Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπέρα σε όλους! Μπαίνω πρώτη φορά στο "πατριωτάκι" και δεν ξέρω πολύ καλά πως λειτουργεί. Έχω διαβάσει τις απαντήσεις όσον αφορά τις σπουδές και έχω βοηθηθεί αρκετά. Είμαι αυστραλός υπήκοος και έχω τελειώσει Τ.Ε.Ι. Θα ήθελα να συνεχίσω εκεί τις σπουδές μου για κάποιο μεταπτυχιακό. Μήπως ξέρει κάποιος αν δέχονται απόφοιτους Τ.Ε.Ι για μεταπτυχιακό στη Μελβούρνη; Χρειάζεται το πτυχίο και αναλυτική βαθμολογία ή και κάτι άλλο από το Τ.Ε.Ι; Πρέπει να έχουν τη σφραγίδα της χάγης και να είναι μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών ή όχι;

    Comment


      #32
      @ christinaagari:

      Για τα φοιτητικά επιδόματα ψάξε το Austudy. Να υπενθυμίσω ότι τα φοιτητικά επιδόματα είναι μόνο για Αυστραλούς υπηκόους...

      Comment


        #33
        Γεια σας ηθελα να ρωτησω και εγω κατι αναγνωριζεται το ιδιο το ielts και το towfel στα πανεπιστημια της αυστραλιας.

        Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου πει να κοιταξω μεσω ιντερνετ για πανεπιστημιο με μεταπτυχιακο στην αρχιτεκτονικη?

        Comment


          #34
          Ριξε μια ματια εδω: Home - Study in Australia

          Comment


            #35
            καλησπέρα και από εμένα . θέλω να κάνω την εξής ερώτηση . έχω υπηκοότητα Αυστραλίας οπότε όποια στιγμή θέλω μπορώ να εγκατασταθώ στην Αυστραλία ως μόνιμος κάτοικος . Το θέμα μου είναι ότι είμαι ήδη φοιτητής στο τμήμα πληροφορικής του Α.Τ.Ε.Ι Θεσσαλονίκης και με ενδιαφέρει πολύ έντονα να συνεχίσω τις σπουδές μου σε κάποιο αντίστοιχο πανεπιστήμιο της Αυστραλίας και να συνεχίσω εκεί την ζωή μου. έχω λοιπόν τα εξής ερωτήματα.

            υπάρχει η δυνατότητα αντιστοίχισης μαθημάτων έτσι ώστε να συνεχίσω π.χ. απο το δεύτερο ή τρίτο έτος ?

            Και γενικά πιο είναι το κόστος διδάκτρων και διαμονής?

            εγώ που είμαι υπήκοος Αυστραλίας πληρώνω χρήματα για ασφάλιση ή την δικαιούμαι δωρεάν όπως κάθε Αυστραλός πολίτης μέσω του ενιαίου συστήματος υγείας που υπάρχει?

            έχω δικαίωμα να εργάζομαι όσο θέλω?

            γενικά σας παρακαλώ βοηθήστε με και ενημερώστε με κυρίως σχετικά με το οικονομικό κομμάτι . και την διαβίωση εκεί , διότι θα είμαι μόνος μου εκεί χωρίς καμία οικονομική βοήθεια προσπαθώντας για μια νέα αρχή .

            σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

            Comment


              #36
              @ nloudas:

              Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις παλαιότερες αναρτήσεις σε αυτό το θέμα για δίδακτρα, medicare, austudy, HELP scheme.

              Ενημερώσου επίσης μέσω internet σχετικά με το ποια πανεπιστήμια σε ενδιαφέρουν και επικοινώνησε μαζί τους μέσω email για να σε κατατοπίσουν. Σαν Αυστραλός υπήκοος να ξέρεις πάντως ότι δικαιούσαι ότι δικαιούνται και οι Αυστραλοί πολίτες που μένουν εκεί.

              Comment


                #37
                Καλησπέρα και συγγνωμη που στέλνω διάφορες ερωτήσεις εδώ αλλά παρασύρομαι διαβάζοντασ και δεν πολυ βγάζω ακρη .Λοιπον σας παρακαλώ αν μπορείτε απαντηστε μου σε μερικες ερωτησεις ...Εγώ είμαι εκπαιδευτικος και διορισμένη και ο αντρας μου Αρχιτεκτων Μηχανικως του Πανεπιστημιου Θεσσαλίας ,το τελευταιο καιρό σκεφτόμαστε έντονα να φύγουμε καθώς θέλουμε ένα καλυτερο μέλλον για το παιδακί μας .Τα πραγματα εδώ ειναι πολύ άσχημα ακόμα και για εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους ...Θέλω να σε ρωτησω
                1) τι κανουμε για να ανγνωρίσουμε τα πτυχία μας
                2) Πως αποκταει κανεις Βίζα γιατι δεν τα πολυκαταλαβα αυτα που διαβασα
                3) έχουμε proficiency τοu campridge χρειάζεται το IELTS
                4) Αν πάει κάποιοσ απο εμάς για μεταπτυχιακο αυτομάτως ερχεται και ο άλλος
                5) Μπορω να εργαστώ εκεί ενω εδω θα είμαι με άδεια τοκετού?
                6) Πως παιρνει κανεις Υπηκοτητα ??


                ΟΥφ σας ζαλισααααααασυγγνωμη και πάλι

                Comment


                  #38
                  Καλησπέρα!
                  Θέλω να πάω Αυστραλία αλλά ενδιαφέρομαι και για σπουδές εκεί.Φέτος θα ξαναδώσω πανελλήνιες και θα δηλώσω Α.Σ.Τ.Ε.Ρ (Ανώτατη σχολή τουριστικών επαγγελμάτων Ρόδου) αν περάσω είναι εφικτό να συνεχίσω εκεί κάποια αντίστοιχη σχολή;; Και κάτι ακόμα,έχω μια γνώστη στην Αυστραλία μπορεί να μου κάνει πρόσκληση εκείνη; Κι αν ναι ποια είναι τα θετικά;Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ!Έχω μπερδευτεί!

                  Comment


                    #39
                    Σχετικα με την αναγνωριση του τιτλου σπουδων των ι.ε.κ

                    Γεια σας.Ξερει καποιος αν αναγνωριζονται τα πτυχια Ι.Ε.Κ(Δημόσιο) στην Αυστραλια και πως γινεται αυτο?ευχαριστώ.

                    Comment


                      #40
                      Δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει ερώτηση για αυτό. Θέλω να πάω για σπουδές στο UQ (University of Queensland) και θέλω να ρωτήσω: Χρειάζεται και ο βαθμός των πανελληνίων για να σε πάρουν;
                      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by anastasia v. View Post
                        Γεια σας.Ξερει καποιος αν αναγνωριζονται τα πτυχια Ι.Ε.Κ(Δημόσιο) στην Αυστραλια και πως γινεται αυτο?ευχαριστώ.
                        Δυστυχως δεν αναγνωριζονται τα ΙΕΚ ειτε δημοσια, ειτε ιδιωτικα.

                        Comment


                          #42
                          Καλήμερα, καλησπέρα σε όλου. Είναι πολύτιμη η βοήθεια όλων σας και σας ευχαριστούμε. Μακάρι να περάσουμε στη δικοί σας πλευρά για να βοηθάμε και εμείς με τη σειρά μας τους υπόλοιπους. (αφού κανείς δε θα μείνει πλέον εδώ).
                          Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να βρεις δουλειά αν κάνεις αυτά τα course που είναι on-line και μπορείς να το κάνεις ενώ είσαι Ελλάδα και να πας με το πτυχείο εκεί.
                          Australian Institute of Technology, Sydney :: AIT
                          "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by zzzz View Post
                            Καλήμερα, καλησπέρα σε όλου. Είναι πολύτιμη η βοήθεια όλων σας και σας ευχαριστούμε. Μακάρι να περάσουμε στη δικοί σας πλευρά για να βοηθάμε και εμείς με τη σειρά μας τους υπόλοιπους. (αφού κανείς δε θα μείνει πλέον εδώ).
                            Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να βρεις δουλειά αν κάνεις αυτά τα course που είναι on-line και μπορείς να το κάνεις ενώ είσαι Ελλάδα και να πας με το πτυχείο εκεί.
                            Australian Institute of Technology, Sydney :: AIT
                            Αφού τα αγγλικά σου είναι σε τόσο καλό επίπεδο ώστε να κάνεις το cource από απόσταση, ψάξε καλά και βρές αν το ινστιτούτο αυτό είναι πιστοποιημένο από το κράτος! Δεν είναι καιροί για...."φιλανθρωπίες".....!! Πρόσεχέ το!
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              #44
                              Να' σαι καλά΄μου διέφυγε τελείως αυτή η πιθανότητα. Δεν βρήκα να λέει τίποτα για αναγνώριση. Το μόνο που λέει είναι αυτό:
                              Australian Institute of Technology Sydney is a private training organization specializing in job oriented skill development, training, online study, education, e-Learning, distance and correspondence courses for more than 15 years.
                              "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by zzzz View Post
                                Να' σαι καλά΄μου διέφυγε τελείως αυτή η πιθανότητα. Δεν βρήκα να λέει τίποτα για αναγνώριση. Το μόνο που λέει είναι αυτό:
                                Australian Institute of Technology Sydney is a private training organization specializing in job oriented skill development, training, online study, education, e-Learning, distance and correspondence courses for more than 15 years.
                                Δηλαδή σα να σου λέει από μόνο του ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!
                                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                                Comment

                                Working...
                                X