Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Το μεταφραστικό τα δέχεται χωρίς apostile. Το μεταφραστικό ότι του πάς θα το μεταφράσει, δεν το ενδιαφέρει αν κάτι είναι γνήσιο.

    Comment


      #17
      Originally posted by australian View Post
      Πριν τα στείλεις για μετάφραση ρωτά το μεταφραστικο μήπως δεν τα δέχεται χωρίς apostile


      Thank you australian θα πάρω τηλ. αύριο να ρωτήσω (αν απαντήσουν γιατί όσες φορές προσπάθησα δεν μπορεσα να επικοινωνήσω). Θα τους ρωτήσω αν ξέρουν και κάτι άλλο από την εμπειρία τους

      Comment


        #18
        Originally posted by thena View Post
        Thank you australian θα πάρω τηλ. αύριο να ρωτήσω (αν απαντήσουν γιατί όσες φορές προσπάθησα δεν μπορεσα να επικοινωνήσω). Θα τους ρωτήσω αν ξέρουν και κάτι άλλο από την εμπειρία τους
        Προσπάθησε 9-10 το πρωί και να επιμεινεις θα σου απαντήσουν!!!

        Comment


          #19
          ξερει κανεις???

          καλησπερα... ο αντρας μου ειναι κομμωτης και θελουμε να παμε αυστραλια..ο αδελφος του εχει γεννηθει εκει και μενει εκει πανω απο10 χρονια.σε ποια κατηγορια βιζας υπαγομαστε???και τι ακριβως πρεπει να κανουμε???λογω ηλικιας δυσκολευομαστε...εγω 45 αυτος 46

          Comment


            #20
            christine

            Originally posted by panultimate View Post
            Το μεταφραστικό τα δέχεται χωρίς apostile. Το μεταφραστικό ότι του πάς θα το μεταφράσει, δεν το ενδιαφέρει αν κάτι είναι γνήσιο.
            Panultimate το μεταφραστικό είναι δημόσια υπηρεσία! Και όπως κάθε δημόσια υπηρεσία....κάνουν ότι τους βολεύει κατά περίπτωση!.....
            Εμένα δεν μου δέχτηκαν κανένα δημόσιο έγγραφο χωρίς apostile!!!
            'Ηθελαν σε όλα apostile...Μόνο στα ιδιωτικά και σε ΔΕΚΟ δεν ήθελαν....
            Αντε να βρεις άκρη και να συμβουλεύσεις κι άλλους!!!
            Γι αυτό panultimate να συντομεύουμε... μπας και δεν τρελλαθούμε στο τέλος

            Comment


              #21
              christine

              Originally posted by Δημητρακοπουλος Γιωρ View Post
              Μακαρι να γινει κατι βρε Christine για να γλυτωσω ολη τη χαρτουρα και την ταλαιπωρια.
              Σ'ευχαριστω παντως για αλλη μια φορα.
              Παρακαλώ! Good luck!
              Αν θέλεις όταν βρεις άκρη γράψε τι έγινε....ίσως ενδιαφέρει και μελλοντικούς αναγνώστες!

              Comment


                #22
                Originally posted by mary-patra View Post
                καλησπερα... ο αντρας μου ειναι κομμωτης και θελουμε να παμε αυστραλια..ο αδελφος του εχει γεννηθει εκει και μενει εκει πανω απο10 χρονια.σε ποια κατηγορια βιζας υπαγομαστε???και τι ακριβως πρεπει να κανουμε???λογω ηλικιας δυσκολευομαστε...εγω 45 αυτος 46
                Ξεκίνα από εδώ για να δεις ποιό είδος βίζας.. Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                Comment


                  #23
                  Originally posted by thena View Post
                  christine ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν είδα πουθενά σε όσες πληροφορίες έχω διαβάσει για το apostile (δεν ξέρω γιατί επιμένουν όλοι εδώ γι' αυτό) σήμερα πήρα τηλ. στο Βερολίνο και μου είπαν ότι δεν ήξεραν καν τι είναι αυτό και ότι δε χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από τις μεταφράσεις.'Ισως μου είπαν να χρειάζεται σε άλλες διαδικασίες αλλά σίγουρα όχι για τις βίζες.
                  Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ θα τα στείλω χωρίς apostile.
                  Ευχαριστώ ξανά
                  Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ τα εστείλα στο Βερολίνο χωρίς apostile και δεν ειχα κανενα προβλημα

                  Comment


                    #24
                    christine

                    Originally posted by BLACKY21 View Post
                    ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΣ VISA 100/309 ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΕΙΛΑ MAIL ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ. ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 20/02/2012 ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
                    Αν και έψαξα παραδόξως δεν βρίσκω αναζήτηση επεξεργασίας μέσω ιντερνετ για την συγκεκριμένη βίζα...αν και έχει για άλλες.
                    Το μόνο που βρήκα είναι αυτό Contact us - Department of Immigration and Citizenship Δοκίμασε εδώ...αν και είναι νωρίς ακόμα....

                    Comment


                      #25
                      λοιπον...ο ανδρας μου ειναι κομμωτης 46 και εγω 45..ο αδελφος του ειναι αυστραλια τα τελευταια 6 χρονια εχει γεννηθει εκει..εχει παντρευτει ελληνιδα με αυστραλεζικη υπηκοοτητα και ζουν εκει.θελω να ξερω τι χαρτια χρειαζονται για να δουλεψεις εκει σαν κομμωτης???και τι πιθανοτητες εχουμε να παρουμε βιζα???

                      εχουμε 2 παιδια 12και 4 ετων ...με τα σχολεια τι γινεται???

                      τι σχολη πρεπει να πας για αισθητικος στην αυστραλια???

                      ειναι δυσκολο το τεστ των αγγλικων που πρεπει να περασεις???

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by KOSTASMOS1 View Post
                        Δε θέλω να πάρω κάποιον στο "λαιμό μου" αλλά εγώ τα εστείλα στο Βερολίνο χωρίς apostile και δεν ειχα κανενα προβλημα
                        κι εγω το ίδιο, κανένα apostile, κανένα προβλημα...

                        Comment


                          #27
                          Καλημέρα σε όλους...
                          Πήρα τηλ. σήμερα στη μεταφραστική υπηρεσία (όπως μου είπες australian νωρίς το πρωί απαντάνε) και μου είπαν πως γι' αυτούς δεν είναι υποχρεωτικό, ότι μας είπαν από Βερολίνο και πάντα με δική μας ευθύνη.
                          Τελικά θα τα στείλω χωρίς apostile και ο Θεός βοηθός

                          Comment


                            #28
                            Και εγω χωρις apostille και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα. Επισης επικυρωση φωτοτυπιων εκανα στην φαρμακοποιο της γειτονιας μου και witness για τα statements μου εκανε μια γειτονισα που ειναι full-time καθηγητρια σε ελληνικο δημοσιο σχολειο. Δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα οσο κι αν η υπαλληλος στην μεταφραστικη υπηρεσια προσπαθησε να με πεισει πως η σφραγιδα apostille ήταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!
                            Moving to Sydney on September 28, 2012!

                            Comment


                              #29
                              Μια ερωτηση ακομα που αφορα την κουμπαρα μου. Ειναι 41 ετων παντρεμενη, ο συζυγος της 52 ετων συνταξιουχος και εχουν ενα γιο 19 ετων φοιτητη. Ο μονος συγγενης τους στη Αυστραλια ειναι ενας πρωτος ξαδερφος του αντρα της. Υπαρχει καποιος τροπος να μεταναστευσουν μονιμα στην Αυστραλια?
                              GDSOUL

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by jini View Post
                                κι εγω το ίδιο, κανένα apostile, κανένα προβλημα...
                                εγω εβγαλα τα χαρτια των παιδιων απο Ελλαδα και τις γυναικας απο εδω χωρις apostile οτι τους κατεβει κανουν!!

                                Comment

                                Working...
                                X