Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 48 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 478
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο don_angelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια
    Ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανει να βγει μια student visa.Οχι για πανεπιστημια η κολεγια,αλλα π.χ. για TAFE.Ξερει κανεις?
    Επισης ειναι ευκολο να κανει καποιος μονος του την διαδικασια η χρειαζεται καποιος agent?
    Ευχαριστω.
    η διαδικασία της φοιτητικής βίζας απο τότε που καταθέτεις τα χαρτιά σου διαρκεί περίπου 2 εβδομάδες. Αν κάνεις την εγγραφή σου στο TAFE και πάρεις το enrolment letter απο αυτούς δεν είναι δύσκολο να καταθέσεις μόνος σου την αίτηση για τη βίζα.

Exclamation Τί ζητείται για σπουδές σε Αυστραλία?

Καλησπέρα, θέλω να με διαφωτίσετε λίγο στο τί ακριβώς ζητούν από κάποιον που πάει για σπουδές σε Αυστραλία. Είμαι 3η λυκείου και έχω υπυκότητα. Άλλοι μου λένε ότι ζητούν τον γενικό βαθμό πρόσβασης των 6 μαθημα΄των κατεύθυνσης, άλλοι τον βαθμό πανελληνίων, μπορεί να μου πεί κάποιος τί ισχύει τελικά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GamerX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θέλω να με διαφωτίσετε λίγο στο τί ακριβώς ζητούν από κάποιον που πάει για σπουδές σε Αυστραλία. Είμαι 3η λυκείου και έχω υπυκότητα. Άλλοι μου λένε ότι ζητούν τον γενικό βαθμό πρόσβασης των 6 μαθημα΄των κατεύθυνσης, άλλοι τον βαθμό πανελληνίων, μπορεί να μου πεί κάποιος τί ισχύει τελικά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Καλησπέρα GamerX. Πριν από 20 χρόνια έκανα και εγώ ακριβώς αυτό που πρόκειται να κάνεις τώρα εσύ, δηλ. έδωσα πανελλαδικές και αφού βγήκε η βαθμολογία μου και πήρα το απολυτήριό μου έφυγα για Μελβούρνη. Το μόνο που είχα κάνει τότε ήταν να μεταφράσω το απολυτήριό μου που είχε αναλυτική βαθμολογία τάξης (όλα τα μαθήματα) και βαθμούς πανελλαδικών και φυσικά το γενικό βαθμό με τον οποίο είχα τελειώσει το λύκειο.Αυτό μόνο κατέθεσα μαζί με την αίτηση μου στο αρμόδιο γραφείο. Αυτοί έκαναν τις αντιστοιχίσεις και ότι άλλο χρειάζονταν και προώθησαν την αίτηση μου στις σχολές των πανεπιστημίων που είχα επιλέξει. Αν λοιπόν τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι άλλο. Καλή επιτυχία
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Καλημέρα και από εμένα

Τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που έκανε τα χαρτιά της και η marie. Στην ίδια περίπτωση ακριβώς είμαστε και εμείς με τα παιδιά μας φέτος τελειώνουν Γ΄Λυκείου και μετά από τηλεφώνημα στα εκεί πανεπιστήμια (adelaide)μας είπαν ότι θέλουν απλά το απολυτήριο και αυτοί θα προσαρμόσουν τη βαθμολογία ανάλογα και θα μας αντιστοιχίσουν σε ποια κάποια σχολή (από αυτές που έχουμε δηλώσει) ...Και όλα αυτά μπορούν να γίνου και ηλεκτρονικά...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και από εμένα

Τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που έκανε τα χαρτιά της και η marie. Στην ίδια περίπτωση ακριβώς είμαστε και εμείς με τα παιδιά μας φέτος τελειώνουν Γ΄Λυκείου και μετά από τηλεφώνημα.......

Δηλαδή πρέπει να εστιάσω στους βαθμούς τετραμήνων και τις ενδοσχολικές ή χρειάζεται και ο βαθμός στις πανελλήνιες?

Δηλαδή πρέπει να εστιάσω στους βαθμούς τετραμήνων και τις ενδοσχολικές ή χρειάζεται και ο βαθμός στις πανελλήνιες?
    Είχα και εγώ την ίδια απορία και το ρώτησα δύο φορές μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρουν οι πανελλήνιες μόνο ο γενικός βαθμός των μαθημάτων μετά τις ενδοσχολικές. Αν θέλεις πες στους καθηγητές σου ότι έχεις σκοπό να φύγεις έξω για να σε βοηθήσουν με τη βαθμολογία, πολλοί από αυτούς το κάνουν!!!
    Καλή επιτυχία!!!

θα σε συμβούλευα να μην καταποντιστείς στις πανελλαδικές προσπάθησε για μια ευπρεπή βαθμολογία της τάξης του 13-14 περίπου. Στη δική μου περίπτωση τότε είχε παίξει ρόλο αυτή η βαθμολογία όσον αφορά το πανεπιστήμιο που με δέχτηκε (Melbourne Uni). Μην ξεχνάμε ότι ο γενικός βαθμός με τον οποίο τελειώνεις το λύκειο είναι ο συνδυασμός ενδοσχολικές + πανελλαδικές + τρίμηνα εκτός και αν δεν είναι έτσι τώρα πια τα πράγματα στην Ελλάδα.
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

Τα παιδιά που έχουν τελειώσει την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε μη αγγλόφωνη χώρα, πέρα από την αναλυτική βαθμολογία τους, το απολυτήριο Λυκείου δηλαδή, θα πρέπει να προσκομίσουν και το IELTS. Δεν έχει σημασία εάν έχεις υπηκοότητα, από την στιγμή που γεννήθηκες και μεγάλωσες σε μη αγγλόφωνο περιβάλλον για αυτούς δεν είσαι native speaker και πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις ικανοποιητικό επίπεδο.

Υπάρχει το αντίστοιχο σύστημα των πανελλαδικών κι εδώ - τα παιδιά δίνουν εξετάσεις και καταθέτουν το μηχανογραφικό τους μέσω του VTAC, τουλάχιστον εδώ στην Victoria. Εάν δεν γίνει κάποιος δεχτός μέσω αυτής της διαδικασίας, μπορεί να καταθέσει ξεχωριστές αιτήσεις στα διάφορα τμήματα. Η διαδικασία είναι λίγο πολύ παρόμοια με την διαφορά ότι πέρα από το απολυτήριο Λυκείου και το IELTS εδώ σου ζητάνε και μια επιστολή για τους λόγους που επέλεξες το συγκεκριμένο τμήμα, ίσως και μια συνέντευξη με έναν από τους καθηγητές εάν το επίπεδο αγγλικών είναι χαμηλό έτσι ώστε να δουν εάν θα χρειασθείς foundation year.

Ελπίζω να βοήθησα. Μπορείς να επιλέξεις τυχαία ένα πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και να πάρεις τηλέφωνο την γραμματεία έτσι ώστε να διασταυρώσεις τις παραπάνω πληροφορίες. Μιλάω λόγω προσωπικής εμπειρίας, σχετικά πρόσφατης. Παρότι προσκόμισα πτυχίο και πιστοποιητικά ότι διδάσκω αγγλικά και στην Ελλάδα, μου ζήτησαν να δώσω IELTS παρά το γεγονός ότι τα αγγλικά μου είναι άπταιστα. Συνέχισα με μεταπτυχιακό χωρίς καμία δυσκολία.

Προσοχή στο IELTS, κάθε πανεπιστήμιο ζητά διαφορετική βαθμολογία. Ένας μέσος όρος είναι το 6.5 σε όλα τα μέρη. Κανένα από τα proficiency Cambridge ή Michigan δεν έχουν ισχύ. Αυτά από εμένα. Εάν μπορώ να βοηθήσω κάπως αλλιώς, άφησε μήνυμα εδώ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Debbief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παιδιά που έχουν τελειώσει την δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε μη αγγλόφωνη χώρα, πέρα από την αναλυτική βαθμολογία τους, το απολυτήριο Λυκείου δηλαδή, θα πρέπει να προσκομίσουν και το IELTS. Δεν έχει σημασία εάν έχεις υπηκοότητα, από την στιγμή που γεννήθηκες και μεγάλωσες σε μη αγγλόφωνο περιβάλλον για αυτούς δεν είσαι native speaker και πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις ικανοποιητικό επίπεδο. .................................................. ......
    Εγώ πάλι που τους ανάφερα ότι τα παιδιά μου δεν ξέρουν τόσο καλά αγγλικά (και είναι Αυστραλοί υπήκοοι)μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει αυτό απλά, αυτά θα ζοριστούν να παρακολουθήσουν τη σχολή
    (όλα αυτά στην αδελαιδα, δεν ξέρω αν ισχύουν άλλα σε άλλα μέρη)

καλημέρα,
    θα ήθελα να ρωτήσω αν, και κατά πόσο είναι εφικτό κάποιος international student με τις 20 ώρες εργασία την εβδομάδα να μπορέσει να καλύψει τα έξοδα των σπουδών και της διαμονής του αλλά και πόσο εύκολο είναι να βρεις μία τέτοια δουλειά...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Σελίδα 2 από 48 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04.05.2013, 17:15
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.01.2012, 00:04
  3. Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.01.2012, 16:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like