιανή, μπαγκλαντεσιανή μαυρίλα, που εδώ στην Ελλάδα, τρέχουμε να αποφύγουμε σαν ο διάλος το λιβάνι, και αναγκαστικά θα είσαι περιθωριοποιημένος μέχρι να μάθεις την γλώσσα, τότε ναι, είσαι χαμάλης! Πάντα κατά την δικιά μου άποψη, να μην παρεξηγούμαι, και πάντα βάση των μαρτυριών από ανθρώπους που είναι ΗΔΗ εκεί, και την πάλεψαν δυνατά! Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι ότι ΟΛΟΙ θα ξαναέκαναν πάλι το ίδιο, γιατί τώρα είναι τακτοποιημένοι και ευτυχισμένοι. Α, αν νομίζετε ότι είμαι ρατσίστρια, καλά θα το νομίζετε. Μόνο, όμως, με αυτούς που αρνούνται να ενσωματωθούν, να εργαστούν και κλέβουν και σκοτώνουν. ΜΟΝΟ με αυτούς, παρακαλώ να σημειωθεί, να μην αρχίσουν προσωπικές επιθέσεις
            Καλη επιτυχια !!!!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #36
              Έτσι για να σας προλάβω όλους !

              Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.


              Και μιάς και μπήκαμε στο χειμώνα και τα προγνωστικά αναφέρουν 2ψήφια νούμερα υπό το μηδέν για την Σουηδία, που βρίσκετε ζεστα μπουφάν και εσωθερμικά εσώρουχα? Για τα παπούτσια κάναμε θέμα, για τα μπουφάν τι τρέχει παιδιά ?

              Και πάλι Καλή Χρονιά

              Σπύρος

              Comment


                #37
                Χρονια Πολλα !!! Ευτυχισμενος ο καινουργιος χρονος !!!

                ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!

                Εχει εδω στην σουηδια μπουφαν ειδικα και πολυ ζεστα ! Μην ανησυχειτε με το θεμα των ρουχων , εδω υπαρχουν πολυ καλα ποιοτικως και οτι πρεπει για να αντιμετωπισεις το κρυο. Επισης απαραιτητα ειναι γαντια σκουφος και κασκολ !!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #38
                  Χρόνια πολλά! Ευτυχισμένο το 2012, στον αγύριστο ο παλιός ο χρόνος!

                  Comment


                    #39
                    ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ...........






                    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

                    Comment


                      #40
                      Ευτυχισμενος ο καινουργιος χρονος !!!

                      ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2012 !!!!!

                      ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!!!
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        #41
                        Χρονια πολλα και απο εμενα παιδια!Ευτυχισμενο το 2012!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by skonto View Post
                          Καλημέρα aspateo. Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το λέω απο την αρχή.

                          Έχω τρείς τίτλους πάνω στους υπολογιστές και τα δίκτυα και πέρα απο τα Ελληνικά και τα Αγγλικά μου μαθαίνω και Σουηδικά. Έχω όμως και τρία παιδιά. Κάνω την προσπάθεια να εργαστώ στη Σουηδία γιατί εδώ στην Ελλάδα, ακόμα για μερικές μέρες, μένω άνεργος και εγώ και η γυναίκα μου ( βοηθός φαρμακοποιός ), επειδή κανείς δεν ενδιαφέρεται για την εμπειρία και τις γνώσεις μου αλλά για το ότι είμαι 49 ετών.

                          Στη Σουηδία αν βρώ δουλειά έστω και σε εταιρία καθαρισμού θα είμαι ευτυχισμένος. 1ον) Γιατί έστω και το ένα ευρώ είναι καλύτερο απο το μηδέν 2ον) Γιατί θα μου δοθεί ο χρόνος να τελειοποιήσω τα Σουηδικά μου για να γίνω πιο ανταγωνιστικός και 3ον) ζώντας εκεί θα μπορώ εκ των έσω να ψάχνω για δουλειά στο κλάδο μου, τρώγοντας απο αυτά που θα βγάζω και όχι απο τα έτοιμα.

                          Έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά μιά απάντηση που πήρα με "έστειλε" και σταμάτησα να στέλνω. Εν συντομία μου είπαν " ... Κε Κοντορλή ( το επίθετό μου ) αν δεν έρθετε εδώ στη Σουηδία να ψάξετε για δουλειά, με βιογραφικό που να έχει διεύθυνση επικοινωνίας και τηλέφωνο τοπικό Σουηδίας, δεν πρόκειται να σας απαντήσει κανένας εργοδότης, για τον απλούστατο λόγο πως αν σας δεί και κρίνει οτι δεν του κάνετε θα πρέπει να σκεφτεί οτι εσείς για αυτή την συνέντευξη ταξιδέψατε απο την Ελλάδα. Και αυτό για αυτούς ( τους εργοδότες ) θεωρείται ανήθικο.

                          Τέτοια αντιμετώπιση της προσωπικότητάς μου, πριν καν ακόμα ξεκινήσω για την Σουηδία, εδώ στην Ελλάδα δεν την έχω ξανα συναντήσει. Εδώ που το " ώχ αδελφέ " πάει σύννεφο, πέραν της ειρωνείας για την ηλικία μου " ... ξέρετε είστε ( πληθυντικός ε!! ) πολύ γέρος για την εταιρία μας ( σφαλιάρα ! ) " ειλικρινά το τονίζω, δεν με πειράζει όχι "χαμάλης" να δουλέψω, αλλά να ξεθάβω και πεθαμένους αν βρώ.

                          Σας εύχομαι τα καλύτερα.

                          Σπύρος
                          no comment

                          Comment


                            #43
                            και κατι αλλο..ξερει κανεις τι μπορω να κανω με το ιντερνετ εδω περα γιατι ακομα δν εχω περσοννουμερ κλπ.. αγορασα ενα mobile ιντερνετ απο την comviq αλλα εχει περιορισμο στα 5 gb...οταν τελειωσουν αυτα παει..πρεπει να ξαναγορασω..

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by saetron View Post
                              και κατι αλλο..ξερει κανεις τι μπορω να κανω με το ιντερνετ εδω περα γιατι ακομα δν εχω περσοννουμερ κλπ.. αγορασα ενα mobile ιντερνετ απο την comviq αλλα εχει περιορισμο στα 5 gb...οταν τελειωσουν αυτα παει..πρεπει να ξαναγορασω..
                              Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα......

                              Εδω τα μοντεμ τα δινουν default κλειδωμενα,οποτε δεν μπορεις να "κλεψεις" σημα οπως ελλαδα.
                              Υπαρχουν σε διαφορα cafe ελευθερα σημεια προσβασης,αλλα θεωρω οτι και αυτο δεν λυνει το προβλημα νομιζω.

                              Οποτε αυτο που μενει ειναι το mobile ...που εχει ομμως περιορισμο στο κατεβασμα gbyte,οσο δεν εχεις καποιο σπιτι με σταθερο ιντερνετ...

                              Παρεπιπτοντως οι ταχυτητες στη Σουηδια απλα δεν εχουν καμμια σχεση με την παλαιολιθικη εποχη της Ελλαδας.
                              Για οσους γνωριζουν τα δεοντα, να πω οτι δεν υπαρχει χαλκος ουτε για δειγμα σε ολη την χωρα.
                              Υπαρχουν παντου οπτικες ινες,και ταχυτητες εξωπραγματικες για τα ελληνικα δεδομενα(εγω ειμαι online ολο το 24ωρο και δεν κανει ουτε ενα αποσυγχρονισμο)

                              Comment


                                #45
                                ναι οκ ετσι φαινεται οτι αν δν βρω σπιτι με ιντερνετ πουλο...
                                τα γκιγκα που εχω διαθεσιμα ξοδευονται και με απλη περιηγηση σε σελιδες?
                                η μονο οταν κατεβαζεις κατι οπως γιουτιουμπ??
                                καλα και οι ταχυτητες ειναι αντε γεια...που να δουμε και το 4g που υπαρχει απ οτι μου ειπαν μονο στην σουηδια..

                                Comment

                                Working...
                                X