Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

    γεια σας ειμαι ο Μανωλης και ειμαι 36 χρονων πατερας 3παιδιων(γιαννης10,αντρεασ8,μαρια1)ειμαι μηχανικος αυτοκινητων χρονια σε αντιπροσωπειες (seat,suzuki,saab)δυο χρονια στους καλυτερους μηχανικους ελλαδος στο διαγωνισμο TOP SERVICE PEOPLE GREECE,δυστηχως ειμαι ενας απο αυτους που επιασε ηκριση και ηαντιπροσωπεια εκλεισε χωρις να υπαρχει καποια αλλη δουλεια εδω καιτρεις μηνες .θα ηθελα να μαθω πως μπορω ναερθω στην αυστραλια για εργασια στην αρχη μονος και μετα ολη η οικογενεια.κανω οποιαδηποτε δουλεια αρκη τα παιδια μου να εχουν ενα καλυτερο μελλον.οποιος μπορει να βοηθηση θα του ημουν ευγνωμων

    Comment


      christine

      Originally posted by alamanos4 View Post
      γεια σας ειμαι ο Μανωλης και ειμαι 36 χρονων πατερας 3παιδιων(γιαννης10,αντρεασ8,μαρια1)ειμαι μηχανικος αυτοκινητων χρονια σε αντιπροσωπειες (seat,suzuki,saab)δυο χρονια στους καλυτερους μηχανικους ελλαδος στο διαγωνισμο TOP SERVICE PEOPLE GREECE,δυστηχως ειμαι ενας απο αυτους που επιασε ηκριση και ηαντιπροσωπεια εκλεισε χωρις να υπαρχει καποια αλλη δουλεια εδω καιτρεις μηνες .θα ηθελα να μαθω πως μπορω ναερθω στην αυστραλια για εργασια στην αρχη μονος και μετα ολη η οικογενεια.κανω οποιαδηποτε δουλεια αρκη τα παιδια μου να εχουν ενα καλυτερο μελλον.οποιος μπορει να βοηθηση θα του ημουν ευγνωμων
      Eχεις Αυστραλιανή υπηκοότητα ή συγγενείς εκει?

      Comment


        Kαλημερα, θελω να ρωτησω για εναν φιλο μου που ειναι αλβανος και θελει να παει αυστραλια με φοιτητικη, ισχυουν τα ιδια με εμας? η χρειαζεται κατι διαφορετικο επειδη πιθανον να ειναι σε διαφορετικη κατηγορια?
        αν γνωριζει καποιος καλο θα ειναι να μου το απαντηση εδω με απλα λογια, και να μην με παραπεμση σε καποιο σαιτ γιατι εκει δεν θα καταλαβω και πολλα, ευχαριστω.
        Μητσος

        Comment


          Originally posted by alamanos4 View Post
          γεια σας ειμαι ο Μανωλης και ειμαι 36 χρονων ... ευγνωμων
          Κάναμε αντιγραφή το μήνυμά σου και στο σχετικό θέμα.

          Originally posted by μητσοσ View Post
          Kαλημερα, θελω να ρωτησω για εναν φιλο μου που ειναι αλβανος ... ευχαριστω.
          Γενικά περίπου τα ίδια. Μερικές γρήγορες διαφορές. Δεν μπορεί να βγάλει την evisa γιατι δεν συμπεριλαμβάνεται η Αλβανία στις χώρες που έχουν τέτοια δυνατότητα. Μπορεί κανονικά όλες τις άλλες τουριστικές βίζες όμως.
          Στην φοιτητική η Αλβανία δεν είναι στο stream 1 που είναι η Ελλάδα. Το θέμα είναι που είναι γιατι δεν υπάρχει καν στον πίνακα με τις χώρες.
          Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή όμως:
          Το level του assessment βγαίνει απο δυο παράγοντες. Ο ένας είναι η χώρα της οποίας έχεις διαβατήριο. Ο άλλος είναι το είδος των σπουδών και με αυτό εννοείτε αν είναι προπτυχιακό, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό.
          Στο σχετικό έγγραφο σε αυτή την σελίδα απο το immi.gov.au και επαιδή η Αλβανία δεν υπάρχει στον σχετικό πίνακα στις σελίδες 2,3 και 4 τότε διαβάζουμε στην σελίδα 1 και στην παράγραφο Passports NOT listed in the table οτι αν δεν συμπεριλαμβάνεται η χώρα στον πίνακα τότε είναι level2 αν πάει για βίζα 576. Επίσης αν πάει για 574 το ίδιο ενώ είναι 3 αν πάει για 570,571,572,573,575.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            ευχαριστω!!

            εαν καποιος ερθει με βιζα φοιτικη θα μπορει να εργαζεται 20 ωρες την βδομαδα οκ? εαν εχει το ιλτσ αλλα δεν ειναι μεσα στην λιστα sol μπορει να βγαλει καποια βιζα εργασιας?η θα πρεπει να σπουδαζει μια ζωη για διατηρει το δικαιωμα της εργασιας που του προσφερει η βιζα φοιτισης?

            Comment


              μεταναστευση Αυστραλία

              Παιδιά καλησπέρα, μένουμε Ελλάδα με το σύζυγο και τα 3 μας παιδιά, σκεφτόμαστε για αρχή να φύγει ο σύζυγος Αυστραλία για να βρει δουλειά και αν τα καταφέρει και ενω τω μεταξύ έχουν χειροτερέψει τα πράγματα στην Ελλάδα μέσα σε ένα χρόνο να μεταναστεύσουμε και εμείς. Μπορεί να μας πει κάποιος που πήγε πόσα λεφτά χρειάζονται για Visa και εισητήρια για ένα άτομο. Ο σύζυγος δεν γνωρίζει αγγλικά και είναι ηλεκτροσυγκολλητής, υπάρχει περίπτωση να βρει δουλειά; Επιπλέον ο σύζυγος έχει και μια θεία του στη Μελβούρνη η οποία προτίθεται για αρχή να τον φιλοξενίσει

              Comment


                christine

                Originally posted by faniate View Post
                Παιδιά καλησπέρα, μένουμε Ελλάδα με το σύζυγο και τα 3 μας παιδιά, σκεφτόμαστε για αρχή να φύγει ο σύζυγος Αυστραλία για να βρει δουλειά και αν τα καταφέρει και ενω τω μεταξύ έχουν χειροτερέψει τα πράγματα στην Ελλάδα μέσα σε ένα χρόνο να μεταναστεύσουμε και εμείς. Μπορεί να μας πει κάποιος που πήγε πόσα λεφτά χρειάζονται για Visa και εισητήρια για ένα άτομο. Ο σύζυγος δεν γνωρίζει αγγλικά και είναι ηλεκτροσυγκολλητής, υπάρχει περίπτωση να βρει δουλειά;
                Αν δεν έχει υπηκοότητα, χρειάζεται να γνωρίζει αγγλικά με πιστοποίηση IELTS.
                Για να δεις εάν και ποιά βίζα μπορεί να πάρει ξεκίνα από εδω.. Australian Visa Wizard - Visas & Immigration κάθε βίζα έχει διαφορετικές προυποθέσεις και κόστος

                Comment


                  Originally posted by faniate View Post
                  Ο σύζυγος δεν γνωρίζει αγγλικά και είναι ηλεκτροσυγκολλητής, υπάρχει περίπτωση να βρει δουλειά;
                  Στα σωστά που γράφει η christine να προσθέσω ότι πλέον των αγγλικών, ο σύζυγος θα πρέπει να εξεταστεί σε μια σειρά πιστοποιήσεων για να δουλέψει ως συγκολλητής στην Αυστραλία.

                  Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο νήμα. Γενικά, στα θέματα των πιστοποιήσεων οι Αυστραλοί είναι σχολαστικοί και δύσκολα κάποιος θα βρεί νόμιμη δουλειά χωρίς αυτές. Μπορεί κάποιος εδώ στην Ελλάδα να δουλεύει 15-20 χρόνια ως συγκολλητής, υδραυλικός, ηλεκτρολόγος και να είναι πολύ καλός επαγγελματίας, όμως στην Αυστραλία θα ξεκινήσει από πιο χαμηλά.

                  Συνήθως στα τεχνικά επαγγέλματα, κάποιος δουλεύει ως apprentice (βοηθός-μαθητευόμενος) μέχρι να καταφέρει να πετύχει τις εν λόγω πιστοποιήσεις. Πολύ πιθανό μάλιστα να τύχει και "θύμα εκμετάλλευσης" με την έννοια ότι για κάποιες πιστοποιήσεις θα χρειαστεί να δουλέψει κανείς ως και 2 χρόνια ως apprentice - άρα θα κάνει την λάντζα κάποιου Αυστραλού με μικρότερες αποδοχές από εκείνες που αξίζει - μέχρι να τις αποκτήσει. Ελπίζω να είναι σαφές γιατί χρησιμοποιώ " " στο θύμα εκμετάλλευσης - το μεγαλύτερο θύμα εκμετάλλευσης είναι κανείς όταν μένει στην Ελλάδα άνεργος και πληρώνει φόρους!!!

                  Οπότε μια ματιά στις απαραίτητες πιστοποιήσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμη. Πάντως δουλειά για συγκολλητές είναι βέβαιο ότι θα βρεί κανείς, είναι μία ειδικότητα περιζήτη παγκοσμίως, ειδικά σε χώρες με μεγάλα ενεργειακά έργα όπως η Αυστραλία.

                  Comment


                    ΕΡΩΤΗΣΗ

                    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΓΙΑ ΕΓΑΣΙΑ. ΑΝ ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΙΧΑΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

                    Comment


                      christine

                      Originally posted by CROW View Post
                      ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ. ΓΙΑ ΕΓΑΣΙΑ. ΑΝ ΟΠΟΙΟΣ ΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΙΧΑΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
                      Αν δεν έχεις υπηκοότητα, χρειάζεται να γνωρίζεις αγγλικά με πιστοποίηση IELTS.
                      Για να δεις εάν και ποιά βίζα μπορείς να πάρεις ξεκίνα από εδω.. Australian Visa Wizard - Visas & Immigration κάθε βίζα έχει διαφορετικές προυποθέσεις και κόστος

                      Comment

                      Working...
                      X