Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Δεν ξερω για την φύση αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η συμπεριφορά των οδηγών. Περνάνε τον δρόμο με μια άνεση χωρίς να κοιτάνε αριστερά δεξια οι πεζοί και οι οδηγοί ευγενικότατα και υπομονετικά περιμενουν. Σήμερα ζαλισα εναν καημένο οδηγό γιατι περιμενα σαν γνήσια ελληνίδα να περάσει αυτος και αυτός περίμενε πότε θα νιώσω ασφαλής να περάσω τον δρόμο ο έλληνας θα με είχε βρίσει μη σας πω πως θα με εδερνε κιολας. Εδώ τίποτα.... σεβασμός και υπομονη!!!!

    Comment


      #47
      Φίλε μου Wint3r Υπάρχουν διαφορετικά γραφεία που βάζουν τη σφραγίδα της Χάγης τι εννοώ.Ανάλογα με το χαρτί που έχεις πρέπει να κοιτάξεις και στο ανάλογο γραφείο.Εγώ κοίταξα για τους τίτλους σπουδών και άν κοίταξα σωστά βρίσκεταί στην Αγ.Κωνσταντίνου 54 και έχει τηλ.2105281000.Αν σε κάλυψα καλώς αν όχι δεν γνωρίζω κάτι άλλο

      Comment


        #48
        20 things to know before moving to Sweden - Follow Sweden - The Local

        20 απλά, καθημερινά - και όχι μονο - πράγματα που αφορουν τη ζωη στη Σουηδία

        Comment


          #49
          ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

          ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
          ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ , ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ Η ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ.
          ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ INTERNET.
          ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΕΣ , ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.
          ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ'

          Comment


            #50
            Μπηκες στο σωστο σημείο αλλά θα πρέπει να διαβάσεις οσες περισσότερες - αν οχι ολες - σελίδες μπορείς. οτι και να σου πουμε τωρα θα ειναι λιγο.
            Καλη τυχη

            Comment


              #51
              Την προηγούμενη βδομαδα γράφτηκα στο Babbel, ειναι site εκμάθησης ξενων γλωσσών. Κοστιζει 33€ το εξαμηνο αλλά μπορείς να γραφτείς δωρεάν για να δεις τι περιέχει. Το έκανα , το κοιταξα λιγο, μου άρεσε (έχει λεξιλόγιο, γραμματική, εκφράσεις μέχρι και αριθμητικές πράξεις στα σουηδικά έχει). Πριν 3 μερες μου εστειλαν μηνυμα-προσφορα γνωριμιας 1€ ο μηνας (η προσφορά ισχυε για 1 μερα - ευτυχως την προλαβα) και αν θελω να συνεχισω 33€ για τους υπολοιπους 6. Ειπα να το κανω , 1 € τι αξια εχει. Δεν το μετάνιωσα. Μάλιστα σκέφτομαι οτι τελειώνοντας ο μηνας μαλλον θα συνεχισω και για αλλους 6. Βεβαια θα δειξει, εχουμε μερες ακομα αλλά κοιταξτε το οσοι ασχολειστε. Ειναι αρκετα καλο και μπορεί να στειλουν προσφορά και σε εσας.

              Υ.Γ.Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας σβηστεί απο τους moderators. To εγραψα για να βοηθησω οποιους μαθαινουν σουηδικα.

              Comment


                #52
                Καλημέρα Kiriako και καλώς όρισες στη παρέα μας.

                Έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να συλέξεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

                Ο καλύτερος δρόμος είναι να αφιερώσεις μία ολόκληρη ημέρα και να διαβάσεις όλο το πατριωτάκι για τη Σουηδία. Είναι πολλά που γράφονται εκεί μέσα.

                Σπύρος

                Υ.Γ. Προσπάθησε να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες. Τα μεγάλα γράματα τα χρησιμοποιούμε όταν ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ...

                Comment


                  #53
                  Σφραγιδα Apostille

                  Originally posted by Μάγειρας View Post
                  Φίλε μου Wint3r Υπάρχουν διαφορετικά γραφεία που βάζουν τη σφραγίδα της Χάγης τι εννοώ.Ανάλογα με το χαρτί που έχεις πρέπει να κοιτάξεις και στο ανάλογο γραφείο.Εγώ κοίταξα για τους τίτλους σπουδών και άν κοίταξα σωστά βρίσκεταί στην Αγ.Κωνσταντίνου 54 και έχει τηλ.2105281000.Αν σε κάλυψα καλώς αν όχι δεν γνωρίζω κάτι άλλο
                  Καλησπερα Wint3r και Μάγειρα,

                  Πηγα πριν μερικες μερες για να βαλω την γνωστη πλεον σφραγιδα Apostille στην Αποκεντρωμενη Περιφερεια Αττικης (οδος Κατεχακη 64) σε ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.
                  Μου εδωσαν ενα site για να ενημερωθω και σας το παραθετω (δεν το διαβασα ακομα..) : http://www.apdattikis.gov.gr πας "Οδηγος Πολιτη" στις "Υποθεσεις Πολιτων" και "Σφραγιδα Apostille".

                  Γενικα καλο ειναι να τηλεφωνουμε πρωτα πριν παμε σε καποια υπηρεσια , και να ειμαστε σαφεις για το τι ζηταμε για να μην πηγαινουμε τζαμπα και αδικα. (ειδικα αν προκειται για Αθηνα οπου οι αποστασεις ειναι ως γνωστον μεγαλες..)

                  Επισης ,παρολο που θα βαλω την σφραγιδα Apostille σε διαφορα εγγραφα που εχω , απο οσο εχω καταλαβει δεν την απαιτουνε γενικα στην Σουηδια αλλα σε αλλες χωρες...

                  Κυριως Καλη τυχη στην μεταναστευση σας!

                  Ελενη

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by katia123 View Post
                    Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους!!!! Δευτερη μερα στη Στοκχόλμη αλλά την έχω περπατήσει σχεδόν όλη και έχω πάρει πολλά τηλέφωνα ήδη για δουλειά. Εύχομαι να βρεθεί κάτι γρήγορα μιας και δεν διαθέτω μεγάλο χρηματικό backround. Εύχομαι σε όλους να τα πάνε καλά και μακάρι να βρεθώ καποια στιγμή σε θέση να βοηθήσω και εγώ άλλους!
                    Καλως μας ηρθες!

                    Περνας την περιοδο προσαρμογης,σε μια αλλη αποψη για τη ζωη,οποτε θα σου παρει λιγο χρονο.
                    Παντως ολα θα πανε καλα,αν ακολουθησεις τους κανονες που εχουν αναφερθει πολλες φορες εδω .

                    Οτι χρειαστεις,εδω ειμαστε,αν και ολα θα πανε καλα

                    Comment


                      #55
                      Γεια σας παιδια!Σας παρακολουθω εδω και μερικες ημερες και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε!Μπράβο σ'αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να βοηθήσουν!

                      Θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι (λιγάκι αδιάκριτο): Εντάξει, ας πούμε ότι καταφέρνει κάποιος και φεύγει και τακτοποιεί τα πάντα στη Σουηδία. Με τις "εδω" υποχρεώσεις σας τι κάνετε; Εννοώ τα δάνεια που ενδεχομενως εχετε, τους λογαριασμους σας, το σπιτι σας, το αυτοκινητο σας κλπ;;;

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by YeSa View Post
                        Γεια σας παιδια!Σας παρακολουθω εδω και μερικες ημερες και βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε!Μπράβο σ'αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να βοηθήσουν!

                        Θα ηθελα να σας ρωτήσω κάτι (λιγάκι αδιάκριτο): Εντάξει, ας πούμε ότι καταφέρνει κάποιος και φεύγει και τακτοποιεί τα πάντα στη Σουηδία. Με τις "εδω" υποχρεώσεις σας τι κάνετε; Εννοώ τα δάνεια που ενδεχομενως εχετε, τους λογαριασμους σας, το σπιτι σας, το αυτοκινητο σας κλπ;;;
                        Καλωσορισες στην παρεα μας Yesa

                        Για τις υποχρεωσεις που ρωτας , για οσους εχουν υποχρεωσεις , πρωτα τις τακτοποιεις και μετα φευγεις. Ο αλλος τροπος ειναι να αφησεις πληρεξουσιο καποιον συγγενη η και δικηγορο ακομα. Τωρα οσον αφορα το σπιτι η το αυτοκινητο αυτο εχει να κανει με την προσωπικη επιλογη του καθενος. Το σπιτι το πουλας το νοικιαζεις , η το κρατας κλειστο για να εχεις καπου να μεινεις οταν πηγαινεις ελλαδα . Το αυτοκινητο επισης μπορεις να το πουλησεις η να το παρεις μαζι σου η να το αφησεις ελλαδα. Απλα πραγματα
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #57
                          Εγω παντως Yesa επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να τακτοποιησω τιποτα απο λογαριασμους ΤΕΒΕ δανεια κλπ θα τα αφησω ως εχει. Στην πορεια σιγα σιγα θα πληρωνω οσο και οτι μπορω. Δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.

                          Comment


                            #58
                            Το λέω γιατί κάποια πράγματα (π.χ. δάνεια) χρειάζονται πολλά χρόνια για να "τακτοποιηθούν"! Καταλαβαίνετε τι εννοώ! Αυτό με τον πληρεξούσιο μου ακούγεται καλό! Πάντως δεν μας δεσμεύουν νομικά κωλλύματα ε;

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by YeSa View Post
                              Το λέω γιατί κάποια πράγματα (π.χ. δάνεια) χρειάζονται πολλά χρόνια για να "τακτοποιηθούν"! Καταλαβαίνετε τι εννοώ! Αυτό με τον πληρεξούσιο μου ακούγεται καλό! Πάντως δεν μας δεσμεύουν νομικά κωλλύματα ε;
                              Με υποχρεώσεις από δάνεια διαπραγματεύεσαι με τις τράπεζες (γιατί μην ξεχνάμε οι τράπεζες δεν είναι τίποτα παραπάνω από καταστήματα που αγοράζουν και πουλάνε χρήματα) για πάγωμα μερικών δόσεων, μικρότερη δόση για το υπόλοιπο του δανείου και γνώμη μου τους ενημερώνεις ότι φεύγεις στο εξωτερικό και η αποπληρωμή του δανείου θα γίνεται με μεταφορά χρημάτων ( όταν αυτά υπάρχουν τουλάχιστον στην αρχή) από τράπεζα της εκεί χώρας που θα είσαι.
                              Για λογαριασμούς ΔΕΚΟ ανοίγεις ένα λογαριασμό κατά προτίμηση σε άλλη τράπεζα αφήνεις ένα μικρό υπόλοιπο μέσα για τους πρώτους λογαριασμούς και με πάγια εντολή εξοφλούνται από την τράπεζα.
                              Για το αυτοκίνητο εγώ θα κοιτάξω να το πουλήσω ή να το ακινητοποιήσω εδώ για δυο λόγους: α) δεν θέλω να σκέπτομαι την εμπειρία να κάθομαι πάνω σε ένα κάθισμα στους -20 που να μην είναι θερμαινόμενο και κάποιες άλλες διαφορές που υπάρχουν στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου και β) αν αθροίσω την αξία πώλησης του αυτοκίνητου και τα έξοδα μεταφοράς του μέχρι την Σουηδία τότε μου βγαίνει ένα ποσό που με φτάνει να αγοράσω ένα μικρό εκεί για να κάνω την δουλειά μου.
                              Τις παραπάνω κινήσεις θα τις κάνω για να μειώσω στο ελάχιστο τις υποχρεώσεις που θα αφήσω στον ΕΜΠΙΣΤΟ άνθρωπο που θα διαχειρίζεται υποθέσεις μου στην Ελλάδα γιατί πιστεύω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να χαλάει την ησυχία του και να τρέχει για υποθέσεις μου για αυτό θα προσπαθήσω να της ελαχιστοποιήσω.
                              Επίσης για τέλος τονίζω ότι αυτές οι κινήσεις ταιριάζουν στο δικό μου προφίλ υποχρεώσεων και σκέψης και ο καθένας θα προσαρμόσει τις ενέργειες του στην δικιά του περίπτωση.

                              Βασίλης

                              Comment


                                #60
                                Αυτοκίνητα

                                Καλησπέρα.

                                Έχω παρατηρήσει ότι πάρα, μα πάρα πολλά αυτοκίνητα έχουν σπασμένα τα μπροστινά παμπρίζ.

                                Ήταν τόσα πολλά αυτά που παρατήρησα ( όσα δεν έχω δεί σε όλη μου τη ζωή στην Ελλάδα ) που άρχισα να αναρωτιέμαι το γιατί.

                                Την απάντηση μου την έδωσε ένας γνωστός που παρατήρησα ότι και το δικό του αυτοκίνητο είχε σπαμένο παμπρίζ. " ... λοιπόν είναι τόσο πολύ το γαρμπίλι ( ψιλή πέτρα ) που σπέρνουν στους δρόμους και στα πεζοδρόμια για να μην γλυστράνε στο χιόνι, το Χειμώνα, όσοι περπατούν, που τα αυτοκίνητα το πιάνουν μέσα στις σχισμές απο τα λάστιχά τους, και όταν βγούν και αρχίσουν να τρέχουν στους δρόμους αυτά ξελασκάρουν και εξσφενδονίζονται με την ίδια ταχύτητα που έχει το αυτοκίνητο αλλα προς τα πίσω, σύν τη δική σου άντε με 100 και άλλα 100 ίσον με 200 χλμ. Και όπου σε βρεί ή σου κάνει σημάδι στο αυτοκίνητο ή απλά σου σπάει το παμπρίζ. "

                                Άν δε στο σπάσει και σου κάνει σημάδι πάλι το ίδιο αποτέλεσμα είναι. Γιατί με το καλοριφέρ απο μέσα - κρύο απο έξω και τους κραδασμούς, το σημάδι γίνεται ρωγμή που πιάνει όλο το παμπρίζ. Οι πιο πολλοί που κυκλοφορούν ( μου λέει ο φίλος ) συνήθως δεν το φτιάχνουν. Βαριούνται κάθε λίγο και λιγάκι να πληρώνουν περίπου 1.500 κορώνες ( τα υπόλοιπα απο τις 3.500 τα βάζει η ασφαλιστική που είναι μέσα στα συμβόλαιά της σχεδόν στάνταρ όρος ). Ειδικά σε μερικούς έχει συμβεί 2 φορές στον ίδιο χρόνο.

                                Ρώτησα. Μα καλά, κάποια προστασία, κάποια μεμβράνη, κάτι ? Δεν υπάρχει τίποτα ?. Τίποτα ήταν η απάντηση. Ότι και να έχουμε δοκιμάσει η ζημιά γίνεται. Το μόνο που σώζει κάπως την κατάσταση είναι να οδηγούμε δεξιά και με λιγότερη ταχύτητα και να κρατάμε όσο μπορούμε αποστάσεις.

                                Αυτά για όσους αποφασίσουν να πάρουν μαζί τους το καινούργιο αυτοκίνητο. Προσοχή.

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X