Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μαρια ειδικοτητα εαν επιτρεπεται

    και απο επιπεδο γερμανικων πως εισαι;;

    Comment


      Τιποτα δυστυχως,αλλα εχω μεγαλη εμπειρια απο ταβερνες(δουλευω απ¨τα 12)και θα την ψαξω ετσι.Επιπεδο γλωσσας,τελειως αρχαριο αν και γεννηθηκα στην Γερμανια και ηρθα εδω στην ηλικια των 5(ειμαι σιγουρη οτι θα μου ερθουν γρηγορα).Ξερω θα μου πειτε δυσκολα,χωρις πτυχιο,χωρις γλωσσα,ανεργια,ακριβεια κτλ..Αλλα εγω πιστευω οτι θα την βγαλω την ακρη.Δεν υποτιμω την δυσκολια της καταστασης,ουτε υπερτιμω τις δυνατοτητες μου,απλα χειροτερα απο εδω δεν γινετε.Το θετικο ειναι οπως ειπα οτι εχω υπηκοοτητα και γερμανικη ταυτοτητα και δικαιουμαι επιδομα ανεργιας και επιδοτηση ενοικιου.
      Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

      Comment


        Ξερει κανεις που να ψαξω;;;

        Comment


          Originally posted by humanzee View Post
          Ξερει κανεις που να ψαξω;;;
          Mietwohnungen Berlin: Wohnungen mieten in Berlin bei Immobilien Scout24

          Βάλε τα κατάλληλα φίλτρα αναζήτησης (αριστερά) και θα βρείς αυτό που θές. Επίσης μετέφρασε ότι δεν καταλαβαίνεις με τον google translator

          Μετάφραση Google

          "Ξέρεις copy-paste"

          Επίσης μέσα στο forum θα βρείς πολλές πληροφορίες στο τι να προσέξεις στην ενοικίαση σπιτιού κτλ

          Καλή τύχη!
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Ευχαριστω πολυ!!

            Comment


              Να ρωτησω και κατι τελευταιο;Ολες οι δωματια ειναι με την μερα;Υπαρχει επιλογη να μου βγαζει με τον μηνα;

              Comment


                +1 για computational mechanics στο tum και ειμαι σε πολυ αρχικο σταδιο ψαξιματος ακομα. θα μπορουσαμε ισως ειδικα εμεις που ειμαστε για το ιδιο μεταπτυχιακο να επικοινωνησουμε και με email για μεγαλυτερη ευκολια.

                Comment


                  Originally posted by Panagiotis Savio View Post
                  μαλλον εχεις δικιο φιλε μου. απλα μπερδευομαι με τα ενοικια τα κοινοχρηστα κατι λεφτα για ασφαλειες που ζητανε κτλ. γυρισα στην ελλαδα 13 χρονον δε θυμαμαι καθολου πως ειναι κ απλα σαν ιδεα μου φαινετε δυσκολο. πιο πολυ γιατι θελω να βρω στην κοπελα μου κατι πανω στον τομεα της διλαδι ελληνικη φιλολογια κ αποτι βλεπω δε προκειτε να γινει κατι τετοιο. πολυ δυσκολα. δεν θελω απλα να παει χαμενος ο κοπος της τοσα χρονια για το πτυχιο της. εγω οπως κ να εχει δε με ενδιαφερει που κ πως θα δουλεψω. εχω μαθει στα δυσκολα. οτι δουλεια κ αν κανω θα την κανω σωστα κ με το κεφαλι ψιλα γιατι το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι εκει θα μπωρεσω να ζησω αξιοπρεπος. το μονο θεμα ειναι αυτο. η δουλεια για την κοπελα μου. :(
                  σε καταλαβαινω..αλλα δυστυχως ελλ. φιλολογια στην γερμανια ειναι καπως δυσκολο να αξιοποιηθει....μην σας παιρνει απο κατω ομως. ποτε δεν ξερεις και οπως ειπα καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.
                  και αφου το πηρατε αποφαση πεταξτε απο πανω σας την ελληνικη νοοτροπια που ειχαμε ολοι μας τοσα χρονια στην ελλαδα....
                  και δεν θα το μετανιωσετε

                  Comment


                    Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                    Η Ασφαλεια του αυτοκινητου εδω εξαρταται απο πολλα πραγματα και διαφερει αναλογα τον τυπο ,την παλαιοτητα ,την μαρκα του αυτοκινητου,,και αλλα......Παντως εαν δεν μπορεσεις να μεταφερεις τα BONUS MALUS απο Ελλαδα τοτε θα ξεκινησεις απο το 140 τοις εκατο και οι τιμες ειναι περιπου εκει που ανεφερα....Εαν εχεις στην Ελλαδα αυτοκινητο θα χρειαστει μια βεβαιωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια για το χρονικο διαστημα που εισουν ασφαλισμενος ,χωρις βεβαια ατυχηματα(για καθε ετος ασφαλισης ,χωρις ατυχημα κατεβαινεις και κατηγορια ασφαλισης εδω ,,,,οποτε κατεβαινουν και τα ασφαλιστρα).
                    επειδη εμενα η ασφαλιστικη εταιρεια που ειχα στην Ελλαδα εχει κλεισει δεν μπορεσα να μεταφερω τα BONUS ... Θα το ψαξω βεβαια περισσοτερο τωρα που θα κατεβω με αδεια....
                    μου φαινεται πρεπει να πας στην ενωση σφαλιστων...ή κατι τετοιο.

                    Comment


                      ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΣΠΙΤΙΟΥ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ

                      Καλησπέρα στα πατριωτάκια!
                      Εχω αρχίσει να ψάχνω με τον άντρα μου για σπίτι στο Μόναχο γιατί λέμε να φύγουμε κατά το Σεπτέμβρη αλλά με μια πρώτη εμπειρία που είχαμε με ενα σπίτι που βρήκαμε το πρόβλημα ήταν οτι δεν εργαζόμαστε (εννοείται οτι πάμε για να βρούμε κάποια εργασία) κι ενω τονίσαμε οτι έχουμε κάποιες οικονομιες για να καλύψουμε το ενοίκιο για κάποιους μήνες, ο ιδιοκτήτης επέμενε οτι αν δεν βρεθεί δουλειά θα μείνει το σπιτι του ξενοικιαστο...
                      Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? Είναι θέμα τύχης?
                      Εχει νοικιάσει κάποιος σπίτι απο Ελλάδα χωρις να έχει βρει κάποια δουλειά?
                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

                      Comment


                        Γνωρίζει κανείς;Θα με ενδιέφερε και μένα

                        Comment


                          Κι εγώ ανεβαίνω Γερμανια τον Αύγουστο στο Muenster. Από οτι έχω ψάξει για να βάλω στο σπίτι τηλέφωνο υπάρχουν διάφορα προγράμματα και κοίταξα και στο ιντερνετ. Κατέληξα στο να βάλω Deutsche Telekom (αντίστοιχως ΟΤΕ Γερμανίας) καταρχήν γιατί εχει καλό δίκτυο και καλές ταχύτητες αλλά και οικονομικά προγράμματα. υπάρχει προσφορά με 45 ευρω το μήνα απεριόριστο σταθερό, ιντερνετ με 50mpbs, και τηλεόραση με 180 κανάλια, ταινίες κλπ. Πιστεύω ότι συμφέρει. Έψαξα και για ο2 αλλά έχω μάθει ότι δεν είναι καλή σε ταχύτητες κλπ. Παλιά που ήμουνα Γερμανία (το 2007) είχαμε κάνει αιτηση στην εταιρεία Versatel για ιντερνετ και τηλέφωνο και ήρθανε μετά από 1,5 μηνα να μας το βάλουνε!

                          Comment


                            θα εχεις δωρεαν και προς ελλαδα;

                            Comment


                              Originally posted by turms View Post
                              θα εχεις δωρεαν και προς ελλαδα;
                              ναι απεριοριστα

                              Comment


                                Ποση διαρκεια συμβολαιου; το λιγοτερο; 1 η 2 χρονια;

                                Comment

                                Working...
                                X