Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με πληροφορικάριους παντός τύπου!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με πληροφορικάριους παντός τύπου!

    Ανοίγω αυτό το θέμα τοσο για να ενημερωθώ εγώ όσο και να ενημερώσω σε σχέση με την συγκεκριμένη ειδικότητα στην αυστραλία

    Εδώ λέμε για το ACS (Australian Computer Society)
    Για τις εμπειρίες μας (Αν έχουμε κάποιες απο αυστραλία)
    Για την ευκολία η δυσκολία στην εύρεση εργασίας και τα πρώτα βήματα!

    #2
    Originally posted by Aiava View Post
    Ανοίγω αυτό το θέμα τοσο για να ενημερωθώ εγώ όσο και να ενημερώσω σε σχέση με την συγκεκριμένη ειδικότητα στην αυστραλία

    Εδώ λέμε για το ACS (Australian Computer Society)
    Για τις εμπειρίες μας (Αν έχουμε κάποιες απο αυστραλία)
    Για την ευκολία η δυσκολία στην εύρεση εργασίας και τα πρώτα βήματα!
    Αν είσαι προγραμματιστης βρίσκεις πανευκολα δουλειά στο Sydney και με sponsorship. Προϋπόθεση βέβαια να είναι κάποιος όντως σοβαρός και καλός με γνώσεις. Αυτο το λέω γιατί απο τη 15η έτη γνώση μου, οι περισσότεροι που δηλώνουν προγραμματιστες στην Ελλάδα είναι για το ανάθεμα...

    Comment


      #3
      Originally posted by loucas View Post
      Αν είσαι προγραμματιστης βρίσκεις πανευκολα δουλειά στο Sydney και με sponsorship. Προϋπόθεση βέβαια να είναι κάποιος όντως σοβαρός και καλός με γνώσεις. Αυτο το λέω γιατί απο τη 15η έτη γνώση μου, οι περισσότεροι που δηλώνουν προγραμματιστες στην Ελλάδα είναι για το ανάθεμα...
      Επειδή γνωρίζω προγραμματισμό αρκετά καλά ώστε να ξέρω ότι δεν έχω, όχι τόσο της γνώσεις αλλά την εμπειρία που χρειάζεται για να εναλάσωμε των projects δεν πάω γιαυτό... Αρχικά!!
      πιο πολύ για λύσε δέσε με δίκτυα και PC
      Μετά θα ασχοληθώ κατά πάσα πιθανότητα με android development όπου είναι και η πτυχιακή μου στο Μάστερ!

      Καλή χρονιά χρόνια πολλά! Ευτυχισμένο το 2012!

      Comment


        #4
        Καλή χρονιά σε όλους

        Είμαι προγραμματιστής σε γνωστή εταιρεία στη Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια με πτυχίο πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών TEI
        Ασχολούμαι με Microsoft .net και γενικότερα web applications, οι δουλειές που βρίσκω στα site εύρεσης εργασίας είναι άπειρες και υπερκαλύπτω όλα τα specs όμως σαν προϋπόθεση έχουν όλες "You must be eligible to live and work in Australia to apply for this position".

        Δεν ξέρω όμως από που να αρχίσω , στις περισσότερες που έχω στήλει δεν έχω λάβει ούτε απάντηση και κάτι μου λέει ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν με το sponsorship οι περισσότερες εταιρείες.

        Να κοιτάξω πρώτα να βγάλω visa και αν τελικά τα καταφέρω να ψάξω για δουλειά? Τι προτείνουν οι συνάδελφοι πληροφορικάριοι

        ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά και πάλι με υγεία πάνω απ'όλλα!

        Comment


          #5
          Originally posted by SpyrosD View Post
          Καλή χρονιά σε όλους

          Είμαι προγραμματιστής σε γνωστή εταιρεία στη Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια με πτυχίο πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών TEI
          Ασχολούμαι με Microsoft .net και γενικότερα web applications, οι δουλειές που βρίσκω στα site εύρεσης εργασίας είναι άπειρες και υπερκαλύπτω όλα τα specs όμως σαν προϋπόθεση έχουν όλες "You must be eligible to live and work in Australia to apply for this position".

          Δεν ξέρω όμως από που να αρχίσω , στις περισσότερες που έχω στήλει δεν έχω λάβει ούτε απάντηση και κάτι μου λέει ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν με το sponsorship οι περισσότερες εταιρείες.

          Να κοιτάξω πρώτα να βγάλω visa και αν τελικά τα καταφέρω να ψάξω για δουλειά? Τι προτείνουν οι συνάδελφοι πληροφορικάριοι

          ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά και πάλι με υγεία πάνω απ'όλλα!
          Ναι, αν και είμαι ακόμα αθήνα πιστεύω ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση και ρίσκο!
          Μην περιμένεις να σπονσοράρουν έναν άγνωστο, τους δένει χωρίς επιστροφή με έξοδα και χρονικό όριο, οπότε δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο.
          Πιστεύω είναι κάτι νορμάλ να πας εκεί και τότε να συζητήσουν για συνέντευξη! Εγώ είμαι ήδη στα τελειώματα της visas οπότε θα πω όσο το δυνατόν συντομότερο πληροφορίες για το μετά.

          Comment


            #6
            Originally posted by SpyrosD View Post
            Καλή χρονιά σε όλους

            Είμαι προγραμματιστής σε γνωστή εταιρεία στη Ελλάδα τα τελευταία 5 χρόνια με πτυχίο πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών TEI
            Ασχολούμαι με Microsoft .net και γενικότερα web applications, οι δουλειές που βρίσκω στα site εύρεσης εργασίας είναι άπειρες και υπερκαλύπτω όλα τα specs όμως σαν προϋπόθεση έχουν όλες "You must be eligible to live and work in Australia to apply for this position".

            Δεν ξέρω όμως από που να αρχίσω , στις περισσότερες που έχω στήλει δεν έχω λάβει ούτε απάντηση και κάτι μου λέει ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν με το sponsorship οι περισσότερες εταιρείες.

            Να κοιτάξω πρώτα να βγάλω visa και αν τελικά τα καταφέρω να ψάξω για δουλειά? Τι προτείνουν οι συνάδελφοι πληροφορικάριοι

            ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά και πάλι με υγεία πάνω απ'όλλα!
            Να βρεις sponsorship για permanent residence visa από εκεί είναι αδύνατο. Κανείς εργοδότης δε θα μπει στον κόπο να πάρει "γουρούνι στο σακί" (εκτός και αν η προϋπηρεσία σου είναι σε μεγάλες international εταιρείες ή τράπεζες).

            Αν βρεις δουλειά από εκεί θα είναι με long stay temporary visa, η οποία δίνει το δικαιώμα στον εργοδότη να σε διώξει όποτε θέλει. Φυσικά αν βρεις κάτι τέτοιο πάρτο, μια και στη ζωή χωρίς ρίσκο δεν πας πουθενά. Ούτως ή άλλως αν αξίζεις στη δουλειά σου δε θα έχεις πρόβλημα.

            Για τις πρώτες επαφές πάντως, συμβουλεύω να φτιάξεις ένα πλήρες profile στο linkedin, να κάνεις και ένα premium account για 2-3 μήνες ώστε να μπορείς να έρθεις σε επαφή απευθείας με εταιρείες και κυριώς με recruiters.

            Comment


              #7
              ACS membership?

              Πέραν του Linkenln μου δόθηκε ως επιλογή στην αίτηση της visas (permanent skilled immigration visa) η εγγραφή στο ACS αξίζει μια τέτοια εγγραφή ως προς την εύρεση εργασίας; Σκέφτομαι για Μελβούρνη.

              Comment


                #8
                για τεχνικους υπολογιστων υπαρχει καμια προοπτικη?

                Comment


                  #9
                  ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!!!

                  καλησπέρα σε όλη την παρέα,

                  Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                  Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση στην Αυστραλία.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                  Έχω αποκτήσει:
                  -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                  -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                  -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                  -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                  Αγγλικά
                  -First certificate in english (university of Cambridge)
                  -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                  Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                  Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                  Ερωτήσεις:
                  1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                  1.1 Υπάρχουν στην Αυστραλία computer training center;
                  2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver)
                  3.έχω διαβάσει ότι υπάρχει το ACS για τους πληροφοριάριους-είμαι αποδεκτός εκεί με τα προσόντα μου;
                  4.Χρειάζεται να δώσω και αγγλικά ή αρκούν τα πτυχία μου;
                  5.Ποια viza είναι ποιο κατάλληλη;sponsored ή indepedent;
                  6.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                  7.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                  Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...
                  κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by vageliskolaitis View Post
                    καλησπέρα σε όλη την παρέα,

                    Με λένε βαγγέλη και είμαι 34 ετών.Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη ιδέα της μετανάστευσης,όπως και πολλοί συμπατριώτες μου γιατί η κατάσταση στη χώρα μας χειροτερεύει δραματικά!!!
                    Εδώ και λίγους μήνες έχω ξεκινήσει και διαβάζω αρκετά site για τη μετανάστευση στην Αυστραλία.Σας γράφω αναλυτικά κάποια στοιχεία μου, ώστε κάποιο άτομο να με διαφωτίσει στις ερωτήσεις που θα δει παρακάτω.
                    Έχω αποκτήσει:
                    -Δίπλωμα Πληροφορικής από δημόσιο ΙΕΚ με ειδικότητα "ειδικός εφαρμογών/Προγραμματιστής"
                    -Πιστοποίηση παρακολούθησης από το Ερευνητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πειραιώς με αντικείμενο το "Σχεδιασμό Ιστοσελίδων"
                    -Δίπλωμα εξειδίκευσης από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο με αντικείμενο "Σχεδιασμός δυναμικών ιστοσελίδων με PHP-MySQL και joomla CMS "
                    -Πιστοποίηση Adobe phptoshop, ecdl core.

                    Αγγλικά
                    -First certificate in english (university of Cambridge)
                    -General Certificate of Education Examination – Ordinary level (University of London)


                    Εργάζομαι εδώ και 9 χρόνια ως εκπαιδευτικός σε ιδιωτικό κέντρο πληροφορικής.
                    Έχω προϋπηρεσία 3 εξαμήνων σε Δημόσιο ΙΕΚ ως εκπαιδευτικός σε αντικείμενα Πληροφορικής.

                    Ερωτήσεις:
                    1.Με τα παραπάνω προσόντα μπορώ να εργαστώ ως "IT TRAINER" σε ιδιωτικά σχολεία ή κολέγια;
                    1.1 Υπάρχουν στην Αυστραλία computer training center;
                    2.Για web design ή web development έχω κάποια προοπτική;(με php/mysql,html,css,joomla,photoshop,flash,dreamweaver)
                    3.έχω διαβάσει ότι υπάρχει το ACS για τους πληροφοριάριους-είμαι αποδεκτός εκεί με τα προσόντα μου;
                    4.Χρειάζεται να δώσω και αγγλικά ή αρκούν τα πτυχία μου;
                    5.Ποια viza είναι ποιο κατάλληλη;sponsored ή indepedent;
                    6.Υπάρχει ζήτηση για πληροφορικάριους;
                    7.Πρέπει να μεταφράσω όλα τα πτυχία, την προυπηρεσία κτλ από δικηγόρο;

                    Συγνώμη για το μεγάλο μου κείμενο...
                    κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη..
                    Vash tis ebeirias mou tha sou pw ti paizei...
                    Grapse akuro gia arxh sta ptyxia typou lower advance proficiency kai alles moufes... (Eimai ligo kakos stis lekseis alla h pragmatikotita einai auth dustixws....) Den lene MIA! to mono pragma pou tha se eswze gia na glitwseis to IELTS h to TOEFL pou zitane (googlare to gia plhrofories perisoteres) einai na exeis aggliko bachelor h parapanw se kapoio epagelma...
                    Kata deuteron nai... ola ta xartia prepei na metafrastoun kai enow ola osa einai sta ellhnika... gia ta agglika dn uparxei thema an ta steileis me email.
                    Gia tin zitish twn plhroforikariwn dn gnwrizw...
                    Episis dn gnwrizw gia to ACS membership pou mou protinane an aksizei o kopos kai ta lefta! (yparxei kapoia sundromh!)
                    Prowptikh sto web design me auta pou anafereis uparxei! Eidika an ta ksereis kai kala hahaha Alla to thema tis anagnwrishs tou ptyxiou einai megalo thema!
                    H pio katalilh visa bes sto immi.gov.au kai des mesw tou visa wizzard! plhroforikarios eisai dn thaxeis provlima na deis ti paizei... (An kai to site tous ws design sto thema tis plhroforias einai xeirotero kai apo to dwmatio mou meta apo ypno!)

                    To pio megalo thema pou me fovizei stin periptwsh sou einai to ptyxio... dld auto to diploma eksidikeuseis apo to metsovio einai kanoniko ptyxio pou isodinamei me Bachelor h master sto ekswteriko?? an nai min fovasai xaro!
                    prwta prepei na peraseis apo to ACS assessment googlare to kai ksekina to skills assessment tha sou dwsoun ena pdf afou proskomiseis ta aparaitita xartia pou tha to dwseis sto immi.gov.au meta stin deuterh kai kyria visa application pou tha anoikseis apo ekei... (Stin ousia grafese ston sulogo tou ACS kai meta kaneis tin aitish tou general skilled immigration visa) sunolika perimene na sou fugoun gyrw sta 3.000 AUD se eksoda gia tin visa! (Koinws an exeis porsche poula tin :p /joke!)

                    Comment


                      #11
                      Ευκολο να βρεις δουλεια στο Sydney και με sponsorship????

                      Originally posted by loucas View Post
                      Αν είσαι προγραμματιστης βρίσκεις πανευκολα δουλειά στο Sydney και με sponsorship. Προϋπόθεση βέβαια να είναι κάποιος όντως σοβαρός και καλός με γνώσεις. Αυτο το λέω γιατί απο τη 15η έτη γνώση μου, οι περισσότεροι που δηλώνουν προγραμματιστες στην Ελλάδα είναι για το ανάθεμα...
                      Καλησπέρα Loucas και σε όλους και όλες..... Μπορεις σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις σε αυτό που λες ότι είναι εύκολο κάποιος προγραμματιστής να βρει δουλεια στο Sydney με sponsorship??? μία που έχεις και 15ετη εμπειρία...Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να προσφέρει sponsorship...μπορεί να μην έχω βρει ακόμα την πηγή.

                      Εγώ εδώ και αρκετές βδομάδες προσπαθώ να βρώ λύση για το θέμα της εργασίας έστω και στην Αυστραλία, μια και στην Ελλάδα δεν υπάρχει πλέον τίποτα....
                      Έχω σπουδάσει στην Αγγλία για 3 χρονια έχω το BSc in Software Systems for the arts & Media (Uni of Hertfordshire) ακόμα έχω και MSc in Multimedia Communications (Uni of Paisley, Scotland).
                      Ακόμα έχω εργασιακή εμπειρία στην Ελλάδα, Για 5.5 χρόνια εργαζόμουνα σε digital advertising agency ως προγραμματίστρια διαφημισεων και περίπου για 2 και κάτι χρόνια εργάστηκα ως web programmer/developer στατικών και δυναμικών ιστοσελίδων.

                      Παρόλα αυτά σε όποια ιστοσελίδα και να μπήκα για να βρω εργασία στην Αυστραλία είχαν ως προυπόθεση είτε να είσαι Αυστραλό είτε να έχεις visa. Η visa ειδικευμένου προσωπικού απαιτεί αρκετά χρήματα και εάν σου κάνουν δεκτή την αίτηση visas.... otherwise χάνεις και αυτά.

                      Εάν κάποιος έχει βρει άλλη νόμιμη λύση Pls πείτε μου και εμένα να δω τι θα κάνω....

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by mersini View Post
                        Καλησπέρα Loucas και σε όλους και όλες..... Μπορεις σε παρακαλώ να με καθοδηγήσεις σε αυτό που λες ότι είναι εύκολο κάποιος προγραμματιστής να βρει δουλεια στο Sydney με sponsorship??? μία που έχεις και 15ετη εμπειρία...
                        Καταρχάς η 15ετής εμπειρία δεν αφορά στο Sydney, αλλά στην ελληνική αγορά πληροφορικής, όπου οι περισσότεροι οι developers είναι έξυπνοι και δημιουργικοί αλλά τους λείπει το formal education (ειδικά οι προγραμματιστές PHP) Ρωτάς π.χ. σε κάποιον για development frameworks και methodologies και σε κοιτάει σαν χάνος.

                        Originally posted by mersini View Post
                        Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι που να προσφέρει sponsorship...μπορεί να μην έχω βρει ακόμα την πηγή.

                        Εγώ εδώ και αρκετές βδομάδες προσπαθώ να βρώ λύση για το θέμα της εργασίας έστω και στην Αυστραλία, μια και στην Ελλάδα δεν υπάρχει πλέον τίποτα....
                        Έχω σπουδάσει στην Αγγλία για 3 χρονια έχω το BSc in Software Systems for the arts & Media (Uni of Hertfordshire) ακόμα έχω και MSc in Multimedia Communications (Uni of Paisley, Scotland).
                        Ακόμα έχω εργασιακή εμπειρία στην Ελλάδα, Για 5.5 χρόνια εργαζόμουνα σε digital advertising agency ως προγραμματίστρια διαφημισεων και περίπου για 2 και κάτι χρόνια εργάστηκα ως web programmer/developer στατικών και δυναμικών ιστοσελίδων.

                        Παρόλα αυτά σε όποια ιστοσελίδα και να μπήκα για να βρω εργασία στην Αυστραλία είχαν ως προυπόθεση είτε να είσαι Αυστραλό είτε να έχεις visa. Η visa ειδικευμένου προσωπικού απαιτεί αρκετά χρήματα και εάν σου κάνουν δεκτή την αίτηση visas.... otherwise χάνεις και αυτά.

                        Εάν κάποιος έχει βρει άλλη νόμιμη λύση Pls πείτε μου και εμένα να δω τι θα κάνω....
                        Υπάρχουν ολόκληρα γραφεία που εξειδικεύονται στο να φέρνουν developers από το εξωτερικό με 457 sponsorship. Θα πρέπει να ψάξεις να τα βρεις και να έρθεις σε επαφή μαζί τους. Κατά προτίμηση τηλεφωνική. Μη βασιστείς στο ότι θα στείλεις ένα email. Ψάξε για expat recruitment agencies ή κάτι αντίστοιχο. Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο γραφείο (γιατί δε μου χρειάστηκε) αλλά γνωρίζω οτί υπάρχουν. Ετοίμασε και ένα CV σύμφωνα με τα τοπικά standards (υπάρχουν πολλά templates online) και κυριώς ένα portfolio δουλειάς γιατί αυτό θα κοιτάξουν περισσότερο.

                        Θα βοηθούσε φυσικά αν μπορούσες να έρθεις και να μείνεις εδώ 1-2 μήνες για να ψάξεις για δουλειά από κοντά γιατί τα περισσότερα πράγματα εδώ γίνονται από το τηλέφωνο και από κόντα. Φυσικά αυτό έχει αφενός μεγάλο ρίσκο και αφετέρου είναι μια πολυέξοδη επένδυση χωρίς εγγυημένα αποτελέσματα.

                        Comment

                        Working...
                        X