Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φίλε Λευτέρη, δεδομένου του πόσο "προσγειωμένος" είσαι, μάλλον είναι όπως τα βλέπεις (ίσως & καλύτερα!!! )
    Το θετικό είναι ότι έχεις δουλειά σε περιβάλλον που δεν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχο, είσαι καλά (στην υγεία σου & με την οικογένεια σου), αξιοπρεπείς, και πάνω απ'όλα μπορείς να κάνεις όνειρα για το μέλλον (με βάσιμες υποψίες ) να πραγματοποιηθούν!!!!!
    Να είσαι καλά φίλε!!!!! ότι καλύτερο για τη συνέχεια!!!!
    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

    Comment


      Λευτερη κι εγω θα συμφωνησω με το Μπιλ οτι αφου εσυ τα βλεπεις ετσι....ετσι ειναι!Too good to be true?Well believe it!Πιστεψε το και ζησε το με ολη σου τη δυναμη γιατι παλεψες πολυ γι αυτο εσυ και η οικογενεια σου και το αξιζετε!Καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις!

      Comment


        Originally posted by billy View Post
        Φίλε Λευτέρη, δεδομένου του πόσο "προσγειωμένος" είσαι, μάλλον είναι όπως τα βλέπεις (ίσως & καλύτερα!!! )
        Το θετικό είναι ότι έχεις δουλειά σε περιβάλλον που δεν υπάρχει στην Ελλάδα αντίστοιχο, είσαι καλά (στην υγεία σου & με την οικογένεια σου), αξιοπρεπείς, και πάνω απ'όλα μπορείς να κάνεις όνειρα για το μέλλον (με βάσιμες υποψίες ) να πραγματοποιηθούν!!!!!
        Να είσαι καλά φίλε!!!!! ότι καλύτερο για τη συνέχεια!!!!
        Βασίλη σ' ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι το συντομότερο και συ να βρεθείς εδώ κάτω μαζί μας.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by karmen1314 View Post
          Λευτερη κι εγω θα συμφωνησω με το Μπιλ οτι αφου εσυ τα βλεπεις ετσι....ετσι ειναι!Too good to be true?Well believe it!Πιστεψε το και ζησε το με ολη σου τη δυναμη γιατι παλεψες πολυ γι αυτο εσυ και η οικογενεια σου και το αξιζετε!Καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις!
          Για να το λέτε σεις.....

          Καλή συνέχεια και σε σας karmen, εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι κάνετε.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Μου χρωστάς-σου χρωστάω μου χρωστάς!

            Μου ήρθε σήμερα ένα γράμμα από το Centrelink που αφορά τελικό έλεγχο για το περασμένο οικ έτος σχετικά με το Child Care Benefit & Child Care Rebate. Επειδή το εισόδημα μας τελικά ήταν λίγο παραπάνω από το estimated πήραμε λέει παραπάνω CCB από ότι δικαιούμασταν.

            Τουτέστιν -1283$ (Χρωστάω-Αγχώθηκα λίγο...)

            Έλα όμως που σου κρατάνε 15% από το CCR ακριβώς γιαυτό το λόγο!

            Τουτέστιν +1501$ (Μου Χρωστάνε....φιουυυυ)

            Τελικό αποτέλεσμα....θα πάρω και 218$ επιπλέον.

            Πέρα από την πλάκα, θέλει προσοχή στην εκτίμηση που κάνετε στο εισόδημα σας στην αρχή κάθε οικονομικού έτους, γιατί από αυτό εξαρτώνται οι πληρωμές. Καλύτερα να δηλώσεις λίγο παραπάνω, δλδ μικρότερες πληρωμές ωστε στο τέλος να αποφύγεις να είσαι χρεωμένος. Από το CCR όπως είπα, κρατανε το 15% για να μην χρωστάς πολλά αν τυχόν συμβεί κάτι τέτοιο. Θετικό ή αρνητικό πρόσημο, όλα συμψηφίζονται με την εφορία. Αν δλδ χρωστάς θα στα κρατήσουν από επιστροφή φόρου (αν έχεις), αλλιώς θα τα δώσεις στην εφορία. Το σίγουρο είναι οτι και να γίνει ούτε θα σε κλέψουν ούτε θα τους κλέψεις!
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              Μόνο που εδώ λειτουργούν ...Ελληνικά! Αν είναι να πάρεις επιστροφή σου λένε ότι δεν θα στην δώσουν αν πρώτα δεν το ξαναψάξουν (άσχετα αν το σύστημα το έχει ψάξει αυτόματα υποτίθεται). Συνήθως το ψάξιμο διαρκεί πάρα πολύ. Σε περίπτωση δε που το κράτος σου χρωστάει επιστροφή ΦΠΑ παίρνει και μέχρι 2 χρόνια να στον επιστρέψει αλλά εν τω μεταξύ σου ζητάει μετά βδελυγμίας τυχών χρέη που έχεις προς αυτό άσχετα αν αυτό σου χρωστάει περισσότερα. Και φυσικά ούτε λόγος για συμψηφισμό!
              A journey of a thousand miles begins with a single step.

              Comment

              Working...
              X