Announcement

Collapse
No announcement yet.

η δική μου εμπειρία ή αλλιώς: ''mein Kampf''

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by turms View Post
    πολυ ομορφη η Στουτγγαρδη..
    όλα καλα προς το παρον...το anmeldung γινεται σε 10 λεπτα το πολυ, η διαδικασια για να παρεις γερμανικες πινακιδες για το αμαξι ειναι σχετικα απλη, το μονο ας πουμε προβλημα ειναι οτι για το freuzugigkeitbescheingung μας ειπαν απο το δημαρχειο οταν καναμε anmeldung οτι θα τους στειλουν το αιτημα μας και θα επικονωνησουν αυτοι μαζι μας και οτι πρεπει να μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις δυνατοτητα να καλυψεις τα εξοδα σου....
    αυτα προς το παρον....

    Υ.Γ. ποσο κανουν να μας ενημερωσουν για το freuzugigkeitbescheingung ?? στο περιπου...
    Να πας στο γραφείο στον κάτω όροφο απο εκεί που έκανες το anmeldung και να ζητήσεις να σου το δώσουν, θα περιμένεις λίγο άλλα μπορείς να το πάρεις αυθημερόν. Πες τους ότι ξεκινάει το σχολείο σου και πρέπει να το πάρεις. Εγώ έτσι έκανα και το πήρα αυθημερόν.
    making the wrong move at the right time

    Comment


      #77
      δεν εχει κατω οροφο...προφανως εννοεις στα κεντρικα γιατι εμεις πηγαμε στο παραρτημα ανατολικα μιας και ηταν 500 μ μακρια απο το σπιτι που μενουμε...θα το ψαξω αν ειναι....ΤΗΑΝΧ

      Υ.Γ. το θετικο ειναι οτι για δουλεια κατι παει να γινει...ειδωμεν....

      αα...αυτος μου ειπε οτι πρεπει να βγαλω και το steuer ID..αυτο ειπε δεν μπορει να το κανει αυτος για μενα...πρεπει μονος μου να το κανω...

      και επισης μπορω μονος μου να γραφτω στο krankenversicherung und sozialversicherung....αλλα μπορει και αυτος....
      δεν ειναι καλυτερα να αφησω να με γραψει αυτος σε αυτα τα δυο;;;;

      Comment


        #78
        Καλησπέρα σε όλα τα πατριωτάκια,
        Αισθάνομαι σαν τον Άσωτο γιο που δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα της επιστροφής εδώ.
        Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές θα μπορούσα να είχα δώσει ένα στίγμα αλλά η επαφή μου με τον ιντερνέτ ήταν τόσο σποραδική κάθε φορά που δεν είχα την δυνατότητα να παρακολουθώ το φορουμ και να παραμένω σε μια ενήμερη επαφή.
        Όπως και να έχει ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτος χωρίς ακόμα να έχω λύσει το πρόβλημα με το ιντερνέτ. Εξακολουθώ και παραμένω εδώ στο Duisburg από τότε που πρωτοήρθα στις 3 Φεβρουαρίου χωρίς να έχω φύγει ούτε για μια φορά. Από τότε για έξι μέρες μόνο φιλοξενήθηκα σε φίλους , μετά νοίκιασα ένα επιπλωμένο μικρό δωμάτιο στο οποίο κατοικώ ακόμα.
        Σε όλο αυτό το διάστημα πάρα πολλές φορές από διάφορα γεγονότα μου δόθηκε η ευκαιρία να διασταυρώσω όλα αυτά που λέγαμε εδώ και είχα διαβάσει πριν φύγω από Ελλάδα.
        Κυρίως το θέμα με τι γλώσσα ήταν το βασικότερο αλλά κάποιος κάποια στιγμή εδώ είχε πει ότι ΄΄εσείς που πάτε σε γνωστούς θα πρέπει να γνωρίζετε ότι έχουν πραγματική πρόθεση να σας βοηθήσουν΄΄ εγώ έπεσα λίγο μέσα σε αυτό απλώς δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους , πάντως δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει αλλά ήταν πολύ σωστή προειδοποίηση.
        Με πολύ άγχος κάθε μέρα τριγυρνούσα με τα πόδια στη πόλη και πήγαινα από το ένα ελληνικό μαγαζι στο άλλο και ρωτούσα για δουλειά . Με κάποιες διευθύνσεις που είχα και με ένα χάρτη τις πολης έφερα όλο το Duisburg σβούρα, κάλυψα απίστευτες διαδρομές με τα πόδια.
        Η απάντηση από όλους ήταν όχι είτε γιατί δεν χρειαζόντουσαν άτομο, είτε γιατί δούλεψαν οικογενειακά είτε γιατί δεν ήξερα τη γλώσσα ακόμα και αν ζητούσα να δουλέψω στη κουζίνα.
        Κάποια στιγμή αφού το εξαντλισα το Duisburg πήγα σε μερικά και στο Düsseldorf που είναι κοντά αλλά και εκεί τα ίδια. Ένας μόλις πριν 10 μέρες με πήρε τηλέφωνο από το Düsseldorf , δηλαδή μετά από 3 μήνες περίπου, που με θυμήθηκε ούτε και εγώ ξέρω. Είχα ένα μικρό μπλοκάκι και έγραφα το τηλέφωνο μου και το άφηνα πάντα άσχετα αν το πέταξαν μετά μερικοί.
        Μέχρι τέλος Μαρτίου ο καιρός κυλούσε έτσι, τις Κυριακές λίγο εκκλησία να γνωρίζουμε με τον κόσμο που από εκεί σημειωτέων έχω τους καλύτερους φίλους τώρα και συνεχώς αναζήτηση για μια δουλειά.
        Η έλλειψη του ιντερνέτ πραγματικά μου έδενε τα χέρια σε πάρα πολλά πράγματα, μέχρι μια μέρα αποφάσισα ξοδευτώ και να αγοράσω υπολογιστή και να πάω στη Vodafone να κάνω ένα συμβόλαιο για ιντερνέτ, από τις 21 Μαρτίου μέχρι και σήμερα ακόμα τους περιμένω να μου το φέρουν, να μην επεκταθώ σε λεπτομέρειες γιατί έγιναν πολλά με αυτό το θέμα, απλώς μόλις πριν λίγες μέρες έκανα γραπτή αίτηση να μου ακυρώσουν το συμβόλαιο, που έχω το δικαίωμα να το κάνω σε δυο μήνες και περιμένω να μου απαντήσουν για να πάω στην Deutsche Telekom που έπρεπε να είχα πάει από την αρχή.
        Το σημαντικότερο είναι ότι στο τελευταίο δεκαήμερο του Μόρτη βγήκε και η δουλειά τυχαία από τον χώρο των γνωστών μου από την οποία είναι και ο λόγος που είμαι ακόμα εδώ και δεν έχω γυρίσει πίσω, γιατί το τρίμηνο του ελληνικού ΟΑΕΔ που έπαιρνα τελείωσε τέλος Απριλη.
        Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι σε αυτή τη δουλειά πήγα όχι γιατί ξέρω γερμανικά αλλά επειδή ξέρω τα ελληνικά, δηλαδή καμία φορά σου έρχεται από εκεί που δεν τον περιμένεις.
        Εργάζομαι για την ελληνική τηλεόραση και κάνω τηλεφωνικό κέντρο, η δουλειά αυτή είναι στη Κολωνία και μετακινούμε κάθε μέρα μαζί με άλλους συναδέλφους . Είναι λίγο μακριά για κάθε μέρα και συνεχώς αυτή τη περίοδο Ψάχνω να βρω σπίτι εκεί αλλά κάτι που να μοιάζει με σπίτι και όχι με κλουβί που είμαι τώρα.
        Τέλος Ιουνίου τελειώνει και το σχολείο που είχα ξεκινήσει με τη γλώσσα αλλά επειδή δεν μπορώ ακόμα να πω ότι είμαι σε θέση να μιλώ θα πρέπει αμέσως να γραφτώ σε ένα καινούριο τμήμα.
        Με έχει βοηθήσει ένα κύριος που γνώρισα στη εκκλησία με τη γλώσσα πάρα πολύ και σε πολλά πράγματα που χρειάστηκα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη , ακόμα και σε μια πολύ άτυχη στιγμή που είχα και έτρεχα στα νοσοκομεία.
        Τέλος Απριλίου πήγα να βοηθήσω σε μια μετακόμιση γνωστών και σε μια στιγμή πήγαν όλα να πάνε χαμένα, έπεσα από τη νταλίκα κάτω στο δρόμο και ανοιξα το κεφάλι μου κανονικά. Δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα απλώς με είχαν στον δρόμο με μια κουβέρτα σκεπασμένο και μου κρατούσαν το κεφάλι γιατί αιμορραγούσα αρκετά, ήρθε αστυνομία ασθενοφόρο και με πήγαν σε νοσοκομείο ατυχημάτων. Πέρα από το κεφάλι που έκανα πέντε ράμματα είχα τραυματίσει τον αυχένα , το είδαν στις ακτινογραφίες, τις τρεις πρώτες μέρες που είχα διάσειση δεν θέλω να τις θυμάμαι, ευτυχώς τώρα είμαι καλά απλώς λίγο ακόμα ζαλίζομαι όταν γέρνω προς τα πίσω γρήγορα το κεφάλι.
        Η ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης του ΙΚΑ που είχα μαζί μου με γλίτωσε από τα έξοδα του νοσοκομείου.
        Σε γενικές γραμμές είμαι σε μια ανασφάλεια οικονομική γιατί από αυτή τη δουλειά για την ώρα δεν κερδίζω αρκετά και ο μήνας βγαίνει με πολύ οικονομία αλλά ένα άλλο που με καταβάλει είναι η έλλειψη του σπιτιού αυτό το καιρό, από το σπίτι μου λείπουν τα πάντα, η διατροφή μου γενικά είναι έτυμες κονσέρβες και το πλύσιμο των ρούχων ένας Γολγοθάς .
        Όσοι με παίρνουν τηλέφωνο μου λένε να μην το κουνήσω από εδώ γιατί τα πράγματα στη πατρίδα είναι όλο και χειρότερα και η αλήθεια είναι δεν έχω ξεχάσει πως τα έβγαζα περά στην Ελλάδα.
        Με αυτό το μακρόσυρτο μήνυμα θα ήθελα να κάνω μια επαφή μαζί σας λέγοντας σας γενικά τα νέα μου .Πολλοί θα με ρωτήσουν πολλές λεπτομέρειες για διάφορα διαδικαστικά που έχω κάνει εδώ και ευχαρίστως να απαντήσω σε λεπτομέρειες αλλά ακόμα δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ το φόρουμ με το χρόνο που χρειάζεται, απλώς και τώρα μόνο το μήνυμα μου άφησα, αφού πρώτα το έγραψα σπίτι .
        Σας χαιρετώ και ελπίζω σύντομα να ανταλλάσουμε πάλι απόψεις.

        Comment


          #79
          Κράτα γερά Βαγγέλη τα δύσκολα μάλλον περασαν έχεις μια μαλλον καλη δουλειά και αυτό είναι σημαντικό. όλοι στον ίδιο αγώνα είμαστε. Με την Deutsche Telekom τα ίδια και χειροτερα περασα και εγώ και ένας γνωστός μου με την ο2! ρίσκο είναι!
          Γράφε μας
          Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

          Comment


            #80
            Πω πω Βαγγελη!!
            Ποσες φορες σε σκεφτομουν..Πιστευα πως ειχες γυρισει Ελλαδα!!
            Πολυ χαιρομαι που διαβαζω τα νεα σου!
            Περασες δυσκολα ε;;Κανε υπομονη!!
            Οπως λεει και ο Θοδωρης τα δυσκολα μαλλον περασαν!Τον εφαγες τον γαιδαρο!!
            Και για μας φτανει ο καιρος..
            Να προσεχεις και να χεις δυναμη!!Ολα θα γινουν!!
            Οποτε μπορεις να αφηνεις 2 γραμμουλες!!

            Comment


              #81
              Φίλε Βαγγέλη χαίρομαι πολύ που μας ενημερώνεις και μας γράφεις και που είσαι καλά. Θέλω να σου πώ να μην το βάλεις κάτω. Κάθε αρχή και δύσκολη. Με πίστη και αγώνα θα τα καταφέρεις... Και μη διανοηθείς να έρθεις Ελλάδα! Κάτσε εκεί που είσαι έστω και δύσκολα, έκανες το πρώτο βήμα είναι αρχή ακόμη. Τον Σεπτεμβριο ανεβαίνω κι εγώ (Μuenster), γιατί η δουλειά μου πνέει τα λοίσθια εδώ.
              (είπες κάτι για το ιντερνετ και τη vodafone ότι δεν είναι καλή. Από ότι θυμάμαι πολύ άσχημη ήτανε και η Telekom. Πρίν χρόνια βάζανε το ιντερνετ με το πάσο τους σε σημείο εκνευριστικό. Δεν ξέρω αν έχουν διορθωθεί. Ενημέρωσέ μας).

              Comment


                #82
                Φιλε Βαγγελη καλησπερα,μολις πριν λιγο διαβασα αυτα που εχεις γραψει.Μενω στο Εσσεν και μιας που ειμαστε κοντα θα μπορουσαμε να γνωριστουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες,μεχρι τοτε ευχομαι να εισαι καλα.
                Φιλικα
                Γιωργος

                Comment


                  #83
                  Βαγγελακο κρατα γερα φιλε.Οκ σιγουρα δεν ειναι τοσο ευκολα παντα βλεπω ομως οτι παλεψες και καταφερες να κανεις κατι πολυ δυσκολο.Να βρεις δουλεια σχετικα καλη χωρις γλωσσα.Πιστευω οσο μεγαλωνεις τον κυκλο σου κατι θα βρεθει.Μολις μαθεις και την γλωσσα θα δεις οτι ολα θα πανε καλυτερα.Μην τα παρατας συνεχισε ολα θελουν υπομονη το ξερεις!

                  Θοδωρη εσυ τι κανεις εισαι καλα???
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    #84
                    Γεια σας παιδιά.
                    Ευχαριστούμε Θοδωρή που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας και μπράβο σου για το κουράγιο σου και που παλεύεις.
                    Μου πήρε 2 καφέδες και μπόλικη ώρα να διαβάσω όλες αυτές τις πληροφορίες αλλά άξιξε τον κόπο.
                    Θα ήθελα να πω στους υπόλοιπους να μην σκέφτονται και πολύ τη γλώσσα. Αργά ή γρήγορα θα τη μάθουμε όλοι μας. Εγώ έχω ήδη 2 μήνες στο Ντόρτμουντ και έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα. Κάνω καθημερινά μαθήματα πρωί - μεσημέρι και το μάθημα γίνεται μόνο στα Γερμανικά. Ούτως ή άλλως πολλοί δεν γνωρίζουν την Αγγλική γλώσσα. Οι καθηγητές με τον τρόπο τους σε βάζουν στο θέμα, επεξηγούνε τα πάντα με τρόπο που καταλαβαίνεις ή με μιμήσεις και γενικά με τρόπο ευχάριστο. Χρειάζεται και διάβασμα στο σπίτι αλλά όχι άπειρο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι χωρίς τη γλώσσα έχεις περιορισμένες μέχρι καθόλου ευκαιρείες.
                    Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια σε όλους.

                    Comment


                      #85
                      και διαθεση να εργαστουμε εχουμε και να μαθουμε την γλωσσα..πως ερχομαστε γερμανια ειναι το θεμα..
                      οι περισσοτεροι εχουν καποιον επανω..εμεις που δεν εχουμε τι κανουμε γαμω την χωρα μας μεσα...
                      δεν υπαρχει και η χρηματικη ανεση για ανοιγματα..καθολου...

                      Comment


                        #86
                        υπομονη!!θελει ρισκο ενος σημειου αλλα παντα να εχεις και την δυνατοτητα να ξεκουμπιστεις αν κατι σου παει στραβα.Για οσους δεν εχουν καποιον πανω ωστε να βολευτουν απο σπιτι τουλαχιστον στην αρχη ..οι επιλογες ειναι λιγες..... αν εχεις πτυχιο πχ γιατρου νοσοκομου καποιες ειδικοτητες που πραγματικα σου κανουν παπαδες να ανεβεις τα αναλαμβανουν ολα αυτοι μολις πας.Αν δεν ξερεις την γλωσσα σαν ανιδικευτος .. η σε Ελληνικα μαγαζια που ειναι θεμα τυχης να πεσεις σε καλο αφεντικο.Ολα ειναι ρισκο οπως και να το δεις.. το θεμα ειναι η γλωσσα!!!
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          #87
                          Γραψε και τα υπόλοιπα, μην ξεχνάς κι εμάς...

                          Comment


                            #88
                            Θα έκανες γιούρια στον υπάλληλο φίλε μου αν ήταν Έλληνας, σωστά; Άκου να την πέφτει στην ψύχρα ο γερμανοτσολιάς δημόσιος λειτουργός

                            Comment


                              #89
                              τι εγινε τελικά;

                              ποιο ειναι το "τελος" της ιστοριας;

                              Θυμαμαι το διαβαζα οταν ειχα φρεσκομεταναστευσει και εγω και καθε τοσο εμπαινα να δω αν εχει update...

                              Comment

                              Working...
                              X