Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XVΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Μεταναστευση

    Γεια σας , ονομαζομαι Μαρια κ ειμαι 24 χρονων μενω στην Αθηνα . ειμαι τελειοφοιτη φιλολογος ,γνωριζω αγγλικα-ισπανικα-γαλλικα κ ελληνικα..Αποφασισα να ψαξω δουλεια στο εξωτερικο κ αν γινεται να μεινω κιολας εκτος Ελλαδας.Μπορειτε να με βοηθησετε,αν υπαρχουν πιθανοτητες εργασιας στην αυστραλια(μελβουρνη) κ ολες τις διαδικασιες,σας παρακαλω ,η κατασταση στην Αθηνα ειναι ασχημη χωρις καθολου προοπτικες..Σας ευχαριστω πολυ

    Comment


      #62
      Originally posted by majia View Post
      Γεια σας , ονομαζομαι Μαρια κ ειμαι 24 χρονων μενω στην Αθηνα . ειμαι τελειοφοιτη φιλολογος ,γνωριζω αγγλικα-ισπανικα-γαλλικα κ ελληνικα..Αποφασισα να ψαξω δουλεια στο εξωτερικο κ αν γινεται να μεινω κιολας εκτος Ελλαδας.Μπορειτε να με βοηθησετε,αν υπαρχουν πιθανοτητες εργασιας στην αυστραλια(μελβουρνη) κ ολες τις διαδικασιες,σας παρακαλω ,η κατασταση στην Αθηνα ειναι ασχημη χωρις καθολου προοπτικες..Σας ευχαριστω πολυ
      majia Welcome
      Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις το forum!Πιθανά να λυθούν όλες οι απορίες σου!
      Μετανάστευση στην Αυστραλία - patriotaki.net
      χρήσιμο http://hellasoft.clanteam.com/australia.html

      Comment


        #63
        καλημερα!!μια ακομα ερωτηση....αν κανεις αιτηση για βιζα σαν οικογενεια 4 ατομων τα 2 ανηλικα το ποσο που σου ζητανε ισχυει για ολους μαζι (και τους 4) η για καθενα ξεχωριστα??????

        Comment


          #64
          Γεια σας πατριώτες!! Είμαι ένας ακόμα απελπισμένος που προσπαθώ να το πάρω απόφαση να φύγουμε από Greece και να έρθουμε σε μία καινούργια πατρίδα που θα μας σέβεται περισσότερο. Δεν γνωρίζω καθόλου από τι διαδικασίες χρειάζονται. Η γυναίκα μου είναι εκπαιδευτικός και έχω και 2 παιδιά. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε για να έχουμε ελπίδες να μας δεχθούν εκεί ? Κάθε μήνυμα είναι καλοδεχούμενο - Καλή ζωή σε όλους μας. Φίλιππος

          Comment


            #65
            Eυχαριστω πολυ¨ Ψαχνω να βρω αντιστοιχηση στη λιστα με τα αναγνωρισμενα επαγγελμτα κ δν μπορω να καταλαβω αν υπαρχει αντιστοιχο με την ελληνικη φιλολογια .Πιστευετε υπαρχει προοπτικη εργασιας σε ελληνικα σχολεια στην μελβουρνη/βικτορια ? ευχαριστω πολυ

            Comment


              #66
              Ποιο ποινικό μητρώο θέλουμε για την partner το Α η το Β? ρωτάω γιατί αναφέρετε στο φόρουμ και τα δυο. έχω την εντύπωση ότι θέλουμε το Β γιατί στη νομοθεσία αναφέρετε ότι το Α δεν το περνεις στο χέρι και προορίζετε για δικαστική χρήση και ότι το Β μπορείς να πάρεις.
              Και κάτι άλλο μαζί με τα μεταφρασμένα έγγραφα στέλνετε και τα γνησια ελληνικά? έστειλα για τα παιδιά στο Λονδίνο και δεν έχω βάλει το γνήσιο της δεη και το ιθαγενείας της συζύγου.

              Comment


                #67
                Originally posted by surfer View Post
                Ποιο ποινικό μητρώο θέλουμε για την partner το Α η το Β? ρωτάω γιατί αναφέρετε στο φόρουμ και τα δυο. έχω την εντύπωση ότι θέλουμε το Β γιατί στη νομοθεσία αναφέρετε ότι το Α δεν το περνεις στο χέρι και προορίζετε για δικαστική χρήση και ότι το Β μπορείς να πάρεις.
                τύπου Α όπως γράφει η Christine στο τελευταίο post εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...6/index31.html

                Comment


                  #68
                  το τύπου Α από ότι διαβάζω και ρώτησα και στο Κεπ δεν στο δίνουν. πως το στέλνεις? Τους δίνεις τη διεύθυνση και το στέλνουν αυτοί? πως το στείλατε εσείς?

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by surfer View Post
                    το τύπου Α από ότι διαβάζω και ρώτησα και στο Κεπ δεν στο δίνουν. πως το στέλνεις? Τους δίνεις τη διεύθυνση και το στέλνουν αυτοί? πως το στείλατε εσείς?
                    Για να μην το μπλέξουμε το θέμα. Αυτό που χορηγούν στους πολίτες το άλλο ειναι για δικαστική χρήση και χορηγείται υπηρεσιακά και μόνο.
                    Κάνεις αίτηση στο ΚΕΠ και σε ενα 10ημερο περίπου εκδίδεται.Νομίζω ότι το παραλαμβάνεις απο το ΚΕΠ ή στο αποστέλλουν συστημένο.

                    Comment


                      #70
                      Σωστά. Αρα είναι το τύπου Β

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by windo View Post
                        Γεια σας πατριώτες!! Είμαι ένας ακόμα απελπισμένος που προσπαθώ να το πάρω απόφαση να φύγουμε από Greece και να έρθουμε σε μία καινούργια πατρίδα που θα μας σέβεται περισσότερο. Δεν γνωρίζω καθόλου από τι διαδικασίες χρειάζονται. Η γυναίκα μου είναι εκπαιδευτικός και έχω και 2 παιδιά. Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε για να έχουμε ελπίδες να μας δεχθούν εκεί ? Κάθε μήνυμα είναι καλοδεχούμενο - Καλή ζωή σε όλους μας. Φίλιππος
                        windo welcome
                        θα λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες σου αν αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις το forum Μετανάστευση στην Αυστραλία - patriotaki.net

                        Comment


                          #72
                          Καλησπέρα σε όλους Ελπίζω σε μια καθοδήγηση απο κάποιο έχω μεγάλη ανάγκη για δουλειά και εγώ που είμαι απλήρωτη σχεδόν 2 χρόνια και ο σύζυγός μου που είναι άνεργος πάνω απο 5 χρόνια. Εχουμε ένα κοριτσάκι και θέλουμε το καλήτερο για αυτή. Εχουμε όρεξη για δουλειά και θα θέλαμε να πάμε σε μια χώρα να δουλέψουμε. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθείσει τον παρακαλώ πολύ

                          Comment


                            #73
                            Παιδιά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τί είναι οι Alpha agency???Είναι έγκυροι???

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by vickoula View Post
                              Παιδιά υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τί είναι οι Alpha agency???Είναι έγκυροι???
                              Σε αυτή την σελίδα αναφέρεσαι???
                              αν ναι ας την δούν και άτομα που είναι απο κεί και ας μας απαντήσουν πιο έγκυρα.

                              Επικοινωνια :: ΑυστραλίαΣπουδέςΕργασία
                              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                              Comment


                                #75
                                Καλησπέρα σε όλους σας!!Έχω ένα φίλο αστυφύλακα όπου φοίτησε στην σχολή αστυφυλάκων κατά το χρονικό διάστημα 2003-2005 και ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, αν γνωρίζετε βέβαια!!

                                α)Η σχολή αστυφυλάκων περιλαμβάνεται - αντιστοιχεί στο Commissioned Police Officer που υπάρχει στη SOL list ???

                                β)Επίσης η σχολή αστυφυλάκων τώρα στην Ελλάδα δεν θεωρείται ως σχολή Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Τ.Ε.=Τ.Ε.Ι.) παρόλο που μπορεί
                                να χρησιμοποιηθεί στις κατατακτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή σε άλλα τμήματα Τ.Ε.Ι. ή Α.Ε.Ι.
                                Στον φορέα που τυχόν απευθυνθεί την δέχεται ως Τ.Ε. ώστε να βγάλει την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa

                                γ)Ο χρόνος φοίτησης στην σχολή λογίζεται ως προϋπηρεσία??

                                Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά και περιμένω τυχόν πληροφορίες σας...

                                Comment

                                Working...
                                X