Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΕΗ!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΕΗ!!!

    Λοιπον γεια σας και απο μενα.
    Με λενε Μαριο και οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα σκεφτομαι να παρω την οικογενεια και να την κανω απο εδω.
    Θα ηθελα πρωτα να κανω μια ερωτηση:
    Επειδη λιγο πολυ ολοι χρωσταμε κατι καπου, θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις χρεη σε τραπεζες στην Ελλαδα μπορει να μεταφερθουν στην Γερμανια;
    Μη με παρεξηγησετε δεν χρωσταω τα εκατομυρια απλα ειναι καποιες δοσεις που αδυνατουμε να πληρωσουμε ετσι οπως μας καταντησαν...

    #2
    Αν χρωστας κατι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ το γραφουν στο κεντρικο τεφτερι τους.
    Αν δηλ. πας εδω στην Γερμανια στην τραπεζα να παρεις ενα δανειο θα πεσει ελεγχος και μεσω SCHUFA θα βρουν οτι χρωστας και δεν δινεις τις δοσεις σου ...
    Επομενως...αν σκεφτεσαι να ερθεις να βρεις μια δουλιτσα να αρχισεις να ξεπληρωνεις τα χρεη σου τοτε καλως.
    Αν σκεφτεσαι να φυγεις για να μην στα ζητανε, να ξεχρεωσεις...δεν παιζει το σεναριο.
    Επισης οι τραπεζες επικοινωνουν μεταξυ τους οποτε αν δεν πληρωσεις μπορει να σου ερθει οοοοπου και αν πας καποια μερα καποιος κλητηρας στην πορτα.
    Ετσι εχουν τα πραγματα.
    Μπορεις να πας να συμβουλευτεις καποιον δικηγορο για Privatinsolvenz,δηλ. ατομικη πτωχευση, αν πραγματι αδυνατεις να ξεπληρωσεις το χρεος σου. Μπορεις επισης να παγωσεις το χρεος αν εισαι ανεργος κτλ...σε αυτα θα σε κατατοπισει ο δικηγορος σου. Ωστοσο μετα δεν μπορεις σχεδον καμια κινηση να κανεις μονος σου...ουτε αυτοκινητο να δανειστεις ουτε τιποτα χωρις την εγκριση τους για καποια χρονια...νομιζω 3 ειναι ...εξαρταται βεβαια και απτο χρεος

    Comment


      #3
      Θα πρέπει να ενημερώσεις την τράπεζα γι 'αυτό. Έτσι απλά “λαγός”, μπορεί να είναι παραβίαση κατά συμφωνίες της σύμβασης του δάνειου: η τράπεζα έχει δικαίωμα η μάλλον εσύ υποχρεώσεις νομικών οντοτήτων, να ενημερώσεις αμέσως "αλλαγές στις προσωπικές καταστάσεις" π.χ. απώλεια θέσεων εργασίας, τη μετεγκατάσταση ή απλά μετανάστευση.

      Υπόγραψες μήπως κάτι σαν υπεύθυνη δήλωση ή/και οποιοδήποτε δικαιολογητικό ενόρκως που βεβαιώνει την τήρηση της υποχρέωσης στην τράπεζα?

      Comment


        #4
        το θεμα μου δεν ειναι αν θα ξεπληρωσω το δανειο.
        Αυτο καποια στιγμη θα γινει ετσι κι αλλιως...
        αυτο που με απασχολει ειναι οτι εδω ειμαι "μαυρισμενος"λογω του χρεους και θα ηθελα να ξερω αν αυτο φαινεται αν κανουν ελεγχο.

        Comment


          #5
          Originally posted by milu View Post
          Θα πρέπει να ενημερώσεις την τράπεζα γι 'αυτό. Έτσι απλά “λαγός”, μπορεί να είναι παραβίαση κατά συμφωνίες της σύμβασης του δάνειου: η τράπεζα έχει δικαίωμα η μάλλον εσύ υποχρεώσεις νομικών οντοτήτων, να ενημερώσεις αμέσως "αλλαγές στις προσωπικές καταστάσεις" π.χ. απώλεια θέσεων εργασίας, τη μετεγκατάσταση ή απλά μετανάστευση.

          Υπόγραψες μήπως κάτι σαν υπεύθυνη δήλωση ή/και οποιοδήποτε δικαιολογητικό ενόρκως που βεβαιώνει την τήρηση της υποχρέωσης στην τράπεζα?
          αυτο που με ρωτας δεν το θυμαμαι να το υπεγραψα...
          αυτη η SCHUFA που λετε εχει προσβαση στον τειρεσια της Ελλαδος?

          Comment


            #6
            Πάντως άκουσα ότι κάποιος γνωστός γνωστού μας χρωστούσε κάποιες χιλιάδες ευρώ, δεν είχε όμως περουσιακά στοιχεία κλπ, δήλωσε επανειλημένα αδυναμία πληρωμής και κάποια στιγμή η τράπεζα τον κάλεσε και του είπε ότι θα του διαγράψει το χρέος αν πληρώσει 1.500 ευρώ! Φυσικά τσακίστηκε να δανειστεί για να τα πληρώσει και του διαγράφηκε το χρέος. Βέβαια αυτό είναι ράδιο αρβύλα, αλλά μην απορήσεις αν είναι αληθινό γιατί πολύς κόσμος πλέον αδυνατεί να πληρώσει τις υποχρεώσεις του στις τράπεζες.

            Ένας άλλος γνωστός μας που τον ξέρω προσωπικά πήγε με τσαμπουκά και είπε στην τράπεζα να μην τον ξαναενοχλήσει γιατί αδυνατεί να πληρώσει. Μάλιστα τους είπε ότι τόσο καιρό τους πλήρωνε και ήταν τυπικός, τώρα που έχασε τη δουλειά του τι να τους δώσει, ψυχή; Τους είπε περιμένετε να ξαναβρώ δουλειά και θα σας πληρώσω!

            Γνώμη μου είναι να πας στην τράπεζα να μιλήσεις να δεις τι μπορείς να περισώσεις ζητώντας ένα συμβιβασμό, έστω και 50 ευρώ το μήνα να δίνεις που λέει ο λόγος, το έχω ακούσει και από άλλους αυτό. Μη νομίζεις ότι είσαι ο μοναδικός που χρωστάει

            Comment


              #7
              Φυσικα και δεν εισαι ο μονος.....ολοι χρωστανε σε ολους....παντως αν δεν χρωστας δημοσιο,δεν σε κυνηγαει κανενας οπου και αν πας.Παντως πριν φυγεις για οπουδηποτε,κοιτα να δεις εκει τι παιζει,γιατι υπαρχει και η ιδιωτικη αιτηση πτωχευσης,πολλοι κανουν προσφυγες στα δικαστηρια για αδυναμια πληρωμης,και δικαιωνονται.....γενικα επειδη ολος ο κοσμος πλεον δεν μπορει να πληρωσει,ρωτησε σε καποιο συλλογο δανειοληπτων η κατι παρομοιο τι μπορεις να κανεις,ειδικα αν εχεις περιουσιακα στοιχεια στο ονομα σου.
              Παντως σαν συμπερασμα,αν δεν χρωστας δημοσιο(ικα τεβε κλπ)δεν εχεις προβλημα για εξωτερικο.

              Comment


                #8
                παιδια σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!
                σιγουρα θα το κοιταξω με την τραπεζα εδω για να δω τι θα κανω.
                παντως αυτο που με απασχολει ειναι οτι απο τον τειρεσια εδω σβηνεσαι μετα απο καποια χρονια.
                μηπως οι τραπεζες στην ελλαδα εχουν κοινο συστημα με τραπεζες του εξωτερικου και εκει που πας να κανεις ενα καινουριο ξεκινημα βρεθεις μαυρισμενος και εξω.
                παρακαλω οποιος γνωριζει απο προσωπικη του εμπειρια ας βοηθησει
                ευχαριστω

                Comment


                  #9
                  Originally posted by mariocuzco View Post
                  μηπως οι τραπεζες στην ελλαδα εχουν κοινο συστημα με τραπεζες του εξωτερικου και εκει που πας να κανεις ενα καινουριο ξεκινημα βρεθεις μαυρισμενος και εξω.
                  παρακαλω οποιος γνωριζει απο προσωπικη του εμπειρια ας βοηθησει
                  ευχαριστω
                  Δεν θέλω να υποθέσω στο “τι θα ήταν αν”; Αν δεν μπορείς να απαντήσεις στην ερώτησή μου!

                  Η λειτουργία της SCHUFA είναι παρόμοια με αυτή τη ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ.
                  Πρόσβαση στο αρχείο έχουν τράπεζες, εταιρείες Leasing και Factoring, εταιρείες έκδοσης και διαχείρισης καρτών, εταιρείες παροχής πιστώσεων, δημόσιο.

                  "κοινο συστημα": SCHUFA = ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ -> "Cross Border Data Exchange" (CBDE)

                  Comment


                    #10
                    εγω ξερω πως αν χρωστας πρεπει να ξεχρεωνεις!
                    και επειδη κατα καιρους υπηρχαν και αλλοι τετοιου ειδους εξυπνακηδες, τους πηραν ειδηση και κανανε αυτο το κεντρικο συστημα οπου καταγραφονται τα παντα, αν χρωστας που, ποσα, αν εισαι ενταξει στις συμφωνιες σου κτλ.

                    Αν τωρα εχεις σοβαρο προβλημα υγειας ή για καποιο αλλο λογο δεν μπορεις να ανταπεξελθεις στις υποχρεωσεις σου μπορεις να συμβουλευτεις καποιον δικηγορο για να δηλωσεις ατομικη πτωχευση, privatinsolvenz!

                    Εμεις δεν ειμαστε δικηγοροι. Αυτο που ξερουμε ομως ειναι αν βγαινεις δημοσιως και λες ειμαι μαυρισμενος στα χρεη και θελω να την κοπανησω το μονο που μπορουμε να σου πουμε ειναι πως αυτο θα εχει και τις αναλογες νομικες επιπτωσεις.

                    Και κατι ακομα. Ετσι σαν προσωπικη συμβουλη. Το νεο ξεκινημα δεν το κανει κανεις εχοντας λερωμενη την γουνα του. Πρωτα την καθαριζει.

                    Ειλικρινα ωρες ωρες.....

                    και επειδη θελεις συγκεκριμενες απαντησεις...
                    ουτε καρτα για κινητο δεν παιρνεις γιατι το ελεγχουν μεσω Schufa Τειρεσια ή οπως αλλιως το λενε...
                    ουτε σπιτι μεσω μεσιτη ουτε επιπλα με δοσεις ουτε τιποτα...

                    αν εισαι πνιγμενος στα χρεη η μονη λυση ειναι να δηλωσεις πτωχευση και να δουλεψεις σκληρα και επειτα απο καποια χρονια να κανεις καινουργια αρχη
                    οοοοοπου και αν πας
                    γιατι ειδα οτι ρωτησες και Σουηδια

                    Comment


                      #11
                      Συμφωνώ μαζί σου συννεφάκι ότι τα χρέη πρέπει να πληρώνονται και να καθαρίζει κανείς τη φωλιά του. Είναι ζήτημα αξιοπρέπειας να μην χρωστάς πουθενά, προσωπικά αρρωσταίνω αν χρωστάω κάπου.

                      Όμως μην είμαστε υπερβολικά αυστηροί με κάποιον αν δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες. Όλοι εσείς που ζείτε στο εξωτερικό γνωρίζετε ότι στην Ελλάδα αυτοκτονούν 3 άνθρωποι κάθε 2 μέρες λόγω χρεών και αβάστακτης οικονομικής κατάστασης; Γίναμε η πρώτη χώρα στις αυτοκτονίες! Ανέκαθεν υπήρχαν μπαταχτσήδες, άνθρωποι που δεν πλήρωναν ακόμη και σε ανθηρές εποχές για την Ελλάδα. Όμως τελευταία η κατάσταση έχει γίνει αβάστακτη, άνθρωποι που ήταν καλοπληρωτές ξαφνικά βρέθηκαν να χρωστάνε, έχασαν τις δουλειές τους, τους έγινε περικοπή στους μισθούς κλπ. Τι θα κάνατε εσείς εκεί πάνω αν χάνατε τη δουλειά σας και δεν βρίσκατε άλλη, αν σας έκοβαν το ένα τρίτο του μισθού κλπ; Υπάρχουν πάμπολλες οικογένειες που έχουν 1 ή 2 άνεργους ενώ άλλοι που δεν είναι επίσημα άνεργοι πρόκειται να κλείσουν σύντομα την επιχείρισή τους, μπορεί να μην είναι επίσημα άνεργοι αλλά είναι χειρότερα από άνεργοι γιατί ο άνεργος τουλάχιστον παίρνει για ένα διάστημα ταμείο ανεργίας ενώ ο ελεύθερος επαγγελματίας συγκεντρώνει μόνο χρέη!

                      Από το άγχος και μόνο που εκφράζει ο φίλος μας για τα χρέη του και που θέλει γρήγορα απαντήσεις φαίνεται πόσο τον ταλαιπωρεί το χρέος του. Για να "καθαρίσει" τη φωλιά του και να είναι αξιοπρεπής χρειάζεται δουλειά και κατάλληλες συνθήκες, δεν τον βλέπω να τα καταφέρνει στην Ελλάδα να καθαρίσει πρώτα τη φωλιά του και μετά να φύγει!

                      Comment


                        #12
                        δεν εννοουσα να καθαρισει πρωτα την φωλια του και μετα να φυγει.
                        αλλα οταν τον ρωταω, θελεις να φυγεις για να βρεις μια δουλιτσα και να αρχισεις να ξεχρεωνεις ή για γλιτωσεις απτα χρεη και απανταει με το δευτερο...ε τοτε...

                        εκτος αυτου δεν κατακρινω κανεναν. Αν διαβασεις προσεκτικα πιο πανω τι εγραψα θα δεις πως τον συμβουλευω αν για καποιον λογο σοβαρο δεν δυναται να ανταπεξελθει να απευθυνθει σε δικηγορο και να φροντισει να κανει ατομικη πτωχευση.

                        Μπορει και ετσι να ρθει εδω ή σε καποια αλλη χωρα να παει και να τα κανονισει ετσι σιγα σιγα να ξεχρεωνει
                        Αλλα εγω απτα γραφομενα του τον βλεπω να καιγεται αν μπορει να γλιτωσει το χρεος.

                        Και κατι ακομα...υπαρχει η εσφαλμενη αποψη πως εμεις εδω οι εξω ...ειμαστε τα βολεμενα...

                        παλεψαμε για να φτασουμε εδω δεν μας χαριστηκε τιποτα!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by synnefaki View Post
                          εγω ξερω πως αν χρωστας πρεπει να ξεχρεωνεις!
                          και επειδη κατα καιρους υπηρχαν και αλλοι τετοιου ειδους εξυπνακηδες, τους πηραν ειδηση και κανανε αυτο το κεντρικο συστημα οπου καταγραφονται τα παντα, αν χρωστας που, ποσα, αν εισαι ενταξει στις συμφωνιες σου κτλ...............................

                          Κατ αρχην εγω δεν ειπα σε καμμια περιπτωση οτι ειμαι μαυρισμενος και θελω να την κοπανησω!
                          Αλλοι την εχουν ηδη κοπανισει απο τη χωρα τους πριν απο μενα συμπεριλαμβανομενου και εσενα.
                          Δευτερον,αν ανοιγες λιγο τα ματια σου και διαβαζες καλυτερα θα εβλεπες οτι εγραψα πιο πανω οτι "το θεμα δεν ειναι αν θα ξεπληρωσω το δανειο,αυτο θα γινει ετσι κι αλλιως".
                          Αν αυτο σου λεει εσενα οτι εχω σκοπο να τα αφησω ολα ετσι και να φυγω καποιο σοβαρο προβλημα εχεις τοτε!
                          Τριτον,για τη Σουηδια ρωτησα γιατι εχω κατι γνωστους εκει οπως και στην Γερμανια επισης.
                          Μερικες φορες πρεπει να προσεχουμε τι λεμε σε συμπατριωτες μας που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα και να μην βγαζουμε βιαστικα συμπερασματα!

                          Originally posted by synnefaki View Post
                          δεν εννοουσα να καθαρισει πρωτα την φωλια του και μετα να φυγει.
                          αλλα οταν τον ρωταω, θελεις να φυγεις για να βρεις μια δουλιτσα και να αρχισεις να ξεχρεωνεις ή για γλιτωσεις απτα χρεη και απανταει με το δευτερο...ε τοτε...

                          εκτος αυτου δεν κατακρινω κανεναν. Αν διαβασεις προσεκτικα πιο πανω τι εγραψα θα δεις πως τον συμβουλευω αν για καποιον λογο σοβαρο δεν δυναται να ανταπεξελθει να απευθυνθει σε δικηγορο και να φροντισει να κανει ατομικη πτωχευση...................
                          Τελικα απ οτι καταλαβαινω εχεις σοβαρο προβλημα συννενοησης!
                          Απο που συμπερανες οτι εγω σου απαντησα οτι θελω να γλυτωσω απ τα χρεη?
                          Και για να σου λυσω την απορια ΔΕΝ καιγομαι να γλυτωσω απο κανενα χρεος,για το μονο που ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ειναι να βρω ενα τροπο να "ταισω" την οικογενεια μου και εδω δεν τον βρισκω με τιποτα!

                          Comment


                            #14
                            Δεν μπορώ να απαντήσω στην αρχική ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω.Αλλά για την παρεξήγηση που υπάρχει νομίζω ότι η λύση είναι πολύ απλή.Ο άνθρωπος ρώτησε αν τα χρέη του θα του δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στη ζωή του στο εξωτερικό.Φαντάζομαι ότι όπως οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχρεώσουν κάτι αμέσως και ίσως επειδή κάποιος έχασε την δουλειά του βρέθηκε στην μαύρη λίστα.Αυτό σημαίνει ότι έχει κανονίσει τις δόσεις του απέναντι στην τράπεζα και θα συνεχίσει να πληρώνει και από το εξωτερικό(αυτό δυστυχώς αυτό δεν σε σβήνει από την μαύρη λίστα).Φαντάζομαι ότι η ερώτηση ήταν αν θα τον δυσκολέψει να νοικιάσει κάποιο σπίτι ή ακόμα και κάποια στιγμή να αγοράσει.Γνώμη μου πάντα φυσικά

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by marina-aigio View Post
                              Δεν μπορώ να απαντήσω στην αρχική ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω.Αλλά για την παρεξήγηση που υπάρχει νομίζω ότι η λύση είναι πολύ απλή.Ο άνθρωπος ρώτησε αν τα χρέη του θα του δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα στη ζωή του στο εξωτερικό.Φαντάζομαι ότι όπως οι περισσότεροι δεν μπορούν να ξεχρεώσουν κάτι αμέσως και ίσως επειδή κάποιος έχασε την δουλειά του βρέθηκε στην μαύρη λίστα.Αυτό σημαίνει ότι έχει κανονίσει τις δόσεις του απέναντι στην τράπεζα και θα συνεχίσει να πληρώνει και από το εξωτερικό(αυτό δυστυχώς αυτό δεν σε σβήνει από την μαύρη λίστα).Φαντάζομαι ότι η ερώτηση ήταν αν θα τον δυσκολέψει να νοικιάσει κάποιο σπίτι ή ακόμα και κάποια στιγμή να αγοράσει.Γνώμη μου πάντα φυσικά

                              Επιτελους καποιος καταλαβε τι ηθελα να πω!!!!!!!
                              Σε ευχαριστω marina!

                              Comment

                              Working...
                              X