Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι αποδεκτό να πάει πρώτα ο άντρας μου με parter visa να βρεί δουλειά και μετά εμείς με το παιδί μου.

    Comment


      Σήμερα έστειλα τις αιτήσεις και όλα τα δικαιολογητικά στο Βερολίνο για την partner visa στην οποία περιλαμβάνονται και τα παιδιά μου. Διπλοτσεκάρισα όλα τα χαρτιά που χρειάζονται......έχει τύχει να αρνηθούν σε κάποιον τη βίζα; Έχω αγχωθεί....
      Σε πόσο καιρό περίπου επικοινωνούν μαζί σου για τις εξετάσεις;

      Comment


        Originally posted by stella82 View Post
        Σήμερα έστειλα τις αιτήσεις και όλα τα δικαιολογητικά στο Βερολίνο για την partner visa στην οποία περιλαμβάνονται και τα παιδιά μου. Διπλοτσεκάρισα όλα τα χαρτιά που χρειάζονται......έχει τύχει να αρνηθούν σε κάποιον τη βίζα; Έχω αγχωθεί....
        Σε πόσο καιρό περίπου επικοινωνούν μαζί σου για τις εξετάσεις;
        stella82 δες εδω http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...ications-2057/ κι αν θέλεις συμπλήρωσε και το υπόδειγμα

        Comment


          christine

          Originally posted by irene View Post
          Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι αποδεκτό να πάει πρώτα ο άντρας μου με parter visa να βρεί δουλειά και μετά εμείς με το παιδί μου.
          Irene από την στιγμή που θα του αποδοθεί partner visa και όλα θα είναι εντάξει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην μπορεί να ταξιδεψει και να μπει και να παραμείνει στην χώρα, με όλα τα δικαιώματα που του παρέχει η visa.

          Comment


            Originally posted by christine View Post
            Irene από την στιγμή που θα του αποδοθεί partner visa και όλα θα είναι εντάξει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην μπορεί να ταξιδεψει και να μπει και να παραμείνει στην χώρα, με όλα τα δικαιώματα που του παρέχει η visa.
            Ευχαριστώ Cristine,
            όπως πάντα άμεση η απάντηση σου. Νιώθω ότι είσαι ο φύλακας άγγελος μου σι'αυτό το εγχείρημα.
            Αυτο μου λύνει πολλά προβλήματα καθ'οτι εγώ έχω καλή (προς το παρόν) δουλειά στην Ελλάδα και το πρόβλημα που μας ώθησε να μεταναστευσουμε είναι η απόλυση (με εποχιακά κριτήρια )του άντρα μου. Θα ήθελα λοιπόν πριν αλλάξω ριζικά την ζωή μου, να πήγαινε ο ίδιος για να δεί τι μπορεί να βρεί εκεί. Εξάλλου έχει θείες που μπορεί να φιλοξενηθεί.
            Επίσης η μητέρα μου και ο αδεφός μου είναι εκεί 3 εβδομάδες και έχουν αρχίσει να τα βρήσκουν σκούρα και με έχουν λίγο φοβίσει...

            Comment


              christine

              Originally posted by irene View Post
              Ευχαριστώ Cristine,
              όπως πάντα άμεση η απάντηση σου. Νιώθω ότι είσαι ο φύλακας άγγελος μου σι'αυτό το εγχείρημα.
              Αυτο μου λύνει πολλά προβλήματα καθ'οτι εγώ έχω καλή (προς το παρόν) δουλειά στην Ελλάδα και το πρόβλημα που μας ώθησε να μεταναστευσουμε είναι η απόλυση (με εποχιακά κριτήρια )του άντρα μου. Θα ήθελα λοιπόν πριν αλλάξω ριζικά την ζωή μου, να πήγαινε ο ίδιος για να δεί τι μπορεί να βρεί εκεί. Εξάλλου έχει θείες που μπορεί να φιλοξενηθεί.
              Επίσης η μητέρα μου και ο αδεφός μου είναι εκεί 3 εβδομάδες και έχουν αρχίσει να τα βρήσκουν σκούρα και με έχουν λίγο φοβίσει...
              Ιrene θέλω να πιστεύω είναι μια αδιάρρηκτη αλυσίδα εθελοντισμού! Οπως μου δώθηκαν πληροφορίες έτσι και εγώ με την σειρά μου προσπαθώ να δώσω όσες πληροφορίες μπορώ.
              Δεν μπορεί να σου δώσει κανείς συμβουλές....μόνο γνώμες!
              Η δική μου γνώμη είναι ότι η σκέψη σας είναι σωστή!
              Εχετε αρκετά δικά σας άτομα κάτω που μπορούν να σας στηρίξουν στην αρχή. Αλλωστε στην ζωή τίποτα δεν μας χαρίζεται...πρέπει να 'παλέψουμε" για αυτά που ονειρευόμαστε.....Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε με πολύ λιγότερες ευκαιρίες, και με βίζες που χρειάζονται πολύ περισσότερη προσπάθεια και προυποθέσεις!
              Και να μην φοβάσαι τίποτα...παρά μονο τον εαυτό σου....Κάθε άνθρωπος δημιουργεί την τύχη του...ανάλογα με το πόσο πολύ θέλει και κυνηγάει το όνειρό του! Οπου υπάρχει θέληση.....υπάρχει και τρόπος!
              Προσπαθήστε για κάτι καλύτερο....όσο δύσκολο και αν σας φαίνεται! Αξίζει τον κόπο!

              Comment


                Διαβάζω συνέχεια το φορουμ αλλά ίσως να χάνω και κάποια θέματα γιατί είναι πολλά.
                Ετσι θα γράψω εδώ τις απορίες μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.... θα τον/την ευχαριστώ.

                Εχουν στο imni ένα καταπληκτικό σύστημα να σου βρουν πια βίζα σου ταιριάζει. Ετσι για εμας που δεν είμαστε παντρεμένοι, μου έβγαλε αυτή:
                Prospective Marriage (Temporary) (subclass 300) visa
                και που έχει όμως την προυπόθεση να γίνει σε 9 μήνες γάμος.
                Είτε αν έχει γίνει ο γάμος, την Partner (Subclass 309/100).
                Και οι δύο στοιχίζουν το ίδιο.
                Εχω την εξής απορία. Στη δεύτερη, αυτομάτως, μετά απο 2-3 χρόνια γίνεται αίτηση για permament σωστά; Αν ακολουθήσουμε την πρώτη επιλογή, και γίνει ο γάμος εντός 9 μηνών μετά θα πρέπει να ξαναπληρώσω για να αιτηθώ για partner visa?

                Μήπως μας έρχεται πιο οικονομικός ο πολιτικός γάμος... γι'αυτό το ψάχνω.
                Εχει σημασία ποσο νωρίτερα της αίτησης για visa έχει γίνει; Δηλαδή... αν γίνει την προηγούμενη μέρα;;; Ωστόσο υπάρχουν "αποδείξεις" της σχέσης ότι υφίσταται πολλά χρόνια;

                Δεν μας έφταναν οι γονείς, έχουμε και το μεταναστευτικό κύμα να μας κυνηγάει να παντρευτούμε;;;;

                Απορίες 2.3.4.....

                Το τι επαγγελμα κάνεις καθορίζεται απο τι; Δηλαδή εννοω, ότι η προυπηρεσία μου, έιναι σε επαγγελμα (εκπαιδευτικός) που δεν είναι στην SOL λίστα.
                Ομως, με το μεταπτυχιακό μου μπορώ να εργαστώ (εννοώ έχω τις γνώσεις αλλα όχι την προυπηρεσία) ως προγραμματιστής hardware ή software, που είναι επαγγελματα στη SOL λίστα.

                Τα πτυχία μας αναγνωρίζονται; Είναι πτυχια ΑΕΙ και μεταπτυχιακό ΑΕΙ επίσης. Και καλά, ο σύντροφος μου είναι υπήκοος Αυστραλός, δεν θα εχει θέματα πιστεύω, εγω;

                Σε τι χρειάζεται το IELTS. Δεν έχει ένα χρόνο που πήρα το Proficiency του Michigan!! Δεν αντέχω να τρέχω για εξετάσεις Αγγλικών ξανά! Εχω διαβάσει αρκετά για δύό ζωές!

                Απο χαρτιά προυπηρεσίας, δηλαδή εννοω την εκπαιδευτική, να τα μεταφράσω στο υπουργείο και να τα πάρω μαζί; Δεν μιλάω για "συνταξιοδοτικούς" λόγους, αλλα για το βιογραφικό μου.

                Ποιες είναι οι απαιτήσεις/προυποθέσεις για να εργαστείς ως εκπαιδευτικός τριτοβάθμιας στην Αυστραλία ξέρει κανείς; (λέω για τριτοβάθμια γιατι με την ορολογία του μεταπτυχιακού στα Αγγλικα το έχω καλύτερα το θεμα)

                Comment


                  Ανοητη ερωτηση ισως αλλα αναγκαια για μερικους...
                  Στο ταξιδι ποσα τσιγαρα/ καπνος μπορουμε να παρουμε στην βαλιτσα;
                  Και αυτα απο duty free μονο;

                  τι να κανουμε...ειναι αρρωστια...

                  Comment


                    Originally posted by cyberwolvie View Post
                    Ανοητη ερωτηση ισως αλλα αναγκαια για μερικους...
                    Στο ταξιδι ποσα τσιγαρα/ καπνος μπορουμε να παρουμε στην βαλιτσα;
                    Και αυτα απο duty free μονο;

                    τι να κανουμε...ειναι αρρωστια...
                    αντιγράφω απο παλιότερο post της Demi
                    "Όταν μπείς στην Αυστραλία στον έλεγχο των αποσκευών δικαιούσαι μόνο 250 τσιγάρα ανά άτομο δηλαδή 2 κούτες με 20 άρια πακέτα ή με 25 άρια πακέτα"

                    Comment


                      Απορία για την partner visa

                      Πατριωτάκια καλησπέρα! πολλά πολλά συγχαρήτήρια στον Αγοριανη και σε όλους στο φορουμ που έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά.
                      Διαβάζω εδώ και μήνες το πατριωτάκι και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
                      είμαι κι εγώ μια αυστραλιανή υπήκοος by descent (πολλά συγχαρητήρια και στη μανουλα) και ετοιμάζω τα χαρτιά για τον καλό μου, έτσι ώστε να arrivaroyme για downunder.
                      η ερώτηση μου ειναι η εξής: στην αίτηση τηw partner visa μου ζητάει τα στοιχεία του διαβατηρίου μου (του σπόνσορα δηλαδή). Το θέμα είναι ότι δεν έχω βγάλει ακόμη το αυστραλιανό διαβατήριο και η αυστραλιανή πρεσβεία μου έκλεισε ραντεβού σε 35 ημέρες!!!!
                      Μπορώ να βάλω τα στοιχεία του ελληνικου διαβατηρίου μου ή όχι? Δεδομένου ότι έχω ως αποδεικτικό το citizenship by descent.
                      Θα εκτιμούσα απάντησή σας σε περίπτωση που γνωρίζετε.
                      Ευχαριστώ σας πατριωτάκια...

                      Comment


                        Originally posted by dora11 View Post
                        Πατριωτάκια καλησπέρα! πολλά πολλά συγχαρήτήρια στον Αγοριανη και σε όλους στο φορουμ που έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά.
                        Διαβάζω εδώ και μήνες το πατριωτάκι και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
                        είμαι κι εγώ μια αυστραλιανή υπήκοος by descent (πολλά συγχαρητήρια και στη μανουλα) και ετοιμάζω τα χαρτιά για τον καλό μου, έτσι ώστε να arrivaroyme για downunder.
                        η ερώτηση μου ειναι η εξής: στην αίτηση τηw partner visa μου ζητάει τα στοιχεία του διαβατηρίου μου (του σπόνσορα δηλαδή). Το θέμα είναι ότι δεν έχω βγάλει ακόμη το αυστραλιανό διαβατήριο και η αυστραλιανή πρεσβεία μου έκλεισε ραντεβού σε 35 ημέρες!!!!
                        Μπορώ να βάλω τα στοιχεία του ελληνικου διαβατηρίου μου ή όχι? Δεδομένου ότι έχω ως αποδεικτικό το citizenship by descent.
                        Θα εκτιμούσα απάντησή σας σε περίπτωση που γνωρίζετε.
                        Ευχαριστώ σας πατριωτάκια...
                        OXI γιατι σπονσοναρης καποιον σαν Αυστραλος και οχι σαν Ελληνιδα και θελει το Αυστραλιανο νουμερο τι για 35 μερες κανεις ετσι?ξερεις ποσοι θα ηθελαν να ειναι στην θεση σου???

                        Comment


                          Originally posted by dora11 View Post
                          Πατριωτάκια καλησπέρα! πολλά πολλά συγχαρήτήρια στον Αγοριανη και σε όλους στο φορουμ που έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά.
                          Διαβάζω εδώ και μήνες το πατριωτάκι και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
                          είμαι κι εγώ μια αυστραλιανή υπήκοος by descent (πολλά συγχαρητήρια και στη μανουλα) και ετοιμάζω τα χαρτιά για τον καλό μου, έτσι ώστε να arrivaroyme για downunder.
                          η ερώτηση μου ειναι η εξής: στην αίτηση τηw partner visa μου ζητάει τα στοιχεία του διαβατηρίου μου (του σπόνσορα δηλαδή). Το θέμα είναι ότι δεν έχω βγάλει ακόμη το αυστραλιανό διαβατήριο και η αυστραλιανή πρεσβεία μου έκλεισε ραντεβού σε 35 ημέρες!!!!
                          Μπορώ να βάλω τα στοιχεία του ελληνικου διαβατηρίου μου ή όχι? Δεδομένου ότι έχω ως αποδεικτικό το citizenship by descent.
                          Θα εκτιμούσα απάντησή σας σε περίπτωση που γνωρίζετε.
                          Ευχαριστώ σας πατριωτάκια...
                          dora11 Welcome
                          Κατηγορηματικά ΟΧΙ.

                          Comment


                            Ευχαριστώ για την απάντηση πατριώτες...
                            ναι πραγματικά αισθάνομαι τυχερή για την υπηκοότητα
                            αν και η όλη διαδικασία είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και επίπονη...
                            ευχαριστώ και πάλι...

                            Comment


                              christine

                              Originally posted by dora11 View Post
                              Ευχαριστώ για την απάντηση πατριώτες...
                              ναι πραγματικά αισθάνομαι τυχερή για την υπηκοότητα
                              αν και η όλη διαδικασία είναι εξαιρετικά χρονοβόρα και επίπονη...
                              ευχαριστώ και πάλι...
                              Καλώς ήρθες Dora....θέλει λίγο υπομονή και καλή οργάνωση! Προχώρησε με τα υπόλοιπα χαρτιά πρώτα, και θα περάσουν γρήγορα οι 35 μέρες..

                              Comment


                                Γεια σας και πάλι...
                                Μία ερώτηση για μία απορία που μου γεννήθηκε προ ολίγου...
                                Με το καλό όταν έρθω Αυστραλία με το άντρα μου με Parter visa και τον μικρό με family visa (Και οι δύο με ελληνικά διαβατήρια), θα μπορώ να πάρω το επίδομα για το παιδί και θα μπορώ να το γράψω χωρίς πρόβλημα σε δημόσιο σχολείο;

                                Comment

                                Working...
                                X