Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    christine

    [QUOTE=thena;41677]
    Originally posted by christine View Post

    Ευχαριστώ πολύ christine για την άμεση απάντηση
    Πολύ κατατοπιστικά τα links με χρήσιμες πληροφορίες
    You are wellcome! Thena!
    Καλή τύχη!

    Comment


      Καλησπέρα σε όλους-ες,θέλουμε να μεταναστεύσουμε στην Μελβούρνη (Αυστραλία) και χρειζόμαστε κάποιες διευκρινίσεις για το πώς θα κινηθούμε.
      Είμαστε παντρεμένοι κι έχουμε δύο παιδάκια 5 μηνών.Θέλουμε να μείνουμε μόνιμα και να εργαστούμε εκεί χωρίς σπόνσορα,οπότε χρειαζόμαστε αυτή την visa :
      Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa τ
      Η σύζυγος είναι μαία (midwife) με 13έτη προυπηρεσίας και
      το επάγγελμα της ανήκει στην λίστα SOL
      εγώ εργάζομαι ώς προσωπικό ασφαλείας τα τελευταία 10 χρόνια
      Θα θέλαμε να μάθουμε πως πρέπει να κινηθούμε με ποια σειρά να γίνουν οι κινήσεις μας
      Σας ευχαριστούμε και ελπίζουμε στην ανταποκρισή σας!

      Comment


        λοιπον γεια σας και απο μενα!ειμαι 28 χρονων θερμουδραυλικος με αδεια εξασκισεως επαγγελματος !αγγλικα γνωριζω λιγα αλλα δεν εχω το λοουερ!βρηκα μια γνωστη στην μελβουρνη και μου ειπε οτι θα κανει οτι χρειαστει για να μετακομισω εκει.το επαγγελμα μου ειναι στην λιστα του sol!μπορει να με παρει στην δουλεια της σε πρατηρειο βενζηνης η να με βρει αλλου δουλεια.για να βγαλω απο δω οποιαδιποτε βιζα εργασιας κατευθειαν θα χρειαστει να εχω το ielts?με καποιον συγκεκριμενο βαθμο?αν παω με αλλη βιζα π.χ τουριστηκη και μου την αλλαξει αυτη εκει για την αλλαγη θα πρεπει να φυγω εκτος αυστραλιας?βιζα μονιμης κατοικιας ποιες θεωρουνται?ευχαριστω

        Comment


          Blue και vagelis28,
          οι απαντήσεις που ψάχνετε υπάρχουν μέσα στο patriotaki αν ψάξετε να τις βρείτε.
          Επίσης όλες οι πληροφορίες υπάρχουν διεξοδικά στο immi.gov.au

          Σαν γενικός κανόνας, ξεκινάμε από την πιστοποίηση της γλώσσας. Το πρώτο βήμα είναι το IELTS, χωρίς αυτό δεν ξεκινάει καμιά διαδικασία για βίζα που σχετίζεται με εργασία. Η βαθμολογία που απαιτείται διαφέρει σε κάθε περίπτωση και έχει σχέση και με τα απαιτούμενα μόρια που χρειάζεται κανείς να συγκεντρώσει για την αίτησή του.

          Ακολουθεί αργότερα η επαγγελματική αναγνώριση των προσόντων, πτυχίων κλπ από τον αρμόδιο-αντίστοιχο φορέα στην Αυστραλία. Συνήθως προυπόθεση για αυτήν την αναγνώριση είναι η απόδειξη γλωσσομάθειας, επομένως για αυτό ξεκινάμε από εκεί.

          Comment


            Καλημέρα – καλησπέρα αγαπητοί
            Συγγνώμη εάν απευθύνομαι σε λάθος post αλλά διαβάζοντας το site έχω φτάσει σ’ ένα σημείο που μόνο μια προσωπική προσέγγιση-γνωμη μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω αν μπορω αν βγάλω visa και να θα συνεχίσω την διαδικασία της μετανάστευσης για Αυστραλία είτε πρέπει να επιλέξω άλλο μέρος.
            Δεν θα σας κουράσω με τις «σάλτσες» και θα μπω κατευθείαν στο «ψητό» Η γυναίκα μου είναι δασκάλα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είδα στην SOL την εξής ειδικότητα (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher 241111). Εγώ δουλεύω σε ξενοδοχείο. Πτυχιούχος και προϋπηρεσία με 5* ξενοδ. Δεν βρήκα την ειδικότητα μου στην SOL, έχω βρει βέβαια αγγελίες που ζητούν όμως Candidate must have Australian Residency or Valid Work Visa as Sponsorship is NOT available

            Τρεις ερωτήσεις έχω λοιπόν:
            α) Μπορεί να πάρει η γυναίκα μου visa με αυτή την ειδικότητα?
            β) Εμένα μπορεί να με «τραβήξει» μαζί της? (απ’ ότι διάβασα ναι)
            γ) Η visa που θα έχω εγώ, θα μου επιτρέπει να κάνω αίτηση και να εργαστώ σε ξενοδοχεία (ή σε οποιαδήποτε δουλειά)?


            Σας ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

            Comment


              Καλημέρα – καλησπέρα αγαπητοί
              Συγγνώμη εάν απευθύνομαι σε λάθος post αλλά διαβάζοντας το site έχω φτάσει σ’ ένα σημείο που μόνο μια προσωπική προσέγγιση-γνωμη μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω αν μπορω να βγάλω visa και να συνεχίσω την διαδικασία της μετανάστευσης για Αυστραλία είτε πρέπει να επιλέξω άλλο μέρος.
              Δεν θα σας κουράσω με τις «σάλτσες» και θα μπω κατευθείαν στο «ψητό» Η γυναίκα μου είναι δασκάλα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είδα στην SOL την εξής ειδικότητα (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher 241111). Εγώ δουλεύω σε ξενοδοχείο. Πτυχιούχος και προϋπηρεσία με 5* ξενοδ. Δεν βρήκα την ειδικότητα μου στην SOL, έχω βρει βέβαια αγγελίες που ζητούν όμως Candidate must have Australian Residency or Valid Work Visa as Sponsorship is NOT available

              Τρεις ερωτήσεις έχω λοιπόν:
              α) Μπορεί να πάρει η γυναίκα μου visa με αυτή την ειδικότητα?
              β) Εμένα μπορεί να με «τραβήξει» μαζί της? (απ’ ότι διάβασα ναι)
              γ) Η visa που θα έχω εγώ, θα μου επιτρέπει να κάνω αίτηση και να εργαστώ σε ξενοδοχεία (ή σε οποιαδήποτε δουλειά)?


              Σας ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων

              Comment


                Ielts

                Originally posted by panultimate View Post
                Blue και vagelis28,
                οι απαντήσεις που ψάχνετε υπάρχουν μέσα στο patriotaki αν ψάξετε να τις βρείτε.
                Επίσης όλες οι πληροφορίες υπάρχουν διεξοδικά στο immi.gov.au

                Σαν γενικός κανόνας, ξεκινάμε από την πιστοποίηση της γλώσσας. Το πρώτο βήμα είναι το IELTS, χωρίς αυτό δεν ξεκινάει καμιά διαδικασία για βίζα που σχετίζεται με εργασία. Η βαθμολογία που απαιτείται διαφέρει σε κάθε περίπτωση και έχει σχέση και με τα απαιτούμενα μόρια που χρειάζεται κανείς να συγκεντρώσει για την αίτησή του.

                Ακολουθεί αργότερα η επαγγελματική αναγνώριση των προσόντων, πτυχίων κλπ από τον αρμόδιο-αντίστοιχο φορέα στην Αυστραλία. Συνήθως προυπόθεση για αυτήν την αναγνώριση είναι η απόδειξη γλωσσομάθειας, επομένως για αυτό ξεκινάμε από εκεί.

                O panultimate εχει απόλυτο δίκιο! Διαβάστε από την αρχή αυτό το θέμα http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...BF-ielts-2516/ και θα βρείτε αρκετές πληροφορίες που έχουν αναρτήσει πολλά μέλη, γύρω από το IELTS

                Comment


                  visa

                  Originally posted by Anton1oSt View Post
                  Καλημέρα – καλησπέρα αγαπητοί
                  Συγγνώμη εάν απευθύνομαι σε λάθος post αλλά διαβάζοντας το site έχω φτάσει σ’ ένα σημείο που μόνο μια προσωπική προσέγγιση-γνωμη μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω αν μπορω να βγάλω visa και να συνεχίσω την διαδικασία της μετανάστευσης για Αυστραλία είτε πρέπει να επιλέξω άλλο μέρος.
                  Δεν θα σας κουράσω με τις «σάλτσες» και θα μπω κατευθείαν στο «ψητό» Η γυναίκα μου είναι δασκάλα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είδα στην SOL την εξής ειδικότητα (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher 241111). Εγώ δουλεύω σε ξενοδοχείο. Πτυχιούχος και προϋπηρεσία με 5* ξενοδ. Δεν βρήκα την ειδικότητα μου στην SOL, έχω βρει βέβαια αγγελίες που ζητούν όμως Candidate must have Australian Residency or Valid Work Visa as Sponsorship is NOT available

                  Τρεις ερωτήσεις έχω λοιπόν:
                  α) Μπορεί να πάρει η γυναίκα μου visa με αυτή την ειδικότητα?
                  β) Εμένα μπορεί να με «τραβήξει» μαζί της? (απ’ ότι διάβασα ναι)
                  γ) Η visa που θα έχω εγώ, θα μου επιτρέπει να κάνω αίτηση και να εργαστώ σε ξενοδοχεία (ή σε οποιαδήποτε δουλειά)?


                  Σας ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων
                  Μια αρχή μπορείς να κάνεις εδώ, ψάχνοντας την κατάλληλη βίζα Australian Visa Wizard - Visas & Immigration Στην ίδια σελίδα θα βρείς όλες τις προυποθέσεις για όλα τα είδη βίζας

                  Comment


                    ειμαι ο βαγγελης 28 θερμουδραυλικος που ειχα ποστ ποιο πανω!σημερα μιλησα με την γνωστη μου στην μελβουρνη η οποια εχει βενζιναδικο εκει με 20 ατομα προσωπικο οι ποιο πολλοι πακιστανοι οι οποοι δουλευουν με τουριστικη βιζα και πληρωνουν τα διδακτα τους τα οποια ειναι πολλα!μου ειπε πως αν ερθω θα δουλεψω εκει με 27 δολαρια την ωρα!ΕΡΩΤΗΣΗ εκτος απο την τουριστικη την βιζα που δεν χρειαζετε να εχεισ το ιελτσ υπαρχει μια οποιαδηποτε αλλη βιζα......μαλλον εργασιας απο οτι καταλαβαινω να παω εκει να δουλεψω απο την στιγμη που εχω ετοιμη δουλεια χωρις να εχω το ιελτσ?αν οχι με ποιο βαθμο θα πρεπει να το βγαλω για να δουλεψω σε μια οποιαδηποτε δουλεια εκει?το ττοελφ εχει παρει εγκριση απο την αυστραλεζικη κυβερνηση?απλα θελω μια βιζα που να μου δινει δηκωμα να δουλεψω εκει τα αλλα ολλα μου τα κανονιζει η γνωστη απο κει!!ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα!

                    Comment


                      Φίλε μου άκουσε γιατί τα έχεις μπερδεμένα..

                      Οι Πακιστανοί που λές δεν δουλεύουν με τουριστική βίζα. Από αυτό που είπες για τα δίδακτρα που πληρώνουν, συμπεραίνω ότι βρίσκονται στην Αυστραλία με φοιτητική βίζα (student visa) που είναι διαφορετική και σου δίνει το δικαίωμα περιορισμένης εργασίας. Δηλαδή σου επιτρέπει να δουλεύειες έναν συγκεκριμένο αριθμό ωρών.

                      Για κάποιον λόγο αρκετοί μπερδεύουν τα αυγά και τα πασχάλια. Η τουριστική βίζα είναι αυτό που λέει. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Οπότε τί Ielts να σου ζητήσει ρε βαγγέλη? Με την τουριστική δεν δουλεύεις. Αν το τολμήσεις, τότε κινδυνεύεις να βρεθείς σε κρατητήριο, με απέλαση και 3ετή αποκλεισμό από την Αυστραλία.

                      Για να πάς νόμιμα στην Αυστραλία και να εργαστείς υπάρχουν συγκεκριμένοι δρόμοι.
                      Αν δεν έχεις αυστραλέζικη υπηκοότητα (συμπεραίνω ότι δεν έχεις), ή αν δεν εχεις Αυστραλή σύζυγό - σύντροφο (συμπεραίνω δεν έχεις) τότε ΟΛΕΣ οι άλλες επιλογές απαιτούν το IELTS. Όχι το TOEFL αλλά το IELTS.

                      Το τί βαθμολογία απαιτείται εξαρτάται από το τί βίζα ζητάς, συνήθως χρειάζεται βαθμός 7+.
                      Φίλε μου η Αυστραλία δεν ψάχνει για υπαλλήλους πρατηρίου καυσίμων. Τέτοιους έχει. Ψάχνει για εξειδικευμένους ανθρώπους. Αφού είσαι θερμουδραυλικός, γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι την ειδικότητα σου?
                      Μην προσπαθείς να βρείς πονηριές και shortcuts στην διαδρομή για την Αυστραλία. Ο δρόμος είναι μακρύς και με τα shortcuts μπορεί και να χαθείς..
                      Κάνε τον κόπο και ρίξε μια ματιά στο immi.gov.au με υπομονή θα βρείς όλες τις απαντήσεις που ψάχνεις.

                      Comment


                        συγνωμη που εγραψα τουριστικη !!!!!!!!!φοιτιτικη βιζα εννοουσα!!!!που τουσ δινει δικαιωμα να δουλευουν 20 ωρες την βδομαδα ασχετα αν δουλευουν αυτοι 40!!οσο για το θεμα του πτυχειου μου δεν ξερω αν το χρεισημοποιησω η οχι για την βιζα μου οπου ανηκω και στην λιστα τοθ σολ απλα λεω οτι και σαν εργατης ανυδηκευτος να παω με αυτα τα λεφτα που μου δινει παω αννετα για αρχη ασχετος του πτυχειου μου που μετα εκει περα θα δω τι μπορω να κανω με αυτο.το 7+ που ειπες για το ιελτσ δεν ειναι καπως πολυ για εναν ανιδικευτο εργατη εκει περα?ευχαριστω και σοορρυ

                        Comment


                          Visa

                          Originally posted by christine View Post
                          Μια αρχή μπορείς να κάνεις εδώ, ψάχνοντας την κατάλληλη βίζα Australian Visa Wizard - Visas & Immigration Στην ίδια σελίδα θα βρείς όλες τις προϋποθέσεις για όλα τα είδη βίζας
                          ευχαριστώ πολυ για την άμεση απαντηση christine!! Δυστυχώς ούτε σε αυτο το wizard, ούτε στο "more visa information" μπόρεσα να βρω κάτι. Αυτός ειναι και ο λόγος που εκανα post μηπως γνωρίζει κανένας, κάποιον δάσκαλο που έκανε τα χαρτιά του. Είμαστε διατεθειμένοι να μπούμε στην διαδικασία συλλογής των απαραίτητων χαρτιών, αλλά μην γνωρίζοντας αν μπορούμε να πάρουμε visa, έστω ο ένας από τους δυο, με βάση το επάγγελμα μας είναι διπλάσιο το ρίσκο.

                          Comment


                            Originally posted by Anton1oSt View Post
                            Καλημέρα – καλησπέρα αγαπητοί
                            Συγγνώμη εάν απευθύνομαι σε λάθος post αλλά διαβάζοντας το site έχω φτάσει σ’ ένα σημείο που μόνο μια προσωπική προσέγγιση-γνωμη μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω αν μπορω να βγάλω visa και να συνεχίσω την διαδικασία της μετανάστευσης για Αυστραλία είτε πρέπει να επιλέξω άλλο μέρος.
                            Δεν θα σας κουράσω με τις «σάλτσες» και θα μπω κατευθείαν στο «ψητό» Η γυναίκα μου είναι δασκάλα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Είδα στην SOL την εξής ειδικότητα (Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher 241111). Εγώ δουλεύω σε ξενοδοχείο. Πτυχιούχος και προϋπηρεσία με 5* ξενοδ. Δεν βρήκα την ειδικότητα μου στην SOL, έχω βρει βέβαια αγγελίες που ζητούν όμως Candidate must have Australian Residency or Valid Work Visa as Sponsorship is NOT available
                            Η ειδικότητα που αναφέρεις αφορά νηπιαγωγούς-βρεφονηπιοκόμους και όχι δασκάλους δημοτικού, που καταλαβαίνω ότι είναι η γυναίκα σου. Υπάρχει όμως στη λίστα η ειδικότητα Primary School Teacher 241213

                            Originally posted by Anton1oSt View Post
                            Τρεις ερωτήσεις έχω λοιπόν:
                            α) Μπορεί να πάρει η γυναίκα μου visa με αυτή την ειδικότητα?
                            Λογικά όχι ως 241111, λογικά ναι ως 241213

                            Originally posted by Anton1oSt View Post
                            β) Εμένα μπορεί να με «τραβήξει» μαζί της? (απ’ ότι διάβασα ναι)
                            γ) Η visa που θα έχω εγώ, θα μου επιτρέπει να κάνω αίτηση και να εργαστώ σε ξενοδοχεία (ή σε οποιαδήποτε δουλειά)?
                            Ναι και στα δύο. Αν βγάλει η γυναίκα σου visa, παίρνει αυτόματα όλη οι οικογένεια και εσύ μπορείς να εργαστείς παντού χωρίς περιορισμούς

                            Comment


                              Originally posted by loucas View Post

                              Ναι και στα δύο. Αν βγάλει η γυναίκα σου visa, παίρνει αυτόματα όλη οι οικογένεια και εσύ μπορείς να εργαστείς παντού χωρίς περιορισμούς
                              Καλημέρα παιδιά!!!
                              Το παραπάνω μου ακούγεται κάπως...
                              Με την ίδια λογική τότε γιατί να πρεπει εγώ να βγάλω βίζα αφου ο άντρας μου και τα παιδιά μου έχουν υπηκοότητα και μπορούν να ζήσουν εκεί; Δεν με τραβάνε αυτοί; Άρχισα να μπερδευομαι ξανά πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει

                              Comment


                                christine

                                Originally posted by thena View Post
                                Καλημέρα παιδιά!!!
                                Το παραπάνω μου ακούγεται κάπως...
                                Με την ίδια λογική τότε γιατί να πρεπει εγώ να βγάλω βίζα αφου ο άντρας μου και τα παιδιά μου έχουν υπηκοότητα και μπορούν να ζήσουν εκεί; Δεν με τραβάνε αυτοί; Άρχισα να μπερδευομαι ξανά πάνω που τα είχα ξεμπερδέψει
                                Βγάζεις βίζα εσύ (άσχετα αν ο συζυγος-παιδιά εχουν υπηκοότητα) για να μπορέσεις να μπεις στην χώρα, αλλά κυρίως να αποκτήσεις νομιμα δικαιώματα παραμονής, εργασίας, περίθαλψης. Το ότι έχουν υπηκοότητα αφορά αυτούς και όχι εσένα....Δεν μπορούν να σου δώσουν υπηκοότητα, μόνο partner visa.

                                Comment

                                Working...
                                X