Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σας!
    Είμαι φοιτητής και θα πάω στην Στοκχόλμη για 4 (ίσως και περισσότερους) μήνες με το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus. Επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρω εστία για να μείνω, σκέφτηκα να ψάξω για σπίτι. Θα είμαι με άλλους 2 συμφοιτητές μου, οπότε σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της συγκατοίκησης. Είδα τα site που έχετε στο αντίστοιχο θέμα,αλλά δεν ξέρω αν είναι άξια εμπιστοσύνης. Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν καλοδεχούμενη!

    Μάνος

    Comment


      Originally posted by ManTsak View Post
      Καλησπέρα σας!
      Είμαι φοιτητής και θα πάω στην Στοκχόλμη για 4 (ίσως και περισσότερους) μήνες με το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών Erasmus. Επειδή είναι πολύ δύσκολο να βρω εστία για να μείνω, σκέφτηκα να ψάξω για σπίτι. Θα είμαι με άλλους 2 συμφοιτητές μου, οπότε σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της συγκατοίκησης. Είδα τα site που έχετε στο αντίστοιχο θέμα,αλλά δεν ξέρω αν είναι άξια εμπιστοσύνης. Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα ήταν καλοδεχούμενη!

      Μάνος
      Μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις στα site αυτα . Μονο δεν θα στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη για να κλεισεις καποιο σπιτι .
      Λεφτα θα δωσεις μονο απο κοντα !! Ολοι απο αυτα τα site εχουμε ψαξει και εχουμε βρει σπιτι η δωματτιο .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by aspateo View Post
        Και για να κάνω εγώ την αρχή, ο άντρας μου βρήκε δουλειά στην Γερμανία μέσω συγγενών, τα ξαδέρφια του συγκεκριμένα, όταν έμαθαν ότι είναι Σουηδία και το παλεύει του είπαν "έλα εδώ, δουλειά 3ωρη για αρχή μέχρι να μάθεις την γλώσσα και σπίτι"! Δουλειά πάνω στο αντικείμενό του. Και φυσικά πάει, φεύγει σήμερα. Τουλάχιστον έγινε μια αρχή από το να περιμένει ως την αιωνιότητα!!! Και θα έχει και δικούς του ανθρώπους κοντά του, πολύ σημαντικό. Βέβαια, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν κι άνθρωποι που έφυγαν χωρίς να ξέρουν κάποιον και τα κατάφεραν.
        Το οτι γραφεις οτι εχεις δικους σου ανθρωπους στην Γερμανια,ειναι πολυ σημαντικο για αυτους που διαβαζουν.

        Αν δεν το γραψεις,καποιος καταλαβαινει οτι στην Γερμανια βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,απο οτι στην Σουηδια.

        Οσοι διαβαζουν εμπειριες αυτων που πανε εξω,το κανουν για να ζυγισουν τα πραγματα να παρουν αποφασεις.

        Ειναι ελεεινο να πηγαινει καποιος εξω,να εχει ανθρωπους να τον βοηθησουν και μετα να καθεται στο διαδυκτιο να γραφει στους αλλους...''προχωρα και μην φοβασαι'' ''οπως τα καταφερα εγω θα τα καταφερεις και εσυ'' και αλλες τετοιες βλακειες.

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις στα site αυτα . Μονο δεν θα στειλεις σε καμμια περιπτωση λεφτα για προκαταβολη για να κλεισεις καποιο σπιτι .
          Λεφτα θα δωσεις μονο απο κοντα !! Ολοι απο αυτα τα site εχουμε ψαξει και εχουμε βρει σπιτι η δωματτιο .

          Σε ευχαριστώ πολύ!

          Comment


            Originally posted by greek View Post
            Το οτι γραφεις οτι εχεις δικους σου ανθρωπους στην Γερμανια,ειναι πολυ σημαντικο για αυτους που διαβαζουν.

            Αν δεν το γραψεις,καποιος καταλαβαινει οτι στην Γερμανια βρισκεις πιο ευκολα δουλεια,απο οτι στην Σουηδια.

            Οσοι διαβαζουν εμπειριες αυτων που πανε εξω,το κανουν για να ζυγισουν τα πραγματα να παρουν αποφασεις.

            Ειναι ελεεινο να πηγαινει καποιος εξω,να εχει ανθρωπους να τον βοηθησουν και μετα να καθεται στο διαδυκτιο να γραφει στους αλλους...''προχωρα και μην φοβασαι'' ''οπως τα καταφερα εγω θα τα καταφερεις και εσυ'' και αλλες τετοιες βλακειες.
            Χα χα χα, γελάω greek γιατί μόλις χτες η γερμανίδα υπουργός εργασίας δήλωσε ότι θέλει οι έλληνες να πάνε γερμανία για δουλειά... Άρα, και συγγενείς να μην έχεις, σε καλεί η ίδια η υπουργός βρε αδερφέ.
            Άρα, στην γερμανία ΒΡΙΣΚΕΙΣ πιο εύκολα δουλειά, χα χα χα!!

            Comment


              Εννοείται ότι στη Γερμανία υπάρχουν περισσότερες θέσεις εργασίας. Μην συγκρίνουμε τα ασύγκριτα. Μια ματιά στις ιστοσελίδες του ΟΑΕΔ των δυο χωρών αρκεί για να καταλάβει κανείς τη διαφορά.

              Comment


                καλό είναι να ''παίρνουμε'' απο εδώ μόνο τις πληροφορίες που αφορούν τα διαδικαστικά για τη Σουηδία όπως και για κάθε χώρα , καθώς όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, και εξαρτώνται απο τις εμπειρίες που κάποιος έχει εκεί, την τύχη, και άλλους παράγοντες....οπότε καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και να μην επηρεαζόμαστε ότι και να ακούμε για μια χώρα.....ας προσπαθήσουμε λοιπόν έτσι απλά και μην είμαστε στα σύννεφα ή φουλ απογοητευμένοι επηρεαζόμενοι απο καταστάσεις που ακούσαμε.....κάθε περίπτωση μετανάστη είναι διαφορετική... Καλό Πάσχα!!

                Comment


                  Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Αν κάποιος εχει μετακομισει προσφατα θα μπορουσε να μου απαντησει. Ειμαστε ενα ζευγαρι και ψαχνομαστε γενικα για εξω. Σκεφτομαι το εξής:
                  Στην Ευρώπη γενικα αλλα και στην Σουηδια συγκεκριμενα, σε ενα σπιτι 2 ατομων, συμφερει να νοικιαζεις επιπλωμενα διαμερισματα ή να μεταφερεις επιπλα? Ξέρει κανενας εαν πχ συμφερει να μετακομισεις βαρια επιπλα και ηλεκτρικες συκευες ή να τις αγορασεις απο εκει? Διαβασα καποια πραγματα σε blogs οπως το transfeco.gr αλλα δεν βρηκα ακρη. Το να στησεις ενα σπιτι απο την αρχη ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Πρεπει να ξερεις να προυοπολογισεις. Γιατι για να σκεφτομαστε την μεταναστευση, μαλλον δεν μας περισσευουν ιδιαιτερα....ευχαριστώ! Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μονο εδω βρηκα πιο συγκεκριμενα πραγματα για μεταναστευση.

                  Comment


                    Originally posted by elpizo View Post
                    καλό είναι να ''παίρνουμε'' απο εδώ μόνο τις πληροφορίες που αφορούν τα διαδικαστικά για τη Σουηδία όπως και για κάθε χώρα , καθώς όλα τα άλλα είναι υποκειμενικά, και εξαρτώνται απο τις εμπειρίες που κάποιος έχει εκεί, την τύχη, και άλλους παράγοντες....οπότε καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και να μην επηρεαζόμαστε ότι και να ακούμε για μια χώρα.....ας προσπαθήσουμε λοιπόν έτσι απλά και μην είμαστε στα σύννεφα ή φουλ απογοητευμένοι επηρεαζόμενοι απο καταστάσεις που ακούσαμε.....κάθε περίπτωση μετανάστη είναι διαφορετική... Καλό Πάσχα!!
                    Επίσης καλό είναι να κάνουμε και λίγο χιούμορ, δεν βλάπτει... Καλό κάνει τις μαύρες αυτές μέρες...

                    Comment


                      Originally posted by delirania View Post
                      Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Αν κάποιος εχει μετακομισει προσφατα θα μπορουσε να μου απαντησει. Ειμαστε ενα ζευγαρι και ψαχνομαστε γενικα για εξω. Σκεφτομαι το εξής:
                      Στην Ευρώπη γενικα αλλα και στην Σουηδια συγκεκριμενα, σε ενα σπιτι 2 ατομων, συμφερει να νοικιαζεις επιπλωμενα διαμερισματα ή να μεταφερεις επιπλα? Ξέρει κανενας εαν πχ συμφερει να μετακομισεις βαρια επιπλα και ηλεκτρικες συκευες ή να τις αγορασεις απο εκει? Διαβασα καποια πραγματα σε blogs οπως το transfeco.gr αλλα δεν βρηκα ακρη. Το να στησεις ενα σπιτι απο την αρχη ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Πρεπει να ξερεις να προυοπολογισεις. Γιατι για να σκεφτομαστε την μεταναστευση, μαλλον δεν μας περισσευουν ιδιαιτερα....ευχαριστώ! Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μονο εδω βρηκα πιο συγκεκριμενα πραγματα για μεταναστευση.
                      Θα σου πω ότι μια "προσφορά να την κάνει..." που είχαμε πάρει, ήταν 4800 για μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες και 1 κρεβατάκι του παιδιού!!!
                      Με μια πρόχειρη αναζήτηση, μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΑ τα πράγματα, καινούργια με, το πολύ, 3000...

                      Comment


                        Originally posted by aspateo View Post
                        Θα σου πω ότι μια "προσφορά να την κάνει..." που είχαμε πάρει, ήταν 4800 για μια κρεβατοκάμαρα, 2 καναπέδες και 1 κρεβατάκι του παιδιού!!!
                        Με μια πρόχειρη αναζήτηση, μπορούσαμε να πάρουμε ΟΛΑ τα πράγματα, καινούργια με, το πολύ, 3000...
                        Αυτο φοβόμουν.....Για Σουηδία μιλάς? και για ηλεκτρικές συσκευές έχεις ιδέα για τιμές αγοράς? Σ'ευχαριστώ!

                        Comment


                          Originally posted by delirania View Post
                          Αυτο φοβόμουν.....Για Σουηδία μιλάς? και για ηλεκτρικές συσκευές έχεις ιδέα για τιμές αγοράς? Σ'ευχαριστώ!
                          Ναι, για Σουηδία. Βέβαια, αν ψάξεις μπορεί να βρεις χαμηλότερες τιμές αλλά, γενικά, δεν συμφέρει να πάρεις πράγματα από Ελλάδα. Για τα ηλεκτρικά δεν ξέρω, δεν είχαμε κοιτάξει, αλλά σίγουρα κάτι οικονομικό θα υπάρχει εκεί.

                          Comment


                            Originally posted by delirania View Post
                            Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Αν κάποιος εχει μετακομισει προσφατα θα μπορουσε να μου απαντησει. Ειμαστε ενα ζευγαρι και ψαχνομαστε γενικα για εξω. Σκεφτομαι το εξής:
                            Στην Ευρώπη γενικα αλλα και στην Σουηδια συγκεκριμενα, σε ενα σπιτι 2 ατομων, συμφερει να νοικιαζεις επιπλωμενα διαμερισματα ή να μεταφερεις επιπλα? Ξέρει κανενας εαν πχ συμφερει να μετακομισεις βαρια επιπλα και ηλεκτρικες συκευες ή να τις αγορασεις απο εκει? Διαβασα καποια πραγματα σε blogs οπως το transfeco.gr αλλα δεν βρηκα ακρη. Το να στησεις ενα σπιτι απο την αρχη ειναι ενα σημαντικο εξοδο. Πρεπει να ξερεις να προυοπολογισεις. Γιατι για να σκεφτομαστε την μεταναστευση, μαλλον δεν μας περισσευουν ιδιαιτερα....ευχαριστώ! Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος αλλα μονο εδω βρηκα πιο συγκεκριμενα πραγματα για μεταναστευση.
                            Καταρχην delinaria καλωσορισες στην παρεα μας !
                            Δεν συμφερει να μεταφερεις επιπλα ! Στην σουηδια οταν νοικιαζεις σπιτι στην αρχη ειναι συνηθως επιπλωμενο , αλλα και αν δεν ειναι , μπορεις να αγορασσεις απο το ικεα , και να βολευτεις μια χαρα και πιο οικονομικα απο οτι θα πληρωνες σε μια μεταφορικη . Οσο για τις ηλεκτρικες συσκευες , στην σουηδια ολα τα διαμερισματα νοικιαζονται με τις ηλεκτρικες συσκευες μαζι , επομενως δεν θα χρειαστει να αγορασεις. Δηλαδη ηλεκτρικη κουζινα , ψυγειο , καταψυκτη. Πλυντηριο ρουχων και στεγνωτηριο εχουν ολες οι πολυκατοικιες στο υπογειο οπου εκει μπορεις να πλυνεις ! Αν ομως δεν θελεις να πλενεις εκει , τοτε μπορεις να αγορασεις ενα πλυντηριο για το σπιτι σου. Ειναι η μονη ηλεκτρικη συσκευη που αγοραζεις αν θελεις !
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Έχω μια απορία όσον αφορά τα σπίτια.Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις πόλεις της Σουηδίας?Εννοώ για το αν τα νοικιάζεις από το δήμο,αν παντού έχουν ηλεκτρικές συσκευές και πλυντηριο,αν στο ενοίκιο είναι τα κοινόχρηστα κτλ

                              Comment


                                Originally posted by gelly View Post
                                Έχω μια απορία όσον αφορά τα σπίτια.Τα ίδια ισχύουν σε όλες τις πόλεις της Σουηδίας?Εννοώ για το αν τα νοικιάζεις από το δήμο,αν παντού έχουν ηλεκτρικές συσκευές και πλυντηριο,αν στο ενοίκιο είναι τα κοινόχρηστα κτλ
                                Ναι, πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν, σε όλους τους δήμους. Βέβαια ηλεκτρικές συσκεύες δεν είναι γι αυτούς το πλυντήριο πιάτων.
                                Δεν έχει σημασία αν τα νοικιάζεις από το δήμο ή από άλλη εταιρεία ή ακόμα και ιδιώτη. Υπάρχει το μίνιμουμ που πρέπει να έχει (μιλάμε για διαμέρισμα από πρώτο χέρι, δηλαδή να είσαι εσύ ο ενοικιαστής).
                                Τότε πρέπει να έχει μέσα την κουζίνα, το ψυγείο και τον καταψύξη (ξεχωριστό από το ψυγείο). Επίσης είναι μέσα τα κοινόχρηστα και η θέρμανση. Σε λίγα δυστυχώς διαμερίσματα είναι μέσα και το ηλεκτρικό. Τα κοινά πλυντήρια μπορεί να είναι ακριβώς στο υπόγειο της πολυκατοικίας, μπορεί να είναι όμως και πολύ μακρύτερα, μιας και καλύπτουν ένα αριθμό διαμερισμάτων.

                                Comment

                                Working...
                                X