Announcement

Collapse
No announcement yet.

Την Αυστρια την εχει σκεφτει κανεις;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    εληνικες Ορθοδοξες Εκκλησιες στην Αυστρια.

    Ο?κουμενικόν Πατριαρχε?ον
    Μπορεις να τους παρεις τηλεφωνο, μιλανε Ελληνικα. Απο γκαλερι δεν γνωριζω...
    “ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΑ ΝΙΚΗΘΕΙΣ …ΑΠΛΑ ΠΑΛΕΨΕ…”

    Comment


      #32
      καλημερα. Αν εχετε καποιο συνδεσμο (Link) για εργασια και διαμονη στην Αυστρια, αναρτηστε τον.

      Comment


        #33
        ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ

        ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ!!!! Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΥΣΤΡΙΑ. ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΑΝ ΘΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΣΤΟ marianikos123@gmail.com

        Comment


          #34
          ΦΙΛΕ ZAXAROPLASTIS ΕΓΩ ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!! ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ Innsbruck ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ! ΣΕ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (ΜΕ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ). marianikos123@gmail.com ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

          Comment


            #35
            Originally posted by antonioumaria View Post
            ΦΙΛΕ ZAXAROPLASTIS ΕΓΩ ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!! ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ Innsbruck ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ! ΣΕ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΤΑΙΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ (ΜΕ ΤΑ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ). marianikos123@gmail.com ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
            antonioumaria Έχουμε βρεί ήδη άτομο και αρχές Απριλίου θα είμαστε Αυστρία,μόλις φτάσω θα ενημερώσω σχετικά.Θα ρωτήσω στο εργοστάσιο άν θέλουν κι άλλα άτομα και ΦΥΣΙΚΑ θα ενημερώσω,υπομονή μεχρι τότε!
            Μήν αφήνεις αυτό που σε τρώει....
            να χορτάσει!!!!

            Comment


              #36
              Σε 1 μήνα Αυστρία help!!!

              Είμαι 23 το έψαχνα εδώ και 1 χρόνο να φύγω από την χώρα γιατί πάντα το είχα όνειρο έγινε κι η χώρα όπως έγινε οπότε....anyway σε 1 μήνα φεύγω για την βιέννη όπου θέλω να μάθω καλά την γλώσσα και σιγά σιγά να βρώ μια δουλειά βέβαια σε όλο αυτό με βοήθησε συγγενής που διέμενε χρόνια στην αυστρία με πολυ καλή δουλειά και θα μεταβεί κι ο ίδιος σε λίγους μήνες γι αυτό και επέλεξα την βιέννη
              -τι έχω κανονίσει...
              super εντατικά μαθήματα εώς ότου μάθω καλά την γλώσσα,σπίτι διαμονής
              -good news
              έχω ένα καλό κομπόδεμα ωστέ να βγάλω αρκετούς μήνες χωρίς δουλειά μαθαίνοντας μόνο την γλώσσα,ίσως βοηθηθώ απο τον συγγενή στο θέμα δουλειάς(ο ίδιος λέει σίγουρα αλλά ας πάρουμε το χειρότερο σενάριο όμως..),σε λίγο καιρό παίρνω το πτυχίο απο τμήμα οικονομικών επιστημών,έχω κάνει άπειρες δουλειές όσο ήμουν φοιτητής (καφετέριες,club,οδηγός,εργάτης),ξέρω καλά αγγλικά
              -bad news
              δεν ξέρω καθόλου γερμανικά αυτήν την στιγμή,δεν γνωρίζω αν θα με βοηθήσει το πτυχίο,έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι τελευταία παρόλο που περίμενα χρόνια αυτήν την στιγμή
              -ερωτήσεις
              1)πόσο καιρό θεωρείται θα μου πάρει να μιλάω καλά γερμανικά ώστε να συνενοούμαι στα βασικά και πόσο πολύ καλά ώστε να συνενοούμαι τέλεια?
              2)θεωρήται μπορεί να με βοηθήσει αυτό το πτυχίο στην αυστρία?
              3)υπάρχει κάποιο diploma ή σεμινάριο που μπορώ να παρακολουθήσω ώστε να πάρω μια ειδικότητα κάπου ακόμα κι αν δεν είναι στα οικονομικά?θα βοηθήσει?τι θα μου προτείνατε?
              4)θα μπορέσω να βρω μια δουλειά τον πρώτο καιρό να βγάζω ίσως και κάποια έξοδα να περνάει και η ώρα μου να μαθαίνω και την γλώσσα καλύτερα?τι να ψάξω?
              5)αν ζείτε στην αυστρία γράφτε μου 2 λόγια για την χώρα και την ζωή εκεί γενικότερα.....αυτά τα λίγα....

              Comment


                #37
                με εντατικα θελεις 2 χρονια σε μεσες ακρες για να μπορεις να συνενοησε πανω απο το ικανοποιητικo και να διεκδικησεις θεση γραφειου

                η δουλεια σου απαιτει τελεια γερμανικα,λογω reports

                οσο γι αυτο το σουπερ εντατικα που λες δεν το καταλαβαινω..και εδω υποσχονται Β1 σε 9 μηνες με 8 ωρες την εβδομαδα...στο τελος το μυαλο δεν εχει συγκρατησει τπτ γιατι δεν αρκει απλα να βγαινει η υλη..ειναι μια ξενη γλωσσα..

                καλο κουραγιο

                Comment


                  #38
                  οκ το 'πιασα,γενικά πόσο μπορεί να μου πάρει να μπορώ να συνενοηθώ ικανοποιητικά στην καθημερινότητα μου η να βρω μια απλή δουλειά(όχι δουλειά γραφείου σχετική με το πτυχίο μου)...εσυ ζεις στην αυστρία?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by mitroglou View Post
                    οκ το 'πιασα,γενικά πόσο μπορεί να μου πάρει να μπορώ να συνενοηθώ ικανοποιητικά στην καθημερινότητα μου η να βρω μια απλή δουλειά(όχι δουλειά γραφείου σχετική με το πτυχίο μου)...εσυ ζεις στην αυστρία?
                    oxι
                    αλλα κανω ιδιαιτερα πανω απο χρονο και εχω επικοινωνια με συναδελφους μηχανολογους που ειτε ψαχνουν εργασια γερμανια ειτε εργαζονται ηδη

                    Comment


                      #40
                      καλησπερα. κι εγω το σκεφτομαι να βρω δουλεια στην αυστρια και ειδικοτερα βιεννη αν ειναι δυνατον βεβαια μιας και μενω σχετικα κοντα. το προβλημα ειναι πως δεν ξερω γρι γερμανικα ( αγγλικα απταιστα με οικονομικη και τεχνικη ορολογια). οσο για γνωσεις τεχνικος υπολογιστων απο δημοσιο ιεκ ( αραγε τη αναγνωριση εχει? ) αν και δεν με πολυνοιαζει να μπορω να ζω ευπρεπως θελω και ας κανω και τον χαμαλη. Υπαρχει αραγε δυνατοτητα να βρω δουλεια μεχρι να μαθω εστω την γλωσσα

                      Comment


                        #41
                        πάνω κάτω το ίδιο σκεφτόμαστε φίλε ιδού το ερώτημα....αν μπορεί κάποιος που ζει εκεί ας απαντήσει....

                        Comment


                          #42
                          Αποθηκευμένες σελίδες του http://kainourgiazoi.blogspot.com

                          Βρήκα τις παρακάτω αποθηκευμένες σελίδες του μπλογκ "kainourgiazoi.blogspot.com"

                          Καινούργια ζωή: Είναι εύκολο να βρει κανεις δουλειά?

                          Καινούργια ζωή: 2011-09-25

                          Καινούργια ζωή: Διόδια Αυστρίας


                          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                          Comment


                            #43
                            Λινκ για κατοικίες Αυστρίας.

                            Wohnung mieten oder vermieten in Graz, mehr als 9924 Wohnungen auf willhaben.at
                            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                            Comment


                              #44
                              Θέσεις εργασίας-Πληροφορίες Ταμείου ανεργίας Αυστρίας

                              Startseite - Arbeitsmarktservice Φsterreich

                              Φιλτραρεις τις αγγελιες στην στηλη δεξια.Με το που ανοιγεις το σαιτ Startseite - Arbeitsmarktservice Φsterreich εκει που γραφει "suchen" γραφεις το επαγγελμα που ψαχνεις.
                              Mετα σου ανοιγει αλλη σελιδα και δεξια μπορεις να φιλτραρεις...
                              πχ Aktualität
                              in den letzten 24 Stunden (41)........... αγγελιες που μπηκαν τις τελευταιες 24 ωρες 41 εγγελιες
                              in den letzten 2 Tagen (42)........... αγγελιες που μπηκαν τις τελευταιες 2 μερες 42 αγγελιες
                              in der letzten Woche (170) ...........την τελευταια εβδομαδα
                              im letzten Monat (421) ...........τελευταιο μηνα κ.λ.π
                              vor mehr als einem Monat (494)

                              Πατας εκει και σου ανοιγει μονο της τελευταιας εβδομαδας πχ.
                              Ακομα φιλτραρεις σε ποια περιοχη θελεις και Beruf επαγγελματα,γιατι αν γραψεις ενα επαγγελμα,σου γραφει και αλλα παρομια.
                              Πατας και την αγγελια και σου γραφει ακομα πιο αναλυτικα,μεχρι και τι μισθο δινουν και ποιες ωρες πρεπει να δουλευεις.
                              Για μισθο γραφουν μικτα,υπολογιστε καθαρα κανα 20-25% λιγοτερα.
                              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                              Comment


                                #45
                                ήσουν κατατοπιστικότατος...κι εγώ κάπως έτσι το περίμενα το σενάριο..anyway σ ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μας στείλεις τα λινκ και που έγραψες όλα αυτά!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X