Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

    Καλησπέρα στα παρτιωτάκια,

    η απόφαση ήταν παρμένη από καιρό δεν λέω, τους λόγους τους ξέρουμε όλοι. Ευτυχώς υπήρχαν μερικά χρηματάκια στην άρκη! το ποσό μοιράστηκε στην μέση: ''αύτα για σούπερ εντατικό μάθημα γερμανικών'' και ''αυτά για τα πρώτα έξοδα στην Γερμανία''. Δεν ήταν εύκολο, όπως τίποτε άλλωστε, διάβασμα πολλές ώρες, οικονομίες αιματήρες και ασκήσεις διαχείρησης άχγους. Ο καιρός πέρασε γρήγορα ή μήπως καλύτερα τα χρήματα (των μαθημάτων) τελείωσαν γρήγορα... οι τελευταίες μέρες ήταν και οι πιό βασανιστικές, ξαφνικά τα λέπτα δεν περνούσαν και συχνά έπιανα τον εαυτό μου να λέει ''ότι είναι να γίνει ας γίνει γρήγορα'' ή άλλλες φορές: ''που πάς?''.

    Σε πολλούς θα ακούγεται αστείο όμως δεν μπορώ να δεχθώ οτι δεν υπάρχει έστω και ένας υποψήφιος ''εμιγκρές'' (δεν μου αρέσει το μετανάστης) που να μην σκέφτηκε το ''που πάω?''. Ξέρω για μένα ίσως να ήταν πιο έυκολα τα πράγματα, όχι γιατί θα έιχα κάποιον να με περιμένει πάνω, να με καθοδηγήσει, να μου μεταφράσει, αλλά γιατί δεν έχω οικογένεια να αφήσω πίσω, γυναίκα ή παιδιά. Είμαι ελεύθερος, ''εγώ και το σαρκίον μου'', οπότε «Ανδρών Επιφανών πάσα γη Τάφος» έλεγε ο Θουκυδίδης και συχνά και εγώ στον εαυτό μου.

    Ήρθε η ώρα λοιπόν ένα αεροπορικό εισητήριο μια βαλίτσα με λίγα ρούχα και πολλές ελπίδες, ήταν οι σύντοφοι μου. Αν έλεγα ότι δεν φοβήθηκα μόλις πάτησα το πόδι μου εδώ θα ήμουν μεγάλος ψέυτης. Γύρω ένα άγνωστο τοπίο, άγνωστοι άνθρωποι, άγνωστη ακόμα και η γλώσσα (γερμανική προφορά βλέπεις) γενικά μια άγνωστη χώρα! Άγνωστη ναι, αλλά επιτρέψτε μου, αφιλόξενη όχι. Μια κοινωνία έντονα πολυπολιτισμική ''λευκοί'' ''μάυροι'' ''κίτρινοι'', γραβάτες, ξεσκισμένα τζίν και ακριβά παλτά, φερεντζέδες, γούνες, και αθλητικές φόρμες. Αφίερωσα την πρώτη μου μέρα καθαρά για αναγνωριστικές βόλτες... wust und dunkel Bier! όχι οτι πρόλαβα να δώ και κάτι άλλα λέμε τώρα. Κόσμος που κυκλοφορεί για να χαρεί τον ,ακόμα, πολύ καλό καιρό τις Χριστουγεννιάτικες αγορές και τις προσφορές στα κατάφωτα εμπορικά. Ναι εδώ το κλίμα είναι όντως Χριστουγεννιάτικο παρόλου που οι μουσουλμάνοι έιναι ο 1 στους 2. Θυμάμαι την Θεσσαλονίκη που έιδα το τελευταίο μου απόγευμα στην Ελλάδα. Χριστούγεννα? ποιά Χριστουγεννα? Αγορά? ποιά αγορά?
    Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

    #2
    Δυστηχώς η περίοδος χάριτος για εμένα ήταν λίγη, ίσως περισσότερη ή λιγότερη από άλλα παρτιωτάκια, αυτό δεν έχει σημασία. Δευτέρα σήμερα και το πρόγραμμα έιχε Rathaus και Anmeldung Dokument (δήλωση κατοικίας). Ξέχασα να σας πώ ότι είχα κάνει από το ιντερνέτ ( Immobilien, Wohnungen und H ) (με τα ''ξερά λίνκ'' που μου έδωσαν κάτι παλιόφιλοι απο το Αρχικη - patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο διαδίκτυο )την κράτηση ενός Wohnung auf zeit (επιπλωμένου με τον μήνα) για δύο μήνες (ναι προσοχή τα μάτια 14 έχει και απατεώνες εκεί, γενικά εγώ απέφυγα να στείλω προκαταβολικά χρήματα). Ξεκίνησα με μέιλ και μετά τηλέφωνα κτλ. δεν πλήρωσα καμία προκαταβολή καθώς ο τύπος είχε αρκετά σπίτια για ενοικιάση και έτσι μέχρι τέλους όυτε ''ναι είναι εδώ σε περιμένει'’ μου ειπε, ''ούτε δεν έχω'', αλλά ''ξαναπάρτε με σε μια εβδομάδα'' κτλ. Γενικά δεν ήταν επιφυλακτικός πορόλου που κατακαιρούς άκουσα μπαρούφες του τύπου: ''δεν νοικιάζουν σπίτια σε Έλληνες'', αλλά σίγουρα σε ένα άγνωστο τηλέφωνο από μια άλλη χώρα, χωρίς προκαταβολή δεν είσαι και άνετος. Τελικά έφτασα με περίμενε στο σπίτι. Μου έκοψε (χωρίς να του ζητήσω) και ένα εικοσαρικο από την συμφωνημενη τιμή και υπογράψαμε το Mietvertrag. Του έδωσα ένα ενόικιο προκαταβολή και μου έδωσε και μια απόδειξη με όλο το ποσό. Εντάξει μην φανταστείτε οτί νοίκιασα το ''Μέγαρο δουκίσης Πλακεντίας''. Μια τρυπούλα είναι σε ένα όροφο ''μυρμιγκοφολιά'', με πολλές άλλες τρυπούλες και φασαριόζους γείτονες, από τα πέντε σημεία του ορίζοντα, αλλά που με έχουν ταράξει στο Hallo και Guten Tag!! Εξάλλου δεν ήρθα για να περάσω το υπόλοιπο του βίου μου εδώ μέσα.
    Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

    Comment


      #3
      Πλατίασα όμως!! Anmeldung Dokument λοιπόν. Οποσδήποτε διαβατήριο! (το οποίο μου το ζητάνε πάντου, ίσως να έκανε δουλεία και η ταυτότητα αλλά γιατί να το διακινδυνεύσω?) και το Mietvertrag. Πάω στο Rathaus και ο ευγενικός κύριος στην υποδοχή μου λέει που να πάω. Πάω βλέπω μια τεράστια ουρά μπροστά σε ένα γκίσε, που έδινε μια "χαριτωμένη" νεαρή χαρτάκια με νόυμερα, για να πάς στο αντίστιχο γραφείο. Περιμένω υπομονετικά 20 λεπτά και φτάνω μπροστά, δειλιάζω όμως ''ιχ μέχτε εεε μπίτε ....'' με βομβαρδίζει με ένα κατεβατό που δεν καταλάβαινα τίποτα. Μου δίνει ενα χαρτί που γράφει: ''Dolmetscher'' και μου δείχνει την έξοδο!! Κατέβασα το κεφάλι και πήγα πρός την έξοδο! Εκεί μπροστά θυμήθηκα κάτι που κάποιοι εδω μέσα το έχουν κανει καραμέλα οτί δεν ισχύει: ''το 50 και το 60 κατάφεραν να βρούν άκρη άνθρωποι που με δυσκολία μιλούσαν σωστά Ελληνικά, πόσο μάλλον γερμανικά''. Ξαναστήθηκα στην ουρά άλλα 20 λεπτά και έφτασα μπροστά στην ''χαριτωμένη'' δεύτερη φορά. ''Συχγωρέστε με παρακαλώ. Εγώ μιλαω γερμανικά όχι ομως τόσο γρήγορα και καταλαβαίνω καλύτερα. Είμαι αλλοδαπός, διαμένω εδώ και πρέπει να δηλωθώ’’. Δεν ξέρω αν μετάνοιωσε που με έδιωξε αρχικά ή απλά άλλαξε γνώμη, αλλά ελάχιστα μόνο με νοιάζει! Μου έδωσε ένα χαρτί με ένα νούμερο και μου έδειξε που να περιμένω. Κι άλλη αναμονή αλλά τώρα σε παγκάκι (χαχαχα). Δίπλα μου ένας κύριος μου έπιασε κουβέντα στα γερμανικά και μόλις κατάλαβε την αδυναμια μου το γυρισε στα αγγλικά. Γερμανός αυτός, προφανώς έιχε παρακολουθήσει όλο το προηγούμενο σκηνικό και μου είπε οτι αυτή η πολυκοσμία συμβαίνει καθε Δευτέρα στο δημαρχείο και προκαλεί εκνευρισμό και πονοκεφάλους! Δεν ξέρω αν ο ανθρωπός κατάλαβε ότι είχα ανάγκη από ένα καλό λόγο αλλά είπε τις παρακάτω εκφράσεις μεταξύ άλλων (πραγματικά απίστευτων) ''μα εσείς μιλάτε πολυ καλά γερμανικά'', ''δεν το ξέρετε, οι Έλληνες έιναι Ευρωπαίοι και έχουν μέσα στην Γερμανία τα ίδια δικαιώματα με τους Γερμανούς'', ''ναι τα οικονομικά της Γερμανιάς δεν είναι πολύ καλύτερα από εκείνα της Ελλάδας, όμως παρόλα αυτά είναι καλύτερα για αυτό πολλοί νέοι την επιλέγουν''. Αν αυτά σας φαντάζουν κάπως ... που νας πω τι άλλο μου είπε! Φεύγοντας μου έσφηξε το χέρι και μου έδωσε να καταλάβω ''βάλε δύναμη'' και μου έκανε το σήμα της νίκης. Τελικά ήρθε η σειρά μου!
      Παρεμβολή: γυναίκες με καροτσάκια εξυπηρετούνται εκτός ουράς!
      Η κυρία στο γραφειάκι ευγενική αλλά και χωρίς διαχύσεις. Ένα δυο λόγια, μερικές ερωτησούλες (διεύθυνση, τηλέφωνο, θρήσκευμα, ευκολες !!), ούτε που κοίταξε το Mietvertrag, που εγώ που έψαχνα να το φωτοτυπήσω 5 φορές και αναρωτίωμουν αν ήθελε και επικύρωση (ελληνική σφραγιδολατρεία!). Μου έδωσε στα χέρια το Anmeldung και μερικά άλλα χαρτιά να συμπληρώσω και να τα πάω στο...... (λυπάμε δεν θυμάμαι την λέξη και δεν την κατάλαβα). ΄Ηξερα όμως από τους: ''δυο - τρείς που δίωχνουν τον κόσμο από το παρτιωτάκι'' οτι το επόμενο βήμα ήταν ο Ausländeramt για την άδεια παραμονής. ''Ausländeramt?'' της λέω, ''Ja ja'' και προσπαθεί να μου περιγράψει το κτήριο στο Stadthaus. Εγώ ήξερα που ήταν γιατι την προηγούμενη είχα περάσει και έιχα διαβάσει όλες τις πινακίδες για τους ορόφους και τα γραφεία. Η κυρία στη ρεσεψιόν ηλικιωμένη αρκετά (για εργαζόμενη στην Ελλάδα) αλλά ευγενέστατη, μου εξηγεί οτι η πόρτα βρίσκεται σε άλλη πλευρά του κτηρίου και μου ζητά να περιμένω να δεί αν δέχονται τώρα έιχε φτάσει 13.00 η ώρα! Η υπηρεσία μάλλον είχε κάνει διάλειμμα και ξεκινούσε ξανά 13.00 με 16.00.


      Εκεί μέσα πραγματικά υπήρχαν άνθρωποι από "4 πλευρές της γης". 'Ολοι είχαν διαφορετικά χαρτιά απο τα δικά μου, εμ άλλα χρώματα, κρατούσαν και φωτογραφίες και αυτό με άγχωσε κάπως! Μετά βλεπω οτί όλοι έχουν συμπληρώσει χειρόγραφα τα χαρτιά! Βγαίνω απο την σειρά που πάλι ήταν τεράστια, σε μια γωνιά συπληρώνω τα χαρτία, λιγο λεξικό, λίγο φαντασία(χαχα) ..να σου και μια Ελληνίδα. ''Σας παρακαλώ μια βοήθεια'' , ''ναι εντάξει έιναι όλα, δεν έχετε κάρτα ασφάλισης? αααα δεν νομίζω να σας δώσουν άδεια χωρίς αυτή''. Αυτή τη φορά μπήκαμε μαζί στην ουρά! Δυστηχώς άδεια δεν μου δώσανε χρείαζεται κάρτα ασφάλισης, που την παίρνεις όταν δουλεύεις. Είναι πρόβλημα αυτό? Όχι εχείς 3 μήνες μπροστά σου για να βρέις εργασία, αρά και κάρτα ασφάλισης, άρα και άδεια παραμονής!! (ελπίζω να συμφωνούν και οι γνώστες!)
      Πατριωτάκια πέρασε η ώρα και αύριο έχω αγώνα πάλι! Θα σας γράψω και αύριο! Ελπίζω και εγώ με την σειρά μου, με τα γραφώμενα, να βοηθήσω και να έμψυχωσω άλλα πατριωτάκια!
      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

      Comment


        #4
        Ωχ παναγιά μου ! θοδωρή τι μας έκανες τώρα, η ψυχή μου έχει πάει για βρούβες.
        Αυτά σκέπτομαι και εγώ και αναρωτιέμαι πως θα βγάλω άκρη.
        Πολύ καλή η ανάρτηση σου και περιμένουμε να μας γράψεις και αλλά έτσι για να μπαίνουμε και εμείς οι έτυμοι προς τα εκεί στο κλίμα.
        Σε πια πολη όλα αυτά διαδραματίζονται? Σου εύχομαι υπομονή και επιμονή καλά το πας νομίζω.

        Comment


          #5
          ΠΟλυ καλη κ χρησημη α ανταποκριση σου απο την Γερμανια!
          Μια ερωτηση-απορια να κανω ομως?
          Αδεια παραμονης γιατι να χρειαζεσαι αφου ανηκουμε στην Ε.Ε.?
          Κανονηκα δεν θα επρεπε απλα να νοικιασεις το σπιτι κ αν ψαξεις για δουλεια?Και οταν βρεις να κανεις χαρτια για ασφαλιση?????

          Comment


            #6
            και εγω την ιδια απορια εχω...
            δεν χρειαζεσαι αδεια παραμονης, Θοδωρη!
            sto Auslaenderamt δεν πηγαινουμε απο τοτε που μπηκαμε στην ΕΕ. Μπορει να κινηυεις ελευθερα εντος ΕΕ Ουτε αδεια εργασιας χρειαζεσαι.

            Καλως ηρθες και ασε το Auslaenderamt. Πηγαινε στο jobcenter sto Arbeitsagentur να δηλωθεις.
            Ευχομαι γρηγορα να βρεις κατι καλο και σιγα σιγα ολα θα παρουν τον δρομο τους.
            Μπραβο σου που γραφεις τις εμπειριες σου απο κει. Να διαβαζει ο κοσμος την περιγραφη το τι ζεις εκει και να μαθαινει το πως ειναι.
            Μην φοβασαι καθολου. Προχωρα

            Comment


              #7
              Θοδωρη
              και για του λογου το αληθες πως εκτος απτο Rathaus στο τμημα Einwohnermeldeamt, δεν χρειαζεται να πας ως πολιτης της ΕΕ στο Auslaenderamt, οριστε ενα ξερο λινκ
              LABO - Auslaenderbehoerde Berlin - Staatsangehoerige der Europaeischen Union - Berlin.de

              αυτο που χρειαζεσαι ειναι η βεβαιωση
              h legomenh
              Freizuegigkeitsbescheinigung ως πολιτης χωρας μελος της ΕΕ
              δες εδω

              γραφει και για Ελλαδα καθαρα καθαρα μεσα

              εκει μπορεις να δηλωσεις και πως αναζητας εργασια δεν χρειαζεται να εχεις ηδη βρει δουλεια.

              Αυτη την βεβαιωση τωρα στην δινουνε στον δημο.στο Rathaus sto Einwohnermeldeamt,!!!και εκει πρεπει να την δωσεις συμπληρωμενη! νομιζω εχεις απο 3 ως 5 μηνες χρονο για να την παραδωσεις
              Δεν εχεις καμια δουλεια στο Auslaenderamt
              πηγαινε στο Arbeitsagentur παρε και εφημεριδες και αρχισε να ψαχνεις gia job
              viel Glueck

              Comment


                #8
                @ vagelis76 εύκολο δεν έιναι τίποτα ούτε καν στην χώρα σου. Πόσο μάλλον εδώ! Το ίδιο αγχός έιχα και συνεχίζω να έχω και εγώ. Το βασικό έιναι να εισαι κατάλληλα προετοιμασμένος με την γλώσσα και να μπορείς να διαχειρίζεσαι το άγχος σου, ώστε να κοιτάζεις μπροστά, τίποτε άλλο.

                Η ανταπόκριση μου γίνεται από την χιονισμένη σήμερα Φρανκφούρτη και το γειτονικό της Όφενμπαχ, στο κρατίδιο της Έσσης φυσικά!

                @milu θα συνεχίσω να γραφώ και να παίρνω και άλλους στο ταξίδι αυτό, για δύο λόγους: για όλους αυτούς εκέι έξω που δεν έχουν κάποιον να τους βοηθήσει στα πρώτα βήματα και αναρωτιούνται: ''πως θα τα καταφέρω?'' και για εμένα τον ίδιο που εξιστορώντας σας, εχώ παρέα σε αυτό τον μοναχικό δρόμο.

                @ Panos2080, synnefaki τά έχω κάνει μαντάρα με την μετάφραση μου! Μάλλον κακώς το μετέφρασα σαν άδεια παραμονής εννοώ το: Freizügigkeitsbescheinigung (που ούτε να το πώ δεν μπορώ). Για αυτό το χαρτί, πήγα στον Ausländersamt συγκερκριμένα το έγγραφο γράφει επάνω: ‘’Angaben zum Aufenthalt für die Ausstellung einer Bescheinigung uber das Aufenthaltsrecht gem. 5 Freizügigkeitsgesetz - EU für Staatsangehörige der Europäischen Union und von EWR-Staaten’’ και από κάτω αναφέρει τις χώρες μεταξύ των οποίων και η Griechenland....... στοιχεία κτλ και καταλήγει: ‘’Hiermit erkläre ich dass ich freizügigkeitsberechtigt bin als....
                arbeitssuchender,
                arbeitnehmer ......bei Firma.......,
                Niedergelassene-r selbständiger ,
                Erbinger ... Empfänger von Dienstleistungen ,
                Verbleibeberechtigte (Z. .B Rentner ....),
                Nichterwerbstätiger (z.B. Satudint),
                Familienangehöriger eines freizügigkeitsberechtigten κτλ.’’
                και εδώ δήλωσα το Αrbeitssuchender!!
                Τελειώνοντας πρέπει να βάλεις τικ στο: ‘’Ich Verfüge über ausreichenden Krankenversicherungsschutz und ausreichende Existenzmittel’’ και εδώ προφανώς χαλάει το γλυκό! Γιατί πως να έχω ασφάλεια χώρις εργασία? τους επαρκείς πόρους τους αφήνω ασχολίαστους!
                Η απάντηση που πήρα είναι οτι μόλις βρώ κοινωνική ασφάληση (άρα και δουλειά) να ξανα πάω να καταθέσω το χαρτί αυτό...

                Συννεφάκι λέμε τα ίδια? ή πήγα και τα μπέρδεψα μόνος μου τα πράγματα!!
                για βοηθήστε οι γνώστες
                Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                Comment


                  #9
                  ναι Θοδωρη αυτο εννοουσα και εγω.
                  Απλα να ξερεις πως δεν χρειαζεται τωρα αμεσως να το παραδωσεις αυτο το χαρτι. Εχεις 3μηνες τουλαχ. χρονο για να το παραδωσεις σωστα συμπληρωμενο. Ε σαυτο το διαστημα ευχομαι και θελω να ελπιζω θα εχεις βρει κατι.
                  Εκτο αυτου να ξερεις και εσυ και ολοι που ενδιαφερονται πως για το διαστημα αυτο των 3 μηνων ειστε ασφαλισμενοι ακομη μεσω του ΙΚΑ. Δεν ξερω αν πηρες απτην Ελλαδα την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης. Αν εχεις αυτηειναι ολα οκ.
                  Και μια δουλεια για 400ευρω να βρεις θα εισαι ασφαλισμενος.
                  Αν θελεις καμια συγκεκριμενη πληροφορια για δουλεια κτλ στελνεις και πμ
                  καλη τυχη.

                  Comment


                    #10
                    Θοδωρη μου αρεσε πολυ η αφηγηση σου!
                    Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μη δυσκολευτεις καθολου στο νεο σου ξεκινημα.
                    Να εισαι παντα αισιοδοξος,αφου εισαι τοσο θετικος ολα θα πανε καλα
                    Να μας γραφεις παντα νεα σου

                    Comment


                      #11
                      Καλη τυχη φιλε..
                      αναμενω μ αγωνια τα επομενα σου νεα..

                      Comment


                        #12
                        η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                        ώχ τι έγινε εδώ? αλλαγές.....

                        Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια,

                        άργησα να σας γράψω γιατί γενικά τα νέα μου ήταν πολύ περιορισμένα αυτές τις μέρες. Λογικό μέχρι ενός σημείου, δεν λέω, απλά είμαι λιγάκι ανυπόμονος και θα θέλα να είχαν προχωρήσει περισσότερο τα πράγματα. Όμως είπαμε στο εγχείρημα αυτό χρειάζονται η υπομονή και τα γερά νεύρα.

                        Η βασική μου επιδίωξη μόλις τελείωσα με τα χαρτιά που είχαν να κάνουν με την πρώτη ‘’εγκατάσταση’’ μου εδώ, ήταν τα μαθήματα γερμανικών. Το να ενταχθείς σε ένα τμήμα εκμάθησης γλώσσας όπως καταλαβαίνετε έχει πολλαπλή σημασία, πρώτον είναι αδιανόητο να ζεις σε μια χώρα και να μην γνωρίζεις σε ικανοποιητικό βαθμό την γλώσσα της και δεύτερον ακόμα και αν αποφασίσει κανείς ότι επιστρέφει πίσω, να έχει τουλάχιστον κερδίσει ένα εφόδιο και μάλιστα χρήσιμο και για την Ελλάδα. Ακόμα μέσω των μαθημάτων και της εργασίας γίνεται το πρώτο βήμα της κοινωνικοποίησης εδώ. Από τις περισσότες συζητήσεις που είχα κάνει, όλοι (καθώς και από το Rathaus) μιλούσαν με πολύ καλά λόγια για τα Volkshochschule. Είναι επίσημα ιδρύματα εκμάθησης (όχι μονο γλωσσών αλλά και ειδικοτήτων επαγκελματικών και τεχνών) για ενήλικες, που δρουν στα πλαίσια της κάθε πόλης (googleαρουμε Volkshochschule και το όνομα της πόλης). Τα μαθήματα είναι επι πληρωμή, για ανέργους με (πιστοποίηση ανεργίας) και άλλες κατηγορίες να είναι δωρεάν ή με κάποια μικρή συμμετοχή (εγώ δεν έχω ψάξει κάτι τέτοιο). Επίσης να πώ ότι στα μαθήματα παρέχουν και συμβουλευτική για την εργασία και την ένταξη γενικότερα. Μάλιστα το τελευταίο το είδα και εγώ με τα μάτια μου στην επίσκεψή μου εκεί, οπώς είδα και ανθρώπους που εξωτερικά τουλάχιστον: ‘’δεν του έπιανε το μάτι σου΄΄και μιλούσαν,από όσο κατάλαβα, πολύ καλά γερμανικά. Για να κλείσω τα μαθήματα αρχίζουν με νέο κύκλο μετα τις γιορτές στις 10.01.2012 με τεστ για να ενταχθείς στο κατάλληλο τμήμα. Θα είμαι εκεί και θας ενημερώσω!
                        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                        Comment


                          #13
                          η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                          Μια αλλη διαδικασία αναπόφευκτα είναι και ο τραπεζικός λογαριασμός, που εδώ χρειάζεται παντού και για κάθε πληρωμή, που θα γίνεται αυτόματα από αυτόν. Τα πράγματα εδώ είναι απλά, μάλλον, παρόλο που οι τραπεζικοί λογαριασμοί δεν είναι όπως τους ελληνικούς (για παράδειγμα υπάρχει μηνιαία χρέωση χρήσης). Οπότε εγώ πάλι χρησιμοποίησα το ίντερνετ. Έψαξα στις σελίδες των τραπεζών, τις πληροφορίες και τις χρεώσεις που έχουν για τους τρεχούμενους λογαριασμούς (girokonto). Ετσί άνετα, με σωστή μετάφραση, επέλξα λογαριασμό και τράπεζα, εγω συγκεκριμένα: την Deutsche Postbank, πήγα σε ένα υποκατάστημα της πού ήταν και ταχυδρομείο. Με μεγάλη υπομονή περίμενα στην ουρά και με πολύ ευγένεια μου ανοίξαν τον γερμανικό μου τραπεζικό λογαριασμό!!! (άντε με το καλό να μπεί και κανα ευρώ μέσα.)

                          Η αναζήτηση δουλειάς έχει ξεκινήσει για τα καλά. Πρώτα ψάχνω μια απλή δουλειά που να εξασφαλίζει την νόμιμη ασφάλεια κυρίως και τα έξοδα μου. Μετά θα βρεθεί η άκρη ελπίζω. ΄Οπως μου είπε και ένας άλλος εμιγκρές εδώ: ''δύσκολό είνα να βρείς την πρώτη εργασία, μετά έχεις ξαφνικά ακούς και για άλλες. Για να δούμε! Μακάρι!
                          Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                          Comment


                            #14
                            η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

                            Για την κοινωνική κάρτα ασφάλησης, ηθελα να πώ οτι για να την βγάλεις στην Ελλάδα, σε επαρχιακό υποκατάστημα του ΙΚΑ, οπως αυτό που πήγα εγώ, πρέπει να έχεις ατσαλένια νέυρα για να συνενοηθείς και να σε βοηθήσουν. Σαν αυθεντικός 'Ελληνας, επειδή δεν είχα διάθεση να αρχίσω τους καυγάδες και τις γκρίνιες, προτίμησα να χάσω κάτι που μου ανήκει δικαιωματικά και να αρκεστώ να έλπιζω να μην μου συμβεί τίποτα και το μετανοιώσω. Εξάλλου 5 χρόνια ασφαλισμένος στο ΙΚΑ το ίδιο ευχόμουν και ευτυχώς δεν έτυχα της ''κοινωνικής του ασφάλειας''!
                            Να εξηγηθώ οτί δεν προτρέπω κανέναν να μην πάρει την κάρτα, απλά εγω δεν τα κατάφερα!
                            Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                            Comment


                              #15
                              διαβασα την περιπετεια σου θοδωρη μπραβο,εγω σημερα ξεκινισα τα μαθηματα γερμανικων και καλος εχωντον τον πραγματων θα ανεβω τελη απριλιου για να ξεκινισω την περιπετεια μου....

                              Comment

                              Working...
                              X