Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by skonto View Post
    Καλησπέρα.

    Έχω παρατηρήσει ότι πάρα, μα πάρα πολλά αυτοκίνητα έχουν σπασμένα τα μπροστινά παμπρίζ.

    Ήταν τόσα πολλά αυτά που παρατήρησα ( όσα δεν έχω δεί σε όλη μου τη ζωή στην Ελλάδα )......................................

    Σκέψου στο καπό πόσες λακουβίτσες μπορούν να δημιουργηθούν
    Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

    Comment


      #62
      Εχετε δίκιο παιδιά! Πάντως σας θαυμάζω για όλες αυτές τις τολμηρές κινήσεις που κάνετε και ζηλεύω την αισιοδοξία σας! Εγώ δυστυχώς δεν είμαι τόσο θαραλλέα κι αν δεν με παροτρύνει κάποιος..."κάθομαι στα αυγά μου".

      Comment


        #63
        Αυτό με τις ρωγμές στο μπαρμπρίζ ισχύει. Εγώ έχω μία άπό πέρσι, σιγά-σιγά συνηθίζεις να οδηγάς με δαύτηνε.
        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

        Comment


          #64
          [QUOTE=Νεομετανάστρια;43576]Καλησπερα Wint3r και Μάγειρα,

          Πηγα πριν μερικες μερες για να βαλω την γνωστη πλεον σφραγιδα Apostille στην Αποκεντρωμενη Περιφερεια Αττικης (οδος Κατεχακη 64) σε ληξιαρχικη πραξη γεννησεως μου.
          Μου εδωσαν ενα site για να ενημερωθω και σας το παραθετω .......

          Ελένη καλησπέρα αν δε γίνομαι αδιάκριτος γιατί παίρνεις μαζί τη ληξιαρχική πράξη;η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν αρκεί;
          Σε ρωτάω γιατί έχω ξεκινήσει και εγώ να μαζεύω τα χαρτιά προς μετάφραση.

          Comment


            #65
            ΦΕΥΓΩ!!!!!

            Originally posted by vageliskolaitis View Post

            Ελένη καλησπέρα αν δε γίνομαι αδιάκριτος γιατί παίρνεις μαζί τη ληξιαρχική πράξη;η ταυτότητα ή το διαβατήριο δεν αρκεί;
            Σε ρωτάω γιατί έχω ξεκινήσει και εγώ να μαζεύω τα χαρτιά προς μετάφραση.
            Καλημερα vageliskolaitis,

            Απο οσο εχω μαθει απο γνωστους μου που ηδη εκαναν τις αρχικες διαδικασιες ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( και το τονιζω το προσφατα! ) στις Σουηδικες Υπηρεσιες δεν φαινεται να χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο διαβατηριο, ληξιαρχικη πραξη γεννησεως παιδιων και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης για να φαινεται τελικα ποσα μελη εχει η οικογενεια σου και ποσα θα τους εμφανισεις εντελει επανω ως συνολικο αριθμο αργοτερα στην περιπτωση που ανεβαινεις μονος.

            Δεν φανηκε να χρειαζεται η μεταφραση των παραπανω εγγραφων ουτε ομως και η σφραγιδα Apostille σε αυτα!!

            Απο εκει και περα "ο καθενας ΠΡΑΤΕΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ" και μαζευει οσα δικαιολογητικα κρινει οτι μπορει να του χρειαστουν τους πρωτους 3 τουλαχιστον μηνες για να μην βρεθει προ εκπληξεων δεδομενου οτι δεν αφηνουν ολοι πισω στην Ελλαδα ανθρωπους ΕΜΠΙΣΤΟΥΣ για να ειναι σιγουροι οτι οι δουλειες τους θα γινουν σωστα....

            Αυτη την στιγμη που μιλαμε συλλεγω βεβαιωσεις προυπηρεσιας και συστατικες επιστολες απο πρωην εργοδοτες μου τις οποιες μεταφραζω στα αγγλικα τουλαχιστον και θα τις κανω και αρχεια pdf για την περιπτωση που καποιος εργοδοτης τα ζητησει! παρολο που ξερω οτι για αρκετο καιρο δεν θα τις χρησιμοποιησω αφου πιθανοτατα να δουλευω σε κατι ασχετο. Οταν ομως θα ερθει η ωρα θελω να ξερω οτι εχω προετοιμαστει σωστα ή οσο μπορεσα καλυτερα!!

            Αν διαβασες σε παλαιοτερα post του saetron του εβγαλαν την ψυχη για ενα εγγραφο που φανηκε οτι απαιτουσαν και τελικα δεν ξεκαθαριστηκε ποιο ηταν αυτο!

            Προχτες πηγα να παρω πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας.
            (Πιθανοτατα να μην χρειαστει!)
            Φτανοντας λοιπον μπροστα στην υπαλληλο η οποια επειδη ειχε αλλες ασχολιες ηθελε απλα να με ξεφορτωθει, μου ζητησε ΑΡΧΙΚΑ ταυτοτητα και εκκαθαριστικο εφοριας. Τα ειχα και της τα εδωσα κατευθειαν!... ουτε γυρισε να με κοιταξει... αφου λοιπον απογοητευτηκε που τα ειχα, μου ζητησε και φωτοτυπια της ταυτοτητας μου που επρεπε να βγαλω σε αλλο οροφο ... ε της την δινω επιτοπου επειδη ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ! αφου καταλαβε τοτε οτι δεν θα με ξεφορτωθει ευκολα ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μου εδωσε να συμπληρωσω την αιτηση που επρεπε και να παω να παρω αριθμο πρωτοκολλου!!

            Το παραπανω το εγραψα για να καταλαβεις εσυ, αλλα και οποιος αλλος ειχε την ιδια απορια, οτι κουβαλαω παραπανω εγγραφα απο οτι συνηθως πρεπει γιατι απλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. Παιρνω τηλεφωνα σε υπηρεσιες πριν παω για να ξερω οτι απευθυνομαι στο καταλληλο ατομο!!
            Μπορει σε καποιους να φανω υποχονδρια ... αλλα εκ του αποτελεσματος κρινομαστε!
            Τις δουλειες που αναλαμβανω θελω να τις κλεινω σωστα, αποτελεσματικα, με τον λιγοτερο δυνατο κοπο και χρονο.
            Ειμαι της φιλοσοφιας " των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν" και το εφαρμοζω γενικοτερα στην ζωη μου.

            Συμπερασματικα λοιπον ο καθενας ας συλλεξει ο,τι εγγραφο θεωρει αυτος απαραιτητο για αυτον, ας κανει οποια προετοιμασια μπορει αναλογα με το μυαλο που κουβαλαει και ας κλεισει τις υποθεσεις του εδω στην Ελλαδα οπως νιωθει και σκεφτει αυτος καλυτερα!

            sorry για το σεντονι αλλα....

            Ελενη

            Υ.Γ. Πιθανοτατα να μην ειμαι προετοιμασμενη για καποια πραγματα που θα αντιμετωπισω γιατι απλα δεν τα σκεφτηκα και δεν μου ειπε και καποιος οτι θα τα αντιμετωπισω αλλα βαζω το μυαλο μου να δουλεψει για να καλυψω οσα μπορω με τις δικες μου δυνατοτητες.
            Σιγουρα παντως δεν ετοιμαζω βαλιτσες για εκδρομη 10 ημερων αλλα για μονιμη μετεγκατασταση!

            Comment


              #66
              Ενημερωση προς τους νεους στα μηνυματα

              Το γραφω εδω επειδη ειμαι σιγουρη οτι θα χρειαστει σε οσους θελουν να κανουν παραθεση σε καποιο μεγαλο post (οπως εγινε χτες σε καποιο δικο μου) και επειδη και εγω αργησα να το καταλαβω πως γινεται η διορθωση....

              Οταν επιλεγουμε το "ξενο" ποστ το οποιο θελουμε να σχολιασουμε κανοντας παραθεση, μπορουμε να μπουμε σε αυτο το ποστ και να κρατησουμε μονο το τμημα του που θελουμε να σχολιασουμε σβηνοντας το υπολοιπο ή βαζοντας τελιτσες.....

              Ετσι δεν χρειαζεται να βλεπουμε ολο το ποστ που μπορει να ειναι και "σεντονι" ξανα και ξανα και να γεμιζουμε σελιδες τζαμπα...

              Γλιτωνουμε και λιγη δουλιτσα απο τον Australian.... που επεξεργαζεται τα μηνυματα μας για να φαινονται καλυτερα, να ναι καλα!

              Comment


                #67
                Άντε Ελένη, λίγες μέρες μείνανε ακόμη... εύχομαι όλα να πάνε καλά !

                Comment


                  #68
                  καλημερα σε ολους σας...θα μπορουσατε να με βοηθησετε στο εξης:τι χρειαζεται για να φυγω απο την ελλαδα γιατι δεν μπορω να ζησω τα 1,5χρονα διδυμα παιδακια μού με εναν μισθο των 800ευρων;ευχαριστω πολυ!

                  Comment


                    #69
                    αγαπητή φίλη καλώς όρισες !
                    θα ήθελα να σου πω κατ'αρχήν ηρέμησε γιατί σε "βλέπω πολύ φορτωμένη".... και διάβασε όλα τα Posts..... θα βρεις απαντήσεις σε πολλές απορίες σου.

                    Comment


                      #70
                      σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!να εισαστε καλα!!!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by ermis View Post
                        Άντε Ελένη, λίγες μέρες μείνανε ακόμη... εύχομαι όλα να πάνε καλά !
                        Σ' ευχαριστω πολυ ermis

                        Ευχομαι και για σενα τα καλυτερα!

                        Comment


                          #72
                          [QUOTE=Νεομετανάστρια;43953]Καλημερα vageliskolaitis,

                          .................................................. ...................

                          Το παραπανω το εγραψα για να καταλαβεις εσυ, αλλα και οποιος αλλος ειχε την ιδια απορια, οτι κουβαλαω παραπανω εγγραφα απο οτι συνηθως πρεπει γιατι απλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. Παιρνω τηλεφωνα σε................................................ ........................

                          ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.
                          ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, ΑΣ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!

                          Comment


                            #73
                            Τα πήρα τα σκασμένα...

                            Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα. Για έναν αριθμό έπρεπε να περιμένω 9 ολόκληρες εβδομάδες.

                            Μάγκες ή τα έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα για εμάς τους Έλληνες ή εγώ ήμουν ο άτυχος ( το εύχομαι για να είστε εσείς πιο γρήγοροι ).

                            Αύριο κιόλας θα ξαναπάω στην εφορία με , διαβατήριο, το χαρτί του Migrationsverket, το χαρτί με τα νούμερα και 400 κορώνες στη τσέπη ( θα κάνω και μπάνιο για να βγώ ωραίος στη φωτογραφία που θα μου τραβήξουν ) και θα πάω να βγάλω ταυτότητα. Ξέρω και γώ ... καλού κακού θα πάρω και καμιά 200 κορώνες ακόμα μαζί μου

                            Μου είπαν πως κάνουν καμιά βδομάδα να βγεί. Βέβαια και για τα νούμερα 2 με 3 εβδομάδες μου είπαν και τελικά έκανα 9 !! και μετά να βγάλω λογαριασμό στη τράπεζα.

                            Παράλληλα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για μαθήματα, που και πως να αρχίσω.

                            Άντε και είμαστε σε καλό δρόμο.

                            Τα λέμε

                            Σπύρος

                            Comment


                              #74
                              Mε γεια τα νούμερα και, τί λένε σ' αυτές τις περιπτώσεις, καλοφόρετα; καλοτάξιδα;

                              Πάντως πρόσφαταπου έβγαλα καινούργια ταυτότητα έκανε όντως μια βδομάδα ακριβώς.
                              "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by skonto View Post
                                Τα πήρα τα σκασμένα τα νούμερα!!!!!

                                Μάγκες ή τα έχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα για εμάς τους Έλληνες ή εγώ ήμουν ο άτυχος ( το εύχομαι για να είστε εσείς πιο γρήγοροι ).

                                ..................
                                Τα λέμε

                                Σπύρος


                                H ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΗΡΘΕ ΝΩΡΙΤΕΡΑ!!!!



                                Υ.Γ. Αντε να παιρνουμε και αλλοι σειρα....

                                Comment

                                Working...
                                X