Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Leyteris77 ευχαριστω για τον χρονο σου καθως και για την αμεση ανταποκρηση σου στο ερωτημα μου .Εχω 14 χρονια πρωυπηρεσια(2 χρονια ως βοηθος ηλεκτροτεχνιτη και 12 χρονια ως ηλεκτροτεχνιτης)η οποια μπωρει να αποδυχθει απο τα ενσημα που εχω στο Ι.Κ.Α. Εως και τωρα που σου γραφω ειμαι υπαλληλος στην εταιρια Takis.g.Zarifopoulos.S.A.οποτε δεν χρηαστικε να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος ,η προυπηρεσια μαζι με το πτυχειο απο το τεχνικο λυκειο αρκει η πρεπει να βγαλω και αδεια?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
    Την καλημερα μου απο την ταλεπωρη Ελλαδα μας.

    Comment


      Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
      Γεια σας και πάλι ξέρει κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει η partner visa κι αν πρέπει να την πληρώσω μαζί με την αποστολή των δικαιολογητικών?και κάτι άλλο ξέρει κανείς τι παίζει με τα ορυχεία κι αν αυτοί βγάζουν βίζα εργασίας ή πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ για την κατανόηση και την ανταπόκριση σας σε όλα τα ερωτήματα μας !
      πρέπει ή να την πληρώσεις πριν και να επισυνάψεις την αποδειξη ή με πιστωτική (1545 Euro) Partner Category Visa Charges
      αφού θα βγάλετε partner γιατί ψάχνεις για working visa?

      Comment


        Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
        Καλησπέρα σε όλους.Ο σύζυγός μου είναι Αυστραλός υπήκοος Ελασματουργός στο επάγγελμα και σε ένα ενάμιση μήνα φεύγει για Μελβούρνη. Εγώ γεννημένη Ελλάδα θα βγάλω την συζυγική βίζα και στα παιδιά ετοιμάζεται η πολιτογράφηση τους. Άκουσα πως στα ορυχεία και στα μεταλλουργεία ζητούν εργάτες ανεξαρτήτου εμπειρίας και υπηκοότητας, ξέρει κανείς τίποτα?κι αν ναι πως μπορώ να έρθω σε επαφή μαζί τους? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
        τα ορυχεια ειναι ενα κλειστο κλαμπ!!!4 μηνες προσπαθουμε 2 φιλοι με ολα τα χαρτια και τιποτε!!!και εδω μεσον!!!

        Comment


          Γειά σας παιδιά,
          Μπορεί όποιος Ξέρει να μου πεί τι visa δικαιούμαι να πάρω για αυστραλ. με σύζυγο υπήκοο και τι έντυπα να φτιάξω για να τον ακολουθήσω όταν φύγουμαι???

          Σας ευχαριστώ πολύ

          Comment


            Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
            Γειά σας παιδιά,
            Μπορεί όποιος Ξέρει να μου πεί τι visa δικαιούμαι να πάρω για αυστραλ. με σύζυγο υπήκοο και τι έντυπα να φτιάξω για να τον ακολουθήσω όταν φύγουμαι???

            Σας ευχαριστώ πολύ
            MAIΡΗ Welcome
            θα αιτηθείς την partner visa διάβασε εδώ post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...6/index31.html

            Comment


              Σε ευχαριστώ πολύ!!!

              Comment


                Απορία σχετικά με τη μόνιμη παραμονή στην Αυστραλία

                Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει

                Comment


                  Originally posted by kalliopi89 View Post
                  Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει

                  κα Καλλιόπη για το οτι είναι μολδαβός, δεν ξέρω να απαντήσω,
                  όμως για να παραμείνει με τουριστική στην Αυστραλία πώς?.
                  Αφού με τουριστική βίζα δεν επιτρέπετε εργασία ούτε άδεια παραμονής πάνω απο 3 μήνες.
                  Μετά λέτε μόνο λύκειο αρα ούτε για επάγγελμα στήν λίστα sol μιλάμε ούτε ielts, αρα με τι πιθανότητες να βρεί sponsor εργασίας.
                  Νομίζω οτι στα παραπάνω που έγραψα να μην κάνω κάτι λάθος.

                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    christine

                    Originally posted by kalliopi89 View Post
                    Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει
                    Θα μπορούσε να ρίξει μια ματιά εδώ για να βρει ΑΝ δικαιουται κάποια μορφή βίζας όπως η student.
                    Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                    Students - Visas & Immigration Εδώ θα βρεί τους όρους και τις προυποθέσεις για την student visa

                    Και εδώ Student Visa English Language Requirements και http://www.ielts.org/default.aspx θα βρει πληροφορίες για το Ielts την πιστοποίηση Αγγλικών που δέχεται η Αυστραλία.

                    Comment


                      Originally posted by kalliopi89 View Post
                      Γεια σας. Ένας φίλος μου που θέλει πολύ να έρθει Αυστραλία (μένει Ελλάδα και τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα. Κατάγεται από τη Μολδαβία και δεν ξέρει πώς μπορεί να έρθει Αυστραλία μόνιμα. Είναι 19 χρονών και έχει τελειώσει το γενικό λύκειο. Αν έρθει με τουριστική βίζα τι μπορεί να κάνει εκεί ώστε να εξασφαλίσει τη παραμονή του;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου απαντήσει
                      Δεν έχει σημασία απο που κατάγεται αλλά τι διαβατήριο έχει. Με άλλα λόγια τι υπηκοότητα έχει. Και αυτό έχει σημασία μόνο, επαναλαμβάνω, μόνο στην περίπτωση που θέλει να βγάλει τουριστική βίζα γιατι τότε δεν μπορεί να βγάλει την evisa απο την οθόνη του υπολογιστή του αλλά θα πρέπει να βγάλει την κλασική τουριστική με αίτηση, χαρτιά και χρήματα.
                      Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις visas είναι το ίδιο αν έχει διαβατήριο Μολδαβίας ή Αμερικής ή Ελλάδας ή Καναδά. Δεν κάνει διαχωρισμό στις διαδικασίες η Αυστραλία ώστε να έχει άλλη βίζα ή άλλη διαδικασία ανάλογα το διαβατήριο.

                      Υπάρχει όμως ενας διαχωρισμός ανα χώρα αν κάνει αίτηση για φοιτητική βίζα. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό όμως δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα. Γιατι στο τέλος όλοι παίρνουν την φοιτητική εφόσον φτάσουν στο στάδιο της αίτησης γιατι πάει να πει οτι έχουν ήδη γίνει δεκτοί σε κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα.

                      Να πω όμως και κάτι άλλο. 19 χρονών μόνος του να έρθει να ξεκινήσει απο το μηδέν στην άλλη άκρη του κόσμου, έστω. Αλλά με τα Αγγλικά τι σχέση έχει γιατι ίσως αυτό να του είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο.
                      Μήπως να περιμένει λίγο να ξεκαθαρίσει το τοπίο με την τουριστική εργασίας;

                      Καταλαβαίνω οτι μπορεί να μην παίζει δουλειά, λεφτά ή οτιδήποτε άλλο αλλά σκεφτείτε να μην παίζουν τα ίδια μισό πλανήτη μακριά. Τότε τι γίνεται;
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment

                      Working...
                      X