Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by loucas View Post
    Family sponsoring γίνεται μόνο από πρώτο βαθμό συγγένειας (γονείς, παιδιά, αδέλφια)
    Ο θειος δεν μπορεί να σου κάνει sponsoring, εκτός και αν είναι ο μοναδικός εν ζωή συγγενής σου.
    Who can be a sponsor?

    Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:
    • an Australian citizen
    • an Australian permanent resident
    • an Eligible New Zealand citizen.


    You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:
    • a child – including a stepchild
    • a parent – including a step–parent
    • a brother or sister – including adoptive or step-sibling
    • a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
    • an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #17
      leyteris 77, που το βρήκες αυτό σχετικά με το σπόνσορα γιατί με ενδιαφέρει έχουμε και εμείς θείο. Βρίσκω διαφορετικές πληροφορίες στο Australian Visa Bureau και εχω μπερδευτεί. Αυτό που γράφεις μου το εχουν πει αλλά δεν το βρίσκω γραπτώς από επίσημο site. Μακαρι να ισχύει, γιατί αλλιώς χαθήκαμε. Στείλε μου το link αν μπορείς.
      Ευχαριστώ προκαταβολικά.

      Comment


        #18
        Originally posted by poly View Post
        leyteris 77, που το βρήκες αυτό σχετικά με το σπόνσορα γιατί με ενδιαφέρει έχουμε και εμείς θείο. Βρίσκω διαφορετικές πληροφορίες στο Australian Visa Bureau και εχω μπερδευτεί. Αυτό που γράφεις μου το εχουν πει αλλά δεν το βρίσκω γραπτώς από επίσημο site. Μακαρι να ισχύει, γιατί αλλιώς χαθήκαμε. Στείλε μου το link αν μπορείς.
        Ευχαριστώ προκαταβολικά.
        Στο immi.gov.au ρε παιδια...όλα τα λέει εκεί.

        Skilled – Sponsored (Migrant) Visa (Subclass 176)
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #19
          ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν το είδα καθόλου. ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι και όσο μας άφησαν από τις τόσες έννοιες κάποια στιγμή θα μπλοκάρει... ευχαριστώ και πάλι.

          Comment


            #20
            Originally posted by loucas View Post
            Family sponsoring γίνεται μόνο από πρώτο βαθμό συγγένειας (γονείς, παιδιά, αδέλφια)
            Ο θειος δεν μπορεί να σου κάνει sponsoring, εκτός και αν είναι ο μοναδικός εν ζωή συγγενής σου.
            Άρα πάει η περίπτωση του family sponsoring.
            EDIT: Τώρα είδα το παραπάνω post του leyteris77 που αναφέρεται στο ποιος μπορεί να γίνει sponsor
            Who can be a sponsor?

            Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:

            an Australian citizen
            an Australian permanent resident
            an Eligible New Zealand citizen.

            You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:

            a child – including a stepchild
            a parent – including a step–parent
            a brother or sister – including adoptive or step-sibling
            a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
            an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle.

            Άρα ισχύει για τον Θείο και από οσο καταλαβαίνω και για την Θεία. Τι εννοεί step-aunt;

            Originally posted by loucas View Post
            175 δεν μπορείς να βγάλεις αν το επάγγελμα σου δεν είναι στο schedule 1. Αυτό με το state/regional sponsorship και το schedule 2, sorry αλλά μου φαίνεται ολίγον τι σαν αστικός μύθος, εκτός και αν είσαι πολύ συγκεκριμένου επαγγέλματος και θέλεις να πας για 2 χρόνια στην επαρχία (απίθανο για admin και graphic designer)

            176, δηλαδή permanent residency sponsoring δεν πρόκειται να σου κάνει καμία εταιρεία, εκτός και αν είσαι superstar. Sorry αν ακούγομαι σκληρός, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Στην καλύτερη περίπτωση, και μετά από πάρα πολύ κυνήγι, ίσως βρεις κάποια εταιρεία να σου κάνει sponsoring για 457 visa (temporary). Και αυτό με την προϋποθεση ότι στο επάγγελμα σου είσαι εξειδικευμένος, με πιστοποιήσεις και ταιριάζεις απόλυτα στο job profile.
            Το αποτέλεσμα είναι ότι η 175 δεν βγαίνει γιατί όπως λες τα επαγγέλματα μας είναι στο schedule 2 της SOL List. (δεν είδα πουθενα να το διαχωρίζει βέβαια) Δηλαδή δεν παίρνουν κόσμο που ανήκει στο schedule 2 όπως τα λες.
            Άρα πάει και η 175.

            Αν ξεχάσουμε την περίπτωση του να με κάνει κάποιος εργοδότης sponsoring αποκλείουμε και την 176 visa και μας μένει μόνο η temporary 457 που ισχύει αν θυμάμαι καλά για 3 χρόνια.


            Originally posted by loucas View Post
            Ανεξάρτητα με το τι βίζα έχει κάποιος, μπορεί να βγάλει και για την οικογένεια του. Αν έχεις sponsored visa, η γυναίκα σου έχει δικαιώμα να δουλέψει οπουδήποτε και για οποιονδήποτε.
            Χωρίς να πληρώσω τα ίδια δολλάρια; Γιατί αν υποθέσουμε ότι μπορούσα να βγάλω την 175 ή 176 θέλει σε 2 δόσεις περίπου 7000$. Βγάζοντας λοιπόν την δικιά μου έρχεται και η οικογενεια μου χωρίς να πληρώσω έξτρα;


            Originally posted by loucas View Post
            Πρέπει να πιστοποιήσεις ότι όντως κάνεις το επάγγελμα που αναφέρεις. Η πιστοποιηση γίνεται καταθέτοντας ότι σχετικό έχεις (πτυχία, πιστοποιήσεις, reference letters που αποδεικνύουν τα χρόνια που έχεις δουλέψει κ.ο.κ.)
            Για να πάρεις reference letter από την υπάρχουσα δουλειά σου σημαίνει ότι πρέπει να τους ενημερώσεις για τις προθέσεις σου και συνήθως πρώτα βρίσκεις κάτι και μετά ανακοινώνεις. Τελως πάντων ας πούμε ότι ξεπερνιέται.



            Originally posted by loucas View Post
            Επειδή θα προκύψουν σίγουρα ερωτήσεις και ίσως και κρίσεις/επικρίσεις για την 457 visa, έχω να πω τα εξής:

            Η 457 visa έχει διάρκεια max 4 χρόνια και δίνει τη δυνατότητα στον εργοδότη να σε "διώξει" απλά με 4 weeks notice, χωρίς καμία άλλη δέσμευση πλην του να σου κάνει τα εισιτήρια της επιστροφής. Αντίστοιχα εσύ έχεις 4 εβδομάδες περιθώριο να βρεις άλλο σπόνσορα.

            Δε σου δίνει κανένα δικαίωμα στα (πολλά) επιδόματα που έχουν οι αυστραλοί υπήκοοι ή οι κάτοχοι permanent residence visa. Απεναντίας σου δημιουργεί και πρόσθετα έξοδα διότι είσαι υποχρεωμένος να έχεις private health insurance (δε μπαίνεις στο medicare).

            Συνήθως μάλιστα θα πάρεις και 15-20% λιγότερα χρήματα στο μισθό σου από ότι θα έπαιρνε ένας μόνιμος κάτοικος.

            Από την άλλη όμως, είναι ένα εισιτήριο για τη χώρα και μάλιστα πολύ γρήγορο (1-2 μήνες max), το οποίο συνδυάζεται και με την εξασφάλιση έστω ενός μισθού. Επειδή μάλιστα εδώ οι επιχειρήσεις λειτουργούν πολύ διαφορετικά (και καλύτερα) από αυτές την Ελλάδα, είναι δεδομένο ότι κανείς που είναι καλός στη δουλεία του δε χάνεται, απεναντίας η καλή δουλειά θα εκτιμηθεί δεόντως. Έχω και συγκεκριμένο παράδειγμα γνωστού μου που ήρθε εδώ ως admin, από την Ελλάδα, και μέσα σε 2 μήνες πήρε ήδη προαγωγή γιατί εκτιμήθηκαν οι ικανότητες του.
            Προσωπικά θα μου φαινόταν λίγο πιο ρίσκο για μια temporary visa ώστε να κάνεις την κίνηση και να κουβαλήσεις ολόκληρη οικογένεια. Αν δεν έχεις δουλειά εδώ βεβαία αλλάζει. Όλα είναι σχετικά

            Σε ευχαριστώ πολύ loucas

            Comment


              #21
              Στελλα

              καλησπερα σε ολους!παρακολουθω τις συζητησεις σας εδω και καιρο και βλεπω οτι πολλοι ανθρωποι εχουν βοηθηθει στην προσπαθεια τους να καταφερουν να αποκτησουν την πολυποθητη visa για Αυστραλια.Αν γνωριζει καποιος κατι για το δικο μου επαγγελμα, διατηρουσα μεσιτικο γραφειο τα τελευταια 12 χρονια, και κατα ποσο ειναι εφικτο να βρεις απο την Ελλαδα εργοδοτη για αυτο το επαγγελμα, σας παρακαλω ας γραψει κατι.Στην Ελλαδα εγω ειμαι πλεον ανεργη, ο αντρας μου ετοιμαζεται να κλεισει τη δουλεια του και το μελλον για τα παιδια μας ειναι πλεον μαυρο.Εχω θεια στο Περθ και πιστευω οτι θα εχω και μια στηριξη τον πρωτο καιρο οσον αφορα την προσαρμογη.Ευχαριστω εκ των προτερων!

              Comment


                #22
                [QUOTE=jimmysr6;39707]Άρα πάει η περίπτωση του family sponsoring.
                EDIT: Τώρα είδα το παραπάνω post του leyteris77 που αναφέρεται στο ποιος μπορεί να γίνει sponsor
                Who can be a sponsor?

                Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:

                an Australian citizen
                an Australian permanent resident
                an Eligible New Zealand citizen.

                You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:

                a child – including a stepchild
                a parent – including a step–parent
                a brother or sister – including adoptive or step-sibling
                a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
                an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle.

                Άρα ισχύει για τον Θείο και από οσο καταλαβαίνω και για την Θεία. Τι εννοεί step-aunt;


                jimmysr6 και εγω το διαβασα αυτο!!!!! αλλα οταν ο θειος μου, αδερφος της μητερας μου που ζει εκει 40 χρονια, πηγε να ρωτησει του ειπαν οτι δεν ισχυει!!!!! Πρεπει να ειναι γονιος, αδερφος ή ο μοναδικος συγγενης μου!!!! Αν μαθεις ομως κατι διαφορετικο θα ηταν χρησιμο να μας το πεις! Παντως στην πρεσβεια στο Λονδινο που μιλησα μου ειπαν τα ιδια!!!!!! τι να πω και εμενα ηταν η τελευταια ευκαιρια μου!!!!! Αν ο θειος σας μαθει κατι θα ηταν ενδιαφερον.....

                Comment


                  #23
                  ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ,ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΠΙΣΩ!!!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΔΩ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΧΕΙΡΗΣΤΕΣ??

                  Comment


                    #24
                    Αυτό που γράφει ο Λευτέρης για θείους/θείες δεν το έχω δει πουθένα.

                    Originally posted by jimmysr6 View Post
                    Το αποτέλεσμα είναι ότι η 175 δεν βγαίνει γιατί όπως λες τα επαγγέλματα μας είναι στο schedule 2 της SOL List. (δεν είδα πουθενα να το διαχωρίζει βέβαια) Δηλαδή δεν παίρνουν κόσμο που ανήκει στο schedule 2 όπως τα λες.
                    Το διαχωρίζει:
                    Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i)

                    the current SOL (schedule 1) – applies to all new GSM applications, including applicants eligible for transitional arrangements if they prefer to use it.

                    the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.

                    Χωρίς να πληρώσω τα ίδια δολλάρια; Γιατί αν υποθέσουμε ότι μπορούσα να βγάλω την 175 ή 176 θέλει σε 2 δόσεις περίπου 7000$. Βγάζοντας λοιπόν την δικιά μου έρχεται και η οικογενεια μου χωρίς να πληρώσω έξτρα;
                    δεν είναι $7000, αλλά $2960. Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις:

                    The 2nd instalment of the Visa Application Charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted.

                    Στην περίπτωση sponsoring τα πληρώνει όλα ο εργοδότης.

                    Για να πάρεις reference letter από την υπάρχουσα δουλειά σου σημαίνει ότι πρέπει να τους ενημερώσεις για τις προθέσεις σου και συνήθως πρώτα βρίσκεις κάτι και μετά ανακοινώνεις. Τελως πάντων ας πούμε ότι ξεπερνιέται.
                    είναι απαραίτητο πάντως...

                    Προσωπικά θα μου φαινόταν λίγο πιο ρίσκο για μια temporary visa ώστε να κάνεις την κίνηση και να κουβαλήσεις ολόκληρη οικογένεια. Αν δεν έχεις δουλειά εδώ βεβαία αλλάζει. Όλα είναι σχετικά
                    Ευτυχώς ή δυστυχώς χωρίς ρίσκο στη ζωή δεν υπάρχει και ανταμοιβή... Σηκώνει μεγάλη συζήτηση το θέμα, και έχει να κάνει φυσικά και με τις επιλογές ζωής του καθένος.
                    Μου λες "αν δεν έχεις δουλεία..." δηλαδή αν έχεις δουλειά και δεν πληρώνεσαι (όπως γράφεις ότι συμβαίνει με τη γυναίκα σου) τι να λέει. Έχεις οικογένεια, βλέπεις δηλαδή μέλλον για την οικογένεια σου στην Ελλάδα. Anyway, οι επιλογές ζωής του καθενός είναι πάντοτε προσωπική υπόθεση...

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by nati View Post
                      jimmysr6 και εγω το διαβασα αυτο!!!!! αλλα οταν ο θειος μου, αδερφος της μητερας μου που ζει εκει 40 χρονια, πηγε να ρωτησει του ειπαν οτι δεν ισχυει!!!!! Πρεπει να ειναι γονιος, αδερφος ή ο μοναδικος συγγενης μου!!!! Αν μαθεις ομως κατι διαφορετικο θα ηταν χρησιμο να μας το πεις! Παντως στην πρεσβεια στο Λονδινο που μιλησα μου ειπαν τα ιδια!!!!!! τι να πω και εμενα ηταν η τελευταια ευκαιρια μου!!!!! Αν ο θειος σας μαθει κατι θα ηταν ενδιαφερον.....
                      Τι λέτε ρε παιδιά εμείς έχουμε family sponsored visa 176 και ο sponsor ειναι θείος της γυναίκας μου. Αφού το λέει ξεκάθαρα. O sponsor μπορει να ειναι παιδι, γονιος, αδερφη, αδερφος, ανηψιά, ανηψιος, θειος, θεια συμπεριλαμβανομένου και τους θετούς γονείς, αδελφια κλπ.

                      Loucas & nati που διαβάσατε οτι θείος μπορει να γίνει σπονσορ μονο αν ειναι ο μοναδικος συγγενής. Μου κάνει εντύπωση επειδή το είπατε και οι δύο. Πρώτη φορά το ακούω. Ίσως σε άλλο είδος βίζας να υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Για 175 & 176 όμως 100% όχι.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Τι λέτε ρε παιδιά εμείς έχουμε family sponsored visa 176 και ο sponsor ειναι θείος της γυναίκας μου. Αφού το λέει ξεκάθαρα. O sponsor μπορει να ειναι παιδι, γονιος, αδερφη, αδερφος, ανηψιά, ανηψιος, θειος, θεια συμπεριλαμβανομένου και τους θετούς γονείς, αδελφια κλπ.

                        Loucas & nati που διαβάσατε οτι θείος μπορει να γίνει σπονσορ μονο αν ειναι ο μοναδικος συγγενής. Μου κάνει εντύπωση επειδή το είπατε και οι δύο. Πρώτη φορά το ακούω. Ίσως σε άλλο είδος βίζας να υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Για 175 & 176 όμως 100% όχι.


                        Λευτερη ας μην συγχυζόμαστε!!!!! Αυτό που λες το είχα δει και εγώ..... από αυτό ορμωμενη είπα του θείου μου στο Σίδνεϊ να πάει να ρωτήσει στο υπουργείο μετανάστευσης και του είπαν οτι δεν μπορεί να μου κάνει πρόσκληση!!!!!! Γι'αυτο ειπα του jimy να μας πει τι είπανε και στον θειο της γυναικας του! Μπορει να μου λεει ψέματα ο θειος μου!!!!! Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν μας περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες!!!!!! Δυστυχώς!!!! Εσυ την βίζα που λες την εχεις βγάλει; δεν κατάλαβα! Πως κινηθήκατε;
                        Αυτη η βιζα που εχετε βγαλει εσεις βρε Λευτερη μου δεν ειναι fmilly sponcored visa!!!!!! ειναι skilled sponsored visa σε αυτην μπορεις να δηλωσεις οτι εχεις και συγγενεις! δεν τους ενδιαφερει ο βαθμος συγγενειας!!!!! Εγω λεω να σου κανει καποιος προσκληση χωρις να εχεις καποιο πτυχιο!!!!!!! Οχι skilled!!!!!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by nati View Post
                          Λευτερη ας μην συγχυζόμαστε!!!!!
                          Καταρχήν δεν συγχύζομαι...

                          Η βίζα μας είναι skilled sponsored. H visa αυτή προυποθέτει να έχεις συγγενή που να είναι διατεθιμένος να σε σπονσοραρει και εννοείται να έχεις αναγνωρισμένο επάγγελμα στην SOL. Με το σύστημα που ίσχυε όταν έκανα εγώ την αίτηση, (ακριβώς πριν ένα χρόνο) απαιτούνταν 100 αντί για 120 πόντους που ήθελε η ανεξάρτητη. Αν δεν είσαι skilled είναι σχεδόν ασύνατο να πας Αυστραλία.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Καταρχήν δεν συγχύζομαι...

                            Η βίζα μας είναι skilled sponsored. H visa αυτή προυποθέτει να έχεις συγγενή που να είναι διατεθιμένος να σε σπονσοραρει και εννοείται να έχεις αναγνωρισμένο επάγγελμα στην SOL. Με το σύστημα που ίσχυε όταν έκανα εγώ την αίτηση, (ακριβώς πριν ένα χρόνο) απαιτούνταν 100 αντί για 120 πόντους που ήθελε η ανεξάρτητη. Αν δεν είσαι skilled είναι σχεδόν ασύνατο να πας Αυστραλία.
                            ασε σου λεω πικραααααααα!!!!!! δεν αναγνωριζεται το ΙΕΚ οποτε αστα να πανε!!!! χαίρομαι που τα κατάφερες!!!!!!!! εγώ που έχω ζήσει εκεί σου λέω δεν θα το μετανοιωσετε ποτέ.......

                            Comment


                              #29
                              εργασια στην αυστραλια

                              Γεια σε όλα τα πατριωτάκια. Είμαι καίνουργιο μέλος στο forum. μπαίνω καθημερινά και διάβαζω τα νέα σας εδώ και δύο μήνες περίπου. Οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες Είμαι υπήκοος αυστραλίας και σκεφτόμαστε με την οικογένεια μου να ρθούμε στη Μελβούρνη. Ο συζηγός μου είναι ελεοχρωματιστής 25 χρόνια και θα ήθελα να μου πείτε αν θα μπορέσει να βρει δουλειά σχετικά με αυτό το επάγγελμα.
                              ευχαριστω.

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by kiranthi View Post
                                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ,ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΠΙΣΩ!!!Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΩΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΔΩ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΟΙ ΧΕΙΡΗΣΤΕΣ??
                                Εφόσον έχεις την υπηκοότητα μπορείτε να έρθετε όπως καταλαβαίνεις με partner visa και μετά εδώ να αναγνωρίσει οτι θέλει να αναγνωρίσει.

                                Originally posted by kathy View Post
                                Γεια σε όλα τα πατριωτάκια. Είμαι καίνουργιο μέλος στο forum. μπαίνω καθημερινά και διάβαζω τα νέα σας εδώ και δύο μήνες περίπου. Οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες Είμαι υπήκοος αυστραλίας και σκεφτόμαστε με την οικογένεια μου να ρθούμε στη Μελβούρνη. Ο συζηγός μου είναι ελεοχρωματιστής 25 χρόνια και θα ήθελα να μου πείτε αν θα μπορέσει να βρει δουλειά σχετικά με αυτό το επάγγελμα.
                                ευχαριστω.
                                Το επάγγελμα αυτό είναι το πρώτο που κάνουν συνήθως οι μετανάστες γιατι δεν απαιτεί κεφάλαιο για να ξεκινήσεις, ούτε κανένα μεγάλο skill σε ομιλία μιας και συνήθως οι φρέσκοι μετανάστες έχουν και το πρόβλημα της ομιλίας.
                                Ο σύζηγος πως τα πάει με τα Αγγλικά του. Αυτό είναι το ερώτημα. Γιατι χωρίς να μπορεί να συνεννοηθεί δεν θα μπορέσει να βρεί δουλειά εύκολα. Να έχεις υπόψιν σου όμως οτι η εμπειρία μετράει καθώς και οτι μπορεί να αλλάξει καριέρα ερχόμενος εδώ. Γενικά δουλειές υπάρχουν. Θα έλεγα λοιπόν το κριτήριο οτι δεν είναι πόσο παίρνουν οι ελαιοχρωματιστές εδώ.
                                Για να πάρεις μια σχετική εικόνα κοίτα απο εδώ.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X