Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by saetron View Post
    ναι οκ ετσι φαινεται οτι αν δν βρω σπιτι με ιντερνετ πουλο...
    τα γκιγκα που εχω διαθεσιμα ξοδευονται και με απλη περιηγηση σε σελιδες?
    η μονο οταν κατεβαζεις κατι οπως γιουτιουμπ??
    καλα και οι ταχυτητες ειναι αντε γεια...που να δουμε και το 4g που υπαρχει απ οτι μου ειπαν μονο στην σουηδια..
    ναι τα gbyte "φευγουν" και με το σερφαρισμα,αλλα οχι τοσο οσο αν βλεπεις youtube και ταινιες γενικα.....Καλα η Σουηδια ειναι η πατριδα των απανταχου gagetακιδων.....ασε 4g για πλακα εδω, και οσο για iphone ipad και apple,κυκλοφορουν τρελλα νουμερα,και παντου σχεδον!.

    και οσο για τιμες...........καμμια σχεση,απλα ενδεικτικα αναφερω οτι πχ το nokia N8 τιμη ελλαδας 350 ευρω+
    τιμη σουηδιας 2490 :-(στο el giganten)

    Comment


      #47
      Originally posted by saetron View Post
      και κατι αλλο..ξερει κανεις τι μπορω να κανω με το ιντερνετ εδω περα γιατι ακομα δν εχω περσοννουμερ κλπ.. αγορασα ενα mobile ιντερνετ απο την comviq αλλα εχει περιορισμο στα 5 gb...οταν τελειωσουν αυτα παει..πρεπει να ξαναγορασω..
      Προσοχή,στο προπληρωμένο mobile internet αν μιλήσεις με βίντεο-κλήση μέσω skype φεύγουν τα ΜΒ σφαίρα. Εγώ την πάτησα.

      Comment


        #48
        Κανενα σχολιο.........


        "Σημαντική επιδείνωση καταγράφεται στις τραπεζικές μετοχές στο ΧΑ απόρροια των διάχυτων ανησυχιών ότι το haircut στα ελληνικά ομόλογα θα κινηθεί μεταξύ 72% και 80%.
        Με βάση τελευταίες πληροφορίες από διεθνείς τράπεζες φαίνεται ότι έχει αποφασιστεί το σχέδιο για την Ελλάδα.
        Το haircut στο PSI+ θα κινηθεί μεταξύ 72% και 80% ενώ θα υπάρχει και επίσημα χρεοκοπία εντός του ευρώ.
        Η Τρόικα θα επιβάλλει θεραπεία σοκ στην Ελλάδα και αν τα μέτρα γίνουν αποδεκτά η ΕΕ θα συνεχίσει να στηρίζει την χώρα.
        Αν η κοινωνία και οι πολιτικοί απορρίψουν την θεραπεία σοκ τότε η Ελλάδα θα βγει από το ευρώ.
        Οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες τις επόμενες 60-90 μέρες θα κριθεί το μέλλον της Ελλάδος.
        Πηγές σε διεθνής τράπεζες αναφέρουν ότι «στην χαρασσόμενη στρατηγική μας έχουμε προεξοφλήσει την χρεοκοπία της Ελλάδος εντός του ευρώ. Θα δοθεί μια τελευταία ευκαιρία αλλά τα μέτρα θα είναι επώδυνα για την ελληνική οικονομία και κοινωνία έως εξοντωτικά.
        Εκ των πραγμάτων λοιπόν η Ελλάδα θα είναι η πρώτη χώρα στην ΕΕ και στον δυτικό κόσμο που θα χρεοκοπήσει, θα υπάρξει πιστωτικό γεγονός ενώ θα πληρωθούν και τα ασφάλιστρα κινδύνου τα CDS»
        Οι εκτιμήσεις αυτές έρχονται να επιβεβαιώσουν αυτό που για το BankingNews.gr | Online τραπεζική ενημέρωση αποτέλεσε σημαία ενημέρωσης ότι είναι αναπόφευκτη η χρεοκοπία της Ελλάδος αλλά συντεταγμένα εντός του ευρώ ενώ τονιζόταν ότι ήταν στρατηγικό λάθος που δεν έχουν πληρωθεί τα CDS που αποτελούν ένα μηχανισμό εκτόνωσης μιας σωρευμένης πίεσης ιστορικών διαστάσεων.
        Πλέον στην Ευρώπη θεωρούν ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει άμεσα το τοπίο με την Ελλάδα.
        Η λύση είναι μια συντονισμένη και συντεταγμένη χρεοκοπία εντός του ευρώ. "


        Τα σχολια δικα σας...

        Comment


          #49
          Εαν η Ελλαδα χρεοκωπησει δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγει απο το ευρω, κανεις δεν μπορει να την διωξει ,μονο αν βγει μονη της. Αν χρεοκωπησει οι δανειστες δεν θα παρουν φραγκο οπτε δεν προκειται να γινει τιποτα,αυτα ειναι μονο εκβιασμοι οπως ελεγαν και για την 1,2, 3 δοση και τα λεφτα βρισκονταν.

          Η Ελλαδα οπως ειναι τωρα βολοδερνει, ισως ειναι καλυτερα να βγει εκτος ευρω ,ετσι δεν θα παρει φραγκο κανενας, μετα απο 1 χρονο θα ειναι μια εξαγωγικη χωρα και ολα μια χαρα. παντα υπαρχει και η καλη πλευρα.

          Σε 3 μηνες θα γινουν εκλογες και μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα,παντως τα πραγματα δεν ειναι καλα διοτι ειτε γινει εθελοντικο κουρεμα οποτε τα φυσικα προσωπα δεν θα χασουν τα λεφτα τους ειτε υποχρεωτικο χωρις πιστωτικο γεγονος που σημαινει οτι αυτοι που επαιξαν με τα cds δεν θα παρουν φραγκο πολλες μεγαλες επιχειρησεις θα κλεισουν κατι ακουγεται για βιοχαλκο διοτι οι τραπεζες δεν εχουν σαλιο να δωσουν κεφαλαια κινησης ,η αγορα εχει στεγνωσει και ετσι για λιγο καιρο οι επιχειρηματες θα βαζουν λεφτα απο τους προσωπικους τους λογαριασμους ,ως ποτε ομως?

          Απο οτι φενεται για τις Σκανδιναβικες χωρες δεν ειναι ευκολο να φυγεις χρειαζονται ενα σωρο προυποθεσεις που πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο να τις πληρεις. Οποτε εαν ειναι να γινεις επετης γινεσαι και στην χωρα σου δεν ειναι αναγκη να πας σε καποια αλλη. Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....

          Comment


            #50
            Originally posted by Emmigrant View Post
            . Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....
            Πιστευω οτι αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η Σουηδία είναι ολοι αυτοί που επιθυμούν και αγωνίζονται για μια καλυτερη, δικαια ανθρωπινη ζωη. Τιποτα λιγοτερο , τιποτα περισσότερο.

            Comment


              #51
              Originally posted by Emmigrant View Post
              Εαν η Ελλαδα χρεοκωπησει δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγει απο το ευρω, κανεις δεν μπορει να την διωξει ,μονο αν βγει μονη της. Αν χρεοκωπησει οι δανειστες δεν θα παρουν φραγκο οπτε δεν προκειται να γινει τιποτα,αυτα ειναι μονο εκβιασμοι οπως ελεγαν και για την 1,2, 3 δοση και τα λεφτα βρισκονταν.

              Η Ελλαδα οπως ειναι τωρα βολοδερνει, ισως ειναι καλυτερα να βγει εκτος ευρω ,ετσι δεν θα παρει φραγκο κανενας, μετα απο 1 χρονο θα ειναι μια εξαγωγικη χωρα και ολα μια χαρα. παντα υπαρχει και η καλη πλευρα.

              Σε 3 μηνες θα γινουν εκλογες και μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα,παντως τα πραγματα δεν ειναι καλα διοτι ειτε γινει εθελοντικο κουρεμα οποτε τα φυσικα προσωπα δεν θα χασουν τα λεφτα τους ειτε υποχρεωτικο χωρις πιστωτικο γεγονος που σημαινει οτι αυτοι που επαιξαν με τα cds δεν θα παρουν φραγκο πολλες μεγαλες επιχειρησεις θα κλεισουν κατι ακουγεται για βιοχαλκο διοτι οι τραπεζες δεν εχουν σαλιο να δωσουν κεφαλαια κινησης ,η αγορα εχει στεγνωσει και ετσι για λιγο καιρο οι επιχειρηματες θα βαζουν λεφτα απο τους προσωπικους τους λογαριασμους ,ως ποτε ομως?

              Απο οτι φενεται για τις Σκανδιναβικες χωρες δεν ειναι ευκολο να φυγεις χρειαζονται ενα σωρο προυποθεσεις που πολλες φορες ειναι πολυ δυσκολο να τις πληρεις. Οποτε εαν ειναι να γινεις επετης γινεσαι και στην χωρα σου δεν ειναι αναγκη να πας σε καποια αλλη. Μονο αυτοι που πληρουν αυτα που θελει η χωρα εχουν μελλον ολοι οι αλλοι....
              Δειτε λιγο ΕΔΩ μια εκπομπη στο svt της πασχαλιδου

              Comment


                #52
                Καλησπερα στην παρεα..!
                Ονομαζομαι Παναγιωτης ειμαι απο την Θεσσαλονικη και σκοπευω να ανεβω τον μαιο Σουηδία, που ακομα δεν ξερω μην με ρωτατε...)
                Εχω σπουδασει μαρκετινγκ δουλεια 2 χρονια τωρα δεν εχω βρει....την γλωσσα δεν την ξερω αλλα αυτο δεν θα με σταματησει να ερθω Σουηδια.!
                Θα ηθελα να μου πειτε σε πιο μερος να παω?Στην Στοκχολμη?ας πουμε ? καπου που να υπαρχει βιομαχινακη περιοχη και να δουλεψω έστω και εργατης για αρχη να μαθω την γλωσσα.!Μια βοηθειααααα..!

                Comment


                  #53
                  Originally posted by antogeor View Post
                  Δειτε λιγο ΕΔΩ μια εκπομπη στο svt της πασχαλιδου
                  Μολις το ειδα ...συγκινηθηκα δακρυσα θυμωσα , θυμωσα πολυ ....
                  Πως καταντησε ετσι η χωρα μας μου φαινεται απιστευτο .....δεν μπορει να μεινει αυτο ετσι ....πρεπει να τιμωρηθουν οι υπαιτιοι .....
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by panagiotis3 View Post
                    Καλησπερα στην παρεα..!
                    Ονομαζομαι Παναγιωτης ειμαι απο την Θεσσαλονικη και σκοπευω να ανεβω τον μαιο Σουηδία, που ακομα δεν ξερω μην με ρωτατε...)
                    Εχω σπουδασει μαρκετινγκ δουλεια 2 χρονια τωρα δεν εχω βρει....την γλωσσα δεν την ξερω αλλα αυτο δεν θα με σταματησει να ερθω Σουηδια.!
                    Θα ηθελα να μου πειτε σε πιο μερος να παω?Στην Στοκχολμη?ας πουμε ? καπου που να υπαρχει βιομαχινακη περιοχη και να δουλεψω έστω και εργατης για αρχη να μαθω την γλωσσα.!Μια βοηθειααααα..!
                    Καλωσορισες Παναγιωτη !!!
                    Νομιζω οτι καλυτερα θα ειναι να πας σε μεγαλες πολεις της σουηδιας οπως Μαλμε , Γκεντεμποργκ η Στοκχολμη . Στις μεγαλες πολεις υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες εργασιας . Μονο που στην Στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι. Η επιλογη ομως ειναι δικη σου !! Οτι θελεις μπορεις να ρωτησεις.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #55
                      Καλο σας βρηκα Ευανθια
                      Πιστευεις οτι χωρις την γλωσσα αλλα με αγγλικα μπορω να δουλεξω σε καποιο εργοστασιο για αρχη?εργατης οτι νανε....Εχω πολυ ορεξη για δουλεια.Σε Ελληνικη ταβερνα το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι συνήθως δουλευεις ολη μερα,ετσι δεν θα εχω χρονο να παρακολουθω τα μαθηματα για να μαθω την γλωσσα.!

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by panagiotis3 View Post
                        Καλο σας βρηκα Ευανθια
                        Πιστευεις οτι χωρις την γλωσσα αλλα με αγγλικα μπορω να δουλεξω σε καποιο εργοστασιο για αρχη?εργατης οτι νανε....Εχω πολυ ορεξη για δουλεια.Σε Ελληνικη ταβερνα το βλεπω λιγο δυσκολο γιατι συνήθως δουλευεις ολη μερα,ετσι δεν θα εχω χρονο να παρακολουθω τα μαθηματα για να μαθω την γλωσσα.!
                        Δεν ξερω Παναγιωτη , πρεπει να ψαξεις . Μπορει να βρεις κατι μονο με τα αγγλικα οπως πχ σε συνεργειο καθαρισμου , η σε ελληνικο εστιατοριο. Στο εστιατοριο μπορει να δουλευεις απο το απογευμα μεχρι το βραδυ και να πηγαινεις στο σχολειο για τα σουηδικα το πρωι, η και το αντιθετο. Οπως και ναχει πρεπει να το ψαξεις οσο μπορεις περισσοτερο . Μπορει να βρεις μπορει και να μην βρεις κατι, αξιζει ομως να προσπαθησεις
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Δεν ξερω Παναγιωτη , πρεπει να ψαξεις . Μπορει να βρεις κατι μονο με τα αγγλικα οπως πχ σε συνεργειο καθαρισμου , η σε ελληνικο εστιατοριο. Στο εστιατοριο μπορει να δουλευεις απο το απογευμα μεχρι το βραδυ και να πηγαινεις στο σχολειο για τα σουηδικα το πρωι, η και το αντιθετο. Οπως και ναχει πρεπει να το ψαξεις οσο μπορεις περισσοτερο . Μπορει να βρεις μπορει και να μην βρεις κατι, αξιζει ομως να προσπαθησεις
                          Ετσι καλα τα λες ειμαι 25 χρονων και θα το παλεψω επισης εχω αρκετα λεφτα ωστε να κρατηθω και να ψαξω αρκετα μεχρι να βρω κατι.!Κατι ακομα διαβασα οτι υπαρχουν ελληνικες κοινοτητες πιστευεις οτι μπορουν να με βοηθησουν στην αρχη?η θα αδιαφορησουν?

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by panagiotis3 View Post
                            Ετσι καλα τα λες ειμαι 25 χρονων και θα το παλεψω επισης εχω αρκετα λεφτα ωστε να κρατηθω και να ψαξω αρκετα μεχρι να βρω κατι.!Κατι ακομα διαβασα οτι υπαρχουν ελληνικες κοινοτητες πιστευεις οτι μπορουν να με βοηθησουν στην αρχη?η θα αδιαφορησουν?
                            Υπαρχουν ελληνες που δεν βοηθανε , υπαρχουν ομως και ελληνες που βοηθανε. Αρκει να ψαξεις και να βρεις τα σωστα ατομα. Δεν χανεις τιποτα να επισκεφτεις τις ελληνικες κοινοτητες . Το οτι εχεις αρκετα χρηματα για την αρχη ειναι πολυ σημαντικο οπλο . !!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #59
                              Μπορει καποιος απο αυτους που μενουν Σουηδία να μας πει αν και ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσει καποιος με κατοικίδιο πχ σκυλο? Πως αντιμετωπιζονται εκει τα κατοικιδια, κυριως σε διαμερισματα και αν ειναι δυσκολο να βρεθει σπιτι που να επιτρεπονται μικρα σκυλια. Δεν ειναι κατι που αφορα πολλους αλλα αυτους τους λιγους τους ενδιαφερει απιστευτα.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by orpheus View Post
                                Μπορει καποιος απο αυτους που μενουν Σουηδία να μας πει αν και ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσει καποιος με κατοικίδιο πχ σκυλο? Πως αντιμετωπιζονται εκει τα κατοικιδια, κυριως σε διαμερισματα και αν ειναι δυσκολο να βρεθει σπιτι που να επιτρεπονται μικρα σκυλια. Δεν ειναι κατι που αφορα πολλους αλλα αυτους τους λιγους τους ενδιαφερει απιστευτα.
                                Εδω τα ζωα τα προσεχουν σαν τους ανθρωπους. Οχι μονο δεν θα εχεις κανενα προβλημα αλλα θα δεις οτι πολλοι σουηδοι βγαζουν τα σκυλακια τους βολτα. Κατι που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι δεν υπαρχουν αδεσποτα σκυλια στους δρομους , οπως επισης οτι δεν γαυγιζουν. Σκεψου ποσο ευχαριστημενα και ευτυχισμενα ειναι. Α εχουν και dagis δηλ, παιδικο σταθμο για σκυλια καθως και κλινικες . Επειδη εχω ζηλεψει και θελω κιεγω ενα σκυλακι ρωτησα μια σουηδεζα πως μπορω να αγορασω ενα, πως μπορω να ξερω οτι ειναι υγιες. Μου ειπε οτι υπαρχει ενας οργανισμος στο ιντερνετ που δεν τον θυμαμαι ομως , και οτι ολα τα σκυλια εχουν τα χαρτια τους και τον αριθμο τους, φανταζομαι κατι σαν τον προσωπικο αριθμο τον δικο μας. Στα σπιτια δεν υπαρχει προβλημα συνηθως γιατι πολλοι εχουν ζωα , σκυλους γατες . Τωρα αν ειναι να φερεις το σκυλακι απο ελλαδα δεν ξερω τι γινεται στο αεροδρομιο.
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X