Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σύστημα υγείας, ασφάλιση, περίθαλψη, κλπ.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Το ασθενοφόρο καθυστέρησε 20 ολόκληρα λεπτά, σύμφωνα με την Έλενα. Ο λόγος ήταν ότι η περιοχή θεωρούνταν υψηλού κινδύνου και στη Σουηδία τα ασθενοφόρα που προσεγγίζουν αυτές τις περιοχές πρέπει να συνοδεύονται από την αστυνομία. Το προσωπικό του ασθενοφόρου ήταν αναγκασμένο να περιμένει αστυνομική συνοδεία. Όταν έφτασε ήταν πολύ αργά. Ο Γιώργος πέθανε στα χέρια της αδερφής της Έλενας, Αρετή.

    Η συγκλονιστική εξομολόγηση για τον θάνατο του πατέρα της!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #17
      Και καλά νέα

      in.gr - Καλλιεργημένο αγγείο σώζει δεκάχρονο κορίτσι στη Σουηδία - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία

      Σπύρος

      Comment


        #18
        Originally posted by maria-8 View Post
        Γεια σε ολους σας ,
        μολις διαβασα τα παραπανω ποστς και εχω τις εξης αποριες:
        Αν καταλαβα καλα το πρωτο βημα ειναι να παρεις τηλεφωνο τη νοσοκομα,οποιος δεν ξερει σουηδικα πως θα συννενοηθει?
        και αγγλικα να ξερει καποιος ,δε νομιζω οτι ξερει την αγγλικη ορολογια της ανθρωπινης ανατομιας, η της εκαστοτε ασθενειας,εκτος κι αν ειναι γιατρος.
        Υπαρχει η δυνατοτητα να μεταβει απευθειας στο ιατρικο κεντρο της περιοχης του να συννενοηθει τουλαχιστον χρησιμοποιωντας τη γνωστη ελληνικη "νοηματικη" γλωσσα του σωματος?
        Μετα διαβασα οτι κρινοντας η νοσοκομα σε παραπεμπει στο γιατρο και ο γιατρος κρινοντας σε παραπεμπει με τη σειρα του στο νοσοκομειο, το ανθρωπινο λαθος ασφαλως ειναι μες το προγραμμα αλλα ποσο μικρη ειναι αυτη η πιθανοτητα?
        Το ελληνικο συστημα υγειας δεν ειναι το καλυτερο βεβαια,αλλα κατα καποιο τροπο κρινεις μονος σου τη σοβαροτητα της καταστασης σου και παιρνεις τη ζωη σου στα χερια σου πηγαινοντας οσο ταχυτερα μπορεις στο νοσοκομειο, το βιντεο της Σισιλια με προβληματισε λιγο...
        Και κατι ακομα ,αν θες να εξεταστεις γρηγορα για καποιο λογο,π.χ. φοβασαι και δεν αντεχεις να περιμενεις την 6 μηνη αναμονη η εχεις καποιες υπονειες τις οποιες δεν ενστερνιζεται η νοσοκομα,υπαρχει δυνατοτητα να εξεταστεις σε ιδιωτικο γιατρο οποτε εσυ θες με ταχυτερες διαδικασιες ?
        Ευχαριστω και ευχομαι να μας ειναι αχρειαστα τα νοσοκομεια
        Μηπως καποιος ξερει να μου απαντησει σε αυτα τα ερωτηματα γιατι τα θεωρω πολυ σημαντικα?
        Ευχαριστω
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #19
          Καλησπέρα σε όλους! Όπως πολλοί Έλληνες πλέον σκέφτομαι κι εγώ την μετανάστευση, όντας άνεργη εδώ και 9 μήνες και μη μπορώντας να βρω πουθενά δουλειά ούτε καν ως εργάτρια παρόλο τα πτυχία. Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών που γεννήθηκε με μαιευτική παράλυση στο αριστερό της χέρι. Χρειάζεται διαρκώς φυσικοθεραπείες και εργοθεραπείες, τουλάχιστον μέχρι την ηλικία των 6 ετών. Πως λειτουργεί το σύστημα σε αυτές τις περιπτώσεις? Εδώ τα χρήματα που μας καλύπτουν τα ταμία είναι πολύ λίγα. Υπάρχουν εξειδικευμένα κέντρα αποκατάστασης για παιδιά? Τι υποστήριξη υπάρχει γι'άυτο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Comment


            #20
            Καλησπέρα Νικολέτα.

            Κατ' αρχήν καλώς όρισες στην παρέα μας.

            Αρχικά αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι μία σειρά βημάτων που θα πρέπει να ακολουθήσεις.

            Πρώτα απ΄όλα απ΄όλα θα πρέπει να βρείς δουλειά και σπίτι εδώ.
            Αν στην Ελλάδα βρίσκεις σπίτι εύκολα και δουλειά δύσκολα, εδώ βρίσκεις σπίτι δύσκολα και δουλειά ( εξαρτάται απο την ειδικότητά σου ) ... όχι τόσο εύκολα. Αυτό το τελευταίο το ... όχι τόσο εύκολα, μπορώ να το δικαιολογήσω λόγω του υπερβολικά μεγάλου κινήματος μετανάστευσης που έχει γίνει το τελευταίο 5μηνο, απο όλο το κόσμο προς την Σουηδία. Δηλαδή όχι μόνο απο Ελλάδα.

            Αν όμως καταφέρεις και τακτοποιηθείς, πάρεις δηλαδή τα λεγόμενα "νούμερα" , τότε ανοίγονται πολλοί δρόμοι στη ζωή σου. Ειδικά αν καταφέρεις και μάθεις και τη Σουηδική γλώσσα, που θεωρείται απαραίτητη εδώ, μπορείς να ελπίζεις για όλα αυτά που είχες / έχεις ξεχάσει στην Ελλάδα.

            Το σύστημα υγείας , ειδικά για άτομα με ειδικές ανάγκες φροντίδας, είναι απλά άπαιχτο. Οι παροχές σε χρηματικά επιδόματα και προσωπική φροντίδα δεν υπάρχει ούτε στα καλύτερα όνειρά σου. Ένας φίλος μου έλεγε πως σε μία περίπτωση με ένα παιδάκι που είχε ένα πρόβλημα υγείας, το κράτος του έστελνε στο σπίτι έναν κλόουν για να το διασκεδάζει και να το κάνει να ανεβαίνει ψυχολογικά.

            Αξίζει λοιπόν και με το παραπάνω να προσπαθήσεις για το μέλλον. Και το δικό σας και του παιδιού. Σε καμία περίπτωση ( επαναλαμβάνω ) δεν είναι εύκολη υπόθεση να καταφέρεις να ενσωματωθείς στο σύστημα. Θέλει πολύ αγώνα, κουράγιο και υπομονή. Τώρα τελευταία αρχίζει να θέλει και τύχη.

            Διάβασε τις σελίδες στο πατριωτάκι. Έχουν γραφεί εκατοντάδες πράγματα. Σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε να σου λύσουμε απορρίες που δεν βρίσκεις μια απάντηση.

            Καλό κουράγιο, καλές αποφάσεις.


            Σπύρος


            Υ.γ. Λένε πως η τύχη καθορίζεται απο εμάς. Στην ελλάδα όμως ούτε αυτό δεν σε αφήνουν να ορίσεις.

            Comment


              #21
              Σ'ευχαριστώ πολύ Σπύρο! Έχω διαβάσει τις εμπειρίες όλων σας εδώ μέσα. Ξέρω ότι θα είναι δύσκολα στην αρχή αλλά στην Ελλάδα τα πράγματα είναι ακατόρθωτα, όχι απλά δύσκολα. Η ειδικότητά μου είναι μηχανικός βιοϊατρικής τεχνολογίας. Δεν έχω όμως πρόβλημα να εργαστώ σε οποιοδήποτε κομμάτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καλύπτονται οι ανάγκες και ένα καλύτερο μέλλον για την μικρή μου. Έχω ήδη κατεβάσει κάποια μαθήματα γλώσσας που έχετε αναρτήσει. Ξεκίνησε το διάβασμα. Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη!

              Comment


                #22
                Νικολέτα παίρνω το θάρος να σου προτίνω μια ιστοσελίδα. Λόγω της ειδικότητάς σου κοίτα την. Αν και δεν πρόκειται για Σουηδία αλλά για την γείτονα Νορβηγία ( ας με συγχωρέσει το Forum ) , παρ΄όλα αυτά τα δύο κράτη στο τομέα κοινωνική κάλυψη είναι πρώτα παγκοσμίως.

                Η εταιρία αυτή ήθελε ( αν δεν κάνω λάθος ) προσωπικό πρίν απο αρκετό καιρό. Δεν χάνεις όμως τίποτα να κάνεις και εκεί μια κρούση.

                Medistim - Cardiac, Vascular Surgery Quality Assessment. - Medistim Home

                Ξέρω οτι έχουν μια παγκόσμια πρωτιά στους ροομέτρες ( ένα όργανο ροής αίματος στις εγχειρίσεις καρδιάς ), πληροφορία που έχω απο έναν ξάδελφό μου καρδοχειρουργό στην Αμερική.

                Φτιάξε ένα βιογραφικό και στείλτο. Διάλεξε ένα template απο τα χιλιάδες που κυκλοφορούν στο internet. Αν έχεις απορρίες πέσμου.

                Σπύρος

                Comment


                  #23
                  Sweden's Health Care System - YouTube
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #24
                    Σύστημα υγείας Σουηδίας !
                    Δήμος Στοκχόλμης !

                    (Πάτα εδώ !Vårdguiden !)
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #25
                      Καλησπέρα σε όλους.
                      Μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει, όταν πρωτοπάς Σουηδία τι κινήσεις πρέπει να κάνεις όσον αφορά τα χαρτιά σου;
                      Πρέπει να γίνουν στην Στοκχόλμη οπωσδήποτε, η μπορούν να γίνουν και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Σουηδίας;
                      Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος (και αγχωμένος) σχετικά με χαρτιά που θα χρειαστούν και ίσως δεν θα έχω μαζί μου από Ελλάδα.
                      Ευχαριστώ.

                      Comment


                        #26
                        Γεια σου Γιάννη !
                        Άρχισε να διαβάζεις από το θέμα (ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ) θα βρείς απαντήσεις σχεδόν για όλα. Διάβασε τα παρακάτω λίνκ και ότι θέλεις ξανά κάνε ερώτηση.
                        Τα χαρτιά σου μπορούν να γίνουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Σουηδίας.


                        skatteverket.

                        Πως παίρνω προσωπικό αριθμό personnummer ?

                        Εδώ είναι οι πληροφορίες για τους ανθρώπους που ζουν σε χώρα της ΕΕ και θέλουν να ζήσουν στη Σουηδία !

                        ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ !
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment


                          #27
                          Ευχαριστώ patrioten. Τις "διαδικασίες μεταναστευσης στην Σουηδία" τις είχα ήδη διαβάσει παλιότερα.
                          Πάνω από 6 μήνες δηλαδή δεν υπάρχει Νεομεταναστης Ελληνας που να μην βρήκε δουλειά στην Σουηδία;

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Γιαννης_ View Post
                            Ευχαριστώ patrioten. Τις "διαδικασίες μεταναστευσης στην Σουηδία" τις είχα ήδη διαβάσει παλιότερα.
                            Πάνω από 6 μήνες δηλαδή δεν υπάρχει Νεομεταναστης Ελληνας που να μην βρήκε δουλειά στην Σουηδία;
                            Γειά σου Γιάννη !

                            Η ερώτηση που κάνεις είναι εντελώς υποκειμενική και δεν υπάρχει σαφής απάντηση.
                            Υπάρχουν άτομα που βρήκαν δουλειά αμέσως και υπάρχουν και άτομα που δεν βρήκαν δουλειά και γύρισαν πίσω.
                            Εξαρτάται από τις ικανότητες τις δυνατότητες και πάνω απ όλα την τύχη του κάθε ανθρώπου.
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              #29
                              https://sweden.se/society/healthcare-in-sweden/
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #30
                                Καλή σας ημέρα φίλοι μου!

                                Ήθελα να σας ρωτήσω (όποιος ξέρει).. επειδή ο γιος μου 5 χρονών έχει κάποια θεματάκια και κάνει φυσικοθεραπείες, λογοθεραπείες και εργοθεραπείες... η Σουηδία σαν κράτος πρόνοιας όπως έχω διαβάσει, γνωρίζετε τι του προσφέρει;

                                Στο σχολείο θα κάνει κάτι από τα παραπάνω που του είναι απαραίτητα ή θα πρέπει να αναζητήσω κάποιο κέντρο ιδιωτικό;

                                Επειδή ακόμη δυσκολεύεται και με τα ελληνικά, έχω διαβάσει ότι δικαιολογείται να υπάρχει κάποιος που να του μιλάει ελληνικά στο σχολείο (κανονικό ή ειδικό) για να μπορεί να καταλαβαίνει.. Ισχύει;

                                Σε ότι έχει να κάνει με το εκπαιδευτικό σύστημα, για παιδιά που έχουν τις δυσκολίες τους, μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε στο τι να περιμένω;

                                Όπως καταλαβαίνετε, η αγωνία μας είναι μόνο ο μικρός και το δικό του μέλλον! Εμείς είμαστε και οι 2 μηχανικοί υπολογιστών και υποθέτω ότι θα βρούμε μια δουλειά κουτσά στραβά.. τι λέτε;;

                                Κάθε βοήθεια πολύτιμη για να αποφασίσουμε...
                                Σας ευχαριστώ θερμά!

                                Comment

                                Working...
                                X