Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #17
    Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

    Comment


      #18
      Originally posted by dimhal View Post
      Καλησπερα σόλους
      Σκεφτομαστε να κανουμε το βημα για μεταναστευση στην Ολλανδια.
      Αν μπορει καποιος που μενει εκει να μας πει τη γνωμη του.
      Και να μας δωσει καποιες πληροφοριες τι χρειαζεται για αρχη.

      Dimhal εσύ δεν έχεις στείλει αίτηση για Αυστραλία?
      Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

      Comment


        #19
        Originally posted by nickV View Post
        Dimhal εσύ δεν έχεις στείλει αίτηση για Αυστραλία?
        Ναι εχω στειλει και περιμενω την απαντηση...
        Απλως κοιταω μηπως μπορεσουμε να παμε καπου πιο κοντα.
        Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

        Comment


          #21
          nai re paidia sto sydney pou boroume na vroume ellines?? pollous kai mazemenous????

          Comment


            #22
            Kαλησπέρα. Εγώ και η κοπέλα μου αποφασίσαμε να πάμε στην Ολλανδία για έρευση εργασίας. Είμαι απόφοιτος γυμναστικής ακαδημίας και η κοπέλα μου φιλόλογος. Γνωρίζουμε και οι 2 Αγγλικά και υπολογιστές. Θα μας ενδιέφερε αν κάποιος γνωρίζει κάποιες θέσεις εργασίας σε οποιοδήποτε τομέα λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν γνωρίζουμε Ολλανδικά. Όποιος έχει κάποια πρόταση ας επικοινωνήσει. Ευχαριστώ πολύ.

            Comment


              #23
              Παιδιά καμιά οποιαδήποτε βοήθεια από Ολλανδία ? Τουλάχιστον να μάθω μερικές πληροφοριες !!!

              Comment


                #24
                Originally posted by vaanton View Post
                nai re paidia sto sydney pou boroume na vroume ellines?? pollous kai mazemenous????
                στο λιμανι του ροτερνταμ ειναι χιλιαδες ελληνες στοιβαγμενοι που περιμενουν να μπουκαρουν σε κανα φορτηγο πλοιο που παει αυτραλια και συγκεκριμενα στο σιδνει...καμια φορα μπαινουν σε λαθος πλοιο και καταληγουν η στη σομαλια η στο καμερουν.

                Comment


                  #25
                  Χαίρεται, ετοιμάζομαι να πάω για master στο πανεπιστήμιο του Wageningen στην Ολλανδία με ένα φίλο μου και η εστία στην οποία με τοποθέτησαν δεν με ικανοποιεί και πολύ οπότε έψαξα να βρω κάποιο σπίτι μέσω μεσιτικών γραφείων, κάτι το οποίο επίσης δεν απέδωσε. Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να με ενημερώσει σχετικά με το πόσο εύκολο θα είναι να βρω ψάχνοντας μόνος μου σπίτι όταν πάω?

                  Comment


                    #26
                    Originally posted by xristos910 View Post
                    hi paidia eimai sto eksoteriko doulevw se ergostasio stin ollandia genikos exw akousi apo palious pou metanastefsan aystria germania oti yparxoun kafeteries pou mazevwnte ellines ts idias katastasis me mena metanastes pou doulevoun se ergostasia thermokipoia klp kseretai an alithevi dld na pas na pois enan kafe na gnorisis atoma na pis kamia kouventa gnwrizetai lipon an iparxei tetoiu eidous kafe stin ollandia stin xagi i amsterdam ??? thsanks
                    ....ΓΕΙΑ ΣΑΣ, είμαι ο Θεόδωρος Ζέρβας και τώρα ζω στην Πάτρα ΕΛΛΆΔΑ και ψάχνω για δουλειά σε ΟΛΛΑΝΔΙΑ ... Είμαι 45 ετών και έχω τελειώσει Γ.ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΣ με 2 παιδιά 16 ΚΑΙ 17 ΕΤΩΝ. ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΥΤΙΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ {ένας εργαζόμενος ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ... Και ένα έτος στο ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ως ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ... όλα τα άλλα ετη είμαι ΟΔΗΓΟΣ (C φορτηγό) και τώρα γερανού με φορτηγό (γερανό liftinf μόλις 5 χρόνια εμπειρίας όχι, έγγραφα σχετικά με γερανό ανύψωσης) ... γνωριζω ΑΓΓΛΙΚΑ, ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΚΑ ...... και ξέρω επίσης ελληνική κουζίνα και τα παραδόσιακα ελληνικα γλυκα ... ψάχνω βεβαια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ για δουλειά σε ΟΛΛΑΝΔΙΑ για να ξεκινήσει τη ζωή μου ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΗ .. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ μου είναι 306977180112. θ έτοιμος να έρθω αμμεσα αν έχω καποια προσφορά ... σας ευχαριστώ για το χρόνο σας ...!...ΦΙΛΕ ΧΡΙΣΤΟ ΜΗΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΝΑ ΒΟΙ8ΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΑΤΟΥΣ ΜΑΣ/????? ΤΟ E-MAIL MOY EINAI akiszervakis@yahoo.gr ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ..ΑΚΙΣ ΠΑΤΡΑ

                    Comment


                      #27
                      Giati Ollandia?O andras mou dulevi eki kai ti nas sas po ine diskola an mono enas dulevi ,kai pos na erti i gineka me tha pedia otan enas den bori na mazepsi lefta monos.....

                      Comment


                        #28
                        Originally posted by chris.bet View Post
                        Χαίρεται, ετοιμάζομαι να πάω για master στο πανεπιστήμιο του Wageningen στην Ολλανδία με ένα φίλο μου και η εστία στην οποία με τοποθέτησαν δεν με ικανοποιεί και πολύ οπότε έψαξα να βρω κάποιο σπίτι μέσω μεσιτικών γραφείων, κάτι το οποίο επίσης δεν απέδωσε. Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να με ενημερώσει σχετικά με το πόσο εύκολο θα είναι να βρω ψάχνοντας μόνος μου σπίτι όταν πάω?
                        Γεια σου φίλε chris!

                        Κοίτα εγώ ήμουν στην Ολλανδία για master πριν 4 χρόνια στο Leiden ομως. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να σε βοηθήσω με πληροφορίες γιατι δεν έχω ιδέα για την πόλη που θα πας εσύ. Γενικά πάντως θυμάμαι άτομα που βρήκαν σπίτι αφότου ήρθαν στην Ολλανδία απο μεσιτικά γραφεία επιτόπου. Το πρόβλημα όμως ήταν οτι ήταν αρκετά πιο ακριβά με σχέση αυτά που είχαμε βρει είτε μέσω Πανεπιστημίου είτε απευθείας απο Ολλανδους φοιτητες που επινοικίαζαν τα δωμάτια τους. Για μένα αυτή ειναι η καλύτερη λύση (έτσι είχα βρει κι εγω σπίτι) γιατί ειναι και η πιο οικονομική και πας και πιο ξέγνιαστος..δεν έχεις το άγχος της τελευταίας στιγμής. Λοιπόν ένα site που έχω υπόψη μου και είναι για όλη την Ολλανδία ειναι το Kamer huren | Kamer verhuren | Kamernet.nl Ελπίζω να σε βοηθήσει!

                        Comment


                          #29
                          Ευχαριστώ πολύ Vicki για την ανταπόκριση σου και ελπίζω να βρω κάτι από το site αν και έχω και την εναλλακτική των εστιών αρχικά.

                          Comment


                            #30
                            Καλησπέρα ! . είναι να φύγω για Ολλανδία σε λίγες μέρες . μπορεί κάποιος που έχει πάει να μου πει ποια είναι τα απολύτως απαραίτητα που πρέπει να πάρω μαζί μου ? , από ρουχα και γενικα ..
                            Ηλεκτρική παροχή φαντάζομαι είναι διαφορετική από Ελλάδα , τι κάνω σε αυτήν τν περίπτωση ? πχ παίρνω κανονικά το λαπτοπ ή το κινητο και αγοράζω μετασχηματιστή/φωτιστή ?

                            ευχαριστώ

                            Comment

                            Working...
                            X