Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 145

Question Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kelly Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμία σχέση. μετά απο 2 χρόνια σπουδών δεν παίρνεις υπηκοότητα. Αλλάζεις τη φοιτητική βίζα που έχεις σε sponsored (εννοείται οτι στα 2 χρόνια έχεις βρει τον μελλοντικό σπόνσορά σου) και αυτό γίνεται εάν οι σπουδές σου αντιστοιχούν για Diploma or Advanced Diploma.

Εαν οι σπουδές σου είναι απο Bachelor και πάνω που είναι πάνω απο 2 χρόνια απλώς περιμένεις να τις τελειώσεις και αλλάζεις τη φοιτητική σε sponsored or skilled independent.

Μετά απο την sponsored visa που κρατά για 2 χρόνια τουλάχιστον πέρνεις την permanent (μόνιμη παραμονή), την υπηκοότητα την περνεις πολύ αργότερα.

Οπότε φίλε μου Τασο τα δίδακτρα δεν τα γλιτώνεις...
    με αφορμή αυτό μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο καλύτερα;
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

Μετανάστευση σαν ψυχολόγος στην Αυστραλία

Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
    Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
    Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
    και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
    Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
    Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
    Ζητούσαν και έστειλα:
    Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
    Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
    Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
    Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
    Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
    CV
    IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
    και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
    Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
    Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
    Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.

περιφερειακες πολεις

ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
    Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
    Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων)
    ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marina1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιες ειναι οι περιφερειακες - αναπτυσομενες- πολεις στην Αυστραλια, Μελβουρνη? αν εχω καταλαβει σωστα, στη σελιδα της πρεσβειας λενε πως αν δηλωσεις πως σε ενδιαφερει να ζεις και να δουλευεις εκει, σου δινουν βιζα αμεσα.. Ο αντρας μου ειναι οδηγος (εχει φορτηγο και ταξι στην Ελλαδα) και θελουμε να φυγουμε ..... ΧΤΕΣ απο Ελλαδα!!!
    Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης? Δινουν βιζα για επαγγελματα εκτος λιστας? Στο site τους λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτιη η λιστα..Σωστα?
    Εχουμε βγαλει εισητηρια να φυγουμε σε 20 μερες οικογενειακως (εχουμε ενα μωρο 21 μηνων)
    ξεχασα να πω οτι τα χερια του πιανουν και εχει κανει και οικοδομη και μπογιατζης

Μπορείς να βρείς τις πόλεις που αποτελούν την επαρχία της Βικτώριας έυκολα με πολλούς τρόπους. Μερικοί είναι:
    Απο την ιστοσελίδα της Wikipedia για την Victoria.
    Απο την ιστοσελίδα με τις περιοχές της Victoria πάλι απο την Wikipedia.
    Απο την ιστοσελίδα με τις τοπικές κυβερνήσεις της Βικτώριας πάλι απο την wikipedia.
    Ανοίγεις το Google Earth και βλέπεις απο ψηλά που είναι τι.
    Εναλλακτικά ανοίγεις το Google Maps.

Στην περιοχή που είμαι η ιστοσελίδα της κυβέρνησης έχει πληροφορίες και για skilled immigration.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marina1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορουμε να παμε Αυστραλια με Τουριστικη Βιζα και να ψαξει δουλεια και εκτος λιστας? Να του κανει sponsor visa εργοδοτης?
    διάβασε εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%...85-dagni-2749/

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VSTAVR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
    Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
    Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
    και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
    Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας...................................... .................................
    Καλη επιτυχια σε ολα!!!!Να γινουν συντομα οι διαδικασιες κι ευκολα!!
    Οταν ερθεις με το καλο, θα ειμαι ηδη Brisbane οποτε αν θελεις πληροφοριες για την περιοχη μπορω να βοηθησω

Παρατηρησα πως οσοι υποβαλλουν αιτησεις για spouse visa τους τελευταίους μήνες ξεμπερδευουν πολύ πιο γρήγορα απο εμας τους "παλιότερους". Μεχρι και πριν τα Χριστουγεννα ο χρονος επεξεργασίας ήταν κατα μεσο όρο 4 μηνες (εγω χρειασθηκα 5 μηνες) και τωρα μεσα σε ενα μηνα δινονται visas. Μηπως προσλαβαν περισσότερο προσωπικο στο Βερολίνο;;;

Agoriani: Το θέμα αυτό σκοπός είναι να κρατηθεί καθαρό απο άσχετα post και ερωτήσεις και απαντήσεις. Το μηνυμά σου θα μεταφερθεί στις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XVI.

Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
    Ευχαριστω

christine

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημητρακοπουλος Γιωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση ακομα αν και ειμαι σε λαθος αρθρο. Ξερει καποιος να μου πει αν ανανεωνετε η perm. return visa. Ειμαι στην ελλαδα για 20 χρονια και δεν την εχω ανανεωση ποτε.
    Ευχαριστω
    Διάβασε εδώ.. Returning Residents - Visas & Immigration

Ευχαριστω Christine,απ'οτι καταλαβα την εχασα την visa!

Σελίδα 1 από 15 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVI)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2012, 19:35
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 17:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (IX)
    Από elbag in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.09.2011, 13:16
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 13:17
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (0)
    Από kostaskostas in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 08.02.2011, 12:15

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like