Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα ενδιαφερομαι και εγω για να νοικιασω ενα δωματιο θα κατεβω μεσα ιουνιου για δουλεια.αν μπορεις στειλε μου καποιες πληροφοριες για τα δωματιο που νοικιαζεις αν σου ειναι ευκολο.ευχαριστω

    Comment


      WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de

      Immobilien, Wohnungen und Häuser bei Immonet.de

      Immobilien, Wohnungen, Häuser - kaufen oder mieten bei immowelt.de

      Tha koitousa kai se topikes efhmerides opws h rheinische Post Aktuelle Nachrichten | RP ONLINE

      Genika se poleis opou uparxei panepisthmio einai duskolo na breis spiti.
      Ta enoikia einai almura giati to Düsseldorf einai h prwteuousa tou NRW.

      Comment


        uparxei kaneis pou na thelei sugatoikisi stin niremvergi; as mou steilei proswpiko minima!

        Comment


          Salz & Brot - Finden Sie jetzt hier Ihre Traumwohnung und profitieren Sie dabei von einer großen Auswahl an Wohnungen für jedes Budget.

          Comment


            εγώ μένω σε σπίτι πλέον το δωμάτιο που νοίκιαζα ήταν στο Zuffenhausen και στο Stammheim ...Μέσα ειχε ζεστό νερο νιπτήρα , κοινόχρηστη τουαλέτα και μπάνιο και κουζίνα το ενα ναι το αλλο οχι ( κοινόχρηστη και αυτη ) . Στο Zuffen εδινα 420ευρώ/μηνα και στο Stammheim 600/μηνα..εαν ενδιαφέρεσε μπορώ να βρω τα τηλέφωνα τους αλλα ισως βρεις και ποιο φτηνα αν ψαχνεις..εγω μενω σε σπιτι πλεον ..
            Ειναι κλεψιά το ξέρω αλλα στην ανάγκη..ισως αλλοι εχουν ποιο φτηνά..και γω τα εκλαιγα τα λεφτά μου..
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              Αμα κάποιος ανέβει με τροχόσπιτο και μένει εκεί υπάρχει πρόβλημα εδώ στην Γερμανία;

              Comment


                Για τροχοσπιτα (Wohnwagen) ισχυει το εξης: δεν μπορεις να παρκαρεις οπου ναναι. Προσωπικη πειρα σχετικα δεν εχω δυστυχως.

                Comment


                  Καλη φάση Πάντος. Γλυτωνεις τα ενοίκια και σου μένει και το τροχόσπιτο...

                  Comment


                    και βγαλε ακρη με το δηλωμα κτλπ κτλπ κτλπ :P δεν ειναι τοσο ευκολο ρε συ χιχι..
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      χρειαζεται ειδικό δίπλωμα για το τροχοσπιτο?

                      Comment


                        Originally posted by georget View Post
                        χρειαζεται ειδικό δίπλωμα για το τροχοσπιτο?
                        Ναι χρειαζεται.

                        Comment


                          Bonus Card για Στουτγάρδη

                          Όσοι μένουν στην Στουτγάρδη υπάρχει η Bonus Card. Τα χαρτιά γίνονται στο δημαρχείο και την πέρνετε ανάλογα με το εισόδη μά σας. Με αυτήν την κάρτα είναι δωρεάν ο παιδικός σταθμός, έχετε ένα ποσό για τα σχολικά είδη, επίσης μπορείτε να πληρώσετε τις εκδρομές των παιδιών,σας καλύπτουν και (δεν ξέρω ακριβώς πόσους μήνες νομίζω 1 με 2) την μηνιαία κάρτα για τα μέσα μεταφοράς για μετά τις 9 η ώρα. Γενικά με αυτήν την κάρτα γλιτώνετε αρκετά έξοδα.

                          Υπάρχει και η FamilienCard δικαιούτε μια κάρτα κάθε παιδί (νομίζω κάτω των 16 ετών) με 60€, μπορείτε να πάτε σε μουσεία και σε διάφορα άλλα και πληρώνετε με αυτήν την κάρτα (όχι μόνο το εισητήριο των παιδιών σας και τα δικά σας), αλλά μπορείτε επίσης να πληρώσετε και κάποιες δραστηριότητες (στους συλλόγους των δήμων γυμναστική, ποδόσφαιρο κ.ο.κ)

                          Comment


                            Καλησπερα πατριωτακια !!
                            Ειμαι ακριβως 11 μηνες σαν σημερα στην Στουτγαρδη ,ελεγα θα στρωσουν τα πραγματα, μα ειμαι απαισιοδοξη....
                            ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΠΙΤΙΟΥ εζησα πολυ δυσκολες καταστασεις....στην Ελλαδα καθησα και μετρησα 7 σπιτια εχω νιοκιασει σε ολη μου την ζωη,φοιτητρια κ εργαζομενη...μα πουθενα τετοια προβληματα....

                            1ο σπιτι :
                            εδωσα το πρωτο νιοκι μου,πρωτο βραδυ στον Ελληνα συγκατοικο,σε τριαρι, νομιζοντας οτι θα το παραδωσει στον Hauptmieter...μου το εκλεψε,δεν ηξερα τοτε οτι τα ενοικια τα καταθετουν στην τραπεζα, μαθημενη αλλιως στην Ελλαδα. Τα επομενα νοικια,σε συννενοηση με τον ιδιοκτητη τα κατεθετα κανονικα...τελικα τον διωξαμε...Βεβαια ο ιδιοκτητης ηθελα να βγαλει απο το σπιτι τον Hauptmieter και σε εμενα ελεγε, ''εσυ μπορεις να μεινεις,θα βρεις μια κοπελα ή δυο και θα συνεχισετε''.... στην τελικη αρχισαν να ερχονται γραμματα απο τους δικηγορους του για εξωση...Να εισαι 1,5 μηνα σε ξενη χωρα,να μιλας επιπεδο Β1, να μην γνωριζεις τα συστηματα,να πηγαινεις σχολειο Β2,τα εξοδα να τρεχουν, καταφερα να παρω HARTZ 4 για 6 μηνες, διοτι με μια μινι δουλεια δυσκολευομουν......δεν ειχα την δυνατοτητα να ψαξω αλλου,πολυ δυσκολα...... τελικα βγηκαμε απο εκει,εχω μια χαρτουρα μαζεμενη απο δικηγορους,πηγα βεβαια και πηρα το Beratungschein für Prozesshilfe....ο νομος λεει αν διωκεται νομικα ο Hauptmieter, ακολουθει και ο Untermieter ....επαναπαυτηκα με αυτα που μου ελεγε ο ιδιοκτητης ομως... ειχα μονο ενα untermietvetreg me ton Hauptmieter, το μονο που ειχαν απο εμενα ηταν το ονομα μου στο γραμματοκιβωτιο.
                            Αυτη τη στιγμη εχω εξοδα δικαστηριου 60 ευρω και περιμενω γυρω στο 600αρι εξοδα δικηγορων του ιδιοκτητη !! Σε δοσεις,δεν γινετα αλλιως...

                            2ο σπιτι:
                            μια τρωγλη !!! Χωρις ντους και χωρις ζεστο νερο,αγορασαμε ντους-καμπινα και μποιλερ και δεν πληρωσαμε τα πρωτα νιοκια... η ιδιοκτητρια εφερε σε διαστημα 3 μηνων 3 υδραυλικους που ελεγαν οτι θα κοστισει 3-4000 και τους εδιωχνε γιατι δεν μπορει τοσα να πηρωσει,ηταν σαπιοι οι σωληνες,μερχι κατω....για αυτο αυτη τιμη.....
                            το ανακαινισαμε,ο ενας συγκατοικος ειναι Maler...πολυ ιδιοτροπη η ιδιοκτητρια,δεν ειχε πορτα παρα μονο μια ξυλινη που ανοιγει προς τα πανω,ηταν σοφιτα,καναμε μια πορτα και θυμωσε επειδη ηθελε κλειδι για ανεβαινει οποτε θελει και να ελεγχει....τη μια πηγαινα σε Hallebad ,την αλλη στο γυμναστηριο οπου δουλευω λιγες ωρες....μεσα στα χιονια !!! Καταφερα και βρηκα μια ακομα δουλεια ,Teilzeit ,με επιτυχη συνεντευξη ως Betreuungskraft ...ετσι αρχισα να ψαχνω για 1 zimmer wohnung....μια και η ιδιοκτητρια δηλωσε οτι δεν θα το κανει το ντους( προοριζοταν στη κουζινα παρακαλω,δεν ειχε αλλο χωρο !!!)

                            3o σπιτι:
                            Φευγοντας εγραψα και τις εριξα στο γραμματοκιβωτιο γραμμα με το Kundingung του συμβολαιου και τοuς λογους. Εδωσα φωτοτυπια στους συγκατοικους κ κρατησα κ εγω μια, με τον φοβο μην μπλεξουμε ξανα με δικηγορους.
                            Μπηκα εδω και 15 μερες σε ενα Dachgeschoss 1 zimmer-wohnung,επιπλωμενο,κουκλιστικο, 300 νοικι+νερο και 54 ρευμα.
                            Δεν δινει συμβολαιο ο Ιδιοκτητης,Κροατης, γιατι δεν θελει την δεσμευση με τους 3 μηνες Kundigung-frist... ας γνωριστουμε,ειπε πρωτα και μετα βλεπουμε,,,,ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΧΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ,(πριν απο μενα ειχε φοιτητριες που φευγαν ΣΚ).. πηρα μονο αποδειξεις και δηλωθηκα στο Δημαρχειο....
                            3 φορες ηρθε επισκεψη ο συγκατοικος για να μου φερει πραγματα,μεσημερι ή απογευμα... και μου εκανε παρατηρηση, ''αν δεχεσαι επισκεψεις να βρεις αλλο σπιτι'', ''βγαλε το χαρτι απο την πορτα με τζαμι,μας κοβει το φως στην σκαλα'', ''επειδη κανεις ντους καθε μερα,θα αυξησουμε το νοικι στα 320 ευρω, οπως ηταν στην αγγελια, πριν σου κανω την μειωση ''
                            ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑ
                            Δεκεμβρη πηρα το Β2 με χιλια ζορια, θελω να ξεκινησω το TestDAF τον Σεπτεμβρη, και σπουδες του χρονου για μια ακομα ειδικοτητα στο Hochschule Ludwigsburg, για να διεκδικησω μια θεση σε σχολειο,γυμναστρια ειμαι...
                            Αυτες τις 15 μερες ειμαι ησυχη,προσπαθω να αρχισω μελετη παλι καθε βραδυ, προμηθευτηκα λαμπες που δεν ''καινε πολυ'',δεν ακουω μουσικη, ειναι σαν μην μενει ανθρωπος στο σπιτι.... ηλεκρικη σκουπα μου δανεισε ο πρωης συγκατοικος αλλα μαλλον σκεφτηκα αυριο το πρωι κατα τις 10 ειναι καλυτερα....
                            ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ,ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥς ΠΡΩΗΝ ΣΥΓΑΤΟΙΚΟΥς ΒΕΒΑΙΑ, ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ και ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ.... ΝΙΩΘΩ ΟΜΩς ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ....ΖΩ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕς ΑΓΧΟς,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...

                            Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα ερθω Γερμανια και θα εχω τετοια προβληματα και οτι θα τα κοινοποιω κιολας, απο απελπισια !!!
                            Για να καταλαβετε τι μπορει να ζησει μια γυναικα μονη σε ξενη χωρα !!! Τα προβληματα ειναι κιαλλα αλλα εστιασα στο θεμα κατοικιας, να σουρχετα εγκεφαλικο....
                            Αυτος ειναι ο δικος μου γολγοθας... και ευχομαι συντομα να βρω την ηρεμια μου και να κυνηγησω τους στοχους μου !!!

                            Comment


                              ................κουκλιστικο, 300 νοικι+νερο και 54 ρευμα.
                              Δεν δινει συμβολαιο ο Ιδιοκτητης,Κροατης, γιατι δεν θελει την δεσμευση με τους 3 μηνες Kundigung-frist... ας γνωριστουμε,ειπε πρωτα και μετα βλεπουμε,,,,ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΧΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΣΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ,(πριν απο μενα ειχε φοιτητριες που φευγαν ΣΚ).. πηρα μονο αποδειξεις και δηλωθηκα στο Δημαρχειο....
                              3 φορες ηρθε επισκεψη ο συγκατοικος για να μου φερει πραγματα,μεσημερι ή απογευμα... και μου εκανε παρατηρηση, ''αν δεχεσαι επισκεψεις να βρεις αλλο σπιτι'', ''βγαλε το χαρτι απο την πορτα με τζαμι,μας κοβει το φως στην σκαλα'', ''επειδη κανεις ντους καθε μερα,θα αυξησουμε το νοικι στα 320 ευρω, οπως ηταν στην αγγελια, πριν σου κανω την μειωση ''ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΣΗΜΕΡΑΔεκεμβρη πηρα το Β2 με χιλια ζορια, θελω να ξεκινησω το TestDAF τον Σεπτεμβρη, και σπουδες του χρονου για μια ακομα ειδικοτητα στο Hochschule Ludwigsburg, για να διεκδικησω μια θεση σε σχολειο,γυμναστρια ειμαι...Αυτες τις 15 μερες ειμαι ησυχη,προσπαθω να αρχισω μελετη παλι καθε βραδυ, προμηθευτηκα λαμπες που δεν ''καινε πολυ'',δεν ακουω μουσικη, ειναι σαν μην μενει ανθρωπος στο σπιτι.... ηλεκρικη σκουπα μου δανεισε ο πρωης συγκατοικος αλλα μαλλον σκεφτηκα αυριο το πρωι κατα τις

                              Comment


                                ............
                                ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ,ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥς ΠΡΩΗΝ ΣΥΓΑΤΟΙΚΟΥς ΒΕΒΑΙΑ, ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ και ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ.... ΝΙΩΘΩ ΟΜΩς ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ....ΖΩ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕς ΑΓΧΟς,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ...Δεν φανταζομουν ποτε οτι θα ερθω Γερμανια και θα εχω τετοια προβληματα και οτι θα τα κοινοποιω κιολας, απο απελπισια !!!Για να καταλαβετε τι μπορει να ζησει μια γυναικα μονη σε ξενη χωρα !!! Τα προβληματα ειναι κιαλλα αλλα εστιασα στο θεμα κατοικιας, να σουρχετα εγκεφαλικο....Αυτος ειναι ο δικος μου γολγοθας... και ευχομαι συντομα να βρω την ηρεμια μου και να κυνηγησω τους στοχους μου !!!

                                Comment

                                Working...
                                X