Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    παιδια για τα γερμανικα πολυ καλο ειναι και αυτο

    Deutsche Welle

    και εντελως δωρεαν

    Comment


      #32
      Originally posted by Θοδωρής View Post
      Μένη και εσείς καινούριοι ε? Μαζί παλευουμέ? Από τις απαντήσεις που έιχα σήμερα μάλλον θα μας καθυστερήσουν λίγο οι γιορτές! Ελπίζω να σας χίονισε στο Βερολίνο!
      Κ εμείς προσπαθούμε εδω στο Βερολίνο να βρούμε κάτι. Δυσκολευτήκαμε να βρούμε τμήμα που θέλαμε στο VHS (πήγαμε σε αρκετά) και ξεκινάμε αργά.. 16/01..
      Χιόνι δεν είδαμε! Μόνο χιονόνερο πριν μια βδομάδα και κρύο πολύ!

      Comment


        #33
        καλη τυχη!!!εγω τα ζηταω τα φαγητα με το να τα δειχνω.κι εγω ντρεπομουνα αλλα σκεφτκα οτι θα κανω σαν να ειμαι τουριστρια και δεν με νοιζει να με κοιτανε περιεργα....ας φαω εγω....χαχαχα.κι εγω λιχουδα ειμαι

        Comment


          #34
          Originally posted by tselinkas View Post
          καλη τυχη!!!εγω τα ζηταω τα φαγητα με το να τα δειχνω.κι εγω ντρεπομουνα αλλα σκεφτκα οτι θα κανω σαν να ειμαι τουριστρια και δεν με νοιζει να με κοιτανε περιεργα....ας φαω εγω....χαχαχα.κι εγω λιχουδα ειμαι
          Πως περνατε στο ομορφο Βερολινο παιδια?
          Εχετε προσαρμοστει??Τα παιδια?Σας σκεφτομαι συχνα
          Πρεπει να ειναι πολυ ομορφα τα Χριστουγεννα εκει

          Comment


            #35
            βασω μου ναι ειναι πολυ ομορφα..αλλα λιγο σπιτακι τωρα....μενουμε διπλα σε 2 λιμνες....απιστευτο μερος.ανυπομονω να κανει ζεστη και να παιζουμε με τα παιδα στα παρκα ολη μερα.επισης εχει εναν τεραστιο παιδοτοπο διπλα στο σπιτι αλλα πηγαμε χτες που ειχε ο κωνσταντινος ρεπο και ηταν κλειστα..κριμα.δεν πειραζει.την αλλη φορα.ψαχνω και για παιδικο σταθμο.ειδα στο γκουγκλ μαπ 2 αλλα οταν πηγα να τους βρω δεν τους βρηκα...κατα τα αλλα καλα...σιγα σιγα θα ταχτοποιηθουμε εδω στον χαμο του σπιτιου και θελω να αρχισω να διαβαζω γερμανικα.πολλα φιλια

            Comment


              #36
              Originally posted by tselinkas View Post
              βασω μου ναι ειναι πολυ ομορφα..αλλα λιγο σπιτακι τωρα....μενουμε διπλα σε 2 λιμνες....απιστευτο μερος.ανυπομονω να κανει ζεστη και να παιζουμε με τα παιδα στα παρκα ολη μερα.επισης εχει εναν τεραστιο παιδοτοπο διπλα στο σπιτι αλλα πηγαμε χτες που ειχε ο κωνσταντινος ρεπο και ηταν κλειστα..κριμα.δεν πειραζει.την αλλη φορα.ψαχνω και για παιδικο σταθμο.ειδα στο γκουγκλ μαπ 2 αλλα οταν πηγα να τους βρω δεν τους βρηκα...κατα τα αλλα καλα...σιγα σιγα θα ταχτοποιηθουμε εδω στον χαμο του σπιτιου και θελω να αρχισω να διαβαζω γερμανικα.πολλα φιλια
              Πολυ χαιρομαι για εσας!!Ευχομαι να τακτοποιηθειτε γρηγορα και να περνατε τελεια!Καλα Χριστουγεννα!

              Comment


                #37
                Γεια σου Θοδωρή,
                Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας την περιπέτεια σου.
                Ελπίζω να είσαι καλά, και περιμένω πώς και πώς τα νέα σου.

                Comment


                  #38
                  η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                  καλή μέρα και πάλι σε όλους πατριωτάκια,

                  είναι αλήθεια πως έχω μέρες, πολλές, να σας γράψω. Άλλα δυστηχώς τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά για εμένα! Η αλήθεια είναι οτι είμαι πολύ κοντά στο να απελπιστώ από τις διάφορες δυσκολίες αλλά το παλεύω!!

                  Πρώτα από ολα η έργασια! Δυστηχώς ακόμα δεν κατάφερα να βρώ κάποια θέση αν και γενικά και βιοργαφικά έχω αφήσει, και εχω στείλει, και τηλέφωνα σε αγγελίες εχω πάρει. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η γλώσσα δυστηχώς! Παρόλο που με την κατάταξη του VHS με βάλανε σε Β1 τμημα, ακόμα δεν μπορώ να μιλήσω καθόλου άνετα (τις τελευταίες μέρες κάπως αλλάζει αυτό) και ετσι είδικα στις συνομιλίες στο τηλέφωνο την πατάω. Για εργασια ψάχνομαι σε οποιαδήποτε θέση καθώς έχω ανάγκη από Versicherung! αλλά δυστηχώς! Για παράδειγμα σήμερα το πρωί: σε ένα γραφείο ψάχνουν διανομέα πλακάτ και φυλλαδίων! Ναι θα πάω! Καταφέρνω να καταλάβω τα πάντα χωρίς να ρωτήσω το επικίνδυνο ᾽wie bitte?᾽᾽, όμως σίγουρα καταλάβαινουν οτι είμαι νεοφερμένος και ακολουθεί η ερώτηση: πόσο καιρό είσαστε στην Γερμανία? ενα μήνα! Ω λύπαμαι (η γνωστή απόριψη) μα εσείς δεν γνωρίζετε καλά την πόλη! και κάπως έτσι την πατάω κάθε μέρα! απο δουλειά σε δουλειά!

                  Γλώσσα!! όλα ξεκίνησαν καλά με τις δηλώσεις στο VHS. Απίστευτη ευγένεια και πολύ φιλικό κλίμα. Γραπτές εξετάσεις για να δουν το επιπεδο σου και συνεχής εμψύχωση! Το κακό? δυστηχώς δεν υπαρχουν καινές θέσεις στα μαθήματα με τα χίλια ζόρια και με βοήθεια, με έβαλαν σε ένα τμήμα ταχύρυθμο με καθημερινά μαθήματα,που θα αρχίσει όμως 12. 02.2012!!! μια ακόμα απογοήτευση δυστηχώς!

                  Το καλό όμως: μου είπαν (κατι που απο οτι κατάλαβα δεν το λένε σε όλους) ότι μπορὠ να κάνω χαρτιά σε μια υπήρεσία και να μου πληρώσουν το μεγαλύτερο ποσοστό των διδάκτρων! κάνω τα χαρτια και γυρνάνε πίσω γιατι θέλουν αντίγραφο Aufentaltstitels-Freizügigkeitsbescheinigung (το χαρτι δηλαδή που δεν μου έδωσαν στον Ausländersamt, γιατί δεν έχω Versicherung)!

                  Σήμερα κλέινω ένα μήνα εδώ, φυσικά υπήρξε η ανάπαυλα των γιορτών και μερικές μέρες που απλά προσπαθούσα να συνηθίσω το περιβάλλον, άλλα ισως όλα αυτά να ναι και δικαιολογίες. Πάντως το σίγουρο είναι οτι τα έχω βρεί σκοὐρα... ελπίζω αυτό να αλλάξει!
                  επίσης αν έχει κανένας καμιά ιδέα, με μεγάλη μου χαρά να την ακούσω!
                  Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                  Comment


                    #39
                    Καλη δυναμη Θοδωρη! Εφτασες ως αυτο το σημειο με καλη οργανωση,μην τα παρατας,κατι θα βρεθει ,τοπικες εφημεριδες,Ελληνες, ατομα που βλεπεις συχνα, καμια φορα βρισκεις δουλεια απο στομα σε στομα... bitte, παλεψε το!!!!!!!!!
                    να μας στελνεις νεα σου!

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα

                      καλησπέρα και από εμένα.

                      Θοδωρή αν κατάλαβα καλά από αυτά που διάβασα είσαι Φρανκφούρτη.προσπάθησα να σου στείλω ΠΜ αλλά ακόμα δεν μπορώ σαν καινούργιο μέλος. αρχές Φεβρουαρίου αν όλα πάνε καλά θα ανέβω και εγώ Φρανκφούρτη για να σε εμψυχώσω μην ανησυχείς.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by plato6 View Post
                        αρχές Φεβρουαρίου αν όλα πάνε καλά θα ανέβω και εγώ Φρανκφούρτη για να σε εμψυχώσω μην ανησυχείς.
                        καλώς να ορίσεις φίλε μου!!

                        περιμένω μήνυμα σου!
                        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                        Comment


                          #42
                          για πεστε μας βρε παιδια το κοστος ζωης δλδ 1 μισθος φθανει για ενοικιο και διαβιωση για μια 4μελη οικογενεια?με εναν φυσιολογικο μισθο ευχαριστω....

                          Comment


                            #43
                            Καλημέρα και απο εμένα.
                            Διαβάζω ώρες σημερα στο πατριωτάκι (σήμερα το ανακάλυψα) εμπειρίες φίλων που είναι εκτός της πατρίδας για να παίρνω ιδέα γιατί όλο και το ψήνω.
                            Αυτό που μου έκανε εντύπωση εδώ και γράφω είναι τα ονόματα. "Freizügigkeitsbescheinigung" (???????) Τι λέτε ρε παιδιά... Και εσείς αυτό πρέπει να το προφέρετε;;; :(
                            Εγώ θα έβαζα τα κλάματα! :P
                            Παρόλο που το Βερολίνο π.χ. που το έχω επισκεφτεί και είναι η αγαπημένη μου πόλη, δεν θα μπορούσα να μείνω εκεί λόγω γλώσσας. Πάλεψα μισή ζωή να μάθω Αγγλικά και Ελληνικά! Φαντάσου με τα Γερμανικά τι θα πάθω :P
                            Κουράγιο φίλε Θοδωρή, βλεπω ότι το έχεις προχωρήσει. Για εμένα, ειλικρινά το νιώθω, είσαι ένα ΤΣΑΚ πρίν τις καλύτερες μέρες
                            Μην παρατήσεις την μάχη, είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλύτερα για εσένα.
                            Να μας κρατάς ενήμερους!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by tselinkas View Post
                              βασω μου ναι ειναι πολυ ομορφα..αλλα λιγο σπιτακι τωρα....μενουμε διπλα σε 2 λιμνες....απιστευτο μερος.ανυπομονω να κανει ζεστη και να παιζουμε με τα παιδα στα παρκα ολη μερα.επισης εχει εναν τεραστιο παιδοτοπο διπλα στο σπιτι αλλα πηγαμε χτες που ειχε ο κωνσταντινος ρεπο και ηταν κλειστα..κριμα.δεν πειραζει.την αλλη φορα.ψαχνω και για παιδικο σταθμο.ειδα στο γκουγκλ μαπ 2 αλλα οταν πηγα να τους βρω δεν τους βρηκα...κατα τα αλλα καλα...σιγα σιγα θα ταχτοποιηθουμε εδω στον χαμο του σπιτιου και θελω να αρχισω να διαβαζω γερμανικα.πολλα φιλια
                              Εχουμε αλλα νεα απο τους Τσελινκες;;;
                              Ειχα συγκινηθει τοσο με την ιστορια αυτη.
                              Σας διαβασα απο την αρχη μεχρι και το μηνυμα αυτο!

                              Που ειστε; Τι κανετε; Προσαρμοστηκατε;
                              Ευχομαι να ειστε καλα!
                              Ανυπομονω για τα νεα σας!!

                              Comment


                                #45
                                η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                                Originally posted by Παναγιώτης View Post
                                Καλημέρα και απο εμένα.
                                Αυτό που μου έκανε εντύπωση εδώ και γράφω είναι τα ονόματα. "Freizügigkeitsbescheinigung" (???????) Τι λέτε ρε παιδιά... Και εσείς αυτό πρέπει να το προφέρετε;;; :(
                                Εγώ θα έβαζα τα κλάματα! :P
                                Κουράγιο φίλε Θοδωρή, βλεπω ότι το έχεις προχωρήσει. Για εμένα, ειλικρινά το νιώθω, είσαι ένα ΤΣΑΚ πρίν τις καλύτερες μέρες
                                Μην παρατήσεις την μάχη, είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλύτερα για εσένα.
                                Να μας κρατάς ενήμερους!
                                Παναγώτη, μην νομίζεις, για κανέναν δεν είναι εύκολο... ούτε η επιτυχία είναι σίγουρη, απλά πισμώνεις και λές ''ακόμη και αν φύγω με μια αποτυχία στην πλάτη, θα ξέρω οτι προσπάθησα''.
                                Για να καταφέρω να πώ: Freizügig keits bescheinigung το χώριζα αρχικά σε 3 μέρη και μετά σε 2 Freizügigkeits bescheinigung πολλές φορές μέχρι να καταφέρω να το πώ το έλεγαν οι υπάλληλοι στο γκισέ. Να σου πώ κάτι; τώρα σχεδόν καρταφέρνω να το πώ και εγώ, χωρις διακοπή! Μπορούμε πολύ περισσότερα από όσο νομίζουμε καμιά φορά.

                                Το σημαντικό, για εμένα, είναι οτι κατάφρεα τελικά να πάρω την Freizügigkeitsbescheinigung, αφού πρώτα κατάφερα να βγάλω απο την Ελλάδα την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης. Ετσί σε 2 μέρες την έιχα στα χέρια μου και έκανα την αίτηση στον Bundesamt και σε δύο μέρες πήρα το πολυπόθητο χαρτί που θα καταθέσω στα Volkshochschule για να πληρώσω τα μειωμένα δίδακτρα (περιλαμβάνει διαβάζω και χορήγηση εξόδων συγκοινωνίας αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει κατι τέτοιο καθώς είμαι πολύ κοντά στα VHS). Οπότε παρόλο που έχω χάσει πολύ καιρό σε αναμονές και δεν έχω καταφέρει να βρώ κάποια εργασία, τουλάχιστον έχω κάποια εξέληξη. Κατά τα άλλα προσπαθώ να δρομολογήσω την αλλάγη κατοικίας, σε ένα οικονομικότερο και καλύτερο, πράγμα που δεν έιναι και πολύ εύκολο και με δυσκόλεψε αρκετά. (φυσικά και εδώ το γνωστό γλωσσικό πρόβλημα)

                                Σε ευχαριστώ για τα παρηγορητικά σου λόγια έιναι βάλσαμο στις δύσκολες ώρες, που όλοι χάνουμε τις ελπίδες μας. Δεν σκοπέυω να το βάλω εύκολα κάτω! Παρόλο που τα χρήματα σιγά σιγά τελειώνουν και το άγχος μεγαλώνει. Τώρα όμως πια μόνο μια εβδομάδα με χωρίζει από τα μαθήματα γλώσσας στο περιβόητο: ''τμήμα ένταξης'' για να δούμε...
                                θα σας κρατώ ενήμερους!
                                Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                                Comment

                                Working...
                                X