Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)

    Συνέχεια των ερωτήσεων για την μετανάστευση στην Αυστραλία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Καλησπερα παιδια
    Ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο κανει να βγει μια student visa.Οχι για πανεπιστημια η κολεγια,αλλα π.χ. για TAFE.Ξερει κανεις?
    Επισης ειναι ευκολο να κανει καποιος μονος του την διαδικασια η χρειαζεται καποιος agent?
    Ευχαριστω.

    Comment


      #3
      Προς Αυστραλία και εμείς...

      Εχουμε καιρό που το σκεφτόμαστε, όσο καιρό είμαστε άνεργοι δηλαδή.
      Ο φίλος μου είναι υπήκοος, καθώς γεννήθηκε και έζησε εκεί μέχρι τα 7 του. Εγώ δεν είμαι. Ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε σιγά σιγά για να ετοιμάσουμε τα απαραίτητα έγγραφα. Χάος φαντάζουν στα μάτια μου και δεν ξερω ποια προτεραιότητα να βάλω.

      1. Να βγει το νέο διαβατήριο του καλού μου.
      2. Τι βίζα θα βγάλω εγω ωστε να μπορώ να ψάξω για δουλεια; (δηλαδή να κανουμε πολιτικο γάμο ή να βγάλω την partner?). Με την τουριστική υποθέτω δεν μπορώ να δουλεψω.
      3. Πρέπει να μεταφράσουμε πτύχιο & μεταπτυχιακό, σεμινάρια παντώς είδους κτλ πριν φύγουμε και που;
      4. Οι προυπηρεσίες μετράνε; Να τις μεταφράσω; Εγω έχω μόνο διδακτική και δεν το βλέπω να μπαινω σε σχολείο εκεί γιατι δεν είναι μητρική μου τα αγγλικά.
      5. Εχουμε και μία γάτα γέρικη μεν αγαπημένη δε. Εκεί προβληματίζομαι. Πως είναι η καραντίνα των ζώων; Θα είναι κλεισμένη σε ένα κλουβί επί 1 μήνα; Πόσο συχνά θα μπορώ να την πάρω αγκαλιά αυτό το διάστημα; Εχει κανείς δοκιμάσει να βάλει σε αεροπλάνο 15χρονη γάτα για τόσο μεγάλο ταξίδι;

      Comment


        #4
        Originally posted by charm_quark View Post
        Εχουμε καιρό που το σκεφτόμαστε, όσο καιρό είμαστε άνεργοι δηλαδή.
        Ο φίλος μου είναι υπήκοος, καθώς γεννήθηκε και έζησε εκεί μέχρι τα 7 του. Εγώ δεν είμαι. Ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε σιγά σιγά για να ετοιμάσουμε τα απαραίτητα έγγραφα. Χάος φαντάζουν στα μάτια μου και δεν ξερω ποια προτεραιότητα να βάλω.

        1. Να βγει το νέο διαβατήριο του καλού μου........................
        Καλως ηρθες

        Comment


          #5
          Originally posted by charm_quark View Post
          Εχουμε καιρό που το σκεφτόμαστε, όσο καιρό είμαστε άνεργοι δηλαδή.
          Ο φίλος μου είναι υπήκοος, καθώς γεννήθηκε και έζησε εκεί μέχρι τα 7 του. Εγώ δεν είμαι. Ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε σιγά σιγά για να ετοιμάσουμε τα απαραίτητα έγγραφα. Χάος φαντάζουν στα μάτια μου και δεν ξερω ποια προτεραιότητα να βάλω.
          ...........................




          ξεκίνα με αυτό,δεν ξέρω εάν καλύπτει η παρτνερ με σχέση, η εάν πρέπει να κάνεις γάμο πρώτα

          καλώς ήρθες !!!
          1 Να πάρει πιστοποιητικό γέννησης ο φίλος σου, εάν δεν έχει.
          2 να κάνει αίτηση για να πάρει το διαβατήριό του.
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #6
            Σκέψεις για Αυστραλία οικογενειακώς

            Γεια σε όλους,
            Έπειτα από πολύ διάβασμα στο forum για την μετανάστευση στην Αυστραλία προσπαθώντας να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται από διαδικασίες κι εμπειρίες θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα ώστε να μαζέψουμε κάποιες απαντήσεις ή και απόψεις που μπορεί να αντιπροσωπεύουν και άλλους ανθρώπους.

            Πρώτον να σας αναφέρω ότι ζω στην Αθήνα και εργάζομαι σαν System Administrator σε μια εταιρεία. Η γυναίκα μου είναι Web Designer και επίσης δουλεύει σε μια εταιρεία που τους τελευταίους μήνες είναι απλήρωτη. Επίσης έχουμε 3 παιδάκια (4ετών και 1,5 τα δίδυμα).

            Ξεκινήσαμε να σκεφτόμαστε την Αυστραλία επειδή τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε συγγενείς στην Αδελαΐδα όπου μας δίνουν μια ανταπόκριση και το σκεφτόμαστε λόγω των παιδιών επειδή από όσα ακούμε και διαβάζουμε το θέμα της παιδείας είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με την δικιά μας “παραπαιδεία” και τα παιδιά μας πιθανότατα να έχουν περισσότερες ευκαιρίες.
            Επιπλέον όπως λένε όσοι έχουν κάνει ήδη το μεγάλο βήμα στην Αυστραλία υπάρχει μια καλύτερη ποιότητα ζωής σε σχέση με εδώ και ειδικά όπως έχουν τα πράγματα τώρα και που δεν βλέπω να φτιάχνουν για τα επόμενα τουλάχιστον 10 για να μην πω 20 χρόνια.
            Εάν τελικά πάρουμε την απόφαση θα πάμε με sponshorship μέσω των συγγενών.
            Εδώ έρχονται τα ερωτήματα:

            1) Ο Θείος της γυναίκας μου(αδερφός της μητέρας της), έχει παντρευτεί Ελλληνο-Αυστραλέζα και τα παιδιά της επίσης έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Ο Θείος της επίσης αποκτά τώρα την υπηκοότητα.
            Μπορεί να μας κάνει η Θεία της γυναίκας μου family sponshorship ή όπως αλλιώς το λένε με τον παραπάνω βαθμό συγγένειας;
            Μπορεί να την κάνει μόνο για την γυναίκα μου ή και για μένα;

            2) Στο site που έχει το visa wizard μου βγάζει δυνατότητα για Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa και για Skilled - Sponsored (Migrant) (subclass 176) visa.
            Είναι προτιμότερο να διαλέξω κάποια από τις 2 παραπάνω; Θα έχω κάποια πλεονεκτήματα; (τα επαγγέλματα μας είναι στο schedule 2 της SOL List)

            3) Σε περίπτωση που πληρώσω και βγάλω εγώ την Visa για μόνιμα, πρέπει να πληρώσω visa και για την γυναίκα μου ή μπορώ να πάρω την οικογένεια μου έτσι; Η γυναίκα μου θα μπορεί να δουλέψει; (νόμιμα φυσικά). (Από όσο καταλαβαίνω από το visa wizard μου επιτρέπει να πάρω την οικογένεια μου εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις)

            4) Υπάρχει κάποιος από εδώ που να μένει και να εργάζεται στην Αδελαΐδα για να μας γράψει κι αυτός μερικά πράγματα από τον τρόπο ζωής στην συγκεκριμένη πόλη;
            Από όσα έχω καταλάβει είναι ένα από τα ιδανικά μέρη για να μεγαλώσεις οικογένεια (όλα σχετικά είναι βέβαια).

            5) Μπορώ αν θέλω κάποια στιγμή να φέρω και κάποιον γονιό μόνιμα ή πρέπει πρώτα να έχω πάρει υπηκοότητα ή δεν γίνεται καθόλου παρά μόνο να έρθει σαν τουρίστας για ένα χρονικό διάστημα με τουριστική visa;

            6) Θα δικαιούμαι κάποια επιδόματα οικογενειακά που δίνουν ή πρέπει να περάσουν 2 χρόνια για να πάρω πρώτα υπηκοότητα;

            7) Στην SOL List δίπλα στο επάγγελμα γράφει ASSESSING AUTHORITY . Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάποιες σπουδές πρώτα για να μπορέσω να δουλέψω και να πιστοποιηθώ από κάποιο οργανισμό;

            8) Όσο αναφορά τα επαγγέλματα μας είμαστε και οι 2 από ΙΕΚ και δεν έχουμε κάποιο χαρτί ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Εργασιακή εμπειρία 10+χρόνια. Πιστεύετε ότι είναι μεγάλο πρόβλημα το πτυχίο πανεπιστημίου ή δεν παίζει τόσο ρόλο αφού δεν τα αναγνωρίζουν(αν συμβαίνει αυτό);

            9) Από όσο έχω δει, όταν πας προσφέρουν μέχρι κάποιες ώρες διδασκαλίας δωρεάν για να κάνεις μαθήματα αγγλικών ώστε να εξοικειωθείς με την γλώσσα. Το ξέρει κάποιος;

            Συγχωρέστε με αν κάποια από τα παραπάνω έχουν ήδη απαντηθεί αλλά έχω διαβάσει τόσα πολλά τελευταία που έχω χαθεί.

            Υπάρχει κανείς με το ίδιο επάγγελμα που να δουλεύει εκεί ώστε να μου πει εντυπώσεις;

            Ευχαριστώ όλους σας

            Comment


              #7
              καλησπερα,

              εχω ποστάρει και πριν αλλα επειδη μεταφερθηκε η συζητηση το γραφω και εδω.
              Σε λιγο καιρο παω Αυστραλια με φοιτητικη βιζα.Θα παρω καποια χρηματα μαζι μου και μολις παω εκει και ανοιξω λογαριασμο θα μου στελνουν εκει οι γονεις μου.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο οριο χρηματων που θα εχω μαζι μου στο check στο αεροδρομιο? ή αντιθέτως αν πρεπει να εχω αρκετα για να τους αποδειξω οτι θα ειμαι οκ για τις πρωτες μερες?
              Ευχαριστω εκ προτερων

              Comment


                #8
                Originally posted by jimmysr6 View Post
                Γεια σε όλους,
                Έπειτα από πολύ διάβασμα στο forum για την μετανάστευση στην Αυστραλία προσπαθώντας να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται από διαδικασίες κι εμπειρίες θα ήθελα να θέσω κάποια ερωτήματα ώστε να μαζέψουμε κάποιες απαντήσεις ή και απόψεις που μπορεί να αντιπροσωπεύουν και άλλους ανθρώπους............
                1) Νομίζω πως η θεία δεν μπορει να κάνει sponsorship αλλά μπορεί άνετα ο θείος εφόσον είναι τουλάχιστον μόνιμος κάτοικος.

                2) Και οι δύο είναι permanent residence, δίνουν medicare γενικά δίνουν τα ίδια δικαιώματα με τη διαφορά ότι η sponsored από συγγενή "επιβάλει" σε αυτόν να σου παρέχει παροχές όπως στέγη και/ή διατροφή και/η childcare κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων χρόνων

                3) Το κόστος της βίζας είναι ένα και αφορά όλη την οικογένεια. Εννοείται πως μπορείς να πάρεις και την γυναίκα σου είτε είναι και αυτή skilled είτε όχι. Εάν είναι παίρνεις και επιπλέον πόντους στην βίζα. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως έχει δικαίωμα εργασίας.

                4) Είναι ο panos1966

                5) Υπάρχουν διάφορες προυποθέσεις. Μια που διάβασα τελευταία είναι να έιναι τα περισσότερα παιδιά στην αυστραλία. Παραπάνω δεν ξέρω

                6) Κάποια επιδόματα τα δικαιούσαι αμέσως και κάποια μετά από δύο χρόνια, όπως ανεργείας. Ότι αφορά childcare και family assistance τα δικαιου΄σαι αμέσως

                7) Είναι ο οργανισμός στον οποίο πρέπει να υποβάλεις αίτηση πριν την βίζα για να κρίνει αν πληρείς τις προυποθέσεις για να εργαστείς στο επάγγελμα σου. Συνήθως δεν χρειάζονται έξτρα σπουδές.

                8) Πολλές φορές ζητάνε επίπεδο bachelor ή διαφορετικ΄εμπειρία τουλάχιστον x χρόνια.

                9) Ίσως αναφέρεσαι στην δεύτερη δόση της βίζας η οποία είναι πληρωτέα μόνο εάν στην οικογένεια υπάρχει κάποιο μέλος πάνω από 18 ετών που δεν ξέρει καθόλου αγγλικά. Με αυτά τα λεφτά (3500$ περίπου) κάνεις μετά δωρεάν μαθηματα αγγλικών εκεί.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by garcia8 View Post
                  καλησπερα,

                  εχω ποστάρει και πριν αλλα επειδη μεταφερθηκε η συζητηση το γραφω και εδω.
                  Σε λιγο καιρο παω Αυστραλια με φοιτητικη βιζα.Θα παρω καποια χρηματα μαζι μου και μολις παω εκει και ανοιξω λογαριασμο θα μου στελνουν εκει οι γονεις μου.Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο οριο χρηματων που θα εχω μαζι μου στο check στο αεροδρομιο? ή αντιθέτως αν πρεπει να εχω αρκετα για να τους αποδειξω οτι θα ειμαι οκ για τις πρωτες μερες?
                  Ευχαριστω εκ προτερων
                  απο ότι έμαθα απο πράκτορα για φοιτητική βίζα που σκοπεύω να φύγω και εγώ δεν υπάρχει όριο χρημάτων στο αεροδρόμιο. Αυτό που μου είπε είναι οτι αν είναι απο 100000 AUD και πάνω θα πρέπει να τα τα δηλώσω.

                  Comment


                    #10
                    Καλημέρα σε όλους. : Πολύ κατατοπιστικές όλες οι αναρτήσεις.
                    Στο τέλος του μήνα θα ταξιδέψουμε για Μελβούρνη , έτσι για να δούμε τι γίνεται αρχικά και βλέπουμε , με τουριστική βίζα, πρέπει όμως να ξεκινήσουμε από το αν υπάρχει κάτι για εμάς εκεί ή όχι.
                    Για αυτό θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.
                    - Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων και ο άντρας μου ΤΕΙ Οχημάτων σε ποια κατηγορία ανήκουμε, αν φυσικά ανήκουμε, στη Skilled Occupation List (SOL)΄


                    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.............

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by kelly View Post
                      απο ότι έμαθα απο πράκτορα για φοιτητική βίζα που σκοπεύω να φύγω και εγώ δεν υπάρχει όριο χρημάτων στο αεροδρόμιο. Αυτό που μου είπε είναι οτι αν είναι απο 100000 AUD και πάνω θα πρέπει να τα τα δηλώσω.
                      Φανταζομαι εννοεις 10000AUD και οχι 100000...

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        1) Νομίζω πως η θεία δεν μπορει να κάνει sponsorship αλλά μπορεί άνετα ο θείος εφόσον είναι τουλάχιστον μόνιμος κάτοικος...................................
                        Σε ευχαριστώ πολύ leyteris77 για τις απαντήσεις σου.
                        Σκεφτόμαστε να πάμε ένα ταξίδι κατά τον Δεκέμβριο στους συγγενείς για να πάρουμε μια ιδέα πως είναι τα πράγματα. Εϊναι μεγάλη απόφαση και θέλω αν πάρουμε μια απόφαση να είναι όσο πιο συνειδητοποιημένη γίνεται. Δεν είναι εύκολη μια νέα αρχή με 3 παιδιά.

                        Θα στείλω και κανένα μύνημα στον panos1966 για περισσότερες πληροφορίες περί επαγγέλματος.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by jimmysr6 View Post
                          Πρώτον να σας αναφέρω ότι ζω στην Αθήνα και εργάζομαι σαν System Administrator σε μια εταιρεία. Η γυναίκα μου είναι Web Designer και επίσης δουλεύει σε μια εταιρεία που τους τελευταίους μήνες είναι απλήρωτη. Επίσης έχουμε 3 παιδάκια (4ετών και 1,5 τα δίδυμα).

                          Ξεκινήσαμε να σκεφτόμαστε την Αυστραλία επειδή τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε συγγενείς στην Αδελαΐδα όπου μας δίνουν μια ανταπόκριση και το σκεφτόμαστε λόγω των παιδιών επειδή από όσα ακούμε και διαβάζουμε το θέμα της παιδείας είναι πολύ καλύτερο σε σχέση με την δικιά μας “παραπαιδεία” και τα παιδιά μας πιθανότατα να έχουν περισσότερες ευκαιρίες.
                          Επιπλέον όπως λένε όσοι έχουν κάνει ήδη το μεγάλο βήμα στην Αυστραλία υπάρχει μια καλύτερη ποιότητα ζωής σε σχέση με εδώ και ειδικά όπως έχουν τα πράγματα τώρα και που δεν βλέπω να φτιάχνουν για τα επόμενα τουλάχιστον 10 για να μην πω 20 χρόνια.
                          Εάν τελικά πάρουμε την απόφαση θα πάμε με sponshorship μέσω των συγγενών.
                          Εδώ έρχονται τα ερωτήματα:
                          Καταρχάς, η συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων που ρωτάς έχουν απαντήσης στο site του DIAC (Department of Immigration & Citizenship)

                          1) Ο Θείος της γυναίκας μου(αδερφός της μητέρας της), έχει παντρευτεί Ελλληνο-Αυστραλέζα και τα παιδιά της επίσης έχουν την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Ο Θείος της επίσης αποκτά τώρα την υπηκοότητα.
                          Μπορεί να μας κάνει η Θεία της γυναίκας μου family sponshorship ή όπως αλλιώς το λένε με τον παραπάνω βαθμό συγγένειας;
                          Μπορεί να την κάνει μόνο για την γυναίκα μου ή και για μένα;
                          Family sponsoring γίνεται μόνο από πρώτο βαθμό συγγένειας (γονείς, παιδιά, αδέλφια)
                          Ο θειος δεν μπορεί να σου κάνει sponsoring, εκτός και αν είναι ο μοναδικός εν ζωή συγγενής σου.

                          2) Στο site που έχει το visa wizard μου βγάζει δυνατότητα για Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa και για Skilled - Sponsored (Migrant) (subclass 176) visa.
                          Είναι προτιμότερο να διαλέξω κάποια από τις 2 παραπάνω; Θα έχω κάποια πλεονεκτήματα; (τα επαγγέλματα μας είναι στο schedule 2 της SOL List)
                          175 δεν μπορείς να βγάλεις αν το επάγγελμα σου δεν είναι στο schedule 1. Αυτό με το state/regional sponsorship και το schedule 2, sorry αλλά μου φαίνεται ολίγον τι σαν αστικός μύθος, εκτός και αν είσαι πολύ συγκεκριμένου επαγγέλματος και θέλεις να πας για 2 χρόνια στην επαρχία (απίθανο για admin και graphic designer)

                          176, δηλαδή permanent residency sponsoring δεν πρόκειται να σου κάνει καμία εταιρεία, εκτός και αν είσαι superstar. Sorry αν ακούγομαι σκληρός, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Στην καλύτερη περίπτωση, και μετά από πάρα πολύ κυνήγι, ίσως βρεις κάποια εταιρεία να σου κάνει sponsoring για 457 visa (temporary). Και αυτό με την προϋποθεση ότι στο επάγγελμα σου είσαι εξειδικευμένος, με πιστοποιήσεις και ταιριάζεις απόλυτα στο job profile.

                          3) Σε περίπτωση που πληρώσω και βγάλω εγώ την Visa για μόνιμα, πρέπει να πληρώσω visa και για την γυναίκα μου ή μπορώ να πάρω την οικογένεια μου έτσι; Η γυναίκα μου θα μπορεί να δουλέψει; (νόμιμα φυσικά). (Από όσο καταλαβαίνω από το visa wizard μου επιτρέπει να πάρω την οικογένεια μου εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις)
                          Ανεξάρτητα με το τι βίζα έχει κάποιος, μπορεί να βγάλει και για την οικογένεια του. Αν έχεις sponsored visa, η γυναίκα σου έχει δικαιώμα να δουλέψει οπουδήποτε και για οποιονδήποτε.

                          6) Θα δικαιούμαι κάποια επιδόματα οικογενειακά που δίνουν ή πρέπει να περάσουν 2 χρόνια για να πάρω πρώτα υπηκοότητα;
                          Καταρχάς υπηκοότητα μπορείς να πάρεις μετά από 4 χρόνια και όχι 2. Αν έχεις permanent residence visa έχεις όλα τα δικαιώματα στα επιδόματα άμεσα. Αν έχεις temporary residence visa (π.χ. 457) δεν παίρνεις τίποτε.

                          7) Στην SOL List δίπλα στο επάγγελμα γράφει ASSESSING AUTHORITY . Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάποιες σπουδές πρώτα για να μπορέσω να δουλέψω και να πιστοποιηθώ από κάποιο οργανισμό;
                          Πρέπει να πιστοποιήσεις ότι όντως κάνεις το επάγγελμα που αναφέρεις. Η πιστοποιηση γίνεται καταθέτοντας ότι σχετικό έχεις (πτυχία, πιστοποιήσεις, reference letters που αποδεικνύουν τα χρόνια που έχεις δουλέψει κ.ο.κ.)

                          8) Όσον αναφορά τα επαγγέλματα μας είμαστε και οι 2 από ΙΕΚ και δεν έχουμε κάποιο χαρτί ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Εργασιακή εμπειρία 10+χρόνια. Πιστεύετε ότι είναι μεγάλο πρόβλημα το πτυχίο πανεπιστημίου ή δεν παίζει τόσο ρόλο αφού δεν τα αναγνωρίζουν(αν συμβαίνει αυτό);
                          Το ΙΕΚ ανοίκει στην κατηγορία vocational learning, το οποίο αναγνωρίζεται ως κατάρτιση. Σε συνδυασμό με εργασιακή εμπειρία (με αποδείξεις) είναι επαρκές για την πιστοποίηση του επαγγέλμος (φυσικά συγκεκριμένες εργασιακές θέσεις, μπορεί να απαιτούν και πτυχίο)

                          9) Από όσο έχω δει, όταν πας προσφέρουν μέχρι κάποιες ώρες διδασκαλίας δωρεάν για να κάνεις μαθήματα αγγλικών ώστε να εξοικειωθείς με την γλώσσα. Το ξέρει κάποιος;
                          Για να βγάλεις οποιασδήποτε μορφής visa πρέπει να περάσεις τις εξετάσεις του IELTS με συγκεκριμένο βαθμό ανάλογα με τη visa και το επάγγελμα. Αν μπορείς να περάσεις τις εξετάσεις, δε θα χρειαστείς κανένα μάθημα εδώ.

                          Επειδή θα προκύψουν σίγουρα ερωτήσεις και ίσως και κρίσεις/επικρίσεις για την 457 visa, έχω να πω τα εξής:

                          Η 457 visa έχει διάρκεια max 4 χρόνια και δίνει τη δυνατότητα στον εργοδότη να σε "διώξει" απλά με 4 weeks notice, χωρίς καμία άλλη δέσμευση πλην του να σου κάνει τα εισιτήρια της επιστροφής. Αντίστοιχα εσύ έχεις 4 εβδομάδες περιθώριο να βρεις άλλο σπόνσορα.

                          Δε σου δίνει κανένα δικαίωμα στα (πολλά) επιδόματα που έχουν οι αυστραλοί υπήκοοι ή οι κάτοχοι permanent residence visa. Απεναντίας σου δημιουργεί και πρόσθετα έξοδα διότι είσαι υποχρεωμένος να έχεις private health insurance (δε μπαίνεις στο medicare).

                          Συνήθως μάλιστα θα πάρεις και 15-20% λιγότερα χρήματα στο μισθό σου από ότι θα έπαιρνε ένας μόνιμος κάτοικος.

                          Από την άλλη όμως, είναι ένα εισιτήριο για τη χώρα και μάλιστα πολύ γρήγορο (1-2 μήνες max), το οποίο συνδυάζεται και με την εξασφάλιση έστω ενός μισθού. Επειδή μάλιστα εδώ οι επιχειρήσεις λειτουργούν πολύ διαφορετικά (και καλύτερα) από αυτές την Ελλάδα, είναι δεδομένο ότι κανείς που είναι καλός στη δουλεία του δε χάνεται, απεναντίας η καλή δουλειά θα εκτιμηθεί δεόντως. Έχω και συγκεκριμένο παράδειγμα γνωστού μου που ήρθε εδώ ως admin, από την Ελλάδα, και μέσα σε 2 μήνες πήρε ήδη προαγωγή γιατί εκτιμήθηκαν οι ικανότητες του.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by jimmysr6 View Post
                            Σκεφτόμαστε να πάμε ένα ταξίδι κατά τον Δεκέμβριο στους συγγενείς για να πάρουμε μια ιδέα πως είναι τα πράγματα.
                            Το συστήνω ανεπιφύλακτα, το έκανα και εγώ πριν ένα χρόνο.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by nunki View Post
                              Φανταζομαι εννοεις 10000AUD και οχι 100000...
                              μεταφέρω αυτό που μου είπε η πράκτορας :
                              here is no limit on the amount of currency you can bring in and out of Australia. However, you must declare amounts of A$100,000 or more.

                              Comment

                              Working...
                              X