Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στη Σουηδία 2

    Εδώ η συνέχεια του θέματος http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...B9%CE%B1-2233/

    #2
    Σήμερα ανακοινώθηκε απο την τηλεόραση ότι λόγω φόρου καυσαερίων, απο τις αρχές του χρόνου όλες οι αεροπορικές εταιρίες θα ανεβάσουν τις τιμές των εισιτηρίων αισθητά.

    Όποιοι προγραμματίζουν την μετάβασή τους στην Σουηδία καλό θα είναι να προμηθευτούν τα εισιτήριά τους απο τώρα.

    Σπύρος

    Comment


      #3
      Ζητείται Ελπίς

      Καλησπέρα

      Το όνομα μου είναι Σόνια, είμαι 26 ετών και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Σκεφτόμαστε με τον σύζυγό μου να φύγουμε για Σουηδία. Εγώ δουλεύω σε ένα γραφείο και παίρνω 700 ευρώ και ο σύζυγος μου είναι μαραγκός και δεν έχει δουλεία. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν φύγουμε έχουμε πιθανότητες να βρούμε δουλεία?έχουμε πολύ όρεξη για δουλεία! πιο πολύ ανησυχώ για το Μάνο θα μπορέσει να βρεί δουλεία?
      Εγώ μιλάω πολύ καλά αγγλικά ενώ ο Μάνος καθόλου και φοβόμαστε μήπως χάσω τη δουλεία μου άδικα.

      Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

      Comment


        #4
        Originally posted by Σόνια_Μάνος View Post
        Ζητείται Ελπίς

        Καλησπέρα

        Το όνομα μου είναι Σόνια, ..................................
        Καλησπερα Σονια
        Χωρις τα σουηδικα ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια , και ο αντρας σου που δεν ξερει καθολου αγγλικα δεν νομιζω οτι θα μπορεσει να βρει κατι. Ισως μπορεσετε να βρειτε κατι σε καποια ελληνικη επιχειρηση αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο . Σιγουρα με μια τετοια κινηση ρισκαρεις οντως να χασεις την δουλεια σου . Εσυ τα ζυγιζεις και αποφασιζεις. Χωρις την γλωσσα παντως ειναι δυσκολα τα πραγματα και αν δεν ξερεις και αγγλικα εε τοτε πλεον ειναι σχεδον απιθανο να βρεις δουλεια αλλα και γενικα πως μπορεις να επιβιωσεις αν δεν μπορεις να συνεννοηθεις ?
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #5
          Καλημέρα Σόνια και Μάνο και Καλές Γιορτές.

          Λοιπόν. Έχουμε και λέμε. Αν ξέρεις Αγγλικά τα Σουηδικά είναι σχετικά εύκολα σαν γλώσσα, γιατί χρησιμοποιούν ακριβώς το ίδιο συντακτικό με τα Αγγλικά και πολλές κοινές λέξεις ή παρόμοιες. Αυτό σημαίνει πως αν θελήσεις να μάθεις Σουηδικά ( έστω τα βασικά ) δεν θα δυσκολευτείς τόσο. Ναί υπάρχει ένα θέμα με την προφορά ( είτε την προφέρεις είτε την ακούς ) αλλά τα πάντα είναι θέμα συνήθειας. Αν προσπαθήσετε λοιπόν απο κοινού για την γλώσσα θα μπορούσατε να μιλάτε ( τα βασικά έστω ) Σουηδικά σε λιγότερο απο 6 μήνες. Μέσα στο Forum έχουν γίνει αρκετές παραπομπές για μαθήματα και βιβλία μέσω υπολογιστών, γιατί είναι δύσκολο να βρείς φροντηστήρια και δασκάλους να στα μάθουν. Αυτά όσο αφορά την γλώσσα.

          Απο δουλειές τώρα. Ο σύζυγός σου λόγω δουλειάς ( μαραγκός ) έχει πολλές πιθανότητες να βρεί κάτι, μιάς και υπάρχει έχτονη δραστηριότητα ανοικοδόμησης στη Σουηδία. Οι δε ξυλουργοί ( carpenter ) παίρνουν και αρκετά χρήματα. Αν ρίξεις μια ματιά στο μέσο ωρο-μίσθιο θα δείς ότι είναι περίπου 15ευρώ. PayScale Sweden - Sweden Country Wages, Hourly Wage Rate περίπου δηλαδή καθαρά στα 1800 - 2000 ευρώ το μήνα.
          Πόσο μάλιστα αν καταφέρετε να βρείτε δουλειά και οι δύο ( κάτι σχεδόν σίγουρο αν το κυνηγήσετε ).

          Αξίζει λοιπόν οικονομικά τον κόπο να πιεστείτε να μάθετε την γλώσσα. Και όχι μόνο. Και για όλα τα άλλα πλεονεκτήματα που θα βρείτε μπροστά σας ( κράτος, σύνταξη, λιγότερο άγχος, μέλλον γενικότερα για εσάς και ίσως για τα παιδιά σας αν έχετε, μία πιο σοβαρή και πιο στρωμένη κοινωνία ).

          Εποχή χαμηλής εργασιακής ζήτησης είναι το Καλοκαίρι μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου. Αν ξεκινήσετε απο τώρα την οργάνωση πιστεύω πως έως το τέλος Αυγούστου θα είσαστε έτοιμοι. Και να ξέρετε πως ο καιρός περνά γρήγορα.

          Τίποτα δεν είναι εύκολο. Τα πάντα θέλουν πείσμα και θάρρος. Όμως το ταξίδι των χιλίων μιλίων ξεκινά πάντα με ένα βήμα ( Κομφούκιος )

          Για οποιαδήποτε απορρία δεν θα σας λυθεί μέσα απο το Forum ( έχει αρκετές σελίδες για διάβασμα, και με αρνητικά και με θετικά και με διαφωνίες και με ενθουσιασμούς ) εδώ είμαστε να χαρούμε να σας βοηθήσουμε.

          Φιλικά Σπύρος

          Comment


            #6
            Πάρτε ακόμα μια ιδέα των εργασιών που μόλις σας είπα. Homepage | FAS Jobs

            Η αμοιβή ανεξάρτητα απο το σήμα του ευρώ είναι σε κορόνες ετήσιες χωρίς τους φόρους, δηλαδή μείον ένα 30%. Δηλαδή 295.680 κορόνες * 0,11 ( συναλλαγματική αξία / ευρώ-κορόνας ) / 12 μήνες - 30% φόρος = 1.897 ευρώ το μήνα ( οκτάωρο - πενθήμερο ).

            Comment


              #7
              Originally posted by skonto View Post
              Καλημέρα Σόνια και Μάνο και Καλές Γιορτές.

              Λοιπόν. ...........................
              Έχουμε σκοπό να μάθουμε τη γλώσσα. Στη Σουηδία ξέρω ο,τι μπορώ να τη μάθω δωρεάν. Απλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ελληνόφωνα μαθήματα. Μήπως ξέρετε εσείς;
              Ευχαριστώ

              Comment


                #8
                Originally posted by Σόνια_Μάνος View Post
                Έχουμε σκοπό να μάθουμε τη γλώσσα. Στη Σουηδία ξέρω ο,τι μπορώ να τη μάθω δωρεάν. Απλά δεν ξέρω αν υπάρχουν ελληνόφωνα μαθήματα. Μήπως ξέρετε εσείς;
                Ευχαριστώ
                Καλησπερα
                Τα μαθηματα γινονται απο σουηδους δασκαλους οι οποιοι μιλανε μονο σουηδικα. Κιεγω στην αρχη ειχα αναρωτηθει ,μα πως γινεται , πως θα τους καταλαβαινω ? Κιομως τους καταλαβαινεις , εχουν αυτοι τον τροπο τους. Βεβαια εσυ που ξερεις αγγλικα δεν θα εχεις προβλημα , για τον αντρα σου θα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα. πατησε παρακατω το λινκ για να παρεις μια ιδεα sfi δηλ. svenska för invandrare.

                Svenskundervisning f
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #9
                  Ευχομαι σε ολους ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

                  GOD JUL !!!!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by skonto View Post

                    Εποχή χαμηλής εργασιακής ζήτησης είναι το Καλοκαίρι μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου. Αν ξεκινήσετε απο τώρα την οργάνωση πιστεύω πως έως το τέλος Αυγούστου θα είσαστε έτοιμοι. Και να ξέρετε πως ο καιρός περνά γρήγορα.



                    Φιλικά Σπύρος
                    Το καλοκαιρι μεταξυ μεταξυ ιουλιου και αυγουστου δεν ειναι εποχη χαμηλης εργασιακης ζητησης. Αντιθετα μαλιστα Σχεδον ολοι οι σουηδοι πηγαινουν διακοπες και υπαρχει μεγαλη ζητηση για θεσεις αναπληρωσης κενων λογω διακοπων . σε προσλαμβανουν σαν αναπληρωτη vikariat στα σουηδικα.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Σχετικά με τα μαθήματα

                      Προς Σόνια και Μάνο

                      Βέβαια νομίζω πως επειδή τα δωρεάν μαθήματα γίνονται απο το δήμο, πρέπει και να είσαι εγγεγραμμένος στο δήμο ( är folkbokförd i en kommun ) όπως λέει και η εγκύκλιός τους. Πράγμα που μάλλον θα προυποθέτει ότι έχεις πάρει τον προσωπικό σου αριθμό.

                      Άρα είτε ανεβαίνεις ξέροντας τα βασικά, βρίσκεις δουλειά, παίρνεις τον αριθμό και συνεχίζεις στα δωρεάν μαθήματα, είτε κάνεις εκεί σε ιδιωτικό σχολείο τα μαθήματα επι πληρωμή ωσπου να βρείς δουλειά ή συνεχίζεις μέσω internet ( ψάχνοντας ταυτόχρονα για δουλειά ) και τρίβεσαι με την καθημερινότητα.

                      Ο τελευταίος τρόπος είναι και ο πιο δύσκολος αλλά είναι και δωρεάν.
                      Ούτως ή άλλως ένα άλφα διάστημα, ακόμα και δουλειά να έχεις βρεί, και τον αριθμό να έχεις πάρει, ώσπου να σε ενημερώσουν ότι υπάρχει θέση για μάθημα και να πάς να ξεκινήσεις θα περάσει.

                      Μη στεναχωριέσαι. Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται.

                      Σκέψου...
                      Εσύ ξέρεις πολύ καλά αγγλικά. Εκείνος μόνο Ελληνικά. Ξεκινάς και μαθαίνεις εσύ Σουηδικά με βοήθημα τα Αγγλικά σου και του μαθαίνεις τα Σουηδικά κάνοντας την μετάφραση απο τα Αγγλικά στα Ελληνικά. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ και το πιο εύκολο πράγμα, είναι όμως μια λύση. Έτσι αν ανεβείτε επάνω 1ον) με τις δικές σου γνώσεις θα μπορείς να ψάχνεις για δουλειά 2ον) Θα συνεχίζεις τα μαθήματα ( Σουηδικών ) στο Μάνο 3ον) αυτός θα ψάξει για καμιά δουλειά , αρχικά, κάπου που να μιλάνε Ελληνικά ( π.χ. κάποια εταιρία καθαρισμού ) και 4ον) όταν και το δικό του επίπεδο ξεπεράσει λίγο τα βασικά ίσως και να έχετε την ευκαιρία για κανονικό σχολείο.

                      Μακάρι να υπήρχε χάπι που να το καταπίνεις και να σου έρχονται όλα όμορφα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ( το έψαξα καλά ). Υπάρχει όμως αυτό που λέγεται θέληση και πιστεύω ότι αν το δουλέψετε σαν ζευγάρι ( τράβα με να σε τραβώ να ανεβούμε στο βουνό ) μπορείτε να κάνετε θαύματα.


                      Σπύρος.

                      Comment


                        #12
                        Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας παιδιά. Σας εύχομαι από καρδιάς καλές γιορτές και υγεία σε όλο τον κόσμο...

                        Τώρα που ήρθαν οι γιορτές
                        πρέπει όλοι να χαρούμε
                        κι από καρδιάς στους γύρω μας
                        ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να πούμε!.

                        Σας δίνω μόνο δυο ευχές
                        για τον καινούργιο χρόνο
                        πάμπλουτοι να 'στε στη χαρά
                        και πάμφτωχοι στον πόνο!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Σόνια_Μάνος View Post
                          Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας παιδιά. Σας εύχομαι από καρδιάς καλές γιορτές και υγεία σε όλο τον κόσμο...

                          Τώρα που ήρθαν οι γιορτές
                          πρέπει όλοι να χαρούμε
                          κι από καρδιάς στους γύρω μας
                          ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να πούμε!.

                          Σας δίνω μόνο δυο ευχές
                          για τον καινούργιο χρόνο
                          πάμπλουτοι να 'στε στη χαρά
                          και πάμφτωχοι στον πόνο!
                          Να στε καλα......και ναστε σιγουροι πως του χρονου,θα πινετε και μια ρακι στην επιτυχια σας!!!

                          Comment


                            #14
                            Χρόνια Πολλά

                            Προς τον φίλο Saetron.

                            Έπεσα πάνω σε αυτά Google Translate

                            λέω μήπως και σε ενδιαφέρουν, μιας και είσαι νοσηλευτής

                            Σπύρος

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by skonto View Post
                              Χρόνια Πολλά

                              Προς τον φίλο Saetron.

                              Έπεσα πάνω σε αυτά Google Translate

                              λέω μήπως και σε ενδιαφέρουν, μιας και είσαι νοσηλευτής

                              Σπύρος

                              χρονια πολλα και απο εμενα...
                              υγεια και ευτυχια...
                              το λινκ ομως δεν μου βγαζει κατι...

                              Comment

                              Working...
                              X