Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by skonto View Post
    Καλά μην είσαι και εσύ τόσο απόλυτος.

    Ούτε σε επαγγελματική ομάδα δεν βρήκες κάτι, ούτε καν κάτι παρεμφερές ?

    Μην κατηγορείς την τύχη σου τόσο βάναυσα

    Σπύρος
    Παρεμφερές με σχεδιαστης ή τεχνικος αναστηλώσεων τιποτα (κακο)
    Για την γυναικα μου βοηθος λογιστης - υπαλληλος οικονομικων/γραφειου μεγαλος ανταγωνισμος για τα επομενα 10 χρονια . Μου εκανες τη καρδια ...

    Comment


      #32
      Originally posted by G.Ren View Post
      Προσοχη....Σε ολα τα εγγραφα
      1)πρωτα η σφραγιδα της Χαγης και
      2) Μεταφραση (διοτι μετραφράζεται και η σφραγιδα επανω στο εγγραφο)
      3) Στο μεταφραστικο του υπουργείου εξωτερικών ζητάνε τη σφαργιδα της Χαγης προκειμενου να μεταφρασουν (ειδικα οταν ειναι παρων ο διευθυντης του τμηματος που τριγυρναει εκει μεσα...)
      4) όταν παιρνετε απο υπηρεσια οποιοδηποτε χαρτι για το οποιο προκειται να ακολουθησετε την παραπανω διαδικασια θα τους λετe:" Το χαρτι αυτο θα το σφραγισω με Χαγης και θα το κανω μεταφραση και θα παει εξωτερικο" αυτο γιατι η αυτου μεγαλειοτης ο υπαλληλος που βαζει τη Χαγης πρεπει να δεί στο χαρτι υπογραφη του τρισμέγιστου αυτου μεγαλειοτητας υπαλληλου ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενος να βαζει υπογραφες για χαρτια που πανε εξωτερικο...Εαν δηλαδη υπογραψει καποιος αλλος οποιοσδηποτε υπαλληλος ενδεχεται ο Κος "σφραγιδα-της-Χαγης¨" να σας στειλει πισω...Αυτα τα ωραια...Καπίς?
      Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι για να δω αν το κατάλαβα΄
      1.Κάνω επικύρωση των εγγράφων από ένα δικηγόρο
      2.Πηγαίνω τα έγγραφα (πτυχία, πιστοποιητικά κ.α) για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.
      Αυτή τη σφραγίδα της Χάγης που αναφέρεις ποιος τι βάζει πάνω στα έγγραφα...ποια υπηρεσία;
      Δηλάδή για παράδειγμα έχω ένα πτυχίο , βγάζω ένα αντίγραφο το επικυρώνω σε δικηγόρο και μετά πρέπει να το μεταφράσω στα Αγγλικά..η σφραγίδα της Χάγης θα μπει από τον δικηγόρο;

      Comment


        #33
        Originally posted by vageliskolaitis View Post
        Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι για να δω αν το κατάλαβα΄
        1.Κάνω επικύρωση των εγγράφων από ένα δικηγόρο
        2.Πηγαίνω τα έγγραφα (πτυχία, πιστοποιητικά κ.α) για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.
        Αυτή τη σφραγίδα της Χάγης που αναφέρεις ποιος τι βάζει πάνω στα έγγραφα...ποια υπηρεσία;
        Δηλάδή για παράδειγμα έχω ένα πτυχίο , βγάζω ένα αντίγραφο το επικυρώνω σε δικηγόρο και μετά πρέπει να το μεταφράσω στα Αγγλικά..η σφραγίδα της Χάγης θα μπει από τον δικηγόρο;
        πρωτα apostile και μετά μετάφραση
        Apostille

        Comment


          #34
          Δηλαδή αν κάποιος έχει σε πρωτότυπη έκδοση Πτυχίο, Πιστοποίηση παρακολούθησης από 2-3 διαφορετικά Ανώτατα ιδρύματα, βεβαιώσεις με αναλυτικές βαθμολογίες,
          πιστοποιητικά από Σεμινάριο ιδιωτικού φορέα κ.α....
          Θα πρέπει πάλι να πάει σε όλους αυτούς τους φορείς και να ζητήσει ξανά να του βγάλουν επίσημο αντίγραφο με επισημείωση - APOSTILLE- επάνω!!!!!!
          Πως να μαζέψει κάποιος πάλι όλα αυτά τα χαρτιά!!!!
          Ελπίζω να μην κατάλαβα καλά γιατί αυτό είναι εντελώς παρατραβηγμένο.
          Δηλαδή αν τα έγγραφα όλα είναι επισήμως επικυρωμένα από δικηγόρο δεν θα μου τα μεταφράσουν στα αγγλικά!!!!

          Comment


            #35
            Originally posted by vageliskolaitis View Post
            Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι για να δω αν το κατάλαβα΄
            1.Κάνω επικύρωση των εγγράφων από ένα δικηγόρο
            2.Πηγαίνω τα έγγραφα (πτυχία, πιστοποιητικά κ.α) για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών.
            Αυτή τη σφραγίδα της Χάγης που αναφέρεις ποιος τι βάζει πάνω στα έγγραφα...ποια υπηρεσία;
            Δηλάδή για παράδειγμα έχω ένα πτυχίο , βγάζω ένα αντίγραφο το επικυρώνω σε δικηγόρο και μετά πρέπει να το μεταφράσω στα Αγγλικά..η σφραγίδα της Χάγης θα μπει από τον δικηγόρο;
            Έκανα πρόσφατα τα χαρτιά μου οπότε θα σου πω τη διαδικασία που ακολούθησα:
            1. πήρα αντίγραφο πτυχίου απο τη γραμματεία της σχολής με υπογραφή του προέδρου του τμήματος (πρέπει οπωσδηποτε να εχει την υπογραφή του προέδρου για να το δεχτούν στο εξωτερικό) και πλήρωσα 6 ευρώ (δεν ισχύει για όλα τα τμήματα αυτό).
            2.πήγα στην αποκεντρωμένη διοίκηση (θεσ/νικη) για να να πάρω την apostile
            3. μετά κάνεις τη μετάφραση
            4. κ τέλος πας για την επικύρωση στο υπουργείο (τουλάχιστον για θεσ/νικη ετσι μου είπαν)

            Μπορείς να ρωτήσεις όμως κ στα κεπ... οι υπάλληλοι είναι πολύ ενημερωμένοι.

            Για τα υπόλοιπα χαρτιά π.χ. πιστοποιητικό γέννησης πήρα την αποστίλε απο την περιφέρεια του νομού μου κ ισχύει το αντίστοιχο για όλα τα έγγραφα που θα πάρεις μαζί σου.


            υ.γ. το πιστοποιητικό γέννησης δεν έχει πλέον χρονικούς περιορισμούς-νομίζω πριν ίσχυε μόνο για 3 μήνες.

            Comment


              #36
              Ακολούθησα την διαδικασία αποστολής εγγράφων 2 φορές για κάθε πτυχίο που έχω.
              Τα μετέφρασα στα αγγλικά και η διαδικασία ήταν:

              1) Σφραγίδα χάγης ανάλογα με το που έχει εκδοθεί το έγγραφο, π.χ το πρώτο μου πτυχίο το πήρα απο το Ρέθυμνο. Μου έστειλαν επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία σε πρωτότυπο απο την Γραμματεία του πανεπιστημίου. Συννενοήθηκα με το courier να το πάει για σφραγίδα στην αποκεντρωμένη διοίκηση Κρήτης και στη συνέχεια να ανέβει στη Θεσσαλονίκη.

              2) Έδωσα όλα τα έγγραφα (επικυρωμένα αντίγραφα και άλλα σε πρωτότυπη μορφή) σε επίσημο μεταφραστή.

              3) Την επικύρωση την έκανε δικηγόρος που συνεργάζεται με το μεταφραστικό γραφείο και τα επικύρωσε ως πακέτο εγγράφων.

              Αν ήθελα να τα μεταφράσω στα Σουηδικά, το προξενείο μου είπε ότι θα έπρεπε να πάρω επικύρωση απο εκεί.
              Η ζωή είναι σαν καρδιογράφημα. Η ευθεία σε σκοτώνει...

              Comment


                #37
                Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ! Από χτες είμαι και εγώ πλέον στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη! Ξεκινάω τώρα τα τηλέφωνα για δουλειά και σπίτι. Μια ερώτηση μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη εδω μπορείτε μήπως να μου προτείνετε κατι για οικονομικές κλήσεις? Δεν ξέρω πως λειτουργεί η τηλεφωνία εδώ. Συμφέρει να πάρω σουηδικό αριθμό και τι χρειάζεται?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by katia123 View Post
                  Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ! Από χτες είμαι και εγώ πλέον στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη! Ξεκινάω τώρα τα τηλέφωνα για δουλειά και σπίτι. Μια ερώτηση μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη εδω μπορείτε μήπως να μου προτείνετε κατι για οικονομικές κλήσεις? Δεν ξέρω πως λειτουργεί η τηλεφωνία εδώ. Συμφέρει να πάρω σουηδικό αριθμό και τι χρειάζεται?
                  Välkommen i Stockholm !!!!

                  Kατια καλωσορισες στην παρεα μας !!!! Ναι συμφερει να παρεις σουηδικο αριθμο. Κοιτα εδω https://www.comviq.se/kontantkort-pr...-oversikt.aspx .Θα πας σε μαγαζι tele 2 και θα αγορασεις καρτα σιμ με σουηδικο αριθμο comviq. Οταν σου τελειωνει θα αγοραζεις μοναδες να το γεμιζεις παλι . Εγω χρησιμοποιω το πακετο comviq kompis . Κοιτα στο λινκ .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #39
                    Καλημερα κ απο μενα, συμφωνω με Ευανθια, η Tele2 εχει πολυ καλες επιλογες για φθηνες κλησεις, κ επισης εχει κ προγραμμα για φθηνες κλησεις στο εξωτερικο. Καλως ηρθες, κ we are here to help.

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by katia123 View Post
                      Καλησπερίζω όλη την παρέα του φόρουμ! Από χτες είμαι και εγώ πλέον στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη! Ξεκινάω τώρα τα τηλέφωνα για δουλειά και σπίτι. Μια ερώτηση μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ήδη εδω μπορείτε μήπως να μου προτείνετε κατι για οικονομικές κλήσεις? Δεν ξέρω πως λειτουργεί η τηλεφωνία εδώ. Συμφέρει να πάρω σουηδικό αριθμό και τι χρειάζεται?
                      Καλως ηρθες...

                      Ενα καλο πακετο για εδω αλλα και ελλαδα ειναι το amogos απο comviq...Φυσικα μπορεις να κοιταξεις και αλλα,αλλα επειδη το χρησιμοποιω,ειναι αρκετα φθηνο.

                      Comment


                        #41
                        Καλημέρα katia123 και καλώς όρισες.

                        Και εγώ το Amigos της Comviq χρησιμοποιώ, ειδικά για μέσα στη Σουηδία. Είναι κάτι σαν το What's Up μπορείς και μιλάς με όλη την ομόδα ουσιαστικά δωρεάν. Βέβαια μπορείς και σχετικά φτηνά να μιλάς και με Ελλάδα.

                        Επίσης χρησιμοποιώ ακόμα μία Sim την Vectone της telia για να παίρνω σταθερά σε Ελλάδα ( προτροπή του Georgman ... νάναι καλά ) . Με αυτήν με 50 κορώνες ( περίπου 6 ευρώ ) μιλάω με σταθερά Ελλάδα περίπου 8 ώρες.

                        Σπύρος

                        Comment


                          #42
                          Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους!!!! Δευτερη μερα στη Στοκχόλμη αλλά την έχω περπατήσει σχεδόν όλη και έχω πάρει πολλά τηλέφωνα ήδη για δουλειά. Εύχομαι να βρεθεί κάτι γρήγορα μιας και δεν διαθέτω μεγάλο χρηματικό backround. Εύχομαι σε όλους να τα πάνε καλά και μακάρι να βρεθώ καποια στιγμή σε θέση να βοηθήσω και εγώ άλλους!

                          Comment


                            #43
                            Καλή επιτυχία Κάτια σε σένα και σε όλα τα παιδιά!!!
                            Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                            Comment


                              #44
                              Καλησπέρα.

                              Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά, άκουσα κάποιον να μου κτυπά την πόρτα.

                              Δεν θα ήταν τίποτα παράξενο, αν αυτό δεν μου γινόταν στο δρόμο, ο οποίος πέρναγε μέσα απο ένα δασάκι. Κοίταξα δίπλα μου και είδα ένα δρυοκολάπτη ( woody ) να κτυπά με το ράμφος του ένα δένδρο τακ - τακ - τακ, σαν κάποιος να κτυπά την πόρτα.

                              Τα ζώα εδώ είναι πολύ ήμερα και δεν φοβούνται, επειδή κανείς δε τα πειράζει. Έτσι σιγά σιγά τον πλησίασα στα δύο μέτρα και τον παρακολούθησα. Έβγαλε μία φλούδα απο το δένδρο, κάτι βρήκε απο κάτω, το τσίμπησε ( πιθανόν κάποιο έντομο ή σκουλίκι ) και πέταξε μακριά.

                              Ήταν τόσο όμορφο πουλί και τόσο σπάνιο για μένα που με έκανε και άλλαξα το Avatar μου.

                              Εδώ στη Σουηδία έχεις την εντύπωση πως είσαι μέρος της φύσης.

                              Σπύρος

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by skonto View Post
                                Καλησπέρα.

                                Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας για δουλειά, άκουσα κάποιον να μου κτυπά την πόρτα.

                                Δεν θα ήταν τίποτα παράξενο, αν αυτό δεν μου γινόταν στο δρόμο, ο οποίος πέρναγε μέσα απο ένα δασάκι. Κοίταξα δίπλα μου και είδα ένα δρυοκολάπτη ( woody ) να κτυπά με το ράμφος του ένα δένδρο τακ - τακ - τακ, σαν κάποιος να κτυπά την πόρτα.

                                Τα ζώα εδώ είναι πολύ ήμερα και δεν φοβούνται, επειδή κανείς δε τα πειράζει. Έτσι σιγά σιγά τον πλησίασα στα δύο μέτρα και τον παρακολούθησα. Έβγαλε μία φλούδα απο το δένδρο, κάτι βρήκε απο κάτω, το τσίμπησε ( πιθανόν κάποιο έντομο ή σκουλίκι ) και πέταξε μακριά.

                                Ήταν τόσο όμορφο πουλί και τόσο σπάνιο για μένα που με έκανε και άλλαξα το Avatar μου.

                                Εδώ στη Σουηδία έχεις την εντύπωση πως είσαι μέρος της φύσης.

                                Σπύρος
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X