Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by νικος τσινταρης View Post
    γεια σας

    θα ηθελα να ρωτισο 40 δολαρια την ωρα σε μια 38 ωρη δουλεια μπορουν να ανταπεξελθουν ως προς το κοστος διαβιωσεις στην δυτικη αυστραλια και αν αξιζει να κανεις το βημα για να μεταναστευσης?
    Με αφορμή το συγκεκριμένο post να πούμε τα εξής:

    Υπάρχει σίγουρα μια ανησυχία και πολλά ερωτηματικά πριν την μετανάστευση. Ενα ερωτηματικό είναι το κόστος ζωής. Οι ίδιοι οι Αυστραλοί στα πληροφοριακά έντυπα για τους μετανάστες λένε οτι είναι ακριβή χώρα.
    Λένε την αλήθεια. Είναι μια ακριβή χώρα. Απο μόνη της είναι φυσιολογική. Είναι ακριβή αν την συγκρίνεις με κάτι. Με τι θα την συγκρίνουμε όμως; Σε σύγκριση με το πρότυπό της, αν παραδεχτούμε οτι είναι αυτό, τις ΗΠΑ, είναι πανάκριβη. Αν την συγκρίνουμε με άλλα κράτη ίσως είναι λιγότερο ακριβή και με άλλα ίσως και σχεδόν καθόλου ακριβή.
    Εκείνο που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας, όμως είναι οτι υπάρχει αναλογία στους μισθούς με τις τιμές. Περίπου οτι κάνεις με 1000 ευρω κάνεις και με 1000 δολάρια. Που όμως; Με 1000€ σε χώρα που έχει νόμισμα το € και με 1000 δολάρια Αυστραλίας στην Αυστραλία. Αν στο παιχνίδι βάλουμε άλλες χώρες τότε παίζουμε forex.
    Όταν λοιπον διάβασα το post αυτό έκανα κάποιους υπολογισμούς:
    40$/ώρα με 38ώρες/εβδομάδα = (40*38)*4εβδομάδες=6080μήνας και 1520/εβδομάδα και 79.040,00$ το χρόνο. Αυτά στην δυτική Αυστραλία.
    Με οτι κάνεις περίπου με 79040€ στην πατρίδα κάνεις και με 79040$ στην Αυστραλία. Την δυτική.
    Αν ζείς πλούσια ή φτωχά στην πατρίδα το ίδιο ζείς και εδώ (δυτικά). Ίσως λίγο πιο εύκολα εδώ (δυτικά). Ίσως για άλλους λίγο πιο δύσκολα (δυτικά πάλι). Όμως θα παίρνεις σχεδόν 80Κ$. Μικτά έστω. Και ολα αυτά στην άγρια δύση της Δυτικής Αυστραλίας.
    Μακάρι να δούμε τέτοιους μισθούς και έστω να χρειαστεί και να πάμε δυτικά.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #62
      Originally posted by Agoriani View Post
      Με αφορμή το συγκεκριμένο post να πούμε τα εξής:

      Υπάρχει σίγουρα μια ανησυχία και πολλά ερωτηματικά πριν την μετανάστευση. Ενα ερωτηματικό είναι το κόστος ζωής. Οι ίδιοι οι Αυστραλοί στα πληροφοριακά έντυπα για τους μετανάστες λένε οτι είναι ακριβή χώρα.
      Λένε την αλήθεια. Είναι μια ακριβή χώρα. Απο μόνη της είναι φυσιολογική. Είναι ακριβή αν την συγκρίνεις με κάτι. Με τι θα την συγκρίνουμε όμως; Σε σύγκριση με το πρότυπό της, αν παραδεχτούμε οτι είναι αυτό, τις ΗΠΑ, είναι πανάκριβη. Αν την συγκρίνουμε με άλλα κράτη ίσως είναι λιγότερο ακριβή και με άλλα ίσως και σχεδόν καθόλου ακριβή. .............................................
      Γιατί Agoriani τονίζεις το "Δυτικά". Ανατολικά δηλαδή ή Νότια η ας το παρουμε με περιοχές για παράδειγμα, Melbourne, Adelaide, Sydney, Brisbane είναι διαφορετικά?

      Επίσης όπως λες κι εσύ το αν είναι ακριβή μια χώρα/πόλη είναι σχετικό κι έχει να κάνει άμεσα από τον μισθό/εισόδημα του καθενός κι επίσης κι από την αντίληψη του καθενός για το τι είναι ακριβό.

      Στο συγκεκριμένο forum η σύγκριση γίνεται άμεσα με την Ελλάδα λόγω του ότι εδώ ζούμε (όσοι δεν έχουν φύγει ακόμα).

      Προσωπικά θεωρώ ότι η Αυστραλία αλλού είναι ακριβότερη κι αλλού φτηνότερη από την Ελλάδα. Στο τέλος το ίδιο πρέπει να έρχεται. Παράδειγμα η βενζίνη είναι πιο φτηνή αλλά μπορεί ο μοσχαρίσιος ο κιμάς να είναι πιο ακριβός(δεν το ξέρω).
      Αν πάρεις και συγκρίνει ο καθένας τώρα με το επάγγελμα που κάνει πόσα λεφτά παίρνει στην Ελλάδα και πόσα στην Αυστραλία θα βγάλει το συμπέρασμα μόνος του.

      Originally posted by loucas View Post
      To ΙΕΚ ειναι Vocational Training (επαγγελματική κατάρτιση).

      Στην περίπτωση της sponsored visa (SOL 2 list) το πιστοποιητικό του ΙΕΚ μαζί αποδεικτικά προϋπηρεσίας (π.χ. reference letters) είναι επαρκέστατα... Δεν απαιτείται όμως και assessment.

      Για GSM visa (SOL 1) που χρειάζεται assesment δε γνωρίζω. Το καλύτερο είναι απευθείας επικοινωνία με τον οργανισμό που κάνει το assesment.
      Δηλαδή εμένα που το επάγγελμα είναι στην SOL2 list(άρα πάω για sponsored visa) και έχω χαρτί ΙΕΚ δεν χρειάζεται να επικοινωνήσω με την Australian Computer Society για να μου το πιστοποιήσουν? Λες να τους στείλω και κανένα email για σίγουρα?

      Reference Letters πρέπει να έχεις από όλους τους εργοδότες/εταιρείες που έχεις δουλέψει? Η προηγούμενη εταιρεία που ήμουν έχει κλείσει και ήμουν 5 χρόνια εκεί, λες να μη μου αναγνωρίσουν αυτή την προυπηρεσία?

      Υπάρχει κανένα patriotaki στο forum που να δουλεύει στην Αυστραλία ως Μηχανικός Η/Υ, τεχνικός Η/Υ, system administrator ή στην πληροφορική γενικότερα?

      Comment


        #63
        ΜΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

        ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 24 ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ Μ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ Μ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΒΙΖΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ TO MAIL evip2011@hotmail.com

        Comment


          #64
          Originally posted by maths View Post
          ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 24 ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ .ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ Μ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ Μ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΒΙΖΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ TO MAIL evip2011@hotmail.com
          Ξεκίνα το διάβασμα εδώ μέσα και στην πηγή που είναι το Department of Immigration & Citizenship γιατι αν περιμένεις να στα στήλει έτοιμα κάποιος στο email σαν ενημέρωση θα περιμένεις άδικα.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #65
            Originally posted by kelly View Post
            ειδικά στην περιπτωσή σου που είναι παραιατρικό επάγγελμα χρειάζεσαι IELTS ACADEMIC όπωσδήποτε. Διάβασε και το προηγουμενο Ερωτήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία
            ευχαριστω πολυ για την αρχικη απαντηση κ που ασχοληθηκατε!αν μπορειτε να μου λυσετε αλλη μια απορια,ή οποιοσδηποτε αλλος, εμαθα οτι υπαρχει το IELTS kai to TOEFL,μπορω κ το TOEFL εξισου να το χρησιμοποιησω στην αυστραλια ή ειναι για αλλες χωρες?

            Comment


              #66
              metanastefsi australia

              thelw na metanastefso stin australia kai dn kserw apo p na arxiso (oikegenia 6 atoma) an iparxi kapios na me pliroforisi.

              Comment


                #67
                australia

                Originally posted by iptamenos View Post
                thelw na metanastefso stin australia kai dn kserw apo p na arxiso (oikegenia 6 atoma) an iparxi kapios na me pliroforisi.
                Εχεις υπηκοότητα? Αν δεν έχεις , επειδή η μετανάστευση στην Αυστραλία δεν είναι εύκολη υπόθεση, θα πρέπει να ξεκινήσεις από το πρώτο βήμα: Αν μπορείς να πάρεις βίζα, και τι είδους.Ξεκίνα από εδώ Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                Comment


                  #68
                  Originally posted by iptamenos View Post
                  thelw na metanastefso stin australia kai dn kserw apo p na arxiso (oikegenia 6 atoma) an iparxi kapios na me pliroforisi.
                  το πρώτο βήμα: Αν μπορείς να πάρεις βίζα, και τι είδους.Ξεκίνα από εδώ Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                  Comment


                    #69
                    καλημερα θα ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο εργασιας και διαμονης στην αυστραλια περνεισ την υπηκοότητα? ευχαριστω.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by dimitra t View Post
                      ευχαριστω πολυ για την αρχικη απαντηση κ που ασχοληθηκατε!αν μπορειτε να μου λυσετε αλλη μια απορια,ή οποιοσδηποτε αλλος, εμαθα οτι υπαρχει το IELTS kai to TOEFL,μπορω κ το TOEFL εξισου να το χρησιμοποιησω στην αυστραλια ή ειναι για αλλες χωρες?
                      Η Αυστραλάι θέλει IELTS ΤΟ TOEFL δεν το ξέρουν.

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by dimitra t View Post
                        Καλησπέρα!Εχώ απελπιστεί με την κατάσταση στην ελλάδα,είμαι φυσικοθεραπεύτρια.Aπο οτι διαβασα στα παραπανω ερωτηματα πρεπει να χω προυπηρεσια 5 ετων για να χω την ελπιδα για ευρεση δουλειας?δυστυχως εχω μονο το lower οποτε χρειαζομαι οπωσδηποτε το ielts πριν κανω οποιαδηποτε ενεργεια με την visa ktl?
                        Πρώτα εξετάσεις για το IELTS και μετά όλα τα υπόλοιπα

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by νικος τσινταρης View Post
                          καλημερα θα ηθελα να ρωτησω μετα απο ποσο καιρο εργασιας και διαμονης στην αυστραλια περνεισ την υπηκοότητα? ευχαριστω.
                          Εξαρτάται από τι visa έχεις. Μπορεί σε 6 μήνες, μπορεί σε 2 χρόνια, μπορεί και ποτέ και μπορεί και αμέσως άμα έχεις γεννηθεί. Αμαν βρε παιδιά λίγο πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις με περισσότερα δεδομένα και αφού έχετε ψάξει λίγο το forum.

                          Comment


                            #73
                            Αν δεν εχω γεννηθει εκει και παω για δουλεια ειστερα απο προσκληση και πανε ολα καλα και μεινω μετα απο ποσο καιρο μπορω να παρω την αυστραλιανη υπηκοοτητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by νικος τσινταρης View Post
                              Αν δεν εχω γεννηθει εκει και παω για δουλεια ειστερα απο προσκληση και πανε ολα καλα και μεινω μετα απο ποσο καιρο μπορω να παρω την αυστραλιανη υπηκοοτητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              Νικο αν δεν κανω λαθος στη διετια παιρνεις βιζα μονιμου κατοικου και στην πενταετια υπηκοοτητα αν πληρεις τις προυποθεσεις

                              Comment


                                #75
                                ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΩΝ

                                ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (ΑΠΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ)ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                                Comment

                                Working...
                                X