Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους.
    Aν υποθέσουμε οτι έχω όλα τα δικαιολογητικά σφραγισμένα και μεταφρασμένα που χρειάζομαι μαζί μου και φτάνω στην Αυστραλία με τουριστική visa κάνοντας εκεί την αίτηση για partner visa πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί εως την έκδοση της visa? και εαν κατά την διάρκεια της επεξεργασιάς θα μπορω να εργαστώ?

    Ευχαριστώ.

    Comment


      Originally posted by nik13 View Post
      Καλησπέρα σε όλους.
      Aν υποθέσουμε οτι έχω όλα τα δικαιολογητικά σφραγισμένα και μεταφρασμένα που χρειάζομαι μαζί μου και φτάνω στην Αυστραλία με τουριστική visa κάνοντας εκεί την αίτηση για partner visa πόσο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί εως την έκδοση της visa? και εαν κατά την διάρκεια της επεξεργασιάς θα μπορω να εργαστώ?

      Ευχαριστώ.
      9-12 μήνες
      με τουριστικη NO δουλειά!!

      Comment


        ΈΚΔΟΣΗ VISA

        Οπότε ακυρο......
        Απο που να ξεκινησω για την εκδοση της visa απο Ελλαδα?

        Comment


          Originally posted by nik13 View Post
          Οπότε ακυρο......
          Απο που να ξεκινησω για την εκδοση της visa απο Ελλαδα?
          από Βερολίνο εννοείς διάβασε το προτελευταίο post της Christine εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...6/index31.html

          Comment


            Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βγάλω επικυρωμένα αντίγραφα της αυστραλέζικης υπηκοότητάς μου και του αυστραλέζικου διαβατηρίου μου; Αν στείλω τα πρωτότυπα με το ταχυδρομείο συστημένα στην Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα θα μου τα κάνουν επικυρωμένα αντίγραφα; Είναι ασφαλές να τα στείλω έτσι; Ακόμη πόσα χρήματα χρειάζονται και ποιοί είναι οι τρόποι πληρωμής;

            Comment


              Originally posted by Γεωργία View Post
              Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βγάλω επικυρωμένα αντίγραφα της αυστραλέζικης υπηκοότητάς μου και του αυστραλέζικου διαβατηρίου μου; Αν στείλω τα πρωτότυπα με το ταχυδρομείο συστημένα στην Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα θα μου τα κάνουν επικυρωμένα αντίγραφα; Είναι ασφαλές να τα στείλω έτσι; Ακόμη πόσα χρήματα χρειάζονται και ποιοί είναι οι τρόποι πληρωμής;
              αφου εισαι θεσσαλονικη γιατι δεν πας στο εκει προξενειο?? αρχαιολογικου μουσειου 28 .τηλ.2310827494

              Comment


                πιστοποιηση αυστραλιανων εγγραφων

                Originally posted by Γεωργία View Post
                Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βγάλω επικυρωμένα αντίγραφα της αυστραλέζικης υπηκοότητάς μου και του αυστραλέζικου διαβατηρίου μου; Αν στείλω τα πρωτότυπα με το ταχυδρομείο συστημένα στην Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα θα μου τα κάνουν επικυρωμένα αντίγραφα; Είναι ασφαλές να τα στείλω έτσι; Ακόμη πόσα χρήματα χρειάζονται και ποιοί είναι οι τρόποι πληρωμής;
                Επίσης, εκτός από αυτό που σου πρότεινε ο Κώστας, έχε υπ' όψιν σου ότι πιστοποιήσεις Αυστραλιανών εγγράφων στην πρεσβεία στην Αθήνα,γίνονται με 2 τρόπους

                α) Πρεσβεία Home - Australian Embassy με κόστος περίπου 22 ευρώ ανά σελίδα

                β)Στο immigration department, στην ίδια διεύθυνση, κτίριο και όροφο τηλ. 210 870 4127
                e-mail immigration.athens@dfat.gov.au
                Ωρες-ημέρες λειτουργίας : Τρίτες και Πέμπτες απο 8:30 am - 12:30pm

                Μπορείς να τα στείλεις ταχυδρομικά συστημένα, αλλά καλό θα ήταν να συννενοηθείς πρώτα τηλεφωνικά μαζί τους

                Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει κόστος!

                Comment


                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  αφου εισαι θεσσαλονικη γιατι δεν πας στο εκει προξενειο?? αρχαιολογικου μουσειου 28 .τηλ.2310827494

                  Ευχαριστώ πολύ Κώστα για την απάντηση, θα τηλεφωνήσω πρώτα στο προξενείο να δω αν γίνεται από εδώ η επικύρωση και έπειτα θα απευθυνθώ στην πρεσβεία...

                  Comment


                    Originally posted by Γεωργία View Post
                    Ευχαριστώ πολύ Κώστα για την απάντηση, θα τηλεφωνήσω πρώτα στο προξενείο να δω αν γίνεται από εδώ η επικύρωση και έπειτα θα απευθυνθώ στην πρεσβεία...
                    το πιό πιθανό ειναι να γίνεται,αλλα κι αν δεν απλά ο πρόξενος θα τα προωθήσει υπηρεσιακά στην πρεσβεία

                    Comment


                      Christine: Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με το τμήμα μετανάστευσης (δεν τους βρίσκεις εύκολα δυστυχώς) και θα δοκιμάσω και το e-mail που μου έδωσες. Το καλύτερο θα ήταν να τα πήγαινα η ίδια εκεί αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτήν τη στιγμή...

                      Comment


                        Originally posted by australian View Post
                        το πιό πιθανό ειναι να γίνεται,αλλα κι αν δεν απλά ο πρόξενος θα τα προωθήσει υπηρεσιακά στην πρεσβεία
                        καλή ιδέα και αυτήν... θα ρωτήσω αν μπορεί να γίνει, ευχαριστώ πολύ australian!

                        Comment


                          Originally posted by Γεωργία View Post
                          Ξέρει κάποιος πώς μπορώ να βγάλω επικυρωμένα αντίγραφα της αυστραλέζικης υπηκοότητάς μου και του αυστραλέζικου διαβατηρίου μου; Αν στείλω τα πρωτότυπα με το ταχυδρομείο συστημένα στην Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα θα μου τα κάνουν επικυρωμένα αντίγραφα; Είναι ασφαλές να τα στείλω έτσι; Ακόμη πόσα χρήματα χρειάζονται και ποιοί είναι οι τρόποι πληρωμής;
                          Έστειλα την υπηκοότητα και το διαβατήριο στο τμήμα μετανάστευσης στην πρεσβεία της Αυστραλία μαζί με μία επιστολή όπου εξηγώ τι ακριβώς ζητάω και για ποιό λόγο το θέλω. Επίσης έβαλα και φωτοτυπίες των αντιγράφων που ζητάω, χρήματα δε χρειάζονται. Τα έστειλα με συστημένη επιστολή. Την προηγούμενη ημέρα είχα τηλεφωνήσει στην πρεσβεία και ακολουθώντας τα ηχογραφημένα μηνύματα άφησα τα στοιχεία μου για να μου τηλεφωνήσουν εκείνοι. Μου τηλεφώνησαν αλλά εγώ είχα ήδη στείλει τα έγγραφα και μου είπαν ότι καλώς έπραξα και ότι θα μου τηλεφωνήσουν μόλις τα παραλάβουν. Περιμένω λοιπόν...

                          Comment


                            Για οποιον παντως απο Β.Ελλαδα θελει να ξερετε επικυρωσεις κανει και το προξενειο στην Θεσσαλονικη.Τσεκαρισμενο.

                            Comment


                              Γεια σας παιδια με λενε Γιωργια και μενω στην Πατρα.Ο συζυγος μου ειναι Αυστραλος υπηκοος και ετοιμαζω την προσκληση βιζα παρτνερ.Ειμαι στην διαδικασια να βαλω στα χαρτια μου την σφραγιδα αποστιλ.Οποιος ξερει να μου πει σε ποια παει.Δεν νομιζω οτι παει και στους λογαριασμους του νερου ή του ρευματος που θα στειλω.Επεισης ηθελα να ρωτησω αφου εχω βγαλει τα αυστραλιανα διαβατηρια των παιδιων,πρεπει να τους στειλω στο βερολινο και φωτογραφιες των παιδιων;Σας ευχαριστω.

                              Comment


                                Originally posted by S.Georgia View Post
                                Γεια σας παιδια με λενε Γιωργια και μενω στην Πατρα.Ο συζυγος μου ειναι Αυστραλος υπηκοος και ετοιμαζω την προσκληση βιζα παρτνερ.Ειμαι στην διαδικασια να βαλω στα χαρτια μου την σφραγιδα αποστιλ.Οποιος ξερει να μου πει σε ποια παει.Δεν νομιζω οτι παει και στους λογαριασμους του νερου ή του ρευματος που θα στειλω.Επεισης ηθελα να ρωτησω αφου εχω βγαλει τα αυστραλιανα διαβατηρια των παιδιων,πρεπει να τους στειλω στο βερολινο και φωτογραφιες των παιδιων;Σας ευχαριστω.
                                στο προτελευταίο post http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...6/index31.html

                                Comment

                                Working...
                                X