Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Καλοριζικο λοιπον!!

    ...αντε και εις ανωτερα!!

    Comment


      #3
      για να δούμε ... θα το φουλάρουμε και αυτό το Νο3 ???

      Comment


        #4
        Καλησπέρα σε όλους!Ονομάζομαι Γιώργος και παρακολουθώ πολύ καιρό το site σας απλά δεν ήμουν σε θέση να γράψω.Εχω τεράστιο πρόβλημα στο θέμα σπίτι,δεν μπορώ με τίποτα να βρώ, απο δουλειά είμαι μάγειρας αλλά το να μιλήσω σουηδικά τώρα δεν είχα αρκετό χρόνο λόγο δουλειάς,το πρόβλημα μου είναι έχω σκοπό να ανέβω Σουηδία στις αρχές Απρίλη αλλά δεν έχω που να μείνω μιλάω βέβαια αγγλικά αλλά κατάλαβα δεν φτάνει μόνο αυτό. τι να κάνω δεν ξέρω πια έχετε κάποια πρότασή;

        Comment


          #5
          Καλημέρα Μάγειρα. ( Γιώργο )

          Καλως όρισες στη παρέα μας.

          Αν αποφασίσεις να έρθεις επάνω θα δείς οτι το θέμα δουλειά είναι πιο εύκολο απο το θέμα σπίτι.

          Οι πιο πολλοί αποφασίζουν τη λύση στην αρχή Hostel μετά ψάξιμο για δωμάτιο μέσα απο το Blocket.se - Sveriges st ( όπου προτείνεται η λύση αντι να στέλνεις μόνο e-mail και να περιμένεις να σου απαντήσουν, πάιρνεις και απ' εθείας τηλέφωνο, όπου υπάρχει και πάς και το βλέπεις ).

          Ακούω πως μάγειρες και μάλιστα για Ελληνική κουζίνα ζητάνε. Βέβαια είναι μακριά απο την δική μου ειδικότητα. Πιστεύω πως αν τα κυνηγήσεις και τα δύο θέματα στο τέλος θα τα καταφέρεις.

          Comment


            #6
            METAFRASTRIA GIA SUIDIKA

            lipon Olga-pano
            i metafrastria legete ENTA
            ta tilefona tis
            2310 675 454
            6944 807 543

            Comment


              #7
              Ευχαριστώ φίλε jannis. Θα την καλέσω!
              Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

              Comment


                #8
                Συγνώμη,,,

                Καταρχάς να ζητήσω συγνώμη...

                1ον) Γιατί θα είμαι εκτός θέματος Σουηδίας.

                2ον) Γιατί πολλοί θα στεναχωρηθούν όταν δούν πως προοδεύουν κάποιοι λαοί.

                Και για να εξηγηθώ λίγο καλύτερα , το θέμα που θα σας αναφέρω ΔΕΝ αφορά τηνΣουηδία ( εξ ού και το πρώτο συγνώμη ) αλλά την γείτονα Νορβηγία.

                Το δεύτερο συγνώμη αφορά τον τρόπο μάθησης - μεταφορά γνώσης και γενικά του κλίματος εκπαίδευσης.

                Αφορμή ένα Link που μου έστειλε ένας φίλος που σκέφτεται να πάει Σκανδιναβία μεν Νορβηγία δε !

                Πατήστε στα + και - στα πλάγια των εικόνων για να πάρετε μια ιδέα βιβλιοθήκης στη Νορβηγία στη πόλη Vennesla στο νοτιότερο τμήμα της.

                Ακόμα και να μην σου αρέσουν τα γράμματα και το σχολείο είναι πολύ δύσκολο να μην πάς να διαβάσεις εκεί

                Vennesla Library & Cultural Center | Projects | Helen & Hard

                Sorry για το off topic ρε παιδιά αλλά δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ

                Σπύρος

                Comment


                  #9
                  Θα ήθελα γνώμες για αεροπορικό εισητήριο για Στοκχόλμη.

                  1. Για ποιό από όλα τα αεροδρόμια της Στοκχόλμης (έχει 3)?...φαντάζομαι κ τα 3 μπορούν να αποτελέσουν προορισμό.

                  2. Που θα βρώ φθηνό εισητήριο?

                  3. Χωρίς πιστωτική πώς μπορώ να κάνω κράτηση?


                  Σημείωση: Απλό εισητήριο, όχι πάνε-έλα. Για 1 άτομο (ενήλικα). Ημερομηνία: Μεταξύ 16-26 Αυγούστου 2012.

                  Βοηθείστε με γιατί δεν έχω πετάξει ποτέ και δεν έχω ασχοληθεί με αεροπορικά εισητήρια.
                  Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                  Comment


                    #10
                    Πολυ φτηνα μπορεις να βρεις μεσω της Ryanair που προσγειωνεται στο Skavsta Airoport (1.5 ωρα περιπου με λεωφορειο απο Stockholm)
                    και αναχωρει κ απο Θεσσαλονικη, οποτε σε βολευει.

                    Airports; Transfer & Transport - Stockholm Skavsta Airport

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Geologist View Post
                      Πολυ φτηνα μπορεις να βρεις μεσω της Ryanair που προσγειωνεται στο Skavsta Airoport (1.5 ωρα περιπου με λεωφορειο απο Stockholm)
                      και αναχωρει κ απο Θεσσαλονικη, οποτε σε βολευει.

                      Airports; Transfer & Transport - Stockholm Skavsta Airport
                      Απο ryanair βρηκα κι εγω αλλα 1ον θελει πιστωτικη για κρατηση και 2ον ρωταει κατι περιεργα περι καλής θέσης, φαρμακευτική περίθαλμψη κλπ
                      Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                      Comment


                        #12
                        ryanair

                        Originally posted by wint3r View Post
                        Απο ryanair βρηκα κι εγω αλλα 1ον θελει πιστωτικη για κρατηση και 2ον ρωταει κατι περιεργα περι καλής θέσης, φαρμακευτική περίθαλμψη κλπ
                        Καλησπερα wint3r και απο εμενα

                        Καταρχην ενημερωτικα τα 2 αεροδρομια (Arlanta + skavsta) πετανε εξωτερικο , το αλλο ειναι για εσωτερικες πτησεις(οποτε προς το παρον μας ενδιαφερουν τα πρωτα 2).

                        Αν μπεις στην ιστοσελιδα του αεροδρομιου της Arlanta θα δεις ποιες αεροπορικες εταιρειες πετανε απο Ελλαδα ,το ιδιο ισχυει και για την ιστοσελιδα του αεροδρομιου skavsta. Μπορεις να πας σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο και να κλεισεις ενα εισητηριο αφου δεν θελεις να χρησιμοποιησεις πιστωτικη καρτα, ειτε με ryanair ειτε με aegean ειτε με οποια αλλη σου προτεινουν και σου δωσουν καλυτερη τιμη για τις συγκεκριμενες ημερομηνιες. Γενικα οσο νωριτερα το κλεισεις τοσο καλυτερη τιμη μπορεις να βρεις...

                        Η ryanair (πετεαει στο skavsta) γενικα εχει φτηνες πτησεις αν δεν μεταφερεις πολλα πραγματα και δεν χρεωσεις πολυ βαρος στις βαλιτσες (γιατι για οσους δεν το ξερουν τις βαλιτσες τις χρεωνουν...), αν παρεις μονο χειραποσκευες σου βγαινει αρκετα φτηνα... ελπιζω να μην θεωρηθει διαφημηση αυτο που λεω...
                        Απο την αλλη η aegean (πετεαει στο Arlanta) δεν χρεωνει την πρωτη βαλιτσα ....μεχρι ενα συγκεκριμενο βαρος νομιζω... θελει επιβεβαιωση αυτο..

                        Μην ξεχνας ομως οτι η Σουηδια ειναι η χωρα του internet και των πιστωτικων καρτων .... θα χρειαστεις να μαθεις να τις χρησιμοποιεις, βαλε καποιον φιλο να σου δειξει μεχρι να εξοικιωθεις...

                        Καλη αρχη στο εγχειρημα σου

                        Ελενη

                        Comment


                          #13
                          Σε ευχαριστώ πολύ Ελένη, όντως απ΄οτι έχω δει η ryanair είναι η πιο οικονομίκη, χρεώνει όμως αποσκευές. Θα μάθω σήμερα κ απο τουριστικά γραφεία όπως με συμβούλεψες για να συγκρίνω τιμές. Όσο για τις πιστωτικές δεν έχω πρόβλημα στον χειρισμό τους, απλώς δεν κατέχω κάποια ούτε εγώ ούτε οι πολύ κοντινοί μου. (τις έχουμε πάρει από φόβο) . Θα ενημερώσω τί έκανα στην συνέχεια.
                          Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                          Comment


                            #14
                            παιδιά έχω ακούσει απο έγκυρη πηγή, υπάλληλο ταξιδιωτικού γραφείου ότι η ryanair βάζει τους πιλότους της να πετάξουν υπερωρίες για πολλές ώρες, χωρίς να ξεκουράζονται καθόλου ακόμη και όταν είναι άρρωστοι ...........ψάξτε το, εμένα με προβλημάτισε. επίσης οι low cost εταιρίες δεν υποβάλλουν σε κανονικό έλεγχο τα αεροπλάνα τους, δεν είναι υποχρεωμένοι.....

                            Comment


                              #15
                              με την συγκεκριμένη εταιρεία πετάνε εδώ και πολλά χρόνια κάτι συγγενείς ενός φίλου και είναι πολύ ευχαριστημένοι, τουλάχιστον από θέμα τιμής.
                              Η Τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

                              Comment

                              Working...
                              X