Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Εγώ έβαλα σφραγίδα Χάγης...αλλά συμβαίνει και αυτό που λέει ο Dionysis, το έχω ακούσει και από άλλον.

    Comment


      #47
      εγω δεν έβαλα σφραγίδα χαγης πουθενα παντως, μονο στα σχολικά έγγραφα μεταγραφής των παιδιών κι αυτό γιατι μου το είπε ο διευθυντης του δημοτικού από ελλαδα..δεν μου ζήτησαν σφραγίδα ουτε στο υπουργείο για τις μεταφρασεις ουτε από βερολινο για την βίζα

      Comment


        #48
        Ξερει κανεις σε ποσο καιρο ληγει το ποινικο μητρωο????ευχαριστω!!!!!

        Comment


          #49
          Originally posted by mari k. View Post
          Ξερει κανεις σε ποσο καιρο ληγει το ποινικο μητρωο????ευχαριστω!!!!!
          Mari ισχύ 1 χρόνο από την ημερομηνία έκδοσις του

          Comment


            #50
            Ποινικό

            Mari επειδή ενδιαφέρει και μένα πήρα σε 3 γειτονικά μου ΚΕΠ και ρώτησα.Μου είπαν 3 μήνες...Επειδή δεν με κάλυψαν πήρα το Αυτοτελές Τμήμα Ποινικού Μητρώου τηλ.210 7767300(τμήμα εξυπηρέτησης κοινού) και μου είπαν ότι για χρήση στο εσωτερικό είναι όντως 3 μήνες.Για χρήση στο εξωτερικό και για μετανάστευση δεν υπάρχει σαφής νόμος αλλά συνήθως είναι μέχρι 6 μήνες η διάρκεια.Εξαρτάται από τον φορέα. Αυτά από το υπουργείο. Τώρα δεν ξέρω αν κάποιο από τα πατριωτάκια που έστειλε για βίζα έχει υπερβεί το 6μηνο...

            Comment


              #51
              Σχολεία

              Jini πες μας σε παρακαλώ, αν έχεις χρόνο ΤΙ ακριβώς λένε τα χαρτιά των σχολείων, να πάρουμε μια ιδέα...γιατί εγώ που τα ζήτησα με κοίταγαν λες και κατέβηκα από τον Δία..(τουλάχιστον) Ρώταγαν εμένα τι να γράψουν,θα έπαιρναν την Δευτεροβάθμια και Πρωτοβάθμια αντίστοιχα...και θα μου έλεγαν..15 μέρες τώρα...και τίποτα.
              Σε ευχαριστώ!

              Comment


                #52
                Originally posted by christine View Post
                Jini πες μας σε παρακαλώ, αν έχεις χρόνο ΤΙ ακριβώς λένε τα χαρτιά των σχολείων, να πάρουμε μια ιδέα...γιατί εγώ που τα ζήτησα με κοίταγαν λες και κατέβηκα από τον Δία..(τουλάχιστον) Ρώταγαν εμένα τι να γράψουν,θα έπαιρναν την Δευτεροβάθμια και Πρωτοβάθμια αντίστοιχα...και θα μου έλεγαν..15 μέρες τώρα...και τίποτα.
                Σε ευχαριστώ!
                ενα απλο χαρτι επισημο ομως με σφραγιδες κ.λ.π. που να λεει πια ταξη πανε και για που πατε,αν θελεις καντο μεταφραση και να φερεις μαζι και τα βιβλιαρια υγειας των παιδιων που να φαινοντε τα εμβολια που εχουν κανει.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  ενα απλο χαρτι επισημο ομως με σφραγιδες κ.λ.π. που να λεει πια ταξη πανε και για που πατε,αν θελεις καντο μεταφραση και να φερεις μαζι και τα βιβλιαρια υγειας των παιδιων που να φαινοντε τα εμβολια που εχουν κανει.
                  Α! Τόσο απλά!...Ευχαριστώ πάρα πολύ Κώστα! Την Τρίτη θα ξαναπάω..αντε να δω τώρα τι θα μου πουν!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    ενα απλο χαρτι επισημο ομως με σφραγιδες κ.λ.π. που να λεει πια ταξη πανε και για που πατε,αν θελεις καντο μεταφραση και να φερεις μαζι και τα βιβλιαρια υγειας των παιδιων που να φαινοντε τα εμβολια που εχουν κανει.
                    καλημέρα!! μετάφραση απλή ή απο το υπουργείο?

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by christine View Post
                      Α! Τόσο απλά!...Ευχαριστώ πάρα πολύ Κώστα! Την Τρίτη θα ξαναπάω..αντε να δω τώρα τι θα μου πουν!
                      Christine...na συμπληρωσω οτι θα του πειτε να σας δωσει ενα χαρτι βεβαιωσεις φοιτησεις οπως αυτο που δεινουν για επιδομα παιδιου για τον Ο.Α.Ε.Δ κ οταν θα σας ρωταει για που το θελετε γιατι πρεπει στο τελος να συμπληρωσει κ αυτο να γραφει οτι ισχυει για καθε δημοσιο υπηρεσια η για μεταγραφη σε αλλο σχολειο του εξωτερικου η για προσωπικη χρηση...

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by MARINAM View Post
                        καλημέρα!! μετάφραση απλή ή απο το υπουργείο?
                        απο το υπουργειο,αν δεν καταλαβουν στο σχολειο πες τους να παρουν τηλ.στο 14 δημ.σχολειο ιλιου και να τους πουν τι να γραψουν

                        Comment


                          #57
                          Αυτό θα κάνω! Αντε γιατί ο καθένας εδώ έχει δικό του τοπικό Υπουργείο και εγκυκλίους..κατά τη βολή του..Ευχαριστώ πολύ όλους! Ευτυχώς που έχουμε το δικό μας έγκυρο υπουργείο...Patriotaki και βρίσκουμε άκρη..χαχαχαχΚώστα τα δικά σου εντάξει προσαρμόστηκαν λίγο?

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by christine View Post
                            Αυτό θα κάνω! Αντε γιατί ο καθένας εδώ έχει δικό του τοπικό Υπουργείο και εγκυκλίους..κατά τη βολή του..Ευχαριστώ πολύ όλους! Ευτυχώς που έχουμε το δικό μας έγκυρο υπουργείο...Patriotaki και βρίσκουμε άκρη..χαχαχαχΚώστα τα δικά σου εντάξει προσαρμόστηκαν λίγο?
                            πηγαν 1 μηνα περιπου σχολειο με μικτο συστημα,τωρα αρχιζουν παλι την Τεταρτη ε..λιγο μουρμουραν αλλα το παλευουμε βλεπουν και τηλεορ. στα αγγλικα θα δουμε.

                            Comment


                              #59
                              Γεια σε ολους. Διαβάζοντας τα ποστ για τον χρόνο που χρειάζεται η partner visa να εκδοθεί είδα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που έκαναν λιγότερο από 6 μήνες. Επίσης κάποιοι έστειλαν τις εξετάσεις μαζί με την αίτηση. Αναρωτιέμαι αν έστελνα τις εξετάσεις του άντρα μου μαζί με την αίτηση μήπως έβγαινε νωρίτερα; Όμως ποιες είναι οι εξετάσεις που πρέπει να γίνουν; Πώς μπορώ να μάθω; Να πάρω τηλ.στη Θεσσαλονίκη στους pane; doctors να ρωτήσω; Α! και κάτι άλλο! Μέσα στην αίτηση συμπεριλαμβάνονται και τα παιδιά μου, πρέπει να κάνουν κι αυτά εξετάσεις; Ευχαριστώ.

                              Comment


                                #60
                                panel doctors

                                The Health Requirement
                                Application Forms – Numerical List – Forms 1 to 99
                                stella στο πρώτο link είναι οι οδηγίες οι επίσημες για τις ιατρικές εξετάσεις
                                στο 2ο είναι οι επίσημες φόρμες που πρέπει να συμπληρώσετε..form 160 kai form 26
                                Τώρα για το αν θα τις κάνεις πριν ή μετά..η επίσημη οδηγία είναι όταν στο ζητήσουν και αυτό κάνουμε οι περισσότεροι. Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρεις πόσος καιρός θα περάσει και αν καθυστερήσουν,.. οι εξετάσεις δεν θα ισχύουν.

                                Comment

                                Working...
                                X