Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία II(H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φοιτήτρια στην Μελβούρνη

    Γεια σας παιδιά!

    Είμαι η Δανάη και σε 20 μέρες θα κατέβω στην Μελβούρνη για να συνεχίσω τις σπουδές μου.
    Όταν μπήκα στο μπολγκ σας και διάβασα τα άρθρα σας, με βοήθησαν πάρα πολύ και θα ήθελα να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου μαζί σας μήπως και βοηθηθεί κάποιος που σκέφτεται να συνεχίσει την ζωή του στην Αυστραλία.

    Αφού πήρα την απόφαση να συνεχίσω τι σπουδές μου στην Αυστραλία, αρχικά, αποφάσισα να πάω σε ένα γραφείο γιατί η όλη διαδικασία για να κατέβω, ήταν άγνωστη και φαινόταν κάτι αρκετά πολύπλοκο.
    Έτσι, άρχισα να ψάχνω για ένα μεταπτυχιακό. Μπήκα στο

    cricos.deewr.gov.au/default.aspx

    όπου είναι μια σελίδα σαν μηχανή αναζήτησης για σπουδές στην Αυστραλία. Βάζεις διάφορες επιλογές, τύπου, πόλη, είδος σπουδών κλπ. Όποιος ενδιαφέρεται ας του ρίξει μια ματιά. Μετά σου βγάζει μια λίστα με τα πανεπιστήμια, την διάρκεια του πτυχίου, το κόστος καθώς και την σελίδα του συγκεκριμένου πανεπιστημίου.
    Στην αρχή λοιπόν, βρήκα το πιο φτηνό μεταπτυχιακό που είχε διάρκεια ενός έτους.
    Για να γίνει η αίτηση, χρειάστηκε να μεταφράσω το απολυτήριο λυκείου, το χαρτί του πτυχίου, την αναλυτική βαθμολογία του πανεπιστημίου και την συσταστική επιστολή από μια καθηγήτρια όπου το μάθημα της ήταν σχετικό με το θέμα του μεταπτυχιακού.

    Να επισημάνω πως αφού έκανα την μετάφραση στο μεταφραστικό στο μοναστηράκι,

    Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία

    από το γραφείο μου είπαν πως χρειάζεται να βάλω την σφραγίδα της Χάγης στο απολυτήριο λυκείου. Να ξέρετε πως πρώτα πρέπει να γίνει η μετάφραση και μετά μπαίνει η σφραγίδα.


    Αφού μάζεψα όλα τα χαρτιά, μαζί με το IELTS, την ταυτότητα μου, το δίπλωμα οδήγησης μου και φυσικά το διαβατήριο μου, έκανα την αίτηση στο πανεπιστήμιο. Στην συνέχεια, ο αντιπρόπσωπος του πανεπιτημίου μου είπε πως αν και πληρώ όλα τα κριτήρια τους, δεν έχω το απαιτόυμενο βαθμό στα αγγλικά. Είχα 7 στο IELTS και ήθελαν 7,5.

    Έτσι με βάση τις πληροφορίες του γραφείου αποφασίσαμε να πάω 3ς μήνες νωρίτερα από την έναρξη του μεταπτυχιακού, ώστε να κάνω αγγλικά με το πρόγραμμα ενός άλλου πανεπιστημίου. Έτσι, πλήρωσα όλο το ποσό των αγγλικών και το μισό του μεταπτυχιακόυ για να εξασφαλίσω ουσιαστικά τη θέση μου.
    Δυστυχώς, μόλις το πανεπιστήμιο του μεταπτυχιακού είδε πως είχα στείλει τα χρήματα, μου τα επέστρεψε αμέσως όλα και με ενημέρωσε πως δεν μπορεί να κάνει αίτηση για βίζα από την στιγμή που δεν πληρώ όλα τα κρητίρια.

    Μπορείτε να καταλάβετε την αναταραχή που επικτάτησε καθώς σε κανέναν από την οικογένεια μου δεν είναι εύκολο να αποδεχτεί ότι θα φύγω για πάντα σε μια άλλη ήπειρο, ακόμα και τώρα που όλα είναι κανονισμένα..

    Τελος πάντων! Αποφασίζω να αλλάξω γραφείο. Στο καινούργιο γραφείο, με πληροφορούν πως δεν συμφερει να κάνω μεταπτυχιακό για έναν χρόνο γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρω σπόνσορα να μου βγάλει working visa μέσα σε ένα χρόνο και με μηδέν προϋπηρεσία. Έτσι, μου προτείνουν να κάνω το ίδιο μεταπτυχιακό αλλά με διάρκεια 2 ετών καθώς η κυβέρνηση σου δίνει στη συνέχεια working visa διάρκειας 2 ετών. Άρα θα ήμουν καλυμμένη για 4 χρόνια χωρίς να με νοιάζει η άδεια παραμονής μου και η δουλειά. Τα δύο χρόνια όμως μεταπτυχιακού ήταν τα διπλάσια χρήματα και δεν γινόταν για κανένα λόγο να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε ακόμα και με το σενάριο της δουλειάς.

    Οπότε, αποφάσισα πως επειδή θέλω να πάω στην Αυστραλία, θα βρω κάτι φτηνό που να μου κάνει ώστε και να μπορώ να δουλέυω ώστε όταν μαζέψω το απαιτούμενο ποσό, να χρηματοδοτήσω μόνη μου το μεταπτυχιακό μου.
    Γι αυτό, αποφάσισα να κάνω ένα certificate III και στην συνέχεια ένα diploma, σύνολο 2 χρόνια. Μετά, επειδή το επαγγελμα μου είναι στο SOL list, στη λίστα δηλαδή με τα επαγγέλματα που ψάχνει τώρα η αυστραλία, το συγκεκριμένο ινστιτούτο όπου θα φοιτήτσω, θα μου παρέχει μετά από αυτά τα δύο χρόνια σπουδών μια working visa για 2 χρόνια.

    Οπότε είναι μια πιο αισιόσοξη λύση!

    Με αυτά και με αυτά, βγήκε η βίζα, η ασφάλεια, και τα εισητήρια,.

    Σε αυτήν την φάση ψάχνω για σπίτι.
    Απ ότι είδα υπάρχουν διάφορες επιλογές.
    Μπορείς να μείνεις σε σπίτι με οικογένεια όπου τους νοικιάζεις ένα δωμάτιο και κάποιοι σου μαγειρεύουν κιόλας, homestay.
    Μπορείς να μείνεις σε Hostel.
    Να νοικιάσεις ένα δωμάτιο σε σπίτι με άλλους φοιτητές, sharehouse, shareroom.
    Ακόμα, υπάρχει και το Unilodge, το οποίο είναι κάτι σαν hostel/ξενοδοχείο μόνο για φοιτητές.
    Υπάρχουν παντού σελίδες για την κάθε επιλογή που σας ανέφερα, αν ψάξετε στον γούγλη θα βρείτε σίγουρα πιο πολλά απ όσα περιμένατε. Δεν αναρτώ κάποια διεύθυνση καθώς δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι η κάθε μια.

    Εγώ μάλλον θα προτιμήσω το unilodge hostel γιατί αν και μοιράζσαι με 50 ατομα 6 μπανια στο σύνολο, θα μπορώ να έχω δικό μου δωμάτιο αλλά και να κοινωνικοποιηθώ με ανθρώπους απο όλο τον κόσμο.

    Παιδιά μεχρι τωρά αυτά είχα να πω. Αν θέλετε κάποια παραπάνω πληροφορία στο οτιδήποτε μην διστάσετε να μου στείλετε.

    Όταν φτάσω, θα ξαναποστάρω για να σας πω τι βρήκα τελικά εκεί, καθώς εκεί θα κάνω τα γραφειοκρατικά με τράπεζες, τηλέφωνο αλλά και να δώσω τα πτυχία μου για αναγνώριση. Αν κάποιος ξέρει κάποια παραπάνω πληροφορία για αυτές τις διαδικασίες ας στείλει

    Καλές συνέχειες!

    Δανάη.

    Comment


      Καλησπέρα Δανάη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας
      Διάβασε εδώ: Εκπαίδευση και Σπουδές έχει πολλές πληροφορίες που αφορούν την φοιτητική βίζα κ ίσως να σου φανούν χρήσιμες.

      Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία, καλή χρονιά, καλή τύχη κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Αγαπητε Jimathens,

        Σε ευχαριτώ πολύ για την απάντηση σου!

        Τα σχόλια σου με βοήθησαν πάρα πολύ για να σχηματίσω μια καλύτερη εικόνα για την Μελβούρνη ώστε να είμαι λίγο ακόμα πιο πολύ προετοιμασμένη για το τι θα συναντήσω εκεί κάτω.

        Απλά ήθελα να βοηθήσω όποιον πάει στην Μελβούρνη με τον τρόπο που πάω εγώ, μπας και τον γλιτώσω από ταλαιπωρία.
        Να ποστάρω το άρθρο κάπου αλλού? Σου φαίνεται χρήσιμο?

        Δαναη.

        Comment


          Καλησπέρα σε όλους
          Θα ΄ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω κάτι..... Για να βγάλω student visa ( για μάγειρας) το πτυχίο μου απο Ελλάδα θα πρέπει να το αναγνωρίσουν εκει? και αν ναι πως το κάνουν??? το ''τσεκάρουν '' με το εδώ υπουργείο παιδίας????????
          Ευχαριστώ

          Comment


            Γεια σας παιδιά

            Σας στέλνω απο Μελβουρνη και όντας πρώην φοιτητής της νομικής. Άκουσα μετα λύπης μου πρόσφατα την ιστορία μιας γνωστής γνωστής μου που επαληθεύτηκε αργότερα όσον άκουγα τον ελληνικό ραδιοφωνικό σταθμό της Μελβουρνης (3xy).

            Η εν λόγω κοπέλα ήρθε στην Αυστραλια (Μελβουρνη) με την προοπτική να κανει αγγλικα για λιγο έως ότου να μπει στις σπουδές της για το πτυχίο που ενδιαφέρεται. Βοήθεια για αυτή της την προσπάθεια παρείχε ένας μεγάλος φορέας εκπαιδευτικών αντζεντηδων και απο κει τα πράγματα πήραν την κάτω βόλτα.

            Το αντζεντικο έκανε εγγραφή την κοπέλα (μετα πληρωμής έναντι 500 δολαρίων) σε ενα φαινομενικά ευέλικτο σχολείο ετσι ώστε η κοπέλα να μπορει να εργάζεται και νόμιμα (20 ωρες). Οταν η κοπέλα κατάλαβε οτι η σχολή για τα αγγλικα χρέωνε πολλα χρήματα για τις υπηρεσίες που τις παρείχε, θέλησε να αλλάξει σχολή. Ωστόσο η σχολή δεν τις το επέτρεψε και θέλησε να κρατήσει το deposit των 2000 δολαρίων που ήταν απαραίτητο για την εκκίνηση σπουδών. Το συμβόλαιο απο την άλλη δεν αναφέρει κατι ανάλογο.

            Η σχολή μέσω του αντζεντικου απειλεί την κοπέλα οτι θα της κάνουν αναφορά στο αρμόδιο τμήμα του μεταναστευτικού διότι η κοπέλα κατα την διαρκεια των σπουδών δεν παρακολουθουσε ολα τα μαθήματα για να δουλεύει (στα μαύρα - όπως ωστόσο κάνουν και ολοι). Της ζητούν λοιπόν οχι μόνο να μείνει στη σχολή αλλα να πληρώσει και παραπάνω 1000 δολάρια για να κρατήσουν το στόμα τους κλειστο.

            ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στην επιλογή αντζεντικου που μπορει να βοηθήσει σε όλη την διαδικασία. Η προσωπική μου εμπειρία ήταν θετική διότι το αντζεντικο που με βοήθησε το έκανε χωρίς καμια πληρωμή με την προϋπόθεση οτι θα επέλεγα ενα σχολείο απο την τεράστια λίστα τους που με βοήθησε πολυ.

            Ελπίζω να μην βρεθεί κάποιος άλλος σε παρόμοια θέση.

            Comment


              Στο σημείο αυτό να επαναλάβουμε για πολωστή φορά οτι το μόνο κρατικό και νόμιμο σώμα-ένωση των επίσημων μεταναστευτικών πρακτόρων της Αυστραλίας είναι το MARA (Migration Agent Registration Authority) και εχει ιστοσελίδα στην διεύθυνση: www.mara.gov.au

              Οι μεταναστευτικοί πράκτορες είναι οι μόνοι που παρέχουν έγκυρες και νόμιμες συμβουλές και υπηρεσίες, είτε για βίζα φοιτητική είτε για οποιδήποτε άλλη μόρφή βίζας.

              Επίσης να σημειώσουμε οτι μεταναστευτικός πράκτορας δεν είναι κάποιος που έβγαλε το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο παρελθόν αλλά αυτός που είναι ενεργό μέλος την ένωσης MARA και χρησιμοποιώντας την ιστοδελίδα τους μπορούμε να κάνουμε αναζήτηση και να ελέγξουμε εαν κάποιος είναι ενεργός ή οχι.

              Μην εμπιστεύεται οτι ακούτε απο οποιονδήποτε ή οτι διαβάζετε απο το internet, ακόμα και απο εδω μέσα απο το patriotaki.
              Παρόλο που μπορεί στο παρελθόν να ήταν έγκυρη κάποια πληροφορία που δώσαμε τώρα μπορεί να είναι άκυρη γιατι ο μεταναστευτικός νόμος που προβλέπει τα πάντα για τις βίζες είναι κάτι το οποίο αλλάζει πολύ συχνά, τουλάχιστον μια φορά το χρόνο, στην Αυστραλία.
              Ετσι μόνο οι επίσημοι μεταναστευτικοί πράκτορες είναι ενήμεροι για τις τελευταίες αλλαγές και έχουν και την πείρα σε τέτοια θέματα.

              Ακόμα να υπενθυμίσουμε όμως οτι δεν είναι υποχρεωτικοί (οι μεταναστευτικοί πράκτορες), και τα πάντα ολα υπάρχουν και στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας στο Australian Government Department of Immigration and Border Protection
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν υποτροφιες για αριστουχους στο TAFE Αδελαιδας ή οποιοδηποτε βοηθημα για ενοικιο κλπ?Ασφαλως και δεν εχουμε υπηκοοτητα και τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.Η σχολη πανακριβη και πολυ απαιτητικη,μηδεν ελευθερος χρονος και οι μισθοι στα ταρταρα

                Comment


                  Γεια σας κι από μένα! Λοιπόν κι εγώ ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στην Αυστραλία. Έχω την υπηκοότητα και η μητέρα μου είναι στη Μελβούρνη. Σπουδάζω στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Έχω όλα αυτά που χρειάζονται εκτός από ielts ( το οποίο δεν έιναι δύσκολο να το πάρω μιας κι έχω proficiency με υψηλό βαθμό). Έχω ρωτήσει σε πολλά πανεπιστήμια της Μελβούρνης αλλά παιδιά συναντώ εμπόδια. Μέσω vtac (victorian tertiary admission centre) θα κάνουν πολύ καιρό να μου απαντήσουν (Ιανουαριο) κι επειδή τα ακαδημαικά εξάμηνα μας δεν ταιριάζουν, δε θα ξέρω αν έχω γίνει δεκτός στο πανεπιστήμιο ή όχι. Επίσης είναι και το θέμα της αναγνωρισης των μαθηματων..δεν ξέρω ποσα μαθηματα θα μου αναγνωρισουν

                  Comment


                    1) ti spoudazeis?
                    2) tha oloklirwseis tis spoudes sou kai tha ertheis?
                    3) giati mesw VTAC kai ohi direct entry?
                    4) eisai upikoos kai sou zitisan ielts?

                    Comment


                      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν σπουδάζω ψυχολογία στην Ελλάδα (έχω ολοκληρώσει 2 χρόνια). Οχι δε θέλω να ολοκληρώσω τις σπουδές μου Ελλάδα (η κατάσταση πλέον δεν αντέχεται)..θέλω να κάνω transfer Αυστραλία, ώστε να ξεκινήσω στο semester 1 τον Φεβρουάριο του 16. Λοιπόν σε όλα τα πανεπιστήμια που είδα, θέλουν αίτηση μέσω vtac (πράγμα αρκετά ασύμφορο για μένα) εκτός από ένα, το Swinburne στο οποίο μπορείς να κάνεις direct apply και σου απαντάνε σύντομα (μέσα σε 2 βδομάδες). Μάλλον swinburne θα επιλέξω γιατί έχει πολύ καλό psychology course και από ό,τι έχω ακούσει είναι πιο κοντά στους φοιτητές του. Θα κάνω apply και για advanced standing (credit για τις μεχρι τωρα σπουδες μου). Οσο για το ielts, ναι ανεξάρτητα από το αν είσαι υπήκοος ή όχι πρέπει να ικανοποιείς τα english language requirements,ετσι δεν ειναι;

                      Comment


                        ***Γιά να μη ξεχνιόμαστε ***
                        Η Student Visa ΔΕΝ είναι Visa μετανάστευσης

                        Comment

                        Working...
                        X