Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΕΗ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Λεφτά... Υπάρχουν...!!!

    mariocuzco
    Λοιπον γεια σας και απο μενα.
    Με λενε Μαριο και οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα σκεφτομαι να παρω την οικογενεια και να την κανω απο εδω.
    Θα ηθελα πρωτα να κανω μια ερωτηση:
    Επειδη λιγο πολυ ολοι χρωσταμε κατι καπου, θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις χρεη σε τραπεζες στην Ελλαδα μπορει να μεταφερθουν στην Γερμανια;
    Μη με παρεξηγησετε δεν χρωσταω τα εκατομυρια απλα ειναι καποιες δοσεις που αδυνατουμε να πληρωσουμε ετσι οπως μας καταντησαν...


    .........jimathens........
    Εγώ έχω ξεχάσει... ...πόσα...??? ...που...??? κ σε πόσους...??? ...χρωστάω...!!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      #17
      Εγώ χρωστάω 700 ευρώ...Τους είπα ότι θα βάζω όσα μπορώ κάθε μήνα μιας και εγώ και ο άντρας μου είμαστε άνεργοι καιρό...Κάθε μέρα παίρνουν τηλ και κάθε μέρα τους λέμε το ίδιο πράγμα...έλεος για 700 ευρώ....

      Comment


        #18
        Originally posted by synnefaki View Post
        δεν εννοουσα να καθαρισει πρωτα την φωλια του και μετα να φυγει.
        αλλα οταν τον ρωταω, θελεις να φυγεις για να βρεις μια δουλιτσα και να αρχισεις να ξεχρεωνεις ή για γλιτωσεις απτα χρεη και απανταει με το δευτερο...ε τοτε...

        εκτος αυτου δεν κατακρινω κανεναν. Αν διαβασεις προσεκτικα πιο πανω τι εγραψα θα δεις πως τον συμβουλευω αν για καποιον λογο σοβαρο δεν δυναται να ανταπεξελθει να απευθυνθει σε δικηγορο και να φροντισει να κανει ατομικη πτωχευση.

        Μπορει και ετσι να ρθει εδω ή σε καποια αλλη χωρα να παει και να τα κανονισει ετσι σιγα σιγα να ξεχρεωνει
        Αλλα εγω απτα γραφομενα του τον βλεπω να καιγεται αν μπορει να γλιτωσει το χρεος.

        Και κατι ακομα...υπαρχει η εσφαλμενη αποψη πως εμεις εδω οι εξω ...ειμαστε τα βολεμενα...

        παλεψαμε για να φτασουμε εδω δεν μας χαριστηκε τιποτα!!!
        Συννεφάκι μου δεν θέλω να αντιδικήσω μαζί σου όμως εγώ αυτό κατάλαβα όταν είπες να καθαρίσει τη φωλιά του και μετά να φύγει. Ψάχνω να βρω που το είπες αλλά απ' ό, τι βλέπω διόρθωσες το μήνυμά σου και το έσβησες.

        Επίσης ο άνθρωπος δεν είπε πουθενά ότι φεύγει για να γλυτώσει από τα χρέη. Το μήνυμά του που είναι απείραχτο λέει:

        το θεμα μου δεν ειναι αν θα ξεπληρωσω το δανειο.
        Αυτο καποια στιγμη θα γινει ετσι κι αλλιως...
        αυτο που με απασχολει ειναι οτι εδω ειμαι "μαυρισμενος"λογω του χρεους και θα ηθελα να ξερω αν αυτο φαινεται αν κανουν ελεγχο.


        Επίσης να πω ότι ζεις σε ένα κράτος που σέβεται τους νόμους, οι Γερμανοί δεν σηκώνουν πολλά πολλά και είναι αυστηροί στην τήρηση των νόμων και της δεοντολογίας, το ίδιο και οι πολίτες. Αφού ζεις σε αυτό το κράτος τόσα χρόνια είναι λογικό να έχεις επηρεαστεί από τη νοοτροπία τους. Να σου πω ότι κι εγώ νιώθω λίγο "Γερμανίδα" σε αυτό τον τομέα και σε άλλες καταστάσεις θα συμφωνούσα μαζί σου. Όμως επίτρεψέ μου να γνωρίζω κάτι παραπάνω αφού ζω ακόμη σε αυτή την ταλαιπωρημένη χώρα για χρέη που πνίγουν τους Έλληνες.

        Τέλος και βέβαια αναγνωρίζω τον αγώνα σας και ότι δεν σας χαρίστηκε τίποτε, είπα πουθενά το αντίθετο; Χαίρομαι πολύ που τα καταφέρατε.Αυτά, ελπίζω να μην παρεξηγήσεις τα γραφόμενά μου, δεν έχω καμιά διάθεση μομφής απέναντί σου. Χαίρομαι που βοηθάς τόσο κόσμο. Αυτά.

        Comment


          #19
          ξαναγραφω εδω μονο και μονο γιατι ειπες πως αλλαξα τα μηνυματα μου.
          προσβαση στα μηνυματα εχουν ολοι οι διαχειριστες και κυριως ο αντμιν που μπορει να αλλαζει τα μηνυματα οποτε θελει.

          και να ξεκαθαρισουμε κατι

          στο ερωτημα που ειχε το μελος για τα χρεη...
          επι αυτου του απαντησα του ανθρωπου πως ολα εδω τουλαχιστον εντος ΕΕ ειναι διαδικτυωμενα τραπεζες κτλ...!!
          Του ειπα καθαρα και ξαστερα πως δεν μπορει να κανει καινουρια αρχη αν ειναι «μαυρισμενος» οπως ο ιδιος χαρακτηριστικα ανεφερε.
          Τον συμβουλεψα να κανει privatinsolvenz δηλ. ατομικη πτωχευση εφοσον συμβουλευτει καποιον δικηγορο του.
          Του εγραψα συγκεκριμενα πως θα δυσκολευτει και σπιτι να νοικιασει και συμβολαιο
          για κινητ ο να κλεισει κτλ.


          Να ξεκαθαρισουμε κατι..αν χρωστας δεν σε «μαυριζουν» στον Τειρεσια ουτε στην σουφα ουτε πουθενα. Σε μαυριζουν οταν δεν μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις σου.

          Επειτα συνεχισε ομως το μελος ψαχνοντας τροπους να βρει να μην φαινεται το χρεος του κτλ....Αυτη συμπεριφορα φωναζει.....

          Τεσπα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και αργα ή γρηγορα θα δεχτει τις επιπτωσεις των πραξεων του.


          Εγω θελω να κραταω αποσταση απο τετοιου ειδους ερωτηματα του τυπου πως μπορω να βρω μαυρη δουλεια ή πως μπορω να κλεισω τα ματια της SCHUFAS, και απανταω αυστηρα γιατι δεν θελω να φανε οι ανθρωποι τα μουτρα τους.
          Τους λεω ειλικρινα ως εχει
          Και εδω αν σε εχει βαλει στο ματι η Schufa δεν την .βγαζεις ζαχαρη. Πως να το κανουμε.
          Μιλησα ειλικρινα να ξερει τι τον περιμενει. Αν ειχε σκοπο να ξεχρεωσει δεν θα τον ενοιαζε αν ειναι διαδικτυωμενες αυτες οι υπηρεσιες

          Συνεργατης στην πλεκτανη δεν γινομαι, ποσο μαλλον σε ενα κρατος που το αισθανομαι ως δευτερη πατριδα μου.
          και ναι την αγαπω την Ελλαδα
          εχω μεγαλη καρδια
          χωραει δυο πατριδες!

          Θα σας παρακαλουσα να ληξει εδω το θεμα. Δεν ειναι σωστο εγω να φευγω και πισω απτην πλατη μου να μιλατε για μενα.

          Δεν εβρισα κανεναν! Ισα ισα το μελος μου επιτεθηκε και μου εγραφε περι προβληματος συνεννοησης και γιατι εφυγα και τα σχετικα.

          Και σας παρακαλω ...μην αλλαζετε τα μηνυματα μου.

          Θαναση εσβησες τα μηνυματα μου και το μελος lucia νομιζει το εκανα εγω, γιατι δεν με βολευε...κατι που δεν ισχυει!
          παρε θεση λοιπον.

          Μιλησα ωραια ...ειπα οτι ΑΥΤΑ εΔΩ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ.

          Ρεαλισμος ειναι!



          Θα σας παρακαλουσα να ληξει εδω!




          Αποχωρω απτο φορουμ πατριωτακια και σας ευχομαι οτι καλο θελετε

          Comment


            #20
            Παν Μέτρον Άριστον...!!!

            fendy
            ΥΓ 2. Δεν απανταω σε ξεκατινιασματα.Δεν μου αρεσει να γραφω εδω μεσα.Ριχνω καπου καπου μια ματια και νιωθω την αγωνια του κοσμου που ειναι κατω για να μπορεσουν να τα βγαλουν περα.Αν θελετε σβηστε το...δεν με νοιαζει![/QUOTE]




            jimathens
            Στα προηγούμενα συμφωνούμε σχεδόν όλοι....
            Αλλά μόνο για το [Δεν απανταω σε ξεκατινιασματα]
            αυτό δεν έπρεπε να το γράψεις γιατί έτσι δίνεις τροφή για πολλά σχόλια...!!!

            *Αυτήν μόνο τη λεπτομέρια* αν προσέχουμε θα είναι όλα καλά...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              #21
              Originally posted by synnefaki View Post

              Θαναση εσβησες τα μηνυματα μου και το μελος lucia νομιζει το εκανα εγω, γιατι δεν με βολευε...κατι που δεν ισχυει!
              παρε θεση λοιπον.
              Τα μηνύματα τα έσβησα εγώ,
              έχουν ξεφύγει από το θέμα.
              Προσωπικές λογομαχίες που δεν έχουν σχέση με το θέμα
              δεν επιτρέπονται στο forum.

              Comment


                #22
                Συννεφάκι και Θανάση νομίζω ότι είπα τη γνώμη μου ευθαρσώς χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, χρησιμοποίησα κόσμιο λεξιλόγιο και όχι καυγατζίδικο ύφος, δεν πρόσβαλα κανέναν και προσπάθησα να διατηρήσω χαμηλό προφίλ. Αν κάπου έσφαλα ζητώ συγνώμη, δεν ήταν η πρόθεσή μου να ανοίξω κανένα καυγά.

                Συννεφάκι μου μιλάω για το ποστ Νο 10 που λέει:
                Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη synnefaki : Χθες στις 09:56. Αυτό σημαίνει ότι διορθώθηκε το ποστ, ίσως κάπου να θεώρησες ότι η απάντησή σου έπρεπε να διορθωθεί προς το ηπιότερο και καλά έκανες, εγώ σου απάντησα βάσει του πρώτου ποστ που είχες γράψει γιατί αυτό είχα καταλάβει. Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος και μπορούν να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, άλλο εννοεί κάποιος και άλλο περνάει τελικά.

                Εγώ επιθυμώ να σταματήσει το θέμα εδώ, γνωρίζω ότι δεν υπήρχε δόλος για παραπλανητικές πληροφορίες ή οτιδήποτε από το μέλος συννεφάκι που δίνει τον εαυτό της απαντώντας και βοηθώντας τον κόσμο, την εκτιμώ πραγματικά και δεν θέλω να φύγει επειδή δημιουργήθηκε μια παρεξήγηση χωρίς τουλάχιστον δική μου πρόθεση.

                Comment


                  #23
                  Πως βοηθατε τον κοσμο?
                  Με το να λεει ο ανθρωπος οτι χρωσταει στην Ελλαδα και να του λενε εδω μεσα οτι δεν μπορει να νοικιασει σπιτι στην Γερμανια!!!

                  Απλα....ελεος!!!!

                  Παιδια,οσοι ειστε κατω μην πολυκολατε με τα φορουμς.
                  Καμια φορα πρεπει να ακους και την διαισθηση σου.

                  Εγω πρωτομπηκα εδω μεσα πριν εναμησι χρονο που ετοιμαζομουν να φυγω για Γερμανια και ευτυχως δεν εγραφε κανενας,ειχε ελαχιστη κινηση το φορουμ.
                  Μην εμπιστευεστε οτι γραφει ο καθενας.

                  Comment


                    #24
                    Και η γενικεύσεις δεν είναι επίσης καμία βοήθεια.

                    Ο “καθένας” λέει τα δικά του. Και αναρωτιέμαι γιατί τα κάνετε όλα “σκούπα” και μιλάτε στον πληθυντικό;

                    Και όσο να σου ξέφυγε η να μην σου “έκατσε” ότι για την “συγκεκριμένη” ερώτηση (SCHUFA = ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ) έχει λάβει την “συγκεκριμένη” απάντηση και όχι “διαίσθηση”, το patriotaki θα συνέχιση τον σκοπό του!

                    Originally posted by fendy View Post

                    Παιδια,οσοι ειστε κατω μην πολυκολατε με τα φορουμς.
                    Χαίρομε πάντως, προφανώς οτι δεν βρίσκεις το φόρουμ χρήσιμο, που έρχεσαι για επίσκεψη και μας πλουτίζεις με χρήσιμες πληροφορίες.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by milu View Post
                      Χαίρομε πάντως, προφανώς οτι δεν βρίσκεις το φόρουμ χρήσιμο, που έρχεσαι για επίσκεψη και μας πλουτίζεις με χρήσιμες πληροφορίες.
                      Ειμαι απο τις ελαχιστες περιπτωσεις,που ενω ετοιμαζομουν να φυγω για εξωτερικο,δεν πολυεγραφα εδω μεσα,αλλα οταν βρηκα δουλεια εξω.

                      Οταν αρχισα να γραφω εντυπωσεις,οτι η ζωη εξω ειναι μονοτονη,βαρετη κλπ,αρχισαν να μου την πεφτουν και να με προσβαλουν.Οταν εδινα συμβουλες για ατομα που θελουν να πανε Γερμανια,παλι μου την πεφτανε και γραφανε οτι δεν ξερω τι μου γινεται,προσβολες,μεχρι και απειλες οτι θα με καταγγειλουν στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος,επειδη εγραψα οτι οι Γερμανοι λειτουργουν σαν εκπαιδευμενοι σκυλοι!!!

                      Ειναι για γελια βεβαια,αλλα ειναι χαρακτηριστικο πιο ειναι το κλιμα εδω μεσα,για να γραψει καποιος αλλος που ζει εξω,εκτος απο εσας τους 2-3 που γραφετε συχνα.
                      Ετσι απλα διαβαζω καποιες φορες το φορουμ,γιατι θελω να μαθω πως τα βρισκουν οι καινουργιοι,οπως εγω που πανε εξω.Ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα για εσας που ζειτε χρονια εξω και μιλατε καλα την γλωσσα,με εμας τους καινουργιους (σορρυ,σιχαινομαι την λεξη ''μεταναστης'') που πηγαινουμε εξω.

                      Ετσι λοιπον εκατσα και εκανα μπλοκ,οπου παραδοξως(!!!) μπαινουν ατομα που ζουν και εχουν ζησει Αυστρια και σχολιαζουν και πληροφορουν κοσμια,ατομα που δεν γραφουν σε κανενα φορουμ!!!

                      Στα φορουμς γραφουν ολο οι ιδιοι κι ιδιοι και φαινεται οτι μπαινει κοσμος διαβαζει αλλα δεν θελει να συμμετεχει.

                      Θα συμβουλευα τους Ελληνες που πηγαινουν εξωτερικο,και μιλανε αγγλικα,να μαθουν να ερχονται σε επαφη με αλλους ξενους μεταναστες,οπου βοηθανε.
                      Υπαρχει ενα φορουμ για Γερμανια Toytown Germany
                      και ενα για ολες τις χωρες Expat forum

                      Τελειωνοντας για τα χρεη....γιατι υπαρχει κοσμος που βρεθηκε ξαφνικα,να εχει μειωση ειδοδηματος 20-50%,οχι με δικη του ευθυνη,αλλα των πολιτικων οπου ολα αυτα τα χρονια ρημαζανε τα ταμεια,ειναι σε απογνωση και ψαχνουν τροπο να ζησουν τις οικογενειες τους,να ξερουν οτι δεν θα εχουν προβλημα εξω να νοικιασουν σπιτι,ουτε ιντερνετ να βαλουν.
                      Για δανειο στο εξωτερικο αν θελουν να παρουν,δεν ξερω.Αν κανουν πτωχευση δεν απαλλασονται απο τα χρεη στην Ελλαδα,κινουνται για κατασχεση περιουσιας.

                      Comment


                        #26
                        Δεν χρειαζόταν να “πολυέγραφες” απλά λίγο να ερευνούσε`ς, τη πληροφορίες γράφουν και γράφανε εδώ και 5 χρόνια τα περίπου 460 ενεργά μέλη σε όλο το φόρουμ και όχι „ολο οι ιδιοι κι ιδιοι τα 2-3“ που αντιλαμβάνεσαι και επιμένεις!? Βεβαίως είναι διαφορετικά χωρίς γνώση της γλώσσας, δεν το διάβασες καμιά φορά με πόση ιδιαίτερη έμφαση δίνανε τα μέλη εδώ αυτή την συμβουλή? Δεν κατάλαβα γιατί σου φαίνεται γελοίο αυτό? Κακό θα σου έκανε αν το γνώριζες αυτό νωρίτερα? Που δεν θέλει και πολύ.. αυτονόητο είναι με λίγο λογική το γνωρίζουμε όλη.
                        Αυτό που δεν γνωρίζουμε όλη είναι πια μαθήματα, ποιες προσφορές, που, πως και πια επίπεδα μεθόδευσης υπάρχουν.

                        Και μόνο η γλώσσα?

                        Εργασία, Ενοίκιο, Σπίτι και γενικά Έξοδα, Εκπαίδευση και Σπουδές, Διαβατήρια, Άδειες, Παιδική Σταθμοί, Σχολεία, Ασφάλειες, Συντάξεις και βάλε.

                        Τίποτα μα τίποτα δεν σε βοήθησε?

                        Μια και συμβουλεύεις άλλα φόρουμ και το δικό σου μπλοκ, που υπάρχει κάτι μήνες.
                        Να συστήνω το “copy and paste” απο τα κημενα του patriotaki που παραδόξως να σε έφερνε ο Άη Βασίλης 5.000 μέλη.

                        Δεν θα σχολιάσω παραπέρα, πολύτιμος ο χρόνος.

                        Comment


                          #27
                          Και για να μείνουμε επί του θέματος.

                          Originally posted by fendy View Post

                          Για δανειο στο εξωτερικο αν θελουν να παρουν,δεν ξερω.
                          Έτσι “απλά αν διάβαζες” κάποιες φορές το φόρουμ, θα το “ήξερες”

                          Comment


                            #28
                            Δεν καταλαβες.
                            Καλοκαιρι του 2010 πρωτομπηκα εδω μεσα,που ετοιμαζομουν για Γερμανια.
                            Δεν εγραφε κανενας τιποτα,μερικα ποστ χωρις νοημα.

                            Δεν εγραφα οπως γραφουν πολλοι απο Ελλαδα,γιατι δεν βρισκω νοημα.Ας παω εξω να δω πως ειναι και μετα γραφω...

                            Φευγω για Γερμανια,αλλαζω τα σχεδια μου τελευταια εβδομαδα παω Αυστρια και βρισκω δουλεια σε δεκα μερες,αν και δεν μιλαω καλα γερμανικα.

                            Μετα απο 3-4 μηνες,αφου μου πηγαιναν ολα καλα,ξεκινησα να γραφω εδω μεσα,αλλα δεν με αφηναν.Αρα δεν ισχυει το οτι δεν θελω,αλλα το οτι δεν με αφηνουν.Κοιτα και την μπαρα διπλα μου,που ετοιμαζομαι για βαν,ειμαι στο 30%

                            Δεν ειμαι οπαδος του λινκμανια,να βαζω κατεβατο δηλαδη λινκ,γιατι νομιζω δεν βοηθουν οσους δεν μιλουν καλα γερμανικα.
                            Προτιμω να δινω απλες συμβουλες και να εξηγω απλα τι πρεπει να κανουν.Εδω μεσα δεν με αφηναν να γραφω,γι αυτο και εκανα το μπλοκ.Απο εδω μεσα,εγω προσωπικα δεν βοηθηθηκα καθολου.Με τα λινκ δεν βρισκω ακρη.

                            Αν θελω να ρωτησω κατι,δημαρχειο,υπηρεσιες,δουλειες κλπ,πηγαινω και ρωταω!!!
                            Τοσο απλα...
                            Μονο μια φορα ειχα ρωτησει τον Θαναση μεσω μαιλ,αν ξερει να νοικιαζεται καποιο δωματιο στην Στουγκαρδη και μου ειχε στειλει για καποιο,αλλα τελικα ειχα βρει αλλο δωματιο στην Στουγκαρδη μεσω ιντερνετ.

                            Na προσθεσω ακομα,οτι δεν θελω πλεον να γραφω εδω μεσα,απλα ειδα την περιπτωση με τον ανθρωπο που εχει τα χρεη,που του λενε οτι δεν θα μπορει να νοικιασει σπιτι και εφριξα!!!

                            Comment


                              #29
                              Εσύ μπορεί να μην είσαι “ οπαδός του λιμανάκια” άλλη όμως τα ζητούν.
                              Και καταρχήν γράφουμε και εξηγούμε όλη Ελληνικά εδώ μέσα!

                              Από τι μια δεν βρίσκεις νόημα που γράφουν από Ελλάδα και από την άλλη σου είναι γελοίο γιατί γράφουν και δίνουν συμβουλές αυτή που ζουν Γερμανία και εν συνέχεια, μια που ζεις και εσύ τώρα Αυστραλία, ανοίγεις μπλοκ με χίλια λίνκ, που “Με τα λινκ δεν βρισκω ακρη, για “να δινω απλες συμβουλες και να εξηγω απλα τι πρεπει να κανουν” για να πάνε, “Αν θελω να ρωτησω κατι,δημαρχειο,υπηρεσιες,δουλειες κλπ,πηγαινω και ρωταω!!!..

                              Originally posted by fendy View Post

                              Δεν καταλαβες.
                              Όχι, η μάλλον στην καλύτερη περίπτωση κατάλαβα οτι άνοιξες μπλοκ, να λες ότι πρέπει να “πάνε” να ρωτάνε.. με τα πόδια στης υπηρεσίες, επειδή τα “λινκ” δεν σε βγάζουν πληροφορίες στα Ελληνικά, και γιαυτό στο patriotaki συμβουλεύουν με “κόπο και όχι τρόπο”.

                              Για του ανθρώπου με τα χρέη, μην “φρικιά ζεις”, το θέμα αυτό τακτοποιήθηκε, και χωρίς την πολύτιμη βοήθεια σου.
                              Δεν σε αναγκάζει κανείς να γράφεις εδώ μέσα αλά είσαι πάντα ευπρόσδεκτος να διαβάζεις “έτσι απλά”


                              Τέλως.

                              Comment


                                #30
                                Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου...οταν μυριστει ο Σπυρος καβγα τοτε μονο γραφει

                                Comment

                                Working...
                                X